Jump to content

Βάση και sump


George81

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος George81 έγραψε:

ααα μια χαρά... για το τελευταίο θα πάω μάλλον γιατί δεν είμαι για τρύπες.... Σε ευχαριστώ πολύ. θα επανέλθω με την κατασκευή βήμα βήμα μην γίνει λάθος.

Μην ξεχνας οτι μπορει να βουλωσει οκ?με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2017 at 6:06 ΜΜ, το μέλος George81 έγραψε:

Παιδιά ξεκινάω κατασκευή υπερχείλισης. Διάμετρος μία ίντσα θα είναι η σωλήνα και θα βάλω αντλία επιστροφής 3000lt/h 

 

Η ιδέα είναι από το παρακάτω βίντεο 

 

Τι λέτε ;

 Έτσι έχω φτιάξει στο δικό μου ενυδρείο κ λειτουργεί χωρίς πρόβλημα εδώ κ ένα χρόνο σχεδόν. Στείλε pm να σου πω λεπτομέρειες. Για αντλία προτείνω μεγαλύτερη κ την δουλεύεις πιο χαμηλά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος mpampis81 έγραψε:

 Έτσι έχω φτιάξει στο δικό μου ενυδρείο κ λειτουργεί χωρίς πρόβλημα εδώ κ ένα χρόνο σχεδόν. Στείλε pm να σου πω λεπτομέρειες. Για αντλία προτείνω μεγαλύτερη κ την δουλεύεις πιο χαμηλά..

 

Θελεις να περιγραψεις εδω τον τροπο σου ή σε ενα νεο θεμα για να μαθουμε και οι υπολοιποι ή ακομα και μελλοντικοι αναγνωστες που θα αντιμετωπισουν το ιδιο θεμα ??!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Με βοήθησε ο Spartan κ τον ευχαριστώ. Έχω φ32 για κατέβασμα κ φ18 για ανέβασμα. Την λειτουργώ με jebao 5000 στο 50%. Είναι εύκολο στην κατασκευή...αν κ με παιδεψε λίγο. Στο σωλήνα που πατάει στο ενυδρείο έχω βάλει μια σιτα γιατί έχασα μερικά ψαράκια...Αρχικά έβαλα διακόπτη για να χαμηλωσω την ροή στο κατέβασμα αλλά μετά την σιτα τον καταργησα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μετά από διακοπή ρεύματος κ ξεκινάει να λειτουργεί μόλις επανέλθει το ρεύμα. Πρέπει να  υπολογιστεί το νερό που κατεβαίνει με την διακοπή της αντλίας να χωράει στο σαμπ για να μην πλημμυρίσεις. Κάπου είχα βρει ένα ωραίο σχεδιάγραμμα θα το ξαναψαξω κ θα το ποστάρω..:geek:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πάνω μέρος, με τις τρύπες του. Πιστεύω να είναι αρκετές. Έγιναν με 5αρι τρυπάνι 4920b7cf2fe369e1b4ffcea713c5e3c7.jpge08cbbd88c9837404ccdc3b7395e5908.jpg

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με κάποιους υπολογισμούς, το sump χωράει συνολικά 59 λίτρα, 50 λέω να είμαι σίγουρος...είναι κύβος 39×39×39.η γυάλα μου είναι 120 μήκος με 39 πλάτος. Άρα αν οι τρύπες είναι 5 πόντους από την επιθυμητή στάθμη 120×39×5 μας κάνεις 24 λίτρα....οπότε είμαι καλά πιστεύω. Σωστά;

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...

Παιδιά δεν δουλεύει...καμιά ιδέα σχετικά με το λάθος;;;ec46186b0afe42181482f31619904ca2.jpg

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές δεν δουλεύει τι εννοείς?

Δεν τραβάει καθόλου? 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές δεν δουλεύει τι εννοείς?
Δεν τραβάει καθόλου? 
, σωστά. γεμίζω νερό με ένα μπουκαλάκι από την πάνω μεριά έχοντας κλειστή την έξοδο, βγάζω την τάπα αλλά τίποτα

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο σωλήνας εισόδου είναι πολύ ψηλός?

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο σωλήνας εισόδου είναι πολύ ψηλός?

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk


Τον έκοψα λίγο και δοκίμασα ξανά...τζιφος

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις ανεβασε ενα βιντεο για να καταλαβουμε καλυτερα

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις ανεβασε ενα βιντεο για να καταλαβουμε καλυτερα

 

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

 

 

http://cloud.tapatalk.com/s/5a64a6d9e0f6d/InShot_20180121_164041314.mp4

 

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να γεμισεις κιαλλο το ενυδρείο ετσι ώστε η σταθμη του νερού να είναι πιό πανω

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να γεμισεις κιαλλο το ενυδρείο ετσι ώστε η σταθμη του νερού να είναι πιό πανω

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk


Το έκανα... τζιφος

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  Σου εστειλα κ pm αλλά από ότι βλέπω έχεις κάνει λάθος στην κατασκευή. Θα το φτιάξεις όπως πρότεινα εγώ παραπάνω ή όπως είναι το 3ο βίντεο στην προηγούμενη σελίδα; Ο σωλήνας που μπαίνει στο ενυδρείο κ από εκεί θα ξεκινήσει να τραβήξει νερό όπως το έχεις τώρα πρέπει να μπαίνει μέσα σε έναν διπλάσιας διαμέτρου σωλήνα (υπόψιν αυτή είναι η υπερχείλιση που έχω εγώ κ όχι του 3ου βίντεο που είπες ότι θα έκανες) που θα πατάει ταπωμενος στον πάτο του ενυδρείου κ από την πάνω μεριά θα έχει τρύπες(φ8 έχω εγώ) που ανάλογα πόσο ψηλός θα είναι ο σωλήνας αυτός καθοριζεις κ το ύψος του νερού που θα έχει το ενυδρείο, θα πέφτει νερό μέσα κ θα αρχίσει να τραβάει ο σωλήνας που μπαίνει μέσα του κ να κατεβάζει στο σαμπ. Δες το βίντεο παραπάνω, την πρώτη φορά θα χρειαστεί να ρουφηξεις από τον εξαερισμό κ μετά κ διακοπή ρεύματος να γίνει, κατεβάζει όσο νερό είναι στο ύψος που είναι οι τρύπες κ μετά σταματάει. Όταν έρθει το ρεύμα συνεχίζει κανονικά να λειτουργεί μόνο του κ δεν πλημμυρίζεις.

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...