Jump to content

Συμπληρωματα ναι η οχι?


  

37 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ακολουθεί η παραπάνω δημοσκόπηση για να δούμε τι χρησιμοποιείτε στα reef σας,και αν πρέπει.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Νικο μαρεσει που ανοιξες το θεμα πολυ!!

Ειδη πριν λιγο εγραψα στο θεμα μου πως σκεφτομε να τα κοψω τελειως και να το στηριζω με τις ρουτινες μου!

Και θα ήθελα να ακουσω αποψεις!

Λοιπον σκεφτομε να τα κοψω τελειως εγω παιδια να δω τι θα μου δειξει..

Τα σκευασματα αμινοξεων θεωρω πως ανεβαζουν αλγες οχι μονο απο φωσφορικα αλλα και απο σιδερο,

Με της τοσο μεγαλες εβδομαδιαίες αλλαγες θεωρω πως μπορω να στηριξω το ενυδρειο μου,ειδη οι δοσεις που βαζω ειναι τοσο μηδαμηνες εως γελιες! Και με παει καλα απο οσο φενετε!

Δεν το κοβω τελειων να δω τι θα μου πει??

Εσεις τι λετε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι δεν χρειάζονται...Ειδικά στα λίγα λίτρα, περισσότερη είναι η επιπλέον φόρτιση παρά το καλό που θα κάνουν...Οι οργανισμοί που φιλοξενούμε μπορούν να αναπτυχθούν και χωρίς αυτά..Κάποια μπορούν να τα πάρουν σε έμμεση μορφή και όχι άμεση. Πιστεύω ότι είναι περισσότερο για να αναπτύξουν στο φούλ το χρώμα τους και να αρέσουν σε εμάς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως το χρωμα και ιδιαίτερα στο sps ειναι φως και χαμηλα οργανικα...

Φυσικα καλες τιμες και σταθερες...

Link to comment
Share on other sites

Για το τι θα ριξουμε θεωρω οτι πρωτα απο ολα εναι το φορτιο του ενυδρειου και μετα ποιο αλατι βαζουμε και καθε ποτε κανουμε αλλαγες νερου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Για το τι θα ριξουμε θεωρω οτι πρωτα απο ολα εναι το φορτιο του ενυδρειου και μετα ποιο αλατι βαζουμε και καθε ποτε κανουμε αλλαγες νερου.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Και συπληρωνω και τα λίτρα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ αλλά με πολύ προσοχή στην ποσότητα αυτά που αναγράφονται στις συσκευασίες είναι για ένα στρωμένο και υγειες ενυδρείο

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι τα ιχνοστοιχεια παιζουν ενα 25 % ρολο στην αναπτυξη των κοραλλιων.

Εγω θεωρω οτι απο την στιγμη που τα ενυδρεια μας ειναι overstock οι διαθεσιμες για αυτα ουσιες(ιχνοστοιχεια κλπ)εξαντλουνε ευκολα και με γρηγορο ρυθμο. Για να τα αντικαταστισουμε ή θα κανουμε συχνες αλλαγες νερου ή θα τα προσθετουμε εμεις οι ιδιοι με την μορφη συμπληροματων.

Στην δικη μου περιπτωση κανω αλλαγες καθε 15 μερες και συμπληρωνω ιχνοστοιχεια για να καλυψω τις τυχων αναγκες των κοραλλιων που θα προκυψουν.

Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωριες. Ο μονος τροπος να ειμαστε ολοι 100% σιγουροι για το τι θελει ενα κοραλλι , ειναι να ειμαστε εμεις οι ιδιοι κοραλλι και να ζουσαμε μεσα σε ενυδρειο. :) προς το παρων κανουμε οτι μπορουμε με βαση τις βιβλιογραφιας και τις εμπειριας που εχουμε απο τα ενυδρεια μας. Και να θυμιθουμε επισης οτι το καθε ενυδρειο ειναι ενα διαφορετικο ζωντανο συστημα. Οτι κανω εγω και παει καλα δεν σημαινει οτι θα παει και σε καποιον αλλον.

Ωραιο θεμα Νικ

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα φοβάμαι ότι δεν μπορώ να μετρήσω !

Πράγματι οι συχνές αλλαγές θα βοηθούσαν περισσότερο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα η αποφαση μου να τα κοψω να δω τι θα δω ειναι επειδη στιρηζομε στης μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες...

Εαν εκανα αλλαγες καθε μηνα η καθε 15 με τοσο στοκ απο sps ασφαλως ΔΕΝ θα το συζητουσα τραβανε σαν τρελα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα η αποφαση μου να τα κοψω να δω τι θα δω ειναι επειδη στιρηζομε στης μεγαλες εβδομαδιαιες αλλαγες...

Εαν εκανα αλλαγες καθε μηνα η καθε 15 με τοσο στοκ απο sps ασφαλως ΔΕΝ θα το συζητουσα τραβανε σαν τρελα..

Στα συνολικά λίτρα ποσο αλλάζεις ;
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτια μου εμενα μου αρεσει να ριχνω ζουμια μεσα ετσι οταν ανοιγεις το ντουλαπακι και τα βλεπεις μεσα λες ποιος ειμαι ο μπιπ .... η Μαρι Κιουρι..... 

 

Περαν τς πλακας τωρα ποιο πολυ δουλεια πιστευω κανεις μετις αλαγες και λιγοτερη με τα ζουμια (στα λιγα λιτρα παντα εως 150λιτρα) Ειναι οπως οι βιταμινες στους ανθρωπους με ισορπημενη διατροφη κανουν δουλεια.... Στην περιπτωση των ενυδρειων μας η ισορποιμενη διατροφη ειναι οι αλαγες νερου... :D

Link to comment
Share on other sites

Με τακτικες αλλαγες(εβδομαδιαιες) πιστευω δεν χρειαζονται, το αλατι τα εχει ολα

Εγω ριχνω γιατι δεν κανω συχνες αλλαγες

 

Βλεπω το ισως προηγειται αρα οι περισσοτεροι εχουμε αγνοια πανω στο θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τακτικες αλλαγες(εβδομαδιαιες) πιστευω δεν χρειαζονται, το αλατι τα εχει ολα

Εγω ριχνω γιατι δεν κανω συχνες αλλαγες

 

Βλεπω το ισως προηγειται αρα οι περισσοτεροι εχουμε αγνοια πανω στο θεμα

Το ισως Βασιλη ειναι τρομερο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τακτικες αλλαγες(εβδομαδιαιες) πιστευω δεν χρειαζονται, το αλατι τα εχει ολα

Εγω ριχνω γιατι δεν κανω συχνες αλλαγες

Βλεπω το ισως προηγειται αρα οι περισσοτεροι εχουμε αγνοια πανω στο θεμα

Εχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη !!!!

Νομίζω ότι αυτό είναι και το νόημα τέτοιων θεμάτων !

Να μάθουμε όλοι .... Η έστω να προσπαθήσουμε !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα συνολικά λίτρα ποσο αλλάζεις ;

Στο 500 περιπου λιτρα συνολο 100 τη βδομαδα..

Ισως και κατι λιγο παραπανω εαν εχω να καθαριζω και κανα σαμπ..

Link to comment
Share on other sites

Με τακτικες αλλαγες(εβδομαδιαιες) πιστευω δεν χρειαζονται, το αλατι τα εχει ολα

Εγω ριχνω γιατι δεν κανω συχνες αλλαγες

 

Βλεπω το ισως προηγειται αρα οι περισσοτεροι εχουμε αγνοια πανω στο θεμα

Βασιλη μου αποψη μου παντα και θεωρια μου..

Σε ενα φουλ στοκ και ειδικα sps ενυδρειο αλαλγες δεν κανουμε για να αφαιρεσουμε στοιχια απο το νερο μας,αλλα για να προσθεσουμε καπια στοιχεία...

Εγω παντως αυτη τη θεωρια ακουλουθω εως τωρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μου αποψη μου παντα και θεωρια μου..

Σε ενα φουλ στοκ και ειδικα sps ενυδρειο αλαλγες δεν κανουμε για να αφαιρεσουμε στοιχια απο το νερο μας,αλλα για να προσθεσουμε καπια στοιχεία...

Εγω παντως αυτη τη θεωρια ακουλουθω εως τωρα.. ;)

Σιγουρα οι αλλαγες βοηθανε Πετρο διπλευρα ,και να εισαι σιγουρος οτι βγαζουμε και ουσιες στοιχεια που δεν πρεπει να υπαρχουν στο νερο.Ενα κλειστο συστημα μπουκωνει απο πολλες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

καλα οι αλλαγες δεν βοηθανε παντα γτ ολα αλατια στην αγορα αυτη την στιγμη εχουν μεγαλες διαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα, ισως ενα πολυ καλο αλατι εχει λιιιγο μικροτερες αλλα εχει μεταξυ των παρτιδων. Τωρα αμα ειναι over stocked και με ταχεια αναπτυξει με χαμηλα θρεπτικα και μεθοδους οπως zeo-bio pelets τοτε ειναι απαραιτητα παρα πολλα πραγματα περα των αλλαγων νερου.

 

ενα normal ενυδρειο που δεν εχει πολλα πολλα και τρεχει "ηρεμα" τοτε ισως και με τις αλλαγες να ειναι ενταξει. απλα το θεμα ειναι οτι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο σε πολλους τομεις, οποτε το καθε ενυδρειο εχει τις ρουτινες του. τωρα αμα καποιος θελει να τον καληπτουν μονο οι αλλαγες νερου τοτε θα αλλαξει τον τροπο που τρεχει το ενυδριου σταδιακα και τις ρουτινες του καθω μπορει να αντεχει με τις αλλαγες νερου, αλλα αυτες να γινουν μεγαλητερες και συχνοτερες....

 

θα φηφισω συμφωνα με οτι ακολουθουσα οταν σε λειτουργεια το Reef μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που γινετε μια πολυ σοβαρη κουβεντα και οτι υπαρχει συμμετοχη,περιμενω και αλλες αποψεις και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι εξαρτάται απο το stock των ενυδρείων μας, κάθε ενυδρείο έχει ξεχωριστές ανάγκες ανάλογα με τα ζωντανά που φιλοξενεί.

 

Αλλες ανάγκες σε ενα ενυδρείο με soft και Lps, άλλες με sps ή και άλλα απαιτητικά κοράλλια.

 

Στο δικό μου προσωπικά που έχει εύκολα lps και soft με  καλύπτουν οι εβδομαδιαίες αλλαγές που τις τηρώ ευλαβικά και δεν ρίχνω κανένα συμπλήρωμα.Οι μετρήσεις μου είναι σταθερές και άλλωστε το βλέπω στα κοράλλια μου και πια καταλαβαίνω αν κάτι δεν πάει καλά.

Αν βέβαια προκύψει κάποιο πρόβλημα  που απαιτεί συμπληρώματα, θα τα χρησιμοποιήσω.

 

Αν είχα sps ή και πιο απαιτητικά ζωντανά σίγουρα θα ακολουθούσα άλλες μεθόδους και συμπληρώματα.

 

Σε απαιτητικά ενυδρεία, γνώμη μου, δεν φτάνει η αλλαγή νερού.

 

Θα συμφωνήσω για τις παρτίδες στα αλάτια με τον Άγγελο. Το έχω διαπιστώσει πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...