Jump to content

Πως αλλαζετε νερο σε πολλα λιτρα?


dnmhx

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Giannis Ionas S. Papaioannoy έγραψε:

καλημερα ερωτηση αν το καλωδιο που γεμιζω το ενυδρειο βαλεις τηλεφωνο απο ντουσ και το γεμισεις ενεργο ανθρακα μεσα τοτε εχεις θεμα με χλωρια ?

Επειδη δεν ξερω την ποσότητα του ανθρακα που θα βαλεις δεν μπορω να απαντήσω.νομιζω μονο με μετρησεις το βλεπεις αυτο.προσεχουμε πολυ την θερμοκρασία του νερού γιατι αχρηστευει η στην καλυτερη μειώνει πολυ την δράση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα στην waterwaves και μου ειπε αυτο το φιλτρο που μου εχεις στο τριτο λινκ. Και κανιστρο.

Ομως μου ειπε καλυτερα να κανω αλλαγη με βαρελι και θερμοστατη ειναι πολυ πιο οικονομικο σε σχεση με τον θερμοσιφωνα.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στην waterwaves και μου ειπε αυτο το φιλτρο που μου εχεις στο τριτο λινκ. Και κανιστρο.

Ομως μου ειπε καλυτερα να κανω αλλαγη με βαρελι και θερμοστατη ειναι πολυ πιο οικονομικο σε σχεση με τον θερμοσιφωνα.

Τι λετε?

Ίσως δεν του είπες ότι θέλεις να αλλάξεις 500-600 λτ νερό γιαυτό σου πρότεινε τα βαρέλια

beware for everything

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος dnmhx έγραψε:

Πηρα στην waterwaves και μου ειπε αυτο το φιλτρο που μου εχεις στο τριτο λινκ. Και κανιστρο.

Τι λετε?

Σιγουρα γνωριζουν καλυτερα...

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος dnmhx έγραψε:

Ομως μου ειπε καλυτερα να κανω αλλαγη με βαρελι και θερμοστατη ειναι πολυ πιο οικονομικο σε σχεση με τον θερμοσιφωνα.

Τι λετε?

Εγω προσωπικα εχω βοηθεια και απο τον ηλιακο που για αρκετους μηνες τον χρονο μου ερχεται τζαμπα...

Εσενα ποσο χρονο σου παιρνει να ζεστανεις με εναν τρακοσαρη θερμοστατη το βαρελι της αλλαγης τους κρυους μηνες;;

Μονο ετσι νομιζω μπορεις να συγκρινεις αν σε συμφερει σε σχεση με τον θερμοσιφωνα...

Συν οτι το νερο ζεσταινεται μεσα σε ενα μισαωρο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης σε αντιθεση με το βαρελι προαιτημασιας..

Ασε τον χωρο που πιανει!!

Που ειναι ακομα ενα ενυδρειο!!:hehe;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορινα μονο προτασεις μπορουμε να σ πουμε ,η επιλογη ο τροπος ειναι δικα σου.για 2 χρονια εβραζα μια κατσαρολα με νερο οπως κανουμε για τα μακαρονια κ περναγα μια σερπατινα 4×6 μεσα απο την κατσαρολα ανοιγα την βρύση κ αναλογως με την ταχυτητα που περνουσε το νερο ,ειχα 26 28 30 βαθμους.απο πατεντες αλλο τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εμείς αναφέρουμε τι κάνουμε στα δικά μας ενυδρεία, από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το δικό του ενυδρείο

beware for everything

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2017 at 3:21 ΜΜ, το μέλος Force έγραψε:

Ίσως δεν του είπες ότι θέλεις να αλλάξεις 500-600 λτ νερό γιαυτό σου πρότεινε τα βαρέλια

beware for everything

Ναι μπορει. Αρα παει αναγκαστικα θερμοσιφωνας γιατι βαρελι πρεπει να εχω δυο 200λιτρα και βαλε που δεν λεει

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2017 at 3:23 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Σιγουρα γνωριζουν καλυτερα...

 

Εγω προσωπικα εχω βοηθεια και απο τον ηλιακο που για αρκετους μηνες τον χρονο μου ερχεται τζαμπα...

Εσενα ποσο χρονο σου παιρνει να ζεστανεις με εναν τρακοσαρη θερμοστατη το βαρελι της αλλαγης τους κρυους μηνες;;

Μονο ετσι νομιζω μπορεις να συγκρινεις αν σε συμφερει σε σχεση με τον θερμοσιφωνα...

Συν οτι το νερο ζεσταινεται μεσα σε ενα μισαωρο σε περιπτωση εκτακτης αναγκης σε αντιθεση με το βαρελι προαιτημασιας..

Ασε τον χωρο που πιανει!!

Που ειναι ακομα ενα ενυδρειο!!:hehe;)

Εχεις δικιο Σταθη. Ειναι σαν να εχω αλλο ενα ενυδρειο. Συν την αναμονη να ζεστανει με τους θερμαντηρες

Καλα ηλιακο δεν το συζητω. Ειναι που δεν εχω ακομα αλλα θα βαλω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2017 at 11:25 ΠΜ, το μέλος Force έγραψε:

Από την watereaves τα έχω πάρει εγώ

Τώρα δεν έχει αυτά που έχω εγώ αλλά και αυτά είναι παρόμοια, εγώ έχω προφίλτρο αυτοκαθαριζόμενο όπως το λέει και μετά φίλτρο, το πρώτο μαζεύει τα σκουπίδια που έρχονται από το νερό και το δεύτερο φιλτράρει το νερό.

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30203

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30129

 

Για μέσα στο φίλτρο

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30104

 

 

όταν τα βάλαμε 

Θα δημιουργήσεις και bypass για καλού κακού πάντα

 

DSC_0009.JPG

Ωραια οποτε καπως ετσι θα το φτιαξω κι εχω οσο αφορα την αποχλωριωση και την καθαριοτητα του νερου το οποιο θα ερχεται απο θερμοσιφωνα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...