Jump to content

Σειρα Προιοντων Aquaforest!


mad23

Recommended Posts

Μιχάλη χρησιμοποιώ τα παρακάτω με πολύ καλά αποτελέσματα (δες φώτος ενυδρειου στα ενυδρεία μελών) :

 

Amino Acid

Stylo-Pocci Glow

Sponge Power

Kaliumiodid-Flur

B-Balance

Pohl's Xtra

LPS(aminoacid)

ZEOspur2

Coral vitalizer

Zeo Bak 

 

Περιμένω να τελειώσουν όλα και μετά θα ξεκινήσω Aqua Forest. Ωστόσο θα έχω διαβάσει και εδώ απο άτομα όπως εσύ που ήδη την δουλεύουν και θα καταλήξω στο αν αξίζει η οχι.    

Η Korallen Zucht ειναι  πολυ καλή αλλά.....ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!! 

Ευγένιε είναι από τις εταιρίες εγγύηση. Θα δούμε και την AF ακόμη είναι νωρίς. Θα δείξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οντως ακριβή αλλα δουλεύει..για την AF εχω ακομα αμφιβολίες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Εγώ στο δικό μου ΔΕΝ ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ και από οτι μπορώ να κατάλαβω δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μόνο ψαροφαί ρίχνω. Κάνω κάτι λάθος; Τι είναι όλα αυτά τα ζουμιά; Μόνο τα SPS τα χρειάζονται;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω ξεκινησει τα amino και το vitality εως τωρα τιποτα

Το αλλατακι της το προβιοτικο θα το ξεκηνισουμε σε κιγες μερες να τελειωσουν τα αποθεματα του προηγουμενου...

Εκει που ειδα μια σχετικη διαφορα ειναιζστο fishtamine βιτσμινες για ψαρακια ειδα πως τρωγανε με πιο πολυ ορεξη σαν να τους μοιριζε. Καλυτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Εγώ στο δικό μου ΔΕΝ ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ και από οτι μπορώ να κατάλαβω δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μόνο ψαροφαί ρίχνω. Κάνω κάτι λάθος; Τι είναι όλα αυτά τα ζουμιά; Μόνο τα SPS τα χρειάζονται;

Και εγω πανο ενα διάστημα με επιασε. Η τρελα κ δεν εριχνα για 4 μηνες τιποτα απολυτος μονο αλλαγες εκανα μια χαραααα ηταν ολα!!!

Απλα ξερεις ψαχνεις παντα το καλυτερο μωρε

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ενυδρειο και τι ζητας και που θες να πας εξαρτατε και ο χρονος της κρισης.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ενυδρειο και τι ζητας και που θες να πας εξαρτατε και ο χρονος της κρισης.

Συνφωνω πως εινσι θεμα που θες να πας νικο!

Παντα ομως προσπαθουμε για το καλυτερο (ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο)

Αλλα καπου χανετε στη οροσπαθεια και γενικοτερα χανοντε κ ολα!και φτου κ απο την αρχη.

Χαχαχαχαχαχαχαχααχα. Να χομεν να πλερονομεν! Φτου τακ τακ τακ τακ, ο κυριος??στο ταμειο!!

Χαχαχαχαχα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω πως εινσι θεμα που θες να πας νικο!

Παντα ομως προσπαθουμε για το καλυτερο (ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο)

Αλλα καπου χανετε στη οροσπαθεια και γενικοτερα χανοντε κ ολα!και φτου κ απο την αρχη.

Χαχαχαχαχαχαχαχααχα. Να χομεν να πλερονομεν! Φτου τακ τακ τακ τακ, ο κυριος??στο ταμειο!!

Χαχαχαχαχα !!!!!

Εχεις δικιο οτι μπορει και να χαθει αλλα και τα καταστηματα κλεφτες θα γινουν?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Εγώ στο δικό μου ΔΕΝ ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ και από οτι μπορώ να κατάλαβω δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μόνο ψαροφαί ρίχνω. Κάνω κάτι λάθος; Τι είναι όλα αυτά τα ζουμιά; Μόνο τα SPS τα χρειάζονται;

 

και πολύ καλά κάνεις Παναγιώτη.. όσο έτρεχα οπως εσύ είχα και τα καλύτερα αποτελέσματα.. μετά μόνο μπελάδες στο κεφάλι σου βάζεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως παίδες εγω δεν μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος αν και θα δώσω ακόμα λίγο χρόνο τουλάχιστον μεχρι να τελειώσουν τα μπουκαλάκια που έχω στα χέρια μου.

 

κατ αρχας να πώ οτι ξεκίνησα τα προιόντα της σειράς με μια καλή αλλαγή απο το αλάτι της (reef salt) τη κυριακή 22 Μαίου και την Τρίτη 24/5 ξεκίνησα βακτήρια (probio S) και ανθρακα (NP pro). Αλλα μπουκαλάκια που έχω στα χέρια μου είναι το vitality και το build. Ειχα κόψει τη vodka ας πούμε σταδιακά σε διάστημα 1 εβδομάδας (αν μπορεις να το πεις σταδιακα αυτο) και είχα ξεκινήσει τα προιόντα της AF στη μισή της προτινόμενης ποσότητα. Εδώ να πώ οτι ξεκίνησα ταυτόχρονα να τρέχω τον ζεόλιθο της εταιρίας σε reactor για ζεόλιθο της fishstreet. μετα απο τις πρώτες 2 βδομάδες στη μισή δόση το γύρισα στις προτινόμενες

 

τα νιτρικά πριν σταματήσω την vodka είχαν φτάσει στο 2ppm μετα απο πολύ -πολύ καιρό που το πάλευα.

 

απο τότε που ξεκίνησα τα νιτρικά έχουν φτάσει στο 25 και δεν δείχνουν καμία διάθεση να πέσουν... επίσης εχει κανει και την εφανιση του το cyano, οχι σε τρελή έξαρση μεν αλλα υπαρκτό και σταθερό ..

Πανο μου αν δεν εισαι ευχαριστημενος καλε μου φιλε μην πετας αλλα χρηματα.

Οτι δουλευει για εσενα μπορει να μην δουλευει για εμενα η' και το αντιθετο.Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο γι'αυτο κ προσωπικα θεωρω πως καποιες μεθοδοι/προιοντα/ρουτινες κτλ μπορει να βοηθησουν καποιον να παει τα κοραλια/ενυδρειο του εκει που θελει και σε καποιον αλλο οχι.

Επειδη ομως οντως δεν ειναι εποχες να πεταμε χρηματα αν δεν βλεπεις αυτο που επιθυμεις μη ξοδευεις αλλα χρηματα φιλε!

 

Αν σου δουλεψε η βοτκα η' η ζεοβιτ και πηγαν το ενυδρειο σου εκει που ηθελες,τοτε προσωπικα και κατα την ταπεινη μου αποψη θα ξαναγυρναγα σε αυτα.Μη ρισκαρεις τα ζωντανα σου και τους κοπους σου.

 

Τα νιτρικα θεωρω πως δεν στα ανεβασαν τα προιοντα αλλα γενικα η αλλαγη στις ρουτινες του ενυδρειου και της διαχειρησης(λογω βοτκας) του βακτηριακου πληθυσμου του ενυδρειου σου.

Οποτε μεχρι να "πιασει" που λεμε η νεα μεθοδος τα νιτρικα ανεβηκαν,αφου ο τροπος και ρυθμος διαχειρησης τους αλλαξε.

Αλλωστε ακομα και η βοτκα η' το nopox η οποιοδηποτε αλλο προιον/μεθοδος που αφορα στη μειωση τους δεν τα κατεβαζει αμεσα αλλα θελει ενα ευλογο χρονικο διαστημα το οποιο το καθοριζει και διαφερει σε καθε μια ξεχωριστα.Αυτη η μεταβατικη περιοδος μεχρι να καταστει μια νεα μεθοδος αποτελεσματικη,αφηνει στην ουσια το νερο/ενυδρειο μας ευαλωτο.

Απο τη στιγμη που δεν ριχνεις υπερδοσολογια οσον αφορα στις τροφες θεωρω πως με τοσες λιγες σταγονες δεν θα εφτανες απο τα 2 νιτρικα στα 25,μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.

 

Και το κυανο ειναι πολυ φυσιολογικο.

Προσωπικα ειχα κυανο για 4 μηνες οταν εβαλα biopellet,για 1-2 μηνες οταν χρησιμοποιησα τη βοτκα,1 μηνα με το nopox κτλ κτλ

Οταν παιζουμε/αλλαζουμε/επιρρεαζουμε/αλλαζουμε τα στελεχη(νεο προιον zeobac,bioptim,pro bio s κτλ κτλ) βακτηριων που εχουμε σε ενα ενυδρειο η' τον ρυθμο αναπτυξης/πολλαπλασιασμου του πληθυσμου τους(πηγη ανθρακα κτλ) ειναι πολυ λογικο να εμφανιστει κυανο αφου αλλαζουμε ολες τις ισσοροπιες βαση των οποιων ετρεχε τοσο καιρο το ενυδρειο.

 

Οποτε εαν ημουν στη θεση σου θα ξαναγυρναγα στις παλαιες μου ρουτινες,αφου σου εδωσαν τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Παντα οι δοκιμες και οι αλλαγες ανανεωνουν το ενδιαφερον μας αλλα παντα εχουν κινδυνους...ειτε αλλαζουμε στησιμο,ειτε θεση σε κοραλι,ειτε μεθοδους/ρουτινες κτλ,ειτε τη ροη και τη θεση των κυκλοφορητων κτλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη χρησιμοποιώ τα παρακάτω με πολύ καλά αποτελέσματα (δες φώτος ενυδρειου στα ενυδρεία μελών) :

 

Amino Acid

Stylo-Pocci Glow

Sponge Power

Kaliumiodid-Flur

B-Balance

Pohl's Xtra

LPS(aminoacid)

ZEOspur2

Coral vitalizer

Zeo Bak 

 

Περιμένω να τελειώσουν όλα και μετά θα ξεκινήσω Aqua Forest. Ωστόσο θα έχω διαβάσει και εδώ απο άτομα όπως εσύ που ήδη την δουλεύουν και θα καταλήξω στο αν αξίζει η οχι.    

Η Korallen Zucht ειναι  πολυ καλή αλλά.....ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!! 

Ευγενειε μου να περιμενεις λιγο καιρο φιλε και αν εισαι ευχαριστημενος απο τη ζεοβιτ μην μπεις στον κοπο αλλα ουτε και στο ρισκο να κανεις την αλλαγη!

 

Προσωπικα επειδη ηθελα να δω τα κοραλια μου λιγο πιο χρωματιστα εκανα την αλλαγη στην AF.

Πριν δουλευα τα προιοντα της prodibio.

Σχετικα φθηνα και ανετη πολυ δοσολογια.

 

Και γενικα παιδια μην πεφτετε σε παγιδες και ακολουθειτε το μπουγιο και τη μοδα.Αν σας δουλευει κατι μην το αλλαζετε επειδη ειναι της μοδας η' επειδη το χρησιμοποιησαν καποιο αλλοι :thumbsu:

Για το καλο των ενυδρειων μας το λεω και της τσεπης μας.

 

Μαγικα ζουμια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και κανενα δεν θα απογειωσει κανενα ενυδρειο!Πειραματα κανουμε και οτι δουλεψει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω. Εγώ στο δικό μου ΔΕΝ ρίχνω ΤΙΠΟΤΑ και από οτι μπορώ να κατάλαβω δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μόνο ψαροφαί ρίχνω. Κάνω κάτι λάθος; Τι είναι όλα αυτά τα ζουμιά; Μόνο τα SPS τα χρειάζονται;

Εσυ εισαι ο καλυτερος πανο :bow:  :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. μετά μόνο μπελάδες στο κεφάλι σου βάζεις..

Αυτο ξανα πες το ….. εεεεεεε ξανα γραφτο

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά κάνεις Παναγιώτη.. όσο έτρεχα οπως εσύ είχα και τα καλύτερα αποτελέσματα.. μετά μόνο μπελάδες στο κεφάλι σου βάζεις..

Ολοσωστος ο φιλος και προδωτης (παει στο γλυκο ) πανος μας!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρουτινα που δουλευει σε συγκεκριμενο συστημα ( το καθενα ειναι διαφορετικο παντα)

ΔΕΝ. Το πειραζεις οσο το τυραννας θα σε τυραννησει αποψη μου παντα!!

Τωρα εγω ειναι της αποψης σχεδον τιποτα μα.τιποτα μονο αλλαγες νερου. Επικουρικα ετσι νια δυο φορες. Και μονο τη βδομάδα και σε μικροτερη δοσει καπια ετσι αμινο για το (εριξα)

Αποψη μου παντα και το κανω στο δικο μου ενυδρείο. ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι μπορει και να χαθει αλλα και τα καταστηματα κλεφτες θα γινουν?

Σωστοςςςςς

Προεδρε για εμενα να μην γινουν κλεφτες παρε ενα κοραλλακι μια καβατζα που λεει ο λογος καπια αντλια... ;) το να χωνεις λεφτακια που σε κανεναν δεν περισευουν σε οτι νεο βγαινει κ ερχετε, το θεωρω λιγο καπως..ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ Β. Γ. Α. Ζ. ΟΥΝΝ :) :) ):)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

Σωστοςςςςς

Προεδρε για εμενα να μην γινουν κλεφτες παρε ενα κοραλλακι μια καβατζα που λεει ο λογος καπια αντλια... ;) το να χωνεις λεφτακια που σε κανεναν δεν περισευουν σε οτι νεο βγαινει κ ερχετε, το θεωρω λιγο καπως..ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ Β. Γ. Α. Ζ. ΟΥΝΝ :) :) ):)[/quote

Πετρο 150 ευρω για καβατζα cash ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν ειδικα τωρα χωρις να σημαινει οτι διαφωνο απεναντιας εχω πει πως μια μικρη αποθηκουλα καλο θα ηταν να υπαρχει.Τωρα απο εκει και περα ειναι πως το αντιλαμβανετε ο καθε χομπιστας τι βλεπει τη θελει πως το θελει γιατι το θελει και μεχρι που ειναι διατεθημενος να φτασει.....τελος παντων ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοςςςςς

Προεδρε για εμενα να μην γινουν κλεφτες παρε ενα κοραλλακι μια καβατζα που λεει ο λογος καπια αντλια... ;) το να χωνεις λεφτακια που σε κανεναν δεν περισευουν σε οτι νεο βγαινει κ ερχετε, το θεωρω λιγο καπως..ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΑ Β. Γ. Α. Ζ. ΟΥΝΝ :) :) ):)[/quote

Πετρο 150 ευρω για καβατζα cash ειναι πολυ δυσκολο να βρεθουν ειδικα τωρα χωρις να σημαινει οτι διαφωνο απεναντιας εχω πει πως μια μικρη αποθηκουλα καλο θα ηταν να υπαρχει.Τωρα απο εκει και περα ειναι πως το αντιλαμβανετε ο καθε χομπιστας τι βλεπει τη θελει πως το θελει γιατι το θελει και μεχρι που ειναι διατεθημενος να φτασει.....τελος παντων ειδωμεν.

Κοιτα εγω ειμαι της αποψης να εχουμε καπια πραγματακια στοκ,διοτι η softia σου τυχεβει παντα οταν δεν.. .

Τωρα στο θεμα να φτασει καπιο ρεεφ καπου ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΝΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΜΕ!!

Αποψη μου. Ομως σωστα :) :) δλδ δεν μπορει χωρις φωτα να κρστησεις χρωμα στης ακρο με οτι ματζουνι βαλεις..

Τα θεωρω (αλατοπιπερο) αυτα ολα...

Εκει που ειναι να τα σκαζεις μην τα λυπηθεις!! :) :) ;) ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ ΜΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απο εκει και περα ειναι πως το αντιλαμβανετε ο καθε χομπιστας τι βλεπει τη θελει πως το θελει γιατι το θελει και μεχρι που ειναι διατεθημενος να φτασει.....

 

 

Νικο συμφωνω με τα παραπανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως με το που τα ξεκινησα καταφερα να ριξω τα νιτρικα..Αλλα εκανε επανεμφανιση το cyano που με το τοσο κοπο το ειχα ξαποστειλει..Πως γινεται αυτο δεν ξερω..Επισης εχω χασει και 3 ζωντανα χωρις να καταλαβω την αιτια.Μηπως τελικα οι συχνοτερες αλλαγες νερου με καποια light βοηθεια απο εμας ειναι η λυση σε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως με το που τα ξεκινησα καταφερα να ριξω τα νιτρικα..Αλλα εκανε επανεμφανιση το cyano που με το τοσο κοπο το ειχα ξαποστειλει..Πως γινεται αυτο δεν ξερω..Επισης εχω χασει και 3 ζωντανα χωρις να καταλαβω την αιτια.Μηπως τελικα οι συχνοτερες αλλαγες νερου με καποια light βοηθεια απο εμας ειναι η λυση σε ολα?

Πόσα νιτρικά είχες και που πήγες? Σε πόσο χρόνο? Και ποιά AF ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναπήγα να αγοράσω αλάτι και  το reef salt 5 kg που παίρνω δεν υπάρχει και αναγκαστικά πήρα το προβιοτικό.

Reef salt είχε μόνο 22 kg και αφού κάνω αλλαγή 30 λίτρα την εβδομάδα για ευνόητους λόγους δεν το πήρα. Παραλαβή μου είπαν σε 15 μέρες περίπου.

Την προηγούμενη φορά που ζήτησα το Energy δεν υπήρχε αυτό. Την επόμενη φορά που θα πάω και δεν υπάρχει αυτό που θα θέλω κυρίως αλάτι δεν θα ξαναασχοληθώ με την Aquaforest. Να αλλάζω κάθε τόσο το αλάτι και τις ρουτίνες του ενυδρείου δεν θα το κάνω όσο φθηνότερη κι αν είναι από τις άλλες εταιρίες. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

 

Επέλεξα να αγοράσω τα Components A,B,C πριν 3-4 εβδομάδες αμέσως μετά το frag swap, ενώ παράλληλα παίζω σχεδόν χρόνο με δοσομετρική τα 3 βασικά + αμινοξέα. Μόλις γυρίσω Ελλάδα σε 2 εβδομάδες θα γράψω εντυπώσεις για χρώμα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέει κάνα νέο ?? Πάντως πάει καλά σαν εταιρεία έμαθα ότι και δω Θεσσαλονίκη θα το φέρουν κάποια καταστήματα... άντε να δούμε

Στάλθηκε από το Lenovo P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου! Μιας και είμαι κάτοχος fish only ενυδρείου χρησιμοποιώ εδώ και 10 ημέρες το fishV με θετικά αποτελέσματα. Τα ψάρια τρώνε με πολύ όρεξη, ενώ ένα σκισιματάκι στην ουρά που είχε ο κλόουν μου(ύστερα απο κυνηγητό του picasso..)  πλέον έχει γίνει εντελώς καλά! Στο χρώμα των ψαριών δεν είδα κάποια διαφορά.Ίσως βέβαια σε βάθος χρόνου να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...