Jump to content

Στροντιο


submarine1981

Recommended Posts

Καλημερα σας. 

Σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο σχετικα με τα συμπληρώματα του στροντίου(strodium)

Μετραει ή εχει μετρησει κανεις το στροντιο στο ενυδρειο του? Πόσο ήταν οι τιμες?

Εγω δεν εχω μετρησει ποτε και αναρωτιεμαι αν χρειαζεται ή οχι. Και φυσικά τι αποτελέσματα θα ειχα, αν έβαζα. 

Εχει ασχολιθει κανεις με αυτο το στοιχείο?

Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ πώ!!!!Πολύ ωραίο θέμα Ευγένιε!!!

 

Και μου φέρνει στο μυαλό απίστευτα όμορφες συζητήσεις από παλιά....

 

Δέν χρειάζεται να βάζεις στρόντιο στο ενυδρείο....έχει αποδειχτεί εδώ και χρόνια ότι δέν προσφέρει τίποτα στην ανάπτυξη του σκελετού των κοραλιών και η χρήση του μπορεί να γίνει έως και επικίνδυνη για ένα reef σύστημα.

 

Εδώ και μιά απάντηση που μας είχε δώσει ο Dr. Shimek:

 

Παράθεση

Εδώ οι ερευνητές βρήκαν ότι το στρόντιο εμπεριεχόταν μέσα στον σκελετό του κοραλλιού σαν ξεχωριστές προσθήκες του ορυκτού strintianite. Αυτό είναι μια περαιτέρω ένδειξη ότι το στρόντιο δεν προκαλεί την ανάπτυξη κοραλλιού και την παραγωγή περισσότερου αραγωνίτη. Αντίθετα μετατοπίζεται σε ένα συγκεκριμένο χημικό μονοπάτι για να μην μπερδεύεται με την ασβεστοποίηση.

 

Εδώ και κάποια παλιά θέματα που μπορείς να δείς κάποια πράγματα:

 

 

ϊσως πρέπει να επαναφέρουμε την κατηγορία του Dr. Shimek γιατί περιέχονται απίστευτες πληροφορίες εκεί!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε έχω χρησιμοποιήσει μόνο το στρόντιο της prodibio μαζί με την υπόλοιπο σειρά αλλα όχι για χρονικό διάστημα που θα μίλαγα για βελτιώσεις σε συγκεκριμένα χρώματα. Δεν εχω μετρήσει ποτε και ούτε θα το κάνω

Λόγω zeo μόνο στο τριπάκι με το κάλιο έχω μπεί να μετράω :P 

 

@Husky_Jim όντως πρέπει να την  επαναφέρουμε την κατηγορία του Dr. Shimek :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος blenaddict έγραψε:

Το στρόνδιο ειναι απαραιτητο συστατικο για την αναπτυξη κοραλιογενους αλγης , σε συστηματα που αποθαρυνετε η αναπτυξη της η συστηματικη προσθηκη στρονδιου οδηγει σε αυξημενα επιπεδα συγκεντρωσης , με λιγα λογια  Strondium = coraline , οτιδηποτε δινεις σε ενα συστημα που δε μπορει να το καταναλωσει/μεταβολισει θα οδηγισει σε αυξηςη των επιπεδων

 

Πολύ ενδιαφέρον!Υπάρχει κάποιο άρθο/έρευνα που μπορείς να βάλεις λίνκ? :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Για ένα φεγγάρι έριχνα μέσα στο ενυδρείο μου στρόντιο,  με βάση την δοσολογία του μπουκαλιού (Seachem σε σκόνη)  αλλά δεν μέτραγα να δώ πόσο ήταν η συγκέντρωσή του στο νερό. Η αλήθεια είναι οτι δεν παρατήρησα κάτι, αλλά δεν μέτραγα και είναι φυσικά σφάλμα μου.   

 

Απλά είπα μήπως κάποιος είχε μπεί στον κόπο να μετρήσει και είχαμε κάποιες ενδεικτικές τιμές. Γιατί αν π.χ σε κάποιον ήταν κάτω του φυσιολογικού, τότε γιατί να μην είναι και στο δικό μου ενυδρείο, και στου γείτονα , και στον παραδίπλα κλπ,  και με μια μικρή προσθήκη να έχουμε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα είτε σε χρώματα, είτε σε ανάπτυξη είτε σε κοραλίνη που λέει και ο Blenaddict

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω του Κάλφο το έχω....θα ψάξω και θα ποστάρω το απόσπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πολυ συγκεκριμένη άποψη : Ότι δεν μπορω να μετρήσω δεν το βάζω !

Το τεστ δεν ξέρω ποσο αξιόπιστο ειναι αλλα αν δεν εχει κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα δεν θα ρίσκαρα !

Υπάρχουν τόσα στοιχεία και παράμετροι που θεωρω ότι κάπου θα "χαθούμε στη μετάφραση "!

Μια απλή θεωρεία μου ειναι : σταθερότητα , βασικοί παράμετροι  και πολυ τύχη !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...