Jump to content

Παράξενο με snail


Recommended Posts

Ειμαι νέος εχω διάβαση παρα πολλα για θαλασσινό ενυδρείο αυτο δεν το εχω δει πουθενα κάποια στιγμή ειχα βρει ψωφιο καβουρακι απο Τούρμπο σαλιγκάρι λεω οκ ψωφησαι απο απροσεξία μου νέος ειμαι βλεπω την αλλη μερα περπάταγε το ιδιο σαληγγαρι μπα λεω δεν γινετε περνάει λίγος καιρος ξανα ψωφαει αλλο ενα καβουρακι άλλου είδους σαλιγκαριού αυτη τι φορά δεν ξανα κουνήθηκε το Τούρμπο μερικές φορες επερνε το καβούκι του άλλου είδους και το πηγενε βόλτα μετα απο κανα μηνα βρισκω το καβουρακι στο καβούκι δίπλα ξαπλωμενω ψωφιο το πετάω κ την αλλη μερα βλεπω το Τούρμπο κ περπατάει ξανα με αλλο καβουρακι μεσα εγω παντος 2 ειχα ολα κ ολα τι γινετε ξέρει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αυτό που περιγράφεις είναι καβούρια ερημίτες.

Τα καβούρια ερημίτες δέν έχουν δικό τους κέλυφος και χρησιμοποιούν άδεια κελύφη σαλιγκαριών.Όσο μεγαλώνουν αλλάζουν και αντίστοιχα σε μεγαλύτερο κέλυφος!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι εαν δεν βρουν αντιστοιχο κελυφος στο μεγεθος τους δεν θα διστασουν να σκοτωσουν για να το παρουν.

Link to comment
Share on other sites

3 ειχα ενα που κόλλαγε στα τζάμια που τωρα βρικα κ ενα νεογέννητο που κολαει στα τζάμια κ τα αλλα δυο ηταν αυτα τα καβουράκια με τα μπλε πόδια γραμμές σώμα κάπως μαύρο φωτο αυριο που θα βγει

Link to comment
Share on other sites

yjPtCA.jpg Αυτο ειναι που ξανα εμφανίζετε αν ψωφηση θα το βγάλω φωτο κ μετα να δουμε αν ξανα ζωντανέψει
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπεις για νεκρό δεν είναι το ίδιο το καβούρι αλλά ο εξωσκελετός του των οποίο αλλάζει μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Απλα μου φενετε παράξενο που εγινε τόσο σύντομα και σην οτι ειναι κ η δαγκάνες ολα

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βλέπω την φωτό ! Δεν μου ανοίγει !

Αν όμως είναι καβούρι είναι αυτό που λέει ο petrosol!

Εμένα αλλάζει στις 20-30 μέρες ! Ο εξωσκελετος είναι ατόφιος μέχρι και τα μάτια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...