Jump to content

Τελικα τι χρειαζομαι για ενα γαριδαδικο


Recommended Posts

Λοιπον παιδια καταρχην ειμαι σε ανα δηλιμα  να κανω θαλασσινο γαριδαδικο η γλυκου νερου (20λιτρα) 

1.εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει ... για αυτο θελω μια ξεεκαθαρη απαντηση για το πωσ στηνω εννα γαριδαδικο με βαση αυτο που θα μου προτινετε 

2. αν κανω με γλυκο νερο θα ηθελα να βαλω δυο μοπανι μεσα θελω να τονισω ομως οτι πλυθηκαν με λιγο σαπουνι καταλαθος ομως τα επλυνα με πολυ νε ρο μετα /.....θα υπαξει προβλημα ;; 

3.τι γαριδεσ να διαλεξω ;;

4διαβασα οτι ειναι νροπαλεσ στο φως .. δηλαδη ποσεσ ωρες την ημερα θα μπορω να εχω ανοικτο το φωσ ;;

5. να βαλω τοισ  λαμπα  με κρυω φωσ η θερμο;;

6θελω λινκ με στρωσηματα  και τα σχετηκα για την φροντιδα τουσ ..

7.σκεπτομε να βαλω αμμο που ειχα στο παλιο ενυδρειοαυτη η αμμοσ οως εμεινε λιγεσ μερεσ εξω στο μπαλκονι μεσα σε εννα μπολλ θα υπαρξει προβλημα 

8. λεωνα βαλω μην βαλω φυτα αλλα μονο φυλλα πλατανου θα ειναι οκ;; 

9.πως θα πληνω τα παλια αξεσουαρ + ενυδρειο9να αλλαχω βιολογιο υλικο )

10. λεω να βαλω δυο φυλτραστο εννα βιολογικο υλικο και στο αλλα ανθρακα για ντα τραβαει την κιτριλα του μοπανι ..θα ειναι ενταξει ;; 

11.και τελοσ θα βαζω αντιχλωριακο υγρο σε καθε αλλλλα γη νερου 

 

 

ΣΟΡΡΥ αν σασ κουρασα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ας τα πάρουμε ένα ένα..

 

Το ξύλο σαπούνι δεν χρειαζόταν και γενικά δεν βάζουμε σαπούνι σε τίποτα που θα μπει ενυδρείο. Βάλτο να βράσει για μερικά λεπτά και νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Και μετά κάνε και άλλες πλύσεις γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ήπιε το ξύλο το σαπούνι και να αρχίσει να το φτύνει σιγά σιγά..

 

Να κάνεις με γλυκό νερό καθώς αντιλαμβάνομαι πως είσαι άπειρος και το θαλασσινό έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.

 

Πήγαινε στην ενότητα με τα ασπόνδυλα και δες τα προφίλ των γαρίδων . Δες τι σου αρέσει, τι σε ενδιαφέρει και αν μπορείς να το φιλοξενήσεις σε αυτά τα λίτρα. Όταν δεις επανερχόμαστε.

 

Δεν θα το έλεγα ότι είναι ντροπαλές στο φως. Εφ΄όσον όμως θα έχεις ξύλο θα παρέχεις και σκιές.

 

Όλα τα άρθρα με τα στρώσιμο ενός ενυδρείου κλπ θα τα βρεις εδώ. 

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

 

H άμμος στο μπολ στο μπαλκόνι δεν είναι πρόβλημα αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες πρωτού βάλεις γαρίδες ,για να στρώσει ο βυθός.

 

Σχεικά με τα φυτά υπάρχουν κάποια είδη που είναι σχεδόν απαραίτητη η ύπαρξη τους.

 

Πλύντα με ζεστό νερό άφθονα και άφησε τα να στεγνώσουν τελείως στον ήλιο. Τα σφουγγάρι αν θες άλλαξε το.

 

Δεν νομίζω να έχεις κανένα θέμα με τον άνθρακα να το κάνεις αν θες . 

 

Αντιχλώριο χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή νερού ή προσθήκη από εξάτμιση.

 

Συμπερασματικά, μιας και έχεις πολλές απορίες ξεκίνα με το link Που σου έδωσα παραπάνω και διάβασε τα όλα. Είναι πραγματικά πολύ ωραίος και κατανοητός μπούσουλας προκειμένου να κάνεις τα σωστά βήματα.

 

Μην βιαστείς, θα τις χάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ενσταση μονο...

Δεν θελουν ολες οι γαριδες στρωμενο βυθο...

Τα ξυλα καλυτερα μην τα βαλεις..

Και ο ανθρακας δεν ξερω κατα ποσο θα τραβηξει την κιτρινιλα απο τα μοπανακια..

Καλυτερα να τα εχεις σε μια λεκανη και να τους κανεις συχνες αλλαγες νερου μεχρι να βγαλουν οτι εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ...

κταρχην για να μην παρεξηγιθω δν επλυνα τα ξυλα με σαπουνι απλοσ επεσε λυγο πανω τους (βασικα στο εννα ) και με τα τα ξεπλυνα με πολυ νερο  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καταρχην ειμαι σε ανα δηλιμα  να κανω θαλασσινο γαριδαδικο η γλυκου νερου (20λιτρα) 

1.εχω διαβασει πολλα και εχω μπερδευτει ... για αυτο θελω μια ξεεκαθαρη απαντηση για το πωσ στηνω εννα γαριδαδικο με βαση αυτο που θα μου προτινετε 

2. αν κανω με γλυκο νερο θα ηθελα να βαλω δυο μοπανι μεσα θελω να τονισω ομως οτι πλυθηκαν με λιγο σαπουνι καταλαθος ομως τα επλυνα με πολυ νε ρο μετα /.....θα υπαξει προβλημα ;; 

3.τι γαριδεσ να διαλεξω ;;

4διαβασα οτι ειναι νροπαλεσ στο φως .. δηλαδη ποσεσ ωρες την ημερα θα μπορω να εχω ανοικτο το φωσ ;;

5. να βαλω τοισ  λαμπα  με κρυω φωσ η θερμο;;

6θελω λινκ με στρωσηματα  και τα σχετηκα για την φροντιδα τουσ ..

7.σκεπτομε να βαλω αμμο που ειχα στο παλιο ενυδρειοαυτη η αμμοσ οως εμεινε λιγεσ μερεσ εξω στο μπαλκονι μεσα σε εννα μπολλ θα υπαρξει προβλημα 

8. λεωνα βαλω μην βαλω φυτα αλλα μονο φυλλα πλατανου θα ειναι οκ;; 

9.πως θα πληνω τα παλια αξεσουαρ + ενυδρειο9να αλλαχω βιολογιο υλικο )

10. λεω να βαλω δυο φυλτραστο εννα βιολογικο υλικο και στο αλλα ανθρακα για ντα τραβαει την κιτριλα του μοπανι ..θα ειναι ενταξει ;; 

11.και τελοσ θα βαζω αντιχλωριακο υγρο σε καθε αλλλλα γη νερου 

 

 

ΣΟΡΡΥ αν σασ κουρασα 

 

Καταρχην,εγω αυτα τα ξυλα με το σαπουνι δεν θα τα εβαζα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.

Γαριδες διαλεξε red cherry ,ειναι ευκολες για αρχαριο.

Ντροπαλες δεν ειναι στο φως,ενα 8ωρο το φως ειναι μια χαρα.

Στρωσιμο κανεις κανονικα οπως θα εκανες σε εναν ενυδρειο με ψαρια,αλλα οι γαριδες πρεπει να μπουν μετα το 2μηνο.Θελουν στρωμενο βυθο,οπωτε θα πρεπει να αφησεις το ενυδρειο να τρεξει 2 μηνες χωρις γαριδες,βαλε κανενα σαλιγκαρι και μετα το 2μηνο βαζεις τις πρωτες γαριδες.

Με την αμμο δεν υπαρχει θεμα,την πλενεις,της κανεις και ενα βρασιμο και ειναι ετοιμη.

Φυτα πρεπει να βαλεις και ειδικα μοςς. Οι γαριδες και ειδικα ο γοννος τρεφονται απο το βιοφιλμ και τους μικροοργανισμους που υπαρχουν πανω στα φυτα,συν οτι κρυβονται και στα φυτα.Οπωτε τα φυτα για ενα γαριδαδικο ειναι απαραιτητα.

Ενα φιλτρο ειναι μια χαρα.Δεν χρειαζεται ανθρακας.Αν βγαλουν κιτρινιλα τα ξυλα,με τις αλλαγες νερου θα φυγει.

Αντιχλωριο θα βαζεις σε καθε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια αποφασισα για αυτο το γαριδαδικο καποια πραγματα για αυτο το γαριδαδικο 

1.θελω να κανω στρωσιμο με τροφη αλλα με εχει μπερδεψει λιγο

2.θελω να βαλω φυλλα πλατανου.. πρεπει να σιγουρευτω οτι δν εχουν ρανττιστει ποτε ;;;;

3τι καλοκαιρι θα βαφτει το δωματι το οπιο θα ειναι μεσα το ενυδρειο ..θα υπαξει προβλημα 111

4.τι τροφη πρεπει να παρω 

5.δν μου απαντησατε για το φως υπαρχει διαφορα μεταξη ψυχρησ και θεμης λαμπασ ;;

6.ποσεσ γαριδεσ και ποσα σαλιγκρια μπορω στα 20 λιτρα ;;

 

 

Αυτα μεχρι στιγμησ 

Link to comment
Share on other sites

1.Το στρωσιμο με τροφη θα ολοκληρωθει μπορει και 45 μερες.Αν αντεχεις καντο.Μπορεις να βαλεις μια αγγελια για μπολι εδω μεσα και να στρωθει αμμεσα

2.Δεν γνωριζω

3.Θα το καλυψεις ολο με ενα ναυλον και δεν υπαρχει προβλημα.Προσοχη μονο μην πεσει τιποτα μεσα

4.Ολες οι εταιρειες εχουν ειδικες τροφες για γαριδες σε στικς,πελετ...μπορεις να ταιζεις και λαχανικα ωμα

5.Αν εχεις φυτα μεσα τα ιδανικα χρωματα ειναι 4000 κελβιν και 6500 κελβιν για την σωστη αναπτυξη.Αλλιως οτι σου αρεσει

6.Αν βαλεις 10 γαριδες σε λιγους μηνες θα εχεις 50,10,200.......σαλιγκαρια αυτα που γεννουν το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί να στρώσεις με τροφή. Ταλαιπωρία μου φαίνεται.

 

Έχεις πολύ καλύτερες επιλογές όπως μπόλι και βακτήρια εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να στρωσω με τροφη : 

πρωτων για να δω πως ειναι 

και δευτερων γιατι αν παρω βακτηρια θα πρεπει να βαλω τισ γαριδεσ μεσα σε λιγεσ μερεσ και δεν ξερω αν το πετ σοπ θα τισ εχει εγκαιρα 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,γιατι να μη στρωσει με τροφη ο ανθρωπος? Αφου ετσι και αλλιως γαριδες απο την πρωτη στιγμη δεν μπορει να βαλει,γιατι να παρει μπολι?

 

Λοιπον παιδια αποφασισα για αυτο το γαριδαδικο καποια πραγματα για αυτο το γαριδαδικο 

1.θελω να κανω στρωσιμο με τροφη αλλα με εχει μπερδεψει λιγο

2.θελω να βαλω φυλλα πλατανου.. πρεπει να σιγουρευτω οτι δν εχουν ρανττιστει ποτε ;;;;

3τι καλοκαιρι θα βαφτει το δωματι το οπιο θα ειναι μεσα το ενυδρειο ..θα υπαξει προβλημα 111

4.τι τροφη πρεπει να παρω 

5.δν μου απαντησατε για το φως υπαρχει διαφορα μεταξη ψυχρησ και θεμης λαμπασ ;;

6.ποσεσ γαριδεσ και ποσα σαλιγκρια μπορω στα 20 λιτρα ;;

 

 

Αυτα μεχρι στιγμησ 

 

1) Μπορεις να στρωσεις με τροφη,ετσι και αλλιως οπως σου ειπα οι γαριδες πρεπει να μπουν μετα απο ενα 2μηνο λειτουργιας.

2) Τα φυλλα πρεπει να τα μαζεψεις απο περιοχη μακρια απο πολη και να ειναι καθαρα.

3) Αν το καλυψεις με κατι δεν υπαρχει προβλημα με το ενυδρειο

4) τροφη για γαριδες,υπαρχουν πολλες.

5) Επειδη οπως σου ειπα πρεπει να βαλεις φυτα,θα βαλεις μια λαμπα 6500Κ

6) Ξεκινα με 10 γαριδες και αυτες θα αυξηθουν. Σαλιγκαρια βαλε 1-2 αναλογα και το ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια τελευτεα απορια ( πιστευω )

για το στρωσιμο με τροφη στηνω το ενυδρειο με τα διακοσμιτικ βυθουσ φυτα βαζω το φιλτρο κααιριχνω τροφη καθε μερα σωστα ;;

τι τροφη ομως;; ... χρυσοψαρων;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια τελευτεα απορια ( πιστευω )

για το στρωσιμο με τροφη στηνω το ενυδρειο με τα διακοσμιτικ βυθουσ φυτα βαζω το φιλτρο κααιριχνω τροφη καθε μερα σωστα ;;

τι τροφη ομως;; ... χρυσοψαρων;;

Ότι τροφή έχεις, κάνει για αυτή τη δουλειά. Την χρησιμοποιείς απλά σαν πηγή αμμωνίας.

Καλό είναι την τροφή να την βάλεις μέσα σε ένα διχτάκι,  και να την ανανεώνεις κάθε 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...