Jump to content

Μωρακλες απο Clown Fish.......


nidal

Recommended Posts

ρίξε εδώ μια ματιά ..

http://www.breedersregistry.org/database/AMPCLA06.htm

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε φιλαρακι πολυ μεγαλη χαρα μας εδωσες.... :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια αλλα δυστυχως η Hexataenia το εκανε το "θαυμα" της.Σημερα το πρωι δεν υπηρχε τιποτα.Δεν πειραζει ομως.Απο αυριο αρχιζει η επιχειρηση: "Αδειασμα απο λοιπα ψαρια"!!!

Νεος στοχος λοιπον.Παμε για την επομενη γεννα και πλεον οσο μπορω να κανω τα παντα για να κρατησω εστω και ενα για μασκοτ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε :thumbup::buttrock::buttrock::wootwoot: Ηταν ομως να γινει η αρχη πιστευω,οποτε ειναι πολυ πιθανο να ξανασυμβει κατι τετοιο :wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά στην δεύτερη προσπάθεια σου και να δούμε κλόουν Ελληνικής ιθαγένειας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου να απομακρύνεις τα υπόλοιπα ψάρια.

Έτσι θα μπορέσεις να δώσεις την ευκαιρία στα μωρά να αναπτυχθούν μέχρι εκεί που μπορούν. Από εκεί και πέρα θα αναλάβεις εσύ και ίσως σε κάποια γέννα να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι.

Εγώ είχα 3 γέννες από Cleaner shrips .

Δεν κατάφερα να μεγαλώσω ούτε 1.

Αυτό ώμος με πεισμάτωσε για την συνέχεια.

Τώρα έχω 1 που περιμένω να γεννήσει.

Έχω ανοίξει σχετικό ποστ και θα σας ενημερώνω.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2η γέννα!!! :)

NIDAL_CLOWN.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή φωτογραφία!!!!

Εύχομαι Nidal να έχουν καλή εξέλιξη τα νέα σου μωρά.

Απομάκρυνες τα υπόλοιπα ψάρια από το ενυδρείο???

Έχεις σκεφτεί να απομονώσεις κάποια μωρά σε ένα ποτηράκι, που επιπλέει, ώστε να τα ταίζεις ευκολότερα και να έχεις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Χίλια μπράβο αδερφέ και εύχομαι να γίνεις άλλος ένας στην λίστα των επιτυχημένων reef breeders στην Ελλάδα που όλοι ξέρουμε ότι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Με το καλό NIDAL !!!!

Link to comment
Share on other sites

Άψογα και πανέμορφη φώτο :)

Link to comment
Share on other sites

Νιντάλ τι λες ? .. μπορείς να διαμορφώσεις κατάσταση για να επιβιώσουν τα μικρά ?

καλά η φωτογραφία είναι υποδειγματική :) ..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε Νιντάλ.. :);)

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

υπεροχο

μη λιγοι υπομονη πηστευω ειναι εφικτο

να κανω μια ερωτηση

ειναι ποιο δυσκολο απο αναπαραγωγη δισκων ( ολο το σταδιο εννοω μεχρι ενηληκιωσοι μωρων)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί να απομονώσεις κάποια μωρά σε ένα ποτηράκι, που επιπλέει, ώστε να τα ταίζεις ευκολότερα και να έχεις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης?

Εννοεις κατι σαν τη κλασσικη γεννηστρα των ζωωτοκων?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις κατι σαν τη κλασσικη γεννηστρα των ζωωτοκων?

Το έχουμε ξανασυζητήσει και σε άλλα παρόμοια θέματα.

Λοιπόν...

Παίρνουμε τα μωρά (ή μερικά από τα μωρά) με την αναρρόφηση μιας πολύ μεγάλης φαρμακευτικής σύριγγας.

Κατόπιν τα βάζουμε σε ένα πλαστικό διάφανο ποτηράκι, το οποίο επιπλέει με τη βοήθεια φελιζόλ, που έχουμε προσαρμόσει κατάλληλα (βλέπε φωτο).

Μέσα στο ποτηράκι τοποθετούμε μια πολύ μικρή αερόπετρα αρνητικής πλευστότητας, δηλαδή να βυθίζεται (πχ μαύρη της Tetra).

Τροφοδοτούμε την αερόπετρα με αέρα προερχόμενο από ηλεκτρική τρόμπα και ρυθμίζουμε το βανάκι τροφοδοσίας, έτσι ώστε να βγάζει λίγες φυσαλίδες αέρα, δημιουργώντας κυκλοφορία στο νερό του ποτηριού, χωρίς όμως να κάνει "φραπέ" τα μωρά.

Ταΐζουμε τα μωρά, με την αυτοσχέδια πλαγκτονική τροφή, που πιστεύουμε και ευελπιστούμε, ότι θα την φάνε, κάθε τρεις ώρες, κατά τη διάρκεια της ημέρας και κάθε έξι ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ έχουμε προβλέψει να φέγγει ένα μικρό φωτιστικό, δίπλα στο ενυδρείο, όλο το 24ωρο.

Σημαντικό είναι μεταξύ των γευμάτων, να αντικαθιστούμε το 90% του νερού του ποτηριού με φρέσκο νερό από το ενυδρείο που γεννήθηκαν, στο οποίο δεν προσθέτουμε πλέον, διάφορα χημικά ή όζον.

Όταν τα μωρά ξεφύγουν από το στάδιο της νύμφης και τρώνε περισσότερα είδη τροφής, καλό είναι να μεταφερθούν σε ενυδρείο ανάπτυξης, bare bottom, αρκετών λίτρων, για περαιτέρω ανάπτυξη.

Η ίδια τεχνική, μπορεί να εφαρμοστεί και για την εκκόλαψη αυγών, διάφορων ψαριών.

Σε πληροφορώ ότι την έχω εφαρμόσει κατά καιρούς, στην καριέρα μου σαν παραγωγός του γλυκού νερού (βλέπε καπετάνιος), με άριστα αποτελέσματα.

Όταν τα ψαράκια φτάσουν το μέγεθος του 1,5cm (πράγμα που εύχομαι ολόψυχα), είναι πλέον αυτόνομα και θεωρείται ότι έχουν επιβιώσει και μπορούν να προσαρμοστούν σε οποιοδήποτε κατάλληλο περιβάλλον.

Στην περίπτωση αυτή παίρνεις δύο καλά σχηματισμένα νεαρά ψαράκια και μου τα κάνεις δώρο, σαν αμοιβή για τις πληροφορίες που σου έδωσα.

Καλή συνέχεια.

post-358-1178563103_thumb.jpg

post-358-1178563180_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Νικολαε!!!

Σημερα κιολας θα το κανω.Οσο για την αμοιβη..................Εκτος απο τα κλοουνακια θα κερασω και μπολικο κρασακι Ζιτσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Συγχαρητήρια !!!!

Σκεφτεσαι να κανεις τιποτα συγκεκριμενο ή θα τα αφησεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, ξέρω πως η ελπίδες είναι λίγες. :wacko:

Αλλά σίγουρα θα κάνω την προσπάθεια μου!!!

Μου άρεσε η ιδέα του Νίκου πιο πάνω. :wacko:

Και κάθε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...