Jump to content

Πόσοι απο εμάς χρησιμοποιούμε μακροάλγες (chaeto,caulerpa) στο ενυδρείο? Και πόσοι οχι? και γιατί?


submarine1981

Μακροάλγες (chaeto, caulepra) Ναι? ή Οχι ?  

31 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πολλοί απο εμάς έχουν στα ενυδρεία τους μακροάλγες τύπου Chaeto /Caulerpa. 

 

Πόσοι χρησιμοποιείτε ? έχετε μείνει ευχαριστημένοι απο το αποτέλεσμα? ή μήπως ειναι ανεπαίσθητη  η πτώση των ΝΟ3/ΡΟ4 ? 

 

Ευκαιρία να δούμε τι κάνει ο κάθε ένας και να πεί την γνώμη του πάνω σε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω εγω στο θέμα λέγοντας οτι δεν είδα και καμιά τρομερή διαφορά. Θέλω να πώ απο 25 ΝΟ3 η chaeto αντε να μου τα κατέβασε στα 20 με τα βίας 15. Βέβαια αύτο ειναι και σχετικό γιατί έχει να κάνει και με τον ρυθμό που παράγονται τα ΝΟ3/ΡΟ4 και κάθε σύστημα είναι διαφορετικό. 

 

Είμαι σε σκέψη να σταματήσω την χρήση της γιατι μου μαζεύει πολλά detritus και να παραμείνω μόνο στην προβιοτική μέθοδο μου (βοτκα). Το μόνο που θα με στεναχωρήσει είναι οτι είναι καταφύγιο κωπηπόδων και gamarus , αλλά και πάλι βάζοντας λίγο ποσότητα siporax πχ μπορούμε να παρέχουμε ενα τεχνητό καταφύγιο για τους οργανισμούς αυτούς.

 

Θα ηθελα να ακούσω και τις απόψεις σας απο τα δικά σας ενυδρεία  εμπειρίες.  :) 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε εγώ έχω chaeto και δεν είδα καμία διαφορά. Βέβαια δεν λέω πως δεν δουλεύει η άλγη αφού τα νιτρικά μου ξέφυγαν στο Θεό από άλλο λόγο.

Πιστεύω πως για να βασιστείς σε αυτή την μέθοδο χρειάζεται μεγάλο refugium και πολύ μεγάλη ποσότητα άλγης. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΈΑ!!!

ΠΑΙΔΙΑ εβαλα Chaeto και ταζερε!!!

0 νιτρικα 0 φωσφορικα ειχα...

Λογικο 100% την δοκιμασα για πυριτικα αλατα για καλυτερα αποτελεσματα αλλα dead!!

Τωρα ομωςςςςςςς

Πηγα 1 2 νιτρικαααα (γιουπι) οποτε θα ξαναπροσπαθησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΈΑ!!!

ΠΑΙΔΙΑ εβαλα Chaeto και ταζερε!!!

0 νιτρικα 0 φωσφορικα ειχα...

Λογικο 100% την δοκιμασα για πυριτικα αλατα για καλυτερα αποτελεσματα αλλα dead!!

Τωρα ομωςςςςςςς

Πηγα 1 2 νιτρικαααα (γιουπι) οποτε θα ξαναπροσπαθησω!!!

0 Νο3 - 0 PO4 τι ήθελες να κάνει ρε συ Πέτρο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα Ευγενιε καταρχην η χαετο ειναι ενα τρομερο εργαλειο περα απο αυτα τα λογα που κανει προσφερει και καταφυγιο μικροοργανισμων που για μενα ειναι σημαντικη.Το να κατεβασει τα νιτρικα και να κραταει το συστημα χαμηλα εξαρτατε πρωτα απο ολα απο το βιοφορτιο και μετα απο το χωρο της-φωτισμος της.Ενα ενυδρειο 300 λιτρων για να δει αποδοση σημαντικη θα πρεπει ο χωρος της να ειναι τουλαχιστον 80 λιτρα με πολυωρο φωτισμο.Βεβαια μαζι με εργαλεια καταλληλα οπως ενα γερο σκιμερ κ.λ.π.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είχα λίγη μέσα σε ένα εσωτερικό refugium που είχα λόγο έλειψης sump. Την είχα πιο πολύ για τα κοπίποδα. Βγήκε γιατί μάζευε απίστευτη βρώμα εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστεύω ότι η χαετο μαζί με το σκιμερ είναι ο ποιο δυνατός και ποιο φυσικός τρόπος φιλτρανσης. Εγώ είχα πχ είχα νιτρικά 50 και μέσα σε μια βδομάδα με χαετο πήγα 10.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλη διαφορά? θα πρέπει να 10πλασιάστικε  ο όγκος της, αν και μου φαίνεται λίγο το χρονικό διάστημα. Μήπως πήραν μέρος και άλλοι παράγοντες εκτός chaeto. 

 

Εγω την δικιά μου χρόνια την έτρεχα και μόνη της δεν μπορούσε να κάνει καμιά σοβαρή δουλεια και κατέφυγα στην βότκα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έκανα και το τάισμα μέρα παρά μέρα αλλά για μένα η αλήθεια είναι ότι είδα αποτέλεσμα και τώρα δύο τρεις μέρες μετράω 5. Πιστεύω ότι σημαντικό ρόλο έχει και η ροή και το φως για να τραβά ποιο πολύ η χαετο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια φωτο απο την χαετο πριν λίγους μήνες!

 

post-53089-0-45097200-1474973434_thumb.jpg

 

Η ανάπτυξη της εντυπωσιακή :jig: ! 

 

Τοτε τα νιτρικα σταθερά στο 10!

 

Παντα με λαμπα 6500Κ και κυκλοφορία 1000λ!

 

Αργότερα την πηρε η κατω βολτα !

 

Τωρα με Νιτρικα στο 50 αρχιζει και αναπτύσσεται ξανα αλλα οποιος περιμένει θαύματα ......  θα περιμένει :hehe !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kι εγω ειχα κατα καιρους αλλα δεν ειδα καμμια διαφορα

 

Εξαρταται απο πολλα οπως ειπε και ο Νικνικ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...