Jump to content

Για αντιφωσφορο....reactor ή φιλτράκι ?


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Εδω και μήνες με τρώει η εξής απορρία...

 

Τι ειναι καλύτερα για τον αντιφώσφορο reactor, ή ενα εσωτερικό φίλτρο με τον αντιφώσφορο σε κάλτσα.

 

Τόσο καιρό (3 χρόνια) χρησιμοποιώ φιλτράκι και τα ΡΟ4 σπανίως πέφτουν κάτω απο 0,03. πάντα βρίσκονται μεταξυ 0,03 και 0,1. 

 

Με τον reactor πιστευεται οτι θα πέσουν αισθητά? αξίζει ο κόπος και το χρήμα απο εσωτερικό φιλτράκι να πάω σε reactor?  

 

Να επισημάνω οτι με βολεύει το εσωτερικό φιλτράκι γιατι 1ον) δεν εχω sump , 2ον) δεν πιάνει χώρο και δεν θελω να εχω κρεμαστά πράγματα γύρο απο το ενυδρειο. Όμως αν ειναι να δω 0 φωσφορικα (με Hanna) ίσως και να αξιζει.

 

τι γνώμη έχετε ?    

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το ριακτορακι παντως θα δουλεψει καλυτερα ο αντιφωσφωρος

Ενα πολυ καλο ειναι ο phosban 150 και νομιζω ειναι και κρεμαστο αλλα θα φαινεται η αντλια στο ενυδρειο

http://www.marinedepot.com/Two_Little_Fishies_GFO_Phosban_Reactor_Phosphate_Reactors-Two_Little_Fishies-TL4311-FIFRISPR-vi.htmlhttp://www.marinedepot.com/Two_Little_Fishies_GFO_Phosban_Reactor_Phosphate_Reactors-Two_Little_Fishies-TL4311-FIFRISPR-vi.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως με βόλεψε πολυ ο ριακτορας ( Phosban 150)που πηρα απο τον βασιλη!

 

Δεν χρησιμοποιώ αντλία αλλα την διακλάδωση της επιστροφής!

 

Σίγουρα θα μπορούσε να βρίσκεται και εκτος νερού διοτι ειναι μια παρα πολυ καλη κατασκευή!

 

Επισης τα παιδιά ειχαν βρει και μια φοβερή τιμη αγοράς που το έκανε value for money :money:  !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αξίζει η μετάβαση απο εσωτερικό φιλτράκι (10 ευρώ) σε reactor (70 ευρώ) ?  Αν είναι να έχω ενα 5% καλύτερη απόδοση σε σχέση με το εσωτερικό φίλτρο τότε ας παραμείνω στο φίλτρο.  

 

Με λίγα λόγια δεν μου αρέσει στον reactor :

- που θα φαίνεται (δεν διαθέτω sump)

- Τις τυχών ξαφνικές διαρροές που μπορεί να έχω (θα τον έχω κρεμαστό στο ενυδρείο)

- Το κόστος του (αντλια,βανάκια,λάστιχα κλπ)

- Το να έχω πάλι επιπλέων κάτι που να απαιτεί προσοχή (σε περιπτώσεις που λέιπω)

 

 

Όμως αν σε σχέση με το φίλτρο έχω ενα 50% απόδοση τότε σίγουρα αξίζει τον κόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Τη maximum αποδωση θα την πιασεις μονο με ριακτορα,εγω δουλευω τον ποιο πανω και εχω 0 με hanna.Tωρα θα χρειαστεις μια αντλια και δυο κομματια σωληνα,Ιδανικο θα ηταν να εκανες μια βαση απο egrate ας πουμε να πατησει επανω η αντλια και δεν θα εχεις κανενα θεμα,οσο για διαροες δεν υπαρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε Νικο.... απλα δεν θα ήθελα να μπλεξω με τον reactor. Μαλλων θα ακολουθισω το φιλτράκι και αν τα οικονομικα το επιτρεψουν θα κοιταξω για reactor. 

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δουλέψει και τα δύο και με τα δύο το ίδιο αποτέλεσμα, 0 είχα μόνο όταν τα έβγαλα και προσεχα το τάισμα ψαριών και Κοραλιων εκεί πιστεύω ότι πρέπει να εστιασεις γιατί έχει φωσφορικά και με αντιφωσφορο κιόλας! Πριν πας να δώσεις λεφτά δες γιατί έχεις φωσφορικά..

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...