Jump to content

Νεος στα αλατια


Akis Lekk

Recommended Posts

Η Μετα απο πολυ διαβασμα τρεχει επιτελους εδω και δεκαπεντε μερες το θαλασσινο μου ενυδρειο για αρχη fish only με 2  clown και μελλοντικα βλεψεις για reef με την πολυτιμη βοηθεια του φιλου σπυρου... τα φωτα σας θα ειναι πολυ σημαντικα για την συνεχεια και σας ευχαριστω προκαταβολικα..            

           

εξοπλισμος: ενυδρειο:60lt

φωτισμος: 2 λαμπες μια ασπρη και μια μπλε 24w

skimmer: εσωτερικο Tmc v2 120l.

Θερμοστατης: 100w

εξωτερικο φιλτρο: fluval με ανθρακα αντιφωσφωρο.

Κυκλοφορητης: fluval 1000lt.

βραχος: 6 κιλα τα 4,5 νεκρος 1,5 ζωντανος.

μετρησεις με τεστ σαλιφερτ

αμωνια:0

no 2: 0.

no 3: 100+

αλατοτητα: 1024.                                            

DSC_0382.JPG

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Η Μετα απο πολυ διαβασμα τρεχει επιτελους εδω και δεκαπεντε μερες το θαλασσινο μου ενυδρειο για αρχη fish only με 2  με  clown και μελλοντικα βλεψεις για reef με την πολυτιμη βοηθεια του φιλου σπυρου... τα φωτα σας θα ειναι πολυ σημαντικα για την συνεχεια και σας ευχαριστω προκαταβολικα..                          εξοπλισμος:                                             ενυδρειο:60lt                                                  φωτισμος: 2 λαμπες μια ασπρη και μια μπλε 24w                                                         skimmer: εσωτερικο Tmc v2 120l.             Θερμοστατης: 100w                                      εξωτερικο φιλτρο: fluval με ανθρακα αντιφωσφωρο.                                               Κυκλοφορητης: fluval 1000lt.                      βραχος: 6 κιλα τα 4,5 νεκρος 1,5 ζωντανος.                                                       μετρησεις με τεστ σαλιφερτ                                                     αμωνια:0                                                         no 2: 0.                                                              no 3: 100+                       αλατοτητα: 1024.                                            

DSC_0382.JPG

Καλη αρχη φιλε μου ,θα σου πρωτεινα στερεωσε καλα τα βραχια επισεις την μια ασπρη βγαλε και καντην μπλε την λαμπα,συνεχισε τα βακτηρια.Αλλαγη εχει γινει?Αν οχι κανε και αλλαξε τον ανθρακα.Ποσες ωρες εχεις το φως ?Την αλατοτητα ανεβασε στο 1026,αναπληρωση βαλε θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα :)
Προσπάθησε επισης να μην εχεις νεκρά σημεία απο κυκλοφορία. Φαντάζομαι το εξωτερικό φίλτρο που εχεις κανει κάποια αναταραξη στην επιφάνεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Καλη αρχη κι απο μενα :)
Προσπάθησε επισης να μην εχεις νεκρά σημεία απο κυκλοφορία. Φαντάζομαι το εξωτερικό φίλτρο που εχεις κανει κάποια αναταραξη στην επιφάνεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι το εχω βαλει προς τα πανω για να κανει αναταραξη και απεναντι περιπου στη μεση τον κυκλοφορητη λογικα πρεπει να το καλυπτει..ευχαριστω πολυ φιλε panoz

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη φιλε μου ,θα σου πρωτεινα στερεωσε καλα τα βραχια επισεις την μια ασπρη βγαλε και καντην μπλε την λαμπα,συνεχισε τα βακτηρια.Αλλαγη εχει γινει?Αν οχι κανε και αλλαξε τον ανθρακα.Ποσες ωρες εχεις το φως ?Την αλατοτητα ανεβασε στο 1026,αναπληρωση βαλε θα σε βοηθησει πολυ.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μουΤα βραχια ναι και εγω τα φοβαμαι λιγο θα τα στησω καλυτερα...αλλαγη εχει γινει απο νερο στρωμενου ενυδρείου πριν 4 μερες μαζι εβαλα και τον ανθρακα :) το φως το αναβω περιπου 3 ωρες την ημερα...την αλατοτητα θα την ανεβασω την επομενη εβδομαδα που θα κανω παλι αλλαγη νερου απο το στρωμενο ενυδρειο.Αν ολα πανε καλα και εχω καλες μετρησεις μες την αλλη εβδομαδα θα βαλω και το πρωτο ψαρακι :)

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς   όρισες Ακή στα αλάτια :welcome:!

Να σου παει όπως το ονειρεύεσαι  !

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μουΤα βραχια ναι και εγω τα φοβαμαι λιγο θα τα στησω καλυτερα...αλλαγη εχει γινει απο νερο στρωμενου ενυδρείου πριν 4 μερες μαζι εβαλα και τον ανθρακα :) το φως το αναβω περιπου 3 ωρες την ημερα...την αλατοτητα θα την ανεβασω την επομενη εβδομαδα που θα κανω παλι αλλαγη νερου απο το στρωμενο ενυδρειο.Αν ολα πανε καλα και εχω καλες μετρησεις μες την αλλη εβδομαδα θα βαλω και το πρωτο ψαρακι :)

δυο ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα τις αλλαγές σου να τις κάνεις με φρέσκο νεράκι και με καλό αλάτι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

καλύτερα τις αλλαγές σου να τις κάνεις με φρέσκο νεράκι και με καλό αλάτι ;)

+1

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλώς   όρισες Ακή στα αλάτια :welcome:!

Να σου παει όπως το ονειρεύεσαι  !

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

+1

Αλλη μια αλλαγη θα κανω απο το στρωμενο ενυδρειο του φιλου για να παρω full βιολογια και μετα ενοειται φρεσκο

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας !! :D

 

ps Τακτοποίησα λίγο την περιγραφή στο αρχικό σου μήνυμα για να είναι ευανάγνωστη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και από εμένα φίλε μου στην μεγάλη παρέα...

Υπομονή και αργα αργα βήματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και Καλως ηρθες..

Τι ψαρακια λες  να βαλεις αρχικα ?

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2016 at 11:04 ΠΜ, το μέλος p_douros1957 έγραψε:

Καλώς ήλθες και από εμένα φίλε μου στην μεγάλη παρέα...

Υπομονή και αργα αργα βήματα...

Ετσι πρεπει αν και κανω σαν τρελος να βαλω ψαρι...τα no 2 σημερα που μετρησα ειναι 0.1 λογικα σε 2-3 μερες θα ειμαι ετοιμος

 

On 6/11/2016 at 5:10 ΜΜ, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Καλη αρχη:thumbsu:

Γεια σου βασιλη ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...