Jump to content

Όταν το χόμπι συναντά την επιστήμη....


Recommended Posts

36 βαθμοί κελσίου μέσα στο νερό ;

 

Ναί!

 

Απομονωμένο πολύ ρηχό μέρος μόνο με βράχια και τα ψάρια αποκλεισμένα από το κύριο κομμάτι του ποταμού λόγο της περιόδου ξηρασίας.....Η προσαρμοστικότητα των ψαριών σε όλο της το μεγαλείο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έτσι για να σας 'ιντριγκάρω' λίγο, θα ήθελα να μαντέψετε το μέγιστο βάθος που καταγράψαμε στον Rio Xingu με επαγγελματικό βυθόμετρο......(υπάρχουν και οι αντίστοιχες φωτό)

 

Όποιος πέσει μέσα κερδίζει μπλουζάκι στην επόμενη συνάντηση!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναί!

Απομονωμένο πολύ ρηχό μέρος μόνο με βράχια και τα ψάρια αποκλεισμένα από το κύριο κομμάτι του ποταμού λόγο της περιόδου ξηρασίας.....Η προσαρμοστικότητα των ψαριών σε όλο της το μεγαλείο!!!!!

Πολλα ομως ψαρια δεν επιβιωνουν απο τετοιες καταστασεις. Ετσι δεν ειναι;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι η Βραζιλια ετοιμαζει φραγμα στον Xingu, το οποιο θα περιλαμβανει εκτροπη ενος τμηματος 100km του ποταμου. Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι η Βραζιλια ετοιμαζει φραγμα στον Xingu, το οποιο θα περιλαμβανει εκτροπη ενος τμηματος 100km του ποταμου. Ισχυει κατι τετοιο?

 

Το φράγμα έχει φτιαχτεί ήδη και είναι υπό μερική λειτουργία...πολλά από τα ψάρια θα χαθούν....γιαυτό και μέρος της αποστολής ήταν να καταγράψουμε τους πλυθισμούς καθώς και να μαζέψουμε ψάρια για το κέντρο αναπαραγωγής του πανεπιστημίου της Αλταμίρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη με ολο αυτό το υλικό αδερφέ μου δεν έχω λόγια απλά βουρκώνω από συγκίνηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλος ηρθες Μητσο,περιμενω βιντεο πως και πως.

 

 

Άντε αφού το ζήτησες...ακόμα ένα μικρό βιντεάκι....

 

Crenicichla sp. 'Xingu I' at Rio Xingu
 
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Όταν κοιμάσαι το βράδυ στον Αμαζόνιο, ΠΟΤΕ δέν είσαι μόνος.... :)

 

post-2-0-85275200-1474988625_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Άντε και μία φωτό από το αγαπημένο μου είδος piranha...Serrasalmus Manueli....όλα όσα έπιασα είχαν αυτά τα φανταστικά πτερύγια!!!!

 

post-2-0-17403200-1474989393_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

80 μετρα

 

 

Βασίλη κερδίζεις μπλουζάκι!!!!Πές μου μέγεθος!

 

Το μέγιστο που καταγράψαμε είναι 76,4 μέτρα αλλά σε φωτό έχω μόνο μέτρηση στα 75,6... :P

 

post-2-0-11293800-1474989672_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε Μήτσο μας έχεις κάνει και ξεροσταλιάζουμε κάθε μέρα περιμένοντας μια σταγόνα πληροφορίας που θα μας δώσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μήτσο μας έχεις κάνει και ξεροσταλιάζουμε κάθε μέρα περιμένοντας μια σταγόνα πληροφορίας που θα μας δώσεις !!!

Σταμάτη το υλικό είναι τόσο πολύ που θα πάρει καιρό να βγεί....θέλει αρκετή δουλειά και προσωπικά έχω και πολύ δουλειά για την κανονική δουλειά μου... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποίον θα πεις ότι... έκανες καρτέρια για Crenicichla... και θα σε πιστέψει ( ; ) !!!!!   :hehe

Link to comment
Share on other sites

Σε ποίον θα πεις ότι... έκανες καρτέρια για Crenicichla... και θα σε πιστέψει ( ; ) !!!!! :hehe

Μολις δείτε τα βίντεο απο τα καρτέρια στους καταράκτες και να περνανε μπροστά μου κρενικικλες,λεπουρινοι,γεωφαγοι,τετρα,καραγλυφταριά και άλλα πολλά θα μου πείτε εντυπώσεις.... ;)

Νίκο ακόμα δέν μου έχεις απαντήσει....οι δίσκοι στον Rio Xingu σε τι βάθος ζούνε;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ασχολούμαι με ψάρεμα, όποιος φίλος μου μου πεί 'έπιασα ένα λούτσο και είχε κάτι δόντια ξυράφι', θα του δείχνω αυτό.....

 

post-2-0-88758500-1475021796_thumb.jpg

 

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Άντε και μερικές ακόμα... :D

 

post-2-0-07160600-1475022604_thumb.jpg

 

post-2-0-40356500-1475022610_thumb.jpg

 

post-2-0-71001100-1475022614_thumb.jpg

 

post-2-0-71677300-1475022622_thumb.jpg

 

post-2-0-40995900-1475023127_thumb.jpg

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και αφού όσο βλέπω τα βίντεο και τις φωτό δέν κλείνω μάτι, ακόμα ένα μικρό βιντεάκι...

 

Potamotrygon Orbignyi στον Rio Xingu και συγκεκριμένα στο φράγμα Pimental

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ασχολούμαι με ψάρεμα, όποιος φίλος μου μου πεί 'έπιασα ένα λούτσο και είχε κάτι δόντια ξυράφι', θα του δείχνω αυτό.....

 

attachicon.gifpayara.jpg

 

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Ο λουτσος φενεται γατάκι μπροστά του..

Link to comment
Share on other sites

Μολις δείτε τα βίντεο απο τα καρτέρια στους καταράκτες και να περνανε μπροστά μου κρενικικλες,λεπουρινοι,γεωφαγοι,τετρα,καραγλυφταριά και άλλα πολλά θα μου πείτε εντυπώσεις.... ;)

Νίκο ακόμα δέν μου έχεις απαντήσει....οι δίσκοι στον Rio Xingu σε τι βάθος ζούνε;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

ΔΕΝ έχω ψαρέψει στον Rio Xingu ωρέ.... τι με ρωτάς;    :hehe 

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω ψαρέψει στον Rio Xingu ωρέ.... τι με ρωτάς; :hehe

Λοιπόν για να σας λύσω την απορία (που εγω ο ίδιο δημιούργησα... :) ) το βάθος που ζούν είναι κάτω από τα 10-15 μέτρα!!!!

Εμείς τους βρήκαμε στα 15 μέτρα....περιμένω το υλικό μιάς και είναι στην κάμερα που είχαμε δώσει στον ψαρά με την μόνομη παροχή αέρα....όπως καταλαβαίνει με 'ελεύθερη' ήταν δύσκολο να τους βρώ στα 15 στην μαυρίλα....άν και προσπάθησα....είχα και τα ζωνο-πέδιλα μαζί μου... :)

Όλοι οι δίσκοι που πιάστηκαν απελευθερώθηκαν επιτόπου (στα δεκαπέντε μέτρα δηλαδή) μιάς και δέν θα αντεχαν να ανέβουν από τα 15 στην επιφάνεια καθώς θέλει σταδιακή προσαρμογή.... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο πραγμα η φυση! Στα 15 μετρα Δημητρη τι βυθο ειχε;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο πραγμα η φυση! Στα 15 μετρα Δημητρη τι βυθο ειχε;

Send from the Heart of Amazonas

Πετρες, αμμο....υπομονή..... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...