Jump to content

Προετοιμασία πριν τις καλοκαιρινές διακοπές


Recommended Posts

Για σας παιδιά,

 

μιας και είναι καλοκαίρι και θα λείπουμε πιο συχνά απο το σπίτι, σκέφτηκα να γράψω τι κάνω εγώ πριν φύγω διακοπές έτσι ώστε να μην έχω μεγάλο άγχος για το ενυδρείο και να τα βρω όλα όσο το δυνατόν όπως τα..άφησα. :P

 

Επειδή είμαι ήδη παθών μια φορά όταν τα είχα βρεί σχεδόν όλα ψόφια και διαλυμένα, έφτιαξα μια λίστα με τις εργασίες που θα κάνω πριν φύγω.

 

1. Αλλαγή νερού 60 λίτρα ( είμαι στα 180+60 sump)

2. Kαθάρισμα μηχανημάτων- κυκλοφορητές-skimmer-ριάκτορας-φίλτρα-αντλίες.

3. Φρέσκος αντιφώσφορος-άνθρακας

4. 'Ελεγχος καλής λειτουργίας ψύξης

5. Αυτόματη ταίστρα που λειτουργεί δυο-τρεις μέρες πριν την αναχώρηση

6. Καθαρισμός αυτόματης αναπλήρωσης ( φλοτεράκια ) και έλεγχος καλής λειτουργίας

7. Φρέσκο νερό στην αυτόματη αναπλήρωση-εγω χρησιμοποιώ μεγαλύτερο βαρέλι απο το συνηθισμένο όταν λείπω διακοπές υπολογίζοντας τη μέση καθημερινή εξάτμιση και προσθέτοντας ένα 20%.

8. Γενικός έλεγχος όλων των μηχανημάτων που έχω στο ενυδρείο για τυχόν προβλήματα

 

Τέλος, εχω αγοράσει μια wi-fi κάμερα έτσι ώστε αν δω κάποιο πρόβλημα να ενημερώσω ένα συγγενή μου να πάει και να κατεβάσει τους διακόπτες ( δεν εχω κάποιον που να γνωρίζει απο ενυδρεία ), τουλάχιστον

να μην πλημμυρίσει το σπίτι.

 

Επίσης, σαν γενικό κανόνα δεν αγοράζω ποτέ κοράλι ή ψάρι ή άλλο ζωντανό λίγο πριν φύγω για διακοπές, ούτε προσθέτω καινούργια μηχανήματα.

 

Αυτα έχω σκεφτεί παιδιά ελπίζοντας οτι έχω καλύψει όλες τις παραμέτρους. Αν υπάρχει κατι άλλο, ας πουμε εδω τι κάνει ο καθένας πριν τις διακοπές.

 

Αντε, καλό καλοκαίρι και καλή ξεκούραση! :)

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
πληροφορία επικίνδυνη
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Θοδωρα και πολυ χρήσιμο!

 

Σωστές και προσεγμένες οι ενέργειες σου :skydive: !

 

Πρεπει οπωσδήποτε να προμηθευτώ μια ΙP camera! (το εχω αμελήσει αν και δεν το εχω πολυ με αυτα τα τζιτζιμπλικια :fpc: )

 

Μεχρι στιγμής εχω το Seneye που θεωρητικά θα με ειδοποιήσει αν κατι ξεφευγει!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που διακοπτω αλλα ποτε δεν αναφερουμε στο διαδυκτιο ποτε λειπουμε για διακοπες!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σορυ που διακοπτω αλλα ποτε δεν αναφερουμε στο διαδυκτιο ποτε λειπουμε για διακοπες!

Send from the Heart of Amazonas

 

 

Το μελος Sturm έκανε μια πολυ σωστη παρατήρηση!

 

Για θεμα ασφαλείας δεν γράφουμε ημερομηνίες και ήμερες που θα λειπουμε απο την οικία μας!

 

Γι αυτο τον λογο διαγράφει και η ημερομηνία!

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Θοδωρα και πολυ χρήσιμο!

 

Σωστές και προσεγμένες οι ενέργειες σου :skydive: !

 

Πρεπει οπωσδήποτε να προμηθευτώ μια ΙP camera! (το εχω αμελήσει αν και δεν το εχω πολυ με αυτα τα τζιτζιμπλικια :fpc: )

 

Μεχρι στιγμής εχω το Seneye που θεωρητικά θα με ειδοποιήσει αν κατι ξεφευγει!

Eυχαριστώ Διονύση, προσπαθώ να καλύψω οτι υπάρχει περίπτωση να πάει στραβά. Τωρα παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη..ή ..ατυχία κατι να πάει στραβά.

 

Η ΙΡ κάμερα είναι πανεύκολη στο σετάρισμα, δεν χρειάζεται ειδικές γνώσεις, εχει μια αυτοματοποιημένη διαδικασία. Αλλωστε δεν απευθύνεται σε τεχνολογικά..γκουρού :P

Link to comment
Share on other sites

Το μελος Sturm έκανε μια πολυ σωστη παρατήρηση!

 

Για θεμα ασφαλείας δεν γράφουμε ημερομηνίες και ήμερες που θα λειπουμε απο την οικία μας!

 

Ωπα, έχετε απόλυτο δίκιο παιδιά, λάθος μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απο όλα είναι ένας έμπιστος άνθρωπος να ελέγχει με τα ίδια του τα μάτια 2-3 πραγματάκια.....όπως, αν εχει ροη το ενυδρείο,την στάθμη της αναπλήρωσης, φωτισμό και να αδειάζει το κυπελάκι του σκιμερ. Δυστυχώς αν δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα, κάνουμε τα βήματα του Teoxan και παρακαλάμε να μην γίνει κάτι.

 

Εχω προμηθευτεί και εγώ Wi Fi κάμερα και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ στο έλεγχο καθώς βλέπω κανονικότατα απο το κινητό το τί γίνεται μέσα στο ενυδρείο. Απο τότε που την πήρα μου έφυγε ενα μεγάλο άγχος όταν χρειαζόταν να φεύγω απο το σπίτι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απο όλα είναι ένας έμπιστος άνθρωπος να ελέγχει με τα ίδια του τα μάτια 2-3 πραγματάκια.....όπως, αν εχει ροη το ενυδρείο,την στάθμη της αναπλήρωσης, φωτισμό και να αδειάζει το κυπελάκι του σκιμερ. Δυστυχώς αν δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα, κάνουμε τα βήματα του Teoxan και παρακαλάμε να μην γίνει κάτι.

 

Εχω προμηθευτεί και εγώ Wi Fi κάμερα και πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ στο έλεγχο καθώς βλέπω κανονικότατα απο το κινητό το τί γίνεται μέσα στο ενυδρείο. Απο τότε που την πήρα μου έφυγε ενα μεγάλο άγχος όταν χρειαζόταν να φεύγω απο το σπίτι. 

 

Σίγουρα Ευγένιε αν υπάρχει ενας έμπιστος άνθρωπος που να γνωρίζει κιόλας κάποια πράγματα είναι το καλύτερο. Δυστυχώς εγω δεν εχω κάποιον που να γνωρίζει.

 

Οπότε κάνω τα βήματα που περιέγραψα και παρακαλάω να πάνε όλα καλά, αφού είναι και πρακτικά αδύνατο να προβλέψεις τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Γείτονα μήπως θα έπρεπε να τα πούμε από κοντά ?????  Ο νοών νοείτω  !!!!!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...