Jump to content

Αποκλισεις στα τεστ


Sojer90

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα διοτι χθες εκανα μετρησεις μετα την αλλαγη.

Τιμες που ειχα ηταν 

No3 5-10

PO4 0.16

Ph 8.2

1026 αλατοτητα 

27C temp

 

H μετρηση στα φωσφορικα εγινε ηλεκτρονικα στα 0,16

Το τεστ τις salifert μου εδινε για να μην πω 0 αντε 0,03 πραγμα που σημαινει οτι εχει μεγαλη αποκλιση.Κατα ποσο ειναι αξιοπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου αξιόπιστα, μονο με Hanna ultra low μπορεις να θεωρήσεις οτι πέρνεις μετρηση

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα υγρό τεστ φωσφορικών δεν είναι αξιόπιστο. Ακριβή μέτρηση φωσφορικών θα πάρεις μόνο με Hanna.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το θέμα, να πω οτι η εταιρία Hanna έχει και άλλα φωτόμετρα σαν αυτό που μέτρησε ο sojer90. 

 

Εχει δοκιμάσει κανεις κανένα απο αυτά, πλήν των φωσφορικών ?  

 

Λινκ :  http://hannagreece.gr/product-category/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1/%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το θέμα, να πω οτι η εταιρία Hanna έχει και άλλα φωτόμετρα σαν αυτό που μέτρησε ο sojer90. 

 

Εχει δοκιμάσει κανεις κανένα απο αυτά, πλήν των φωσφορικών ?  

 

Λινκ :  http://hannagreece.gr/product-category/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1/%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1/

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα Hanna είχα ψαχτεί όμως για των νιτρικών που δεν υπάρχει στο link που έβαλες.

Η τιμή του απογοητευτική το είχα δει στο ebay κάτι παραπάνω από 230 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αν εξαιρέσουμε τα υγρά τεστ φωσφορικών που δεν είναι αξιόπιστα, για τις υπόλοιπες μετρήσεις τα υγρά τεστ είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αν εξαιρέσουμε τα υγρά τεστ φωσφορικών που δεν είναι αξιόπιστα, για τις υπόλοιπες μετρήσεις τα υγρά τεστ είναι εντάξει;

Ναι Λουκά. Για τις άλλες μετρήσεις με τα Salifert κυρίως έχεις μία σχετικά σωστή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

κανενα υγρο τεστ δεν ειναι 100% αξιοπιστο.

οι απολυτες μετρησεις θελουν καποια στανταρ δεδομενα, οπως π.χ. θερμοκρασια και γινονται με καλυμπραρισμενα μηχανηματα.

υπαρχει ενυδρειο που δεν εχει αμμωνια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανενα υγρο τεστ δεν ειναι 100% αξιοπιστο.

οι απολυτες μετρησεις θελουν καποια στανταρ δεδομενα, οπως π.χ. θερμοκρασια και γινονται με καλυμπραρισμενα μηχανηματα.

υπαρχει ενυδρειο που δεν εχει αμμωνια?

 

Επιπλέον μπορεί στη μέτρηση να δείχνει 0 ο χρωματισμός αλλά πάντα ίχνη υπάρχουν...Σε όλες τις μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην γινόμαστε και υπερβολικοί !

Η salifert είναι μια εταιρία αξιόπιστη με χιλιάδες χρήστες άμα τον κόσμο !

Αν εξαιρέσεις τα φωσφορικά θεωρω ότι να μπλέκομαι με φωτομετρα για τα υπόλοιπα δεν εχει ιδιαίτερο νόημα ! Τι και αν έχω ασβέστιο 400 και όχι 420 ! Η μαγνήσιο 1200 και όχι 1300 !

Αν έχω μια σταθερότητα και δουλεύει το σύστημα να χάνω χρόνο και πολυ χρήμα η δικιά μου ταπεινή άποψη είναι ότι θα το αποφύγω !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 τεστ μαγνησίου 3 διάφορες μετρήσεις αποκκλήσεις 20 ppm :/

Po4 και ph ούτε καν θα προσπαθούσα!

Γενικά πιστεύω μια καλή συλλογή hanna με μερικά checker είναι ότι καλυτερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...