Jump to content

Σειρα Προιοντων Aquaforest!


mad23

Recommended Posts

Η προβιοτική μέθοδος τι είναι;;

Μείωση νιτρικών και φοσφωρικών με χρήση βακτηριδίων.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο αρκει να χρησιμοποιεις τα προιοντα τους ή θελει και κατι ακομα; πχ εγω που πηρα το αλατι τους ειμαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να χρησιμοποιήσεις καποια προιοντα μαζι για να το πετυχεις, τα οποια καποιο ειναι βακτηρια(pro bio s) και καποια αλλα η τροφη των βακτηριδιων.

Θα σου πουν και τα παιδια που τα εχουν δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Pro Bio S & NP Pro η Pro Bio F Τα δουλεύεις μαζί. Δες και εδώ:http://aquaforest.eu/wp-content/uploads/2014/08/Aquaforest_Products-Guide_EN_RGB.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχουμε κανένα νέο και νέες φωτο;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο αρκει να χρησιμοποιεις τα προιοντα τους ή θελει και κατι ακομα; πχ εγω που πηρα το αλατι τους ειμαι οκ;

Φυσικα οχι χρειαζετε Μανο συνδυασμο με τα μπουκαλακια που εχει.Σε μενα παντως αποδιδει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το pro bio F δεν το ριχνεις μονο του; Νομιζω σου αντικαθιστα τα pro bio s & -np pro ή pro f;

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2016 at 10:58 ΠΜ, το μέλος Manoskap έγραψε:

Το pro bio F δεν το ριχνεις μονο του; Νομιζω σου αντικαθιστα τα pro bio s & -np pro ή pro f;

To pro bio s ειναι τα βακτηρια και το np pro ειναι η τροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα, ομως το pro bio f τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Το pro bio f ειναι το np pro και το pro bio s μαζι σε μια σκονη, το εχουν σχεδιασει για μικρα ενυδρεια.

 

Οπως ειπες ειναι η αντικατασταση τους, ριχνεις pro bio f ή np pro+pro bio s.

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Μα ακομα και στα 500-600 λιτρα που ειμαι μου ειναι οικονομικοτερο - ευκολοτερο να ριχνω 5 κουταλια απο ενα προϊον παρα 5+5 σταγονες απο δυο αλλα... Δεν εχει αραγε την ιδια αποδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 29 Νοεμβρίου 2016 at 1:28 ΜΜ, το μέλος karxariomaxos έγραψε:

Τελικά έχουν δοκιμαστεί από κάποιον μέσα στο forum να πάρουμε εντυπώσεις;;

Τι εννοείς ακριβώς ;

Ολο το θέμα αφορά τα προϊόντα της εταιρίας !

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τα εχει δοκιμάσει κάποιος από εμάς και ήταν ευχαριστημένος;; Γιατι οι απόψεις διαφέρουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να'μαι και εγωωωωωω 

 

Ειπα να προμοταρω λιγο ακομα τα προιοντα μου:thumbsu:

Για την ιστορια, ο ορος promotion προυποθετει οτι αυτο το οποιο προωθεις σου αποφερει καποιο κερδος...οικονομικο η' αλλης φυσης...ετσι για μερικους τραχαναδες που την απουσια την εκλαμβανουν σαν εδαφος για προπαγανδα,να επιδειξουν τα κομπλεξ τους και να πουν μερικες εξυπναδες προκειμενου να αποκτησουν μια δηθεν ενυδρειακη υποσταση/υπαρξη.

Και αφου λοιπον εχω ποσοστα απο την εταιρια,μου δινει και τσαμπα πραγματα,αλλα επισης τα σουλατσαρω στο ενυδρειακο καταστημα που εχω...δεν μου μενει κατι αλλο απο το να τα σπρωξω οσο μπορω.

Στο κατω κατω ολοι εχουμε ποσοστα απο καποια εταιρια,απο τη στιγμη που ολοι ειτε γραπτα ειτε προφορικα εχουμε αναφερει καποιο προιον:thumbsu:

 

Τελος ειρωνιας...αν και τα θελει το πωπουδακι τους για μεγαλυτερο γλεντι.

 

Για να ειναι μερικα πραγματα ξεκαθαρα....και στους ανοητους αλλα και στα παιδια τα οποια εχουν σκοπο να χρησιμοποιησουν προιοντα οποιασδηποτε εταιριας....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΟΜΠΥΣΤΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ/ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ/ΧΡΟΝΟ/ΚΤΛ.

 

Εχωντας λοιπον σαν δεδομενα τα παραπανω,οταν μια εταιρια...η π.χ ''θελω-να-σας-τα-παρω-forest'' προσφερει για παραδειγμα αμινοξεα και εμεις σαν καλα κοροιδα(συμφωνα με μερικους τραχαναδες) τα αγορασουμε....τα χρησιμοποιησουμε και βγαλουμε για παραδειγμα αλγες στο ενυδρειο.....το συμπερασμα δεν ειναι οτι τα προιοντα ειναι αχρηστα,οτι μας εφαγαν τα χρηματα η' οτι ειναι απατη.........ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ(λεω μπορει μονο και μονο για να μη φανω απολυτος,στην πραγματικοτητα ομως και στη προκειμενη περιπτωση...ειμαι) ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΑΖΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΤΡΟΦΗ/ΘΡΕΠΤΙΚΑ/ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ/Η' ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΟ...ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΑΣ......

Και ρωταω εγω...βρε τραχανα,ειναι απατη η ποιοτητα των προιοντων ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑΣ....η' εισαι εσυ ακαταλληλος στην παρουσα φαση να καταλαβεις ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ?

Απλα τροφη για σκεψη για μερικους εξυπνους τραχαναδες.

 

Προσωπικα λοιπον μετα απο τοσους μηνες χρησιμοποιω ακομα σε καθε δευτερη αλλαγη νερου το προβιοτικο αλατι της εταιριας.

Δεν εχω να πω κατι αρνητικο παρα μονο το οτι εαν εχω πανω απο 7 kh ισως(σιγουρα στην περιπτωση που η αλλαγη ειναι πανω απο 100 λιτρα) νεκρωσουν οι μυτες απο τις ακροπορες.Αυτο μου συνεβαινε σχεδον με ολα τα προβιοτικα αλατια τα οποια εχω χρησιμοποιησει ανα διαστηματα απο τις εταιριες που βγαζουν τετοια αλατια.

Χρησιμοποιω και το ΤΜpro εδω και χρονια.Χρησιμοποιω αυτα τα δυο και αρκετες φορες και τριτη εταιρια γιατι δεν θελω ποτε να εξαρτωμαι μονο απο μια...ειτα αφορα στο αλατι της ειτε αφορα σε οτιδηποτε αλλο.Μπορει να κλεισει η ιδια η εταιρια μια μερα,μπορει ο εισαγωγεας να θελει να ασελγησει στην τσεπη μου κτλ κτλ

Θελω παντα να εχω επιλογες οι οποιες δεν θα ειναι ξαφνικη/αγνωστη η εφαρμογη τους στο ενυδρειο μου.

 

Και το reef salt ηταν καλο.Οταν λεω καλο εννοω οχι οτι μετρησα τα στοιχεια του(τα βασικα εννοειται πως τα εχω μετρησει ασβεστιο,ΚΗ,μαγνησιο) αλλα πολυ απλα με βαση την εικονα που ειχε το ενυδρειο μου μετα τη χρηση του.Θα συνεχισα να χρησιμοποιω αυτο απλα επειδη σε καποια φαση θελησα να πειραματιστω και να δω τις αντιδρασεις του ενυδρειο στην πληρη χρηση της σειρα της εταιριας,πηρα το προβιοτικο,

Οταν μου τελειωσει ο μεγαλος κουβας θα ξαναγυρισω στο reef salt προκειμενου να μην ανησυχω πλεον τοσο πολυ για το αν θα ανεβει το ΚΗ πανω απο 7.

 

Οσον αφορα στα μαντζουνια τους...

Τα χρησιμοποιησα σχεδον ολα.

Τα βακτηρια σαν εικονα στο ενυδρειο μου τουλαχιστον,ειχαν αποτελεσμα.Οχι κατι θεαματικο που θα με κανει να κλαψω αν δεν τα εχω πια .Σιγουρα ομως δεν ηταν απλο ζουμακι.

Επισης χρησιμοποιω αλλες τρεις εταιριες ανα διαστηματα φυσικα και αναλογα τη φαση του ενυδρειου.

To np pro οταν εβαζα τη διπλασια δοση απο τη συνιστωμενη για τα λιτρα μου,σε συδυασμο με τα βακτηρια οντως κατεβαζαν τα νιτρικα μου αλλα για ενα αγνωστο(τουλαχιστον στο δικο μου ταπεινο,φτωχο και χαζο μυαλο) λογο,μου εκαιγε τις ακρες τοων ακρο ακομα και αν ειχα κατεβασει το ΚΗ στο 6. Γι'αυτο και το σταματησα.Τσαμπα χρηματα.......ΟΧΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ.....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ....

Ενα προιον το οποιο επισης δεν χρειαζοταν το ενυδρειο μου ηταν το micro E.Εχει αρκετα βαρεα μεταλα τα οποια δεν μετραω καν.Ειπα να το χρησιμοποιησω για να δω αντιδρασεις.Αρχικα σκουρυναν τα κοραλια,εμεινε το οποιο χρωμα τους αλλα εμφανως πιο σκουρο και μετα απο εβδομαδες γινοντουσαν μερικα(οχι ολα) προς το καφε.Επειδη δεν εχω καμια ορεξη να πεταω χρονο,χρηματα για τεστ κτλ απλα ειδα οτι το ενυδρειο μου(ισως λογο των σχετικα συχνων αλλαγων νερου) δεν το εχει αναγκη και το σταματησα.Οχι γιατι ειναι αχρηστο και απατη,απλα επειδη μετη χρηση του αυξανα τα επιπεδα σε καποιο απο τα μεταλα τα οποια περιεχει,οποτε και ειχα αυτη την αντιδραση απο τα κοραλια.

Αμινοξεα χρησιμοποιησα μονο στη φαση που τα εβαζα ολα τα προιοντα.Δεν ειδα κατι αρνητικο.Εχω κρατησει το μπουκαλακι και βαζω μονο οταν οι μετρησεις η' η εικονα κοραλιων/νερου μου δειχνει πως το χρειαζεται.

Αυτα ομως τα οποια εξακολουθω να χρησιμοποιω και θα συνεχισω,ειναι το build,energy k vitality.2 με 3 φορες την εβδομαδα αναλογα με τις ρουτινες που εχω ακολουθησει.

Οχι ομως σε καθημερινη βαση οπως προτεινει η εταιρια.Δεν ειμαι εξυπνακιας,ουτε επαναστατης....απλα δεν εχω χρονο κ βαριεμαι.

 

Με εχουν βολεψει αφανταστα,απο αποψη χρηματων το ασβεστιο και το ΚΗ της εταιριας.Επισης ευκολα στη διαλυση τους,χωρις ιζηματα κτλ

Αντιφως και ανθρακα τα σταματησα.Τον ανθρακα γιατι ο αυτοκρατορας ειχε αρχισει να δειχνει καποια μικρα σημαδια hlle και απο παλαιοτερα σε καποια αρθρα γινοταν αναφορα οτι μπορει να φταιει ο ανθρακας η' κακης ποιοτητας ανθρακας,οποτε και τον αφαιρεσα για να προλαβω κατασταση και να δω εαν τελικα εφταιγε αυτο η' αν ειναι φτωχης ποιοτητας γενικα.Το νερο παντως το κραταγε αρκετα διαυγες.

Το αντιφως δεν ξερω αν εκανε δουλεια γιατι παντα τα φωσφωρικα μου ηταν 0 και πριν τη χρηση του.Τον αφαιρεσα γιατι το ενυδρειο μου ισως δεν το χρειαζεται και γιατι να μη γλυτωσω και κανενα φραγκο?Το 80% του καιρου μου στο χομπυ δεν χρησιμοποιουσα ουτως η' αλλως.

Συν οτι τοσο λεπτοκοκκος με δυσκολευε πολυ να μπει απλα σε ριακτορα και ηταν απιστευτα βαρετο να καθαριζω την καλτσα απο αυτον.Στα θετικα ,οτι με το πρωτο ξεπλυμα καθαριζε γρηγορα και δεν αφηνε υπολειμματα.

 

Εφαιρετικες οι βιταμινες για τα ψαρακια, της εταιριας.Φυσικα δεν ειναι  η μονη ετιαρια με αξιολογες κ αποτελεσματικες βιταμινες.

Φυσικα επισης δεν μπορω να κανω μετρησεις ,αλλα ειδα αμμεσα και καλα αποτελεσματα στην εικονα των ψαριων μου σε σχεση με την βλεννα που τα περιβαλει.Πιο εντονα χρωματα.

Μην πει κανεις για ick κτλ...ειναι απλες βιταμινες....οχι αγιασμος η' κ εγω δεν ξερω τι....

Το χρησιμοποιω συχνα για να βοηθησω τον αυτοκρατορα με το λιγο hlle που παει να αποκτησει αλλα δεν εχει βοηθησει,ουτε ομως κ εχει γινει χειροτερα.Θα δειξει στην πορεια.

 

Εαν εχω ξεχασει κατι συγχωρεστε με παρακαλω,γραφω ποση ωρα:hot:

 

Σε γενικες γραμμες ΤΟ ΔΙΚΟ μου ενυδρειο δεν το πηγαν σε αλλο επιπεδο αλλα σιγουρα καποια απο τα προιοντα της εταιριας θα τα χρησιμοποιω ανελλιπως γιατι βλεπω αποτελεσματα(αλλα με μετρησεις και αλλα βαση της  εικονας των κοραλιων).

Γιατι μπορει να ειναι φθηνα σε σχεση με αλλα,γιατι μπορει να ειναι κ πιο φθηνα και πιο αποτελεσματικα,γιατι οντως εκαναν τη διαφορα κτλ κτλ

 

Αυτα λοιπον απο εμενα οσον αφορα την εμπειρια μου με αυτα τα προιοντα μετα απο τοσους μηνες.

 

Ταπεινη αποψη και συμβουλη μου στους εξυπνακηδες...οταν κατηγορειτε κατι π.χ ενα αλατι να ξερετε γιατι το κανετε.Οταν το υποβαθμιζετε ως φτωχο,ελλειπες η' δεν ξερω και εγω τι να το κανετε με αποδειξεις αλλα και μετρησεις,ωστε να εχει βαρυτητα η αποψη σας.

Και στο κατω κατω μπορει αυτο το αλατι η' προσθετο γενικοτερα, να μην το χρειαζεται το ενυδρειο σας.Αν λοιπον δεν σας δουλεψει κατι η' δεν εχει τα αποτελεσματα που θα θελατε/φανταζοσασταν........ισως να μην φταιει η εταιρια.....ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΑΣ:thumbsu:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...