Jump to content

κοπήποδα αμφίποδα εκτος ενυδρειου.... sos


Kleanthis Tsaousis

Recommended Posts

καλημερα... εχω ενα μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω λύσει κάπου..

 

εδω και 2 μήνες περίπου εχει γεμίσει απο γύρο το ενυδρείο με κάποιο είδος μικροσκοπικό σαν ψείρες που προφανώς μπήκε μεσα απο καποιο κοράλλι που έβαλα...

 

ειναι παντου γυρο απο το ενυδρειο.. στο έπιπλο στον τοίχο στο παράθυρο δίπλα.. παντου .... στην αρχη ηταν μεσα και χάρηκα.. λεω τροφή για τα ψαρακια μου.. αλλα οταν αρχισαν να βγαίνουν και εξω τρομαξα.. έχει αντιμετωπίσει κανεις κατι παρόμοιο??? μήπως είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο?? έχω και μωρό στο σπίτι και δεν το αφήνω να πλησιάσει το ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως οχι!!!

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Κλεάνθη;

Περίεργο υδρόβιοι οργανισμοί να ζούνε εκτός νερού !

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε και εγώ έχω ακούσει ούτε διαβάσει ποτέ κάτι γι' αυτό.

Προσπάθησε με έναν μεγεθυντικό φακό να δεις καλύτερα. Κινούνται?

Σίγουρα προέρχονται από το ενυδρείο?

Μήπως είναι μύκητες?

Link to comment
Share on other sites

Κλεανθη δεν εχω ακουσει και εγω για υδροβια αμφιποδα,κωπιποδα η' παρομοιους οργανισμους να ζουν και εξω απο το νερο η' να εξερχονται αυτου και να συνεχισουν να ζουν η' το αντιθετο

 

Μηπως δεν ηταν μεσα αλλα εμπαιναν στο χωρο του ενυδρειου απ'εξω και σου εδωσαν την εντυπωση πως εβγαιναν απο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Με το μάτι φαίνονται καθαρά... Κινούνται και μπενουν στο νερό και βγενουν οποτε θέλουν... Επίσεις μπήκαν στα κουτιά με την τροφή και την άδειασαν... Τι είναι αυτό ρε παιδια.... Με τρόμαζουν

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το μάτι φαίνονται καθαρά... Κινούνται και μπενουν στο νερό και βγενουν οποτε θέλουν... Επίσεις μπήκαν στα κουτιά με την τροφή και την άδειασαν... Τι είναι αυτό ρε παιδια.... Με τρόμαζουν

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν μας τα λες καλα.........

Link to comment
Share on other sites

Πιάνεις κάποια από αυτά σε ένα μπωλάκι/δοχείο, κατεβάζεις εφαρμογή "magnifier" για ios ή android τα βγάζεις καλή φωτό και την ανεβάζεις εδώ να καταλάβουμε....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλεάνθη τότε άν θές να τα ξεφορτωθείς μπορείς να τα "κάψεις" με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά όπως πρότεινα εχθές σε άλλο θέμα με springtails.Είναι η πιο ασφαλής για το ενυδρείο λύση....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έξω τα τα σκοτώνω με διάφορους τρόπους. Το κακό είναι πως έχει μέσα στο ενυδρείο και συνεχώς αναπαράγονται και βγενουν έξω..

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...