Jump to content

sea apple + sea squirts !!! γνωμες - εμπειριες !


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

πριν 2 μερες επεσε στα χερια μου ενα sea apple  Pseudocolochirus sp απο αγγελια.

το τοποθετησα στο ενυδρειο χαμηλωνοντας την ροη αλλα την ιδια μερα και κατα τη στιγμη του ταισματος φουσκωσε με αποτελεσμα να παρασυρθει απο τους κυκλοφορητες και να σφηνωσει σε ενα σημειο μεσα στο βραχο στην πλατη του ενυδρειου.

το πρωι παρατηρησα αρκετη θολουρα και εβαλα επιπλεον ανθρακα και εκανα αλλαγη νερου καθως γνωριζω οτι ειναι τοξικο οταν στρεσαρεται ή πεθαινει.

ειναι ζωντανο και τα πλοκαμια του σε κινηση αρα σε καλη κατασταση.

διαβαζοντας ξενα αρθρα μου εμεινε μια φραση που ελεγε χαρακτηριστηκα 

"οταν το sea apple πεθανει (οχι αν), θα παρει μαζι του και τα περισσοτερα ζωντανα του ενυδρειου σας"

αρα πιστευω οτι για αρχη την γλιτωσα ισως επειδη ειναι μεγαλο το ενυδρειο μου.

σε λιγοτερα λιτρα οι τοξινες μπορει να ειχαν κανει μεγαλη καταστροφη.

 

οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας την αναφερει.

 

και επειδη ο κ...ς μου ξυνεται ψαχνω να προσθεσω και sea squirt polycarpa aurata.

για το οποιο το μονο που γνωριζω ειναι οτι υπαρχει σε καποια ενυδρεια χομπιστων!

παρακαλω οποιον γνωριζει να μας πει 2 πραγματα και αν ειναι εξισου τοξικα οσο τα sea apple.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη ωραία ζωντανά τα apple αλλα εχω δεί να τινάζεται εισαγωγή στον αέρα απο τα συγκεκριμένα....

 

Τα sea squirt είναι υπέροχα και πολύ ενδιαφέροντα ζωντανά και θα πρέπει να τους παρέχεις ένα περιβάλλον πλούσιο σε θρεπτικά και συμπληρωνατικό ταισμα με ροτιφερς, δάφνια, αρτέμια, κ.α.

 

είναι τόσο ενδιαφέρον αφου εχουν κανονικά, στόμα,μάτι και οι λάρβες τους είναι σαν μικροί γυρίνοι με στόμα που κολυμπούν στην στήλη του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Τη γλύτωσες με το sea apple. Ρίχνε και φυτοπλαγκτόν, θέλει target feeding.

 

Εχω ένα Polycarpa aurata εδω και αρκετούς μήνες. Το έχω σε μια γωνία μπροστά κάτω απο Τ5, όχι δυνατό φωτισμό. Θέλει κι αυτό target feeding.

Εγω ρίχνω μια φορά την εβδομάδα φυτοπλαγκτόν, αλλά το εχω δεί να τρώει και rotifers.

 

Το θεωρώ εύκολο ζωντανό. Να ξέρεις ότι μεγαλώνει με τον ίδιο τρόπο με τα σαρκόφυτα. Συρικνώνεται και βγάζει μια "πέτσα" που σιγα-σιγα με τη ροή του νερού φεύγει και μπορεί να διαρκέσει και αρκετές μέρες. Δεν νομίζω ότι είναι τοξικό, τουλάχιστον απότι έχω διαβάσει, αλλά μιας κι έχεις και το sea apple καλό είναι να έχεις μόνιμα λίγο ενεργό άνθρακα.

 

Κατά τα άλλα, είναι πολύ ενδιαφέρον ζωντανό. Εχει πλάκα έτσι όπως ανοιγοκλείνει όταν τρώει. Με το καλό να το αποκτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι πολύ ανησυχητικό για το polycarpa aurata σε αντίθεση με το sea apple.

 

Πάντως το μήλο και να θέλω να το βγάλω αυτή τη στιγμή πρέπει να ξεστησω όλο το ενυδρείο καθώς έχει βολευτεί σε ένα σημείο σκιερο μέσα στο βράχο και πίσω. 

Παίρνω το ρίσκο να το έχω και δεν το βλέπω κιόλας!!  περιμένω να μετακινηθεί για να μπορέσω να το βγάλω.  

 

Πάντως χθες μίλησα και με το παιδί που το είχε και δεν είχε ποτέ πρόβλημα

αλλά και με ένα ακόμα φίλο που έχει εδώ και ένα χρόνο ένα μήλο επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα! 

ο συγκεκριμένος μου ανέφερε όμως  πως ενυδρείο φίλου του καταστράφηκε πλήρως!  

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει τη μεγαλύτερη προσοχή στο sea apple είναι η θερμοκρασία. Ζεί σε θερμοκρασία 24-25 βαθμούς. Ο κίνδυνος να ψοφήσει είναι κυρίως η αύξηση

της θερμοκρασίας και μετά βέβαια τα νιτρικά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια φορά το είδα το ζωντανό σε αλυσίδα πετ σοπ !

πραγματικα πολυ όμορφο .

μετα απο δυο μέρες δεν είχε μείνει τίποτα μέσα στο ενυδρείο !

Εγω θα το Φοβόμουνα να το βάλω μέσα στο ενυδρείο μου τόσο τοξικό που ειναι !

Link to comment
Share on other sites

Eγω που το ειχα ενα μεγαλο φεγγαρι με 50 νιτρικα πηγαινε μπουνια,δεν παυει ομως να θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ζωντανό παιδιά, όντως. Αλλά θέλει προσοχή, ένα έξτρα άγχος...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 5 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Νίκο μου, εμένα να ρωτάς! Εγώ το έχω και πάει μια χαρά :mp3:

Ωραιος,φωτο βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Το μηλαράκι!

 

Η φωτό δεν μπορεί να αποδώσει τα χρώματα του! Είναι απο τα ομορφότερα πλάσματα που έχω δεί και φιλοξενήσει στο ενυδρείο μου.

 

Επίσης στη φωτό θα δείτε μπροστά του και ανάμεσα απο το μήλο και τη σινουλάρια μια μάζα γκρι-μπλε σαν σφουγγάρι. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αλλά έχει εξαπλωθεί πάρα πολύ αν και δεν έχει πειράξει κάτι. Μοιάζει με σπόγγο αλλά όχι σαν τυπικός σπόγγος.

2.jpg1.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και θα φοβόμουν πολύ να το έχω στο ενυδρείο, είναι ένα υπέροχο ζωντανό, πραγματικά πολύ όμορφο. Αφού δεν το στρεσάρει κάτι και είναι μια χαρά, όλα καλά θοδωρή.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά σίγουρα είναι λίγο ρίσκο τέτοια ζωντανά, απο την άλλη όμως νομίζω ότι υπάρχει και κάποια υπερβολή σε όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε.  

 

Ολα τα ψάρια περνάνε απο δίπλα του, καμιά φορά το σκουντάνε κιόλας αλλά δεν βλέπω κάποια αντίδραση ούτε στρεσάρεται. Δηλαδή για να τα διαλύσει όλα στο ενυδρείο πιστεύω θα πρέπει να του κάνεις βασανιστήρια...:hot:

Πιο πολύ φοβάμαι το scopas ή το λευκόστερνο να πετάξει ικ και να ψοφήσουν όλα τα ψάρια παρά το μήλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι δεν στρεσαρετε ετσι,οσο το βλεπεις κολημενο και ανοιχτο μην φόβασαι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Teo τώρα το είδα... 

Να το χαρείς το μήλο! Εγώ το πρώτο πρωί που ξύπνησα και είδα τη θολούρα τα χρειάστηκα!!!  

Οι άλλες μέρες μέχρι τη στιγμή που το αποχωριστηκα κυλησαν ομαλά  αλλά είχε κάτσει σε ένα σημείο πίσω στο βράχο όπου δε το έβλεπα καν. 

Μια χαρά είναι και τα polycarpa!! 

Ήταν κλειστά για αρκετές μέρες αλλά τώρα πάνε σφαίρα . 

Σαφώς πιο εύκολη και ξενοιαστη προσθήκη! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...