Jump to content

Σιγαστήρα για υπερχείλιση


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα....

 

Είμαι στα σκαριά να αλλάξω το ενυδρείο (Boyu TL 550) το οποίο διαθέτει φίλτρο πλάτης, με ένα παρόμοιων διαστάσεων (10 cm  μεγαλύτερο) το οποίο θα έχει sump. 

 

Λόγο του οτι το ενυδρείο θα βρίσκεται σε υπνοδωμάτιο θα ήθελα να έχει όσο το δυνατών λιγότερο θόρυβο. Το ενυδρείο που έχω τώρα είναι αρκετά αθόρυβο καθώς όλα είναι πίσω στην πλάτη του. 

 

Όταν πήγα και είδα το ενυδρείο που πιθανόν να πάρω, διαπίστωσα ότι έκανε έναν θόρυβο στην υπερχείλιση (όχι το νερό στο sump κατω) πάνω ψηλά στην τρύπα. Έκανε έναν θόρυβο αποχέτευσης με τον αέρα.  Επειδή το ενυδρείο θα μπει σε υπνοδωμάτιο, θα ήθελα να τον εξαλείψω όσο το δυνατών γίνεται (βασικά εντελώς). 

 

Και τώρα οι ερωτήσεις : 

 

- Τι έχετε στα δικά σας ενυδρεία για να μειώνεται τον θόρυβο της υπερχείλισης? έχετε κάποια πατέντα που να δουλεύει σαν σιγαστήρας ? 

- Το ενυδρείο έχει τρύπα στο τζάμι στο πάνω μέρος και βγαίνει οριζόντια (σαν μικρό κολοκυθάκι) ενα πλαστικό με σχάρα. Σκέφτηκα αν "στραγγαλίσω" την βάνα στην σωλήνα της απορροής και γεμίσει ο σωλήνας που καταλήγει στο sump με νερό , έτσι ώστε όσο μπαίνει τόσο να βγαίνει ,  ότι θα καταφέρω να μειώσω δραστικά τον θόρυβο.  Τι λέτε πάνω σε αυτό ? 

 

 

 

Δεν είχα ποτέ sump όσα χρόνια ασχολούμαι με το Reef  και δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία.  

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σιγαστήρας έτοιμος με το σχαρακι!

Από τιμή στα 15 η 30€ δεν θυμάμαι !

Αν θες φτιάχνεις ενα diy με κουτάκι τροφής !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και κατι τετοιο εδω.

 

Και αν ψαξεις και στο google, θα βρεις και "αντιγραφες" με διαφορα εξαρτηματα pvc.

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό από αυτά !

Θα στο βγάλω φωτό από το δικό μου !

Είναι φαντάσου ενα διάφανο ποτήρι που μπαίνει πανω από το σωλήνα !

Σίγουρα το εχεις δει !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει ακριβώς αυτό που δείχνει ο alan boy. 

 

Γιώργο κάτι τέτοια εχω δεί αλλά δεν το έχω στο να το φτιάξω, οπότε πρέπει να πάω σε κάτι έτοιμο ή κάτι που να κατασκευάζεται ποιό εύκολα.

 

Διονύση έχεις καμια φώτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο(sailor247) αν δεις το θεμα βαλε μια φωτο ρε φιλε απο το δικο σου

 

Ευγενιε θα δοκιμασω τον στραγγαλισμο του νερου με την βανα και θα σου πω

Απλα θα κατεβαζει λιγοτερα λιτρα να ξερεις......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα τωρα το θεμα αλλα δυστυχως εχω υπηρεσια και δεν μπορω να βγαλω φωτο. Η μονη προχειρη που εχω τωρα ειναι αυτηΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη αν μπορεις δοκιμασε το και πες μου. Sailor σου ειναι αθορυβη η υπερχειληση με αυτο που εχεις βαλει? Που το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραα :petran:

Εγω αυτην εχω εντελώς αθορυβη!

post-51070-0-51383400-1469265815_thumb.jpg

Και ο καλοδιομενος ασθενεις στην εντατικη...

post-51070-0-38403600-1469265912_thumb.jpg

Καπια στιγμη πρεπει να φτιαχτει πινακας να μην φενοντε καλωδια!!

Γιατι εχει γινει αθλιο ετσι το δωματιο του

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε απο σταματιου....

Βρησκεις οτι μα οτι θες!!

Εαν δεν σε περνει ομως λογο χρονου (κλεινει τα απογευματα) εγω τα παραγγελνω απο καταστημα τα εργαλεία που χρειαζομε δεν τρεχω κιολας :) και μου τα φερνουν στα μπαμ με το ιδιο σχεδον κοστος γελιο δλδ το ποσο που κρατανε απο το σταματιου ;)

Link to comment
Share on other sites

Πετράν δηλαδή δεν ακούγεται τίποτα?

  εννοώ τον ήχο της απορροής, που κάνει σαν σιφώνι.  ( όχι του νερού που τρέχει στο sump.  )

 

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι υλικά χρειάζομαι....και αν θα τα καταφέρω να το κάνω...

 

 

Το emoticon τα σπάει  :petran:  :petran:

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα ευγενιε σε εμενα τουλαχιστον ενα (νανουρισμα μπορω να πω) τιποτα ρλαχιστα πραγματα

Τωρα το τι χρειαζεσε ξεκιναμε απο ποσο μεγαλη τρυπα θα κανεις εγω πχ εχω φ40 να τραβαει ανετα μπολικο πραγμα κατω :) ξερω πως εαν πας σταματιου εχει πλεων ολο το πακετο ετοιμο χαχαχαχχα

Για ενυδρειο και αναλογα την τρυπα. Το κοκημα ειναι γελιο εγω κολαω pvc πλεων για διακοσμητηκα στο σπιτι μου γελιο!

Εαν δεν το εχεις ξανακανει καλο θα ειναι να σου δειξουν ομως ;)

Παρε ενα τηλ και ζητα το μιχαλη στο aquario.gr ;) θα σε φτιαξει με οτι θες απο τα εργαλεια

:) εαν ειμασταν πιο κοντα ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ NA TO KANAME ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΠΙΝΑΜΕ Κ ΚΑΝΑ ΜΠΙΡΟΝΙ

Ισως σε λιγες μερες παω ωροπο στο εξωχικο εαν θες συνχρονιζομαστε κ ερχομε..

Γελιο ειναι παντως ειναι...

Εχει κ στο youtude βιντεακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε Πετράν  :petran:

 

θα δώ πως θα το κάνω

Πάντως ευχάριστα τα νέα που γίνεται να είναι αθόρυβη.   Αντε μπως και βάλω και γω sump και γίνω άνθρωπος :)  

 

ίσως να μιλησω και με τον Μιχάλη στο aquario.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...