Jump to content

PanaCylinder Reef tank


PanaGreco

Recommended Posts

Παναγιώτη, μην αγχώνεσαι. Θα βρούμε μια λύση για το καλοκαίρι, θα δω τι γίνεται με την προοπτική δουλειάς και τυχόν διακοπές και κάτι θα κανονίσουμε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός μαζί σου ότι κι αν αποφασίσεις...Εσυ ξέρεις καλύτερα από όλους τι είναι το καλύτερο για σένα αλλά και γω πιστεύω οτι υπάρχουν παιδιά εδ'ω μέσα που μετα χαράς θα το συντηρούσαν όπως θα έκανα κι εγώ αν ήμουν Αθήνα!! :) Είναι κουκλάκι πάντως και είναι κρίμα να διαλυθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ σε όσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν μέσα από τα PM που μου έστειλαν και όχι μόνο.

Το εκτιμώ πραγματικά και αποδεικνύει για ακόμα μια φορά την ενότητα που έχουμε μεταξύ της ενυδρειακής μας οικογένειας.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ σε όσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν μέσα από τα PM που μου έστειλαν και όχι μόνο.

Το εκτιμώ πραγματικά και αποδεικνύει για ακόμα μια φορά την ενότητα που έχουμε μεταξύ της ενυδρειακής μας οικογένειας.

 

Να σου πω τις μας πέρασες μάρμαρα γλυφουμε? Χαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα πω τίποτα γιατί νομιζω ότι σε τρώνε τα χέρια σου :) !

 

Αλλιως .... ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ :kfu:!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με πρόλαβαν και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες..

ε, όχι και να το διαλύσεις!!!

μπραβο σε όλα τ απαιδιά που προσφέρθηκαν

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά να δείτε τα μεγέθη που έχουν γίνει μερικά από τα κοραλάκια μου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Bubble σε λίγο θα καταλάβει ολόκληρο το ενυδρείο :) 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο και πανέμορφο κοραλι Πάνο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά Παναγιώτη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξεκίνησαν και οι ανεμιστήρες. Άντε καλό καλοκαίρι να έχουμε !!!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν η άγνοια σκοτώνει.

Όλες οι Ephilies μου χάθηκαν μέσα σε 3 ημέρες !!!!!! Έβγαλαν μια βλέννα και τέλος Όλες ήταν τεράστια κοράλλια. Δεν μπορούσα να καταλάβω τι έχει γίνει γιατί οι μετρήσεις μου ήταν εντός των επιτρεπτών ορίων. Έβλεπα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί και τα υπόλοιπα soft έδειχναν ότι κάτι τα ενοχλεί.

Και τότε προσπαθώντας να βρώ τι έγινε σήμερα συνειδητοποίησα ότι η μόνη αλλαγή ρουτίνας που έκανα ήταν να αλλάξω αλάτι γιατί δεν έβρισκα αυτό που χρησιμοποιούσα.

Το μαγαζί λοιπόν που πήγα μου έδωσε το Sea Salt  της  Aquaforest !!!!!!  Δεν ήμουν περαστικός από το μαγαζί. Ήξερε ότι είχα Reef ενυδρείο. 

Τελικά το συγκεκριμένο αλάτι είναι για fish only. Δεν ξέρω ανά αυτό ήταν αρκετό για να μου διαλύσει τα κοράλλια μου.

Και καλά εγώ δεν ήξερα ,το μαγαζί δεν θα έπρεπε να με ενημερώσει??????  Μεγάλη κουβέντα αυτό.

 

Ετοιμάζω μια μεγάλη αλλαγή τώρα με άλλο αλάτι με την ελπίδα να σωθούν ότι έμεινε. Αν όχι kiss the cylinder good bye :( 

Αυτά λοιπόν τα νεότερα από μένα για να μαθαίνουμε όλοι !!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Πανο :( !

Ποσο καιρό έκανες τις αλλαγές  ;;

Αν έγινε μια αλλαγή κάτι άλλο φταίει . Δεν μπορεί το αλάτι να έκανε τέτοια ζημιά με μια φορά γιατί ειναι πιο φτωχό σε στοιχεία !

Εκτος αν ηταν ελαττωματικό !

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν κάνω αλλαγές με την ευρύτερη έννοια αλλά σε εβδομαδιαία βάση καθαρίζω το μπαλκόνι και αυτό πρέπει να είναι περίπου 20 με 30 λίτρα. Με το αλάτι αυτό πρέπει να το έχω κάνει αυτό 3 με 4 φορές. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

κριμα ρε Πανο,

μετρησεις δεν κανεις?

 

IMG_7487.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά και τα φωσφωρικα είναι πολλά.Εδω μιλάμε για βακτηριακη μόλυνση.Ανθρακα ελπίζω να έβαλες.Τι αλατι έβαζες πριν?Το σκιμερ δουλεύει σε wet?καλο θα ηταν

Παναγιωτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τα νιτρικά και τα φωσφωρικα είναι πολλά.Εδω μιλάμε για βακτηριακη μόλυνση.Ανθρακα ελπίζω να έβαλες.Τι αλατι έβαζες πριν?Το σκιμερ δουλεύει σε wet?καλο θα ηταν

Παναγιωτη

 

Τα νιτρικά μου πάντα ήταν πολλά. Άνθρακα μετά τις απώλειες έβαλα φρέσκο. Το αλάτι που έβαζα ήταν το Tropic Marine Pro

Link to comment
Share on other sites

Δείτε ότι μπορείτε. 

 

IMG_6933.JPG

IMG_6936.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

τα νιτρικα ητανε γυρω στο 100 και πριν την αλαγη με το αλλο αλατι ?

απο κοπιποδα πως πας ? το ρωταω αυτο γιατι αν τα κακαρωσει η Α/Ο  ειναι τα πρωτα που χεραιτανε 

Ναι πάντα είχα υψηλές τιμές. Κοπίποδα συμπληρώνω για να τρέφεται ο Μανδαρίνος. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά ειναι πολλα, αλλα δεν δικεολογουν άμεση απώλεια κοραλιων !

Η μόλυνση ειναι καθαρά βακτηριακή !

Εκτος απο τις εφυλιες βλέπεις άμεσα να χαιρετάνε και αλλα ή όχι ;

 

Σιγουρα κάτι πρεπει να κανεις με τα νιτρικά ! Δεν μπορεί να μένουν για πάντα ετσι ότι κοραλια και αν εχεις !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα νιτρικά ειναι πολλα, αλλα δεν δικεολογουν άμεση απώλεια κοραλιων !

Η μόλυνση ειναι καθαρά βακτηριακή !

Εκτος απο τις εφυλιες βλέπεις άμεσα να χαιρετάνε και αλλα ή όχι ;

 

Σιγουρα κάτι πρεπει να κανεις με τα νιτρικά ! Δεν μπορεί να μένουν για πάντα ετσι ότι κοραλια και αν εχεις !

Βλέπω κάποιες συνουλάριες να είναι μαζεμένες Διονύση αλλά είναι σύνηθες. 

Αν τελικά είναι βακτηριακή μόλυνση τι γίνεται; Και γιατί πείραξε μόνο τις εμφύλιες ;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη η βλένα που περιγράφεις να βγαίνει απο τις εφύλιες μου κάνει περισσότερο για βακτηριακή μόλυνση που δεν είναι σπάνιο σε εφύλιες. Σίγουρα στην γρήγορη εξάπλωση ευθύνεται και η ποιότητα του νερού που απο τις τιμές που διάβασα δεν βοηθάει.

Το αλάτι που πήρες σιγουρα δεν θα ήταν επιλογή μου με τίποτα για το ενυδρείο και ίσως σε αυτό να οφείλεται το στρεσάρισμα στα υπόλοιπα.

Γνώμη μου να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή με κάποιο καλό αλάτι, να τρέχεις το σκίμερ σου wet και να αλλάξεις άνθρακα

 

κρίμα για τα ζωντανά ρε φίλε.. τούμπανο ήταν :(

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

οτι ειπε το παλικαρι απο πανω ( δε κανω παραθεση γιατι πηγα να κανω και εμπλεξα οποτε αστο ) συν 

 

κατεβασμα αλατοτητας , στο 1,027 ολα τα ζωντανα εχουν χαμηλο ανοσοποιιτκο και αυξημενο μεταβολισμο , βαλε και τη θερμοκρασια την αυξημενη , δε προσπαθω να σε τρομαξω αλλα το πας για σουπα οταν σφιξουν οι ζεστες 

 

στη θεση σου το πρωτο πραμα που θα εκανα ειναι να εβαζα σε καραντινα οτι μολυσμενο , αν δεν ειχα καραντινα  , πεταμα , ιδιως αν το βλεπω να εξαπλωνετε μπροστα στα ματια μου 

Θα συμφωνησω αλλα εγω τα επαιζα 1027+ χωρις κανενα θεμα,θεμα ισως εχουν τα ψαρια,αλλα αμα ειναι στρωμενα ουτε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...