Jump to content

Βοηθεια με μετρησεις & δοσομετρικη


rethimno13

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μιας και ειμαι νέος στο άθλημα θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας σχετικά με τις μετρήσεις σε KH Mg & Ca.

 

Παρακάτω παραθέτω κάποια στατιστικά που έχω κρατησει τις τελευταίες μέρες που κάνω εντατικές μετρήσεις ωστε να χρησιμοοιησω την περιστλτικη..

 

 

Θα παρατηρήσετε ότι στην σημερινη μέτρηση 24/1 είναι ανεβασμένα όλα τα στοιχεία και αυτο οφείλεται στην αλλαγη νερού (30% ανα 20 μέρες), αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το KH εκτοξεύτηκε κατα δυο μονάδες με μια αλλαγη νερού. Το αλάτι που χρησιμοποιω είναι το tmc pro reef, το mg & το ca δεν έχει τόσο μεγάλες διαφορές.

Η ερώτηση είναι πώς μπορούμε να μιλαμε για σταθερές τιμές όταν με μια αλλαγή νερού έχουμε τέτοια διαφορά σε KH μήπως χρησιμοποιοώ αλάτι το οποίο είναι υπερβολή για το ενυδρείο μου;

 

Δεύτερη ερώτηση ποιες ακριβώς τιμές θεωρείται ότι είναι οι βέλτιστες να κρατάω; αναφέρομαι σε ΚΗ, MG, Ca π.χ. το KH λέμε 7 με 11 βλέπω ότι πολλοι το κρατάνε στο 7 αλλα είναι λίγο ρίσκο για μενα ποιο είνα πια η βέλτιστη και ταυτόχρονα safe τιμή κατα την άποψη σας;

 

Τρίτη ερώτηση για να βάλω μπρος και να ρυθμίσω την περισταλτικη, θεωρητικά αφου βρώ την καθημερινή μου κατανάλωση στα 3 στοιχεία θα πρέπει πάλι θεωρητικά μέσα σε ενα 24ωρο να τα έχω συμπληρώσει ώστε να είναι σταθερες οι τιμές σωστά;;; Με τις αλλαγές όμως τι γινεται που θα εκτοξεύονται οι τιμές θα πρέπει να διακόπτω την χρήση της περισταλτικής;;;;; δεν νομίζω....

Ποια είναι η μαγική λύση που δεν έχω καταλάβει;;

 

Τέταρτη ερώτηση πώς Σ****Α  θα κατεβάσω το ΚΗ στο 8 ασ πουμε αν σε κάθε αλλαγή μου το εκτοξέυει στο θεο;;; 

 

Γενικοτερα θα ήθελα τα σχολια σας επι των μετρήσεων.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

να σημειώσω ότι οι παλαιότερες μετρήσεις θεωρώ ότι ίσως να είναι υψηλές λόγω κακοσυντηρημένης Α/Ο, πριν δυο εβδομάδες την εκανα ενα σερβις, αυτο φαίνεται έντονα στης μετρήσεις 

ca & mg μετα της 17/1, ουσιαστικα η αυτόματη αναπλήρωση νερού που εχω μου προσέθετε και mg & ca με αποτέλεσμα να είναι κολλημένες στον θεο οι μετρήσεις σε παλαιότερες ημερομηνίες. Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ενα χρόνο....

 

IMG_0238.png

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπέρα,

προσωπικά θεωρώ αδύνατο οι διαφορες που λές να προήλθαν μόνο από την αλλαγή. αν δεν έχει αλλάξει κατι άλλο διπλοτσέκαρε τα τεστάκια σου αλλα ακόμα πιο σημαντικό διπλοτσέκαρε την αλατότητα σου.

 

Οι αλλαγές συνήθως δεν επηρεάζουν τις τιμές των βασικών μας στοιχείων οπότε η περισταλτικές δουλεύουν σταθερά. Η κατανάλωση συνήθως αυξάνεται όσο στοκάρουμε και λόγω

 

προς το παρόν σταμάτα να προσθέτεις. Κάνε μετήσεις να δείς την ημερήσια κατανάλωση σου. Προσωπικά με είχε βοηθήσει ένα application στο κινητό το "reef doser" για να δώ σε τη ποσότητες χημικών αντιστοιχεί η κατανάλωση μου

 

οι τιμές που προσπαθώ να κρατάω είναι κοντά στις "φυσιολογικές" τιμές

kh: γύρω στο 7

Ca: 400-420

Mg: 1280-1330

 

κανε μας και μια παρουσίαση ντε! :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις συμβουλές σου.

οκ θα ξανα τσεκάρω το απογευμα  ΚΗ και αλατότητα και θα επανέλθω. Το mg & ca το βλέπεις να είναι σε ανεκτά επιπεδα διαφοράς μετα την αλλαγή νερού;

Δεν κάνω ακόμα προσθήκη καθώς προσπαθώ να υπολογίσω την ημερήσια κατανάλωση...

Το προγραμματάκι το αγόρασα ήδη ;-) όσο για την παρουσίαση είναι στο πλάνο μου εδώ και καιρό καθώς θεωρώ ότι το χρωστάω στο site λόγω της γνώσης που έχω αποκομίσει ξεκοκκαλίζοντας το, αλλα και σε κάποια παιδιά που γνώρισα μέσα απο το site και με βοήθησαν σε κρίσιμα σημεία... Δυστηχώς όμως δεν εχω προλάβει ακόμα :-(

 

Σύντομα θα το κάνω και αυτό!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - rethimno13
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τις συμβουλές σου.

οκ θα ξανα τσεκάρω το απογευμα  ΚΗ και αλατότητα και θα επανέλθω. Το mg & ca το βλέπεις να είναι σε ανεκτά επιπεδα διαφοράς μετα την αλλαγή νερού; --- Γενικά μετά από αλλαγή νερού οι αποκλίσεις κανονιά θα πρέπει να είναι αμεληταίες

Δεν κάνω ακόμα προσθήκη καθώς προσπαθώ να υπολογίσω την ημερήσια κατανάλωση... --- χωρίς οργανισμούς η κατανάλωση θα είναι σχεδόν μηδενική λογικά. προσθέτοντας αυτό αλλάζει

Το προγραμματάκι το αγόρασα ήδη ;-) όσο για την παρουσίαση είναι στο πλάνο μου εδώ και καιρό καθώς θεωρώ ότι το χρωστάω στο site λόγω της γνώσης που έχω αποκομίσει ξεκοκκαλίζοντας το, αλλα και σε κάποια παιδιά που γνώρισα μέσα απο το site και με βοήθησαν σε κρίσιμα σημεία... Δυστηχώς όμως δεν εχω προλάβει ακόμα :-(. Το προγραμματάκι νόμιζα ότι ήταν δωρεάν, τουλάχιστον εγω δωραν το κατέβασα κάποτε (το reef doser λέω όχι το aquarimate :) ). Για όσα ανέφερες είναι αυτό το site φίλε μου ;) οπότε περιμένουμε !

 

Σύντομα θα το κάνω και αυτό!!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει τρόπος έλεγξε την αλατότητα με άλλο ρεφρακτόμετρο και καλίμπραρε το δικό σου αν δεν το χεις κάνει ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπωσ τα ειπε ο PanOz ειναι τα πραγματα!

 

Εγω θα σου προτεινα επισης να εκανες και μια μέτρηση και στο αλατι που βαζεις !

 

Δεν ειναι φυσιολογικο να εκτοξευεται το ΚΗ εκτος και αν το αλατι χτυπαει 15+!!!!

 

Ξανα ελενξε ολα τα τεστ και καλιμπραρε το ρεφρακτομετρο!

 

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιτέλους βρήκα χρόνο να κάνω τα τεστάκια και μάθαμε πολλά πράγματα εδω στο σπίτι!!

1)Οντως το ρεφρακτομετρο ήθελε καλιμπράρισμα ευτηχως δεν είχε τεράστια διαφορά λάθος μέτρηση 1024 Σωστή μέτρηση 1025.

2)Έμαθα το KH του αλατιού 8,5. (tmc pro reef)

3)Τελευταίο και καλύτερο η κοπέλα μου εμαθε ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΤΗΣ Α/Ο!! Στην τελευταία αλλαγή που έκανα της ανέθεσα να γεμίσει το βαρέλι (ο θεος ξέρει πόσες φορές το είχε ξανακανει αλλα δεν είχε και πολυ νόημα έλεω κακοσυντηρημένης Α/Ο) , είχαμε γέλια και κλάματα στο σπίτι... οκ ολα καλα ζεί... Πλάκα κάνω αφου έχει μάθει να κάνει τα τεστάκια και εμαθε και την σωστη εξοδο όλα καλα είμαι ικανοποιημένος θα συνεχίσω μαζί της....

 

@fishbone! κοντά έπεσες αφου άδειασα την σύρριγα και την ξαναγέμισα το χρώμα άλλαξε στο 18!!!!

 

 

@pan_Oz΄οντως είναι δωρεάν αλλα υπάρχει και το pro το κόστος ήταν μικρό οπότε το αγόρασα, μόλις έρθει στα συγκαλα του το ενυδρειάκι μου θα μου λύσει τα χέρια αφου έχει και τα ζουμια της brightwell που λεω να χρησιμοποιησω.

 

Το μυστήριο λύθηκε οποτε όλα καλα αντε να δούμε τώρα πότε θα κατέβει απο το 11 στο 7 συνεχίζω τις ρουτίνες μου και αναμένω αν έχω κάποια απορία θα σας ξαναζαλίσω.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η κοπέλα σου κάνει τεστακια και σου γεμίζει βαρέλι , στην πρώτη αλλαγή νερου .....

 την παντρεύεσαι :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα και εγω fishbone και τωρα πια τα κανω ολα μονος. Τωρα πια μονο οδηγιες μου δινει.... ουτε συζητηση να βρεξει τα χερια της :notfair:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αν η κοπέλα σου κάνει τεστακια και σου γεμίζει βαρέλι , στην πρώτη αλλαγή νερου .....

 την παντρεύεσαι :) 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

ετσι εκανα και εγω fishbone και τωρα πια τα κανω ολα μονος. Τωρα πια μονο οδηγιες μου δινει.... ουτε συζητηση να βρεξει τα χερια της :notfair:

 

:bigemo_harabe_net-163:

 

για δώστε πληροφορίες! μου τα κάνει και μένα κάτι τέτοια αλλα δεν με ρίχνει! :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rethimno13 έγραψε:

Σήμερα επιτέλους βρήκα χρόνο να κάνω τα τεστάκια και μάθαμε πολλά πράγματα εδω στο σπίτι!!

1)Οντως το ρεφρακτομετρο ήθελε καλιμπράρισμα ευτηχως δεν είχε τεράστια διαφορά λάθος μέτρηση 1024 Σωστή μέτρηση 1025.

2)Έμαθα το KH του αλατιού 8,5. (tmc pro reef)

3)Τελευταίο και καλύτερο η κοπέλα μου εμαθε ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΞΟΔΟΣ ΤΗΣ Α/Ο!! Στην τελευταία αλλαγή που έκανα της ανέθεσα να γεμίσει το βαρέλι (ο θεος ξέρει πόσες φορές το είχε ξανακανει αλλα δεν είχε και πολυ νόημα έλεω κακοσυντηρημένης Α/Ο) , είχαμε γέλια και κλάματα στο σπίτι... οκ ολα καλα ζεί... Πλάκα κάνω αφου έχει μάθει να κάνει τα τεστάκια και εμαθε και την σωστη εξοδο όλα καλα είμαι ικανοποιημένος θα συνεχίσω μαζί της....

 

@fishbone! κοντά έπεσες αφου άδειασα την σύρριγα και την ξαναγέμισα το χρώμα άλλαξε στο 18!!!!

 

 

@pan_Oz΄οντως είναι δωρεάν αλλα υπάρχει και το pro το κόστος ήταν μικρό οπότε το αγόρασα, μόλις έρθει στα συγκαλα του το ενυδρειάκι μου θα μου λύσει τα χέρια αφου έχει και τα ζουμια της brightwell που λεω να χρησιμοποιησω.

 

Το μυστήριο λύθηκε οποτε όλα καλα αντε να δούμε τώρα πότε θα κατέβει απο το 11 στο 7 συνεχίζω τις ρουτίνες μου και αναμένω αν έχω κάποια απορία θα σας ξαναζαλίσω.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

 

βγάλε off τη δοσομετρική και οι τιμές θα επανέλθουν σιγά -σιγά :) 

 

τα ζουμιά θα σου βγούν ακριβά πάντως, καλύτερα να πήγαινες σε σκόνες όταν στοκάρεις και θα υπάρχει κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

τωρα την εχω βαλει καραντινα

εβαλα κανονες στο σπιτι να της δειξω ποιος ειναι ο αρχηγος....

για ξεκινημα της απαγορεψα να ξαναβαλει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα και να μαγειρευει

αν δεν συνελθει θα προχωρησω πιο δυναμικα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα παρακαλώ τους admin να αλλάξουν το θέμα σε Οδηγός παντρειάς - minimum requirements για να την πάρεις :hysterical::hysterical:

 

 

Δεν την έχω ενεργοποιήσει ακόμα την δοσομετρική 1 μήνα τώρα μετράω εντατικά για να βρω καταναλώσεις. Μία η κακοσυντηρημένη Α/Ο μία το λάθος που έγινε με βλέπω το καλοκαιράκι να ρυθμίζω!!

 

Πάνο το έχω στο νού μου είπα να ξεκινήσω όμως απο κάτι εύκολο και μετά πάω στα βαθιά...

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rethimno13 έγραψε:

χαχαχαχαχαχα παρακαλώ τους admin να αλλάξουν το θέμα σε Οδηγός παντρειάς - minimum requirements για να την πάρεις :hysterical::hysterical:

 

 

Δεν την έχω ενεργοποιήσει ακόμα την δοσομετρική 1 μήνα τώρα μετράω εντατικά για να βρω καταναλώσεις. Μία η κακοσυντηρημένη Α/Ο μία το λάθος που έγινε με βλέπω το καλοκαιράκι να ρυθμίζω!!

 

Πάνο το έχω στο νού μου είπα να ξεκινήσω όμως απο κάτι εύκολο και μετά πάω στα βαθιά...

 

το ίδιο εύκολο είναι ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...