Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Καλώς τα δεχτήκαμε...

 

Γιατί είναι έτσι τα πάνω-πάνω φύλλα της Anubia ρε παιδιά; Είναι άλγη ή κάποια έλλειψη στο φυτό; Για πείτε οι πιο έμπειροι!

20161007_203112.jpg

 

20161007_191454.jpg

 

20161007_203138.jpg

Το πάνω φύλλο είχε μαζέψει αρκετή άλγη.

 

Σήμερα το πρωί βρήκα ένα από τα σαλιγκάρια επάνω, το είχε κάνει λαμπίκο :)

 

20161020_082859.jpg

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Η ανούμπια έγινε έτσι γιατί είναι ακριβώς κάτω από την λάμπα.Προσπάθησε να βάλεις δίπλα της κάποιο άλλο φυτό ψηλότερο

έτσι ώστε να της κάνεις λίγη σκιά . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζετε τι είναι αυτά τα άσπρα στίγματα πάνω στο ξύλο;

 

20161103_224806.jpg

 

20161103_224812.jpg

 

 

Επίσης έχει εμφανιστεί σε 2-3 φύλλα μόνο άλγη σε μορφή κλωστής. Μπορώ να κάνω κάτι για να μην εξαπλωθείς. 

 

Τέλος, αυτό το φυτό υποτίθεται ότι είναι κόκκινο. Έχει χάσει το χρώμα του και γενικώς δείχνει να μην πηγαίνει καλά. Αν δεν κάνω λάθος δείχνει έλλειψη σιδήρου. Σίδηρο δεν είχα μέχρι τώρα στην λίπανσή μου, μόνο Flourish και Potasium. Πήγα και πήρα Iron και ο ξεκίνησα, πιστεύετε θα στρώσει;

 

20161103_224821.jpg

 

20161103_224834.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω μου μοιάζει με χλώρωση δηλαδή ανεπάρκεια σε σίδηρο, και ίσως σε κάλιο.

Όμως επειδή και ο φωτισμός δεν φτάνει στα κάτω φύλλα μπορεί πολλές φορές να δεις ένα φυτό από τη μέση και πάνω να μοιάζει υγιές, και από τη μέση και κάτω χωρίς ή με προβληματικά φύλλα. Εκτός από το γενικό λίπασμα που ρίχνεις ξεκίνα να προσθέτεις και λίγο σίδηρο. Πάντα με προσοχή γιατί απ ότι βλέπω θα έχεις και ένα θέμα με τις άλγες.

Από σκληρότητες πως είσαι?

Τα κόκκινα φυτά για να έχουν τα χρώματα που βλέπουμε στις διάφορες φωτογραφίες χρειάζονται πλήρη λίπανση, καλό φωτισμό, άρα και CO2, και όλα αυτά σε μια ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ισορροπία είναι το θέμα Σωτήρη...

Ξεκίνησα σίδηρο, ρίχνω κάλιο και γενικό. Έχω και CO2, φωτισμός 7 ώρες καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο χρόνο στα φυτά για να ανταποκριθούν στις παρεμβάσεις σου και σιγα σιγα θα βρεις την ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτατα αυγα ειναι απο nerite και δυστοιχως δεν φευγουν με τιποτα και δεν σκανε κιολας γιατι θελουν υφαλμηρο νερο και οχι γλυκο.Αυτο το κακο εχουν αυτα τα σαλιγκαρια.

Οσον αφορα το κοκκινο φυτο,αν δεν εχεις καλο φωτισμο,κοκκινο δεν θα γινει οτι και αν κανεις,θα παραμεινει πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Και να ηθελες να τα απομακρυνεις...δεν μπορεις γιατι δεν ξεκολλανε με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μέτρηση νερού σημερινή με υγρά τεστ JBL:

 

PH: 7.6

GH: 15

KH:   5

 

Θέλω να ρίξω λίγο το PH και την σκληρότητα. Πήρα εχθές μια συσκευασία JBL Tormec Activ και μετά από μούλιασμα 24ώρες και ξέπλυμα το έβαλα με κάλτσα μέσα στον κάδο. 

 

Το έχει χρησιμοποιήσει αυτό το προϊόν κανείς άλλος;

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

αγόρασε σύστημα αντίστροφης ώσμωσης

 

εγώ με 60 ευρώ βρήκα τη υγειά μου, και το έχω πάνω από ένα χρόνο και ακόμα το νερό βγαίνει τέλειο

 

δεν θα αγόραζα χημικά για να ρυθμίσω σκληρότητα κλπ. δεν παρέχουν σταθερότητα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα κι εγώ A.O., από water waves, θα την έχω από εβδομάδα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ από εκεί πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τώρα για το πως θα φτιάχνεις το νερό σου στείλε μου να σου πω αν θες. πρέπει να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης σου και να συνδυάσεις Α/Ο με βρύση. ετσι όπως το βλέπω ίσως με 60%Α/Ο 40% βρύσης να είσαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στο 6.8 το θέλω, η βρύση γύρω στο 7.6 είναι.

Θα δω τι αναλογία θα χρειαζομαι, την πήρα με Τ και βρύση να μπορώ να βγάζω από τα προφίλτρα κατ επιλογη

Link to comment
Share on other sites

πως πας GH 15 ενώ το νερό της βρύσης είναι 7.6? έχεις ασβεστολιθικό χαλίκι?  να με διορθώσουν οι πιο έμπειροι αλλά η διαφορά δεν είναι μεγάλη ? το λέω γιατί αν βάζεις 7.6 και σου πάει 15 μετά , και όσμωσης να βάλεις πάλι σταθερή σκληρότητα δεν θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Gh=15 το βρίσκω κι εγώ λίγο απίθανο, όχι λόγω του Ph μιας και δεν παίζει πρωτεύοντα ρόλο, αλλά επειδή μένω Περιστέρι σύνορα με Χαιδάρι και την Gh την μετράω με υγρά τεστ της ΑΡΙ στο 8 με 9, ποτέ δεν έχω μετρήσει διψήφιο πόσο μάλλον στο 15, είσαι σίγουρος για το τεστ; 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετράω GH 11-12 αλλά και χαμηλότερο PH, 7.0.

Τρέχει JBL Tormec Activ μία εβδομάδα τώρα και μάλλον δουλεύει.

Στη βρύση παίρνω GH 8 οπότε μάλλον το χαλίκι μου κανει ζημιά. Ηταν στο πλάνο να το βγάλω, θα το επισπεύσω.


Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο να μετράμε το νερό βρύσης μας για να ξέρουμε τι γίνεται στο ενυδρείο με το νερό μας. Οσο για τα buffer θα σου πρότεινα να μη τα χρησιμοποιείς, δεν είναι σταθερά και το ιδανικό θα ήταν να βάζουμε όσο το δυνατό λιγότερη χημεία στο ενυδρείο μας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...