Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αγόρασα και ταμπλέτες βυθού. Και προσθεσα και μια κρυπτοκορινα στο ενυδρείο. Η βαλισινερια έχει κάποια φύλλα αλλά δεν ανοίγουν προς τα πάνω κατακόρυφα, ανοίγουν και πέφτουν προς το πλάι. Σκέφτηκα μήπως δεν το έχω φυτέψει καλά και δεν έχει κάνει καλή ρίζα, αλλά έχω φυτεμένο πάνω από δύο μήνες. Καμία σχέση πως ηταν στην αρχή και πως είναι τώρα. Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες. 8b9bca2a750c1340dbda69c6acb80efe.jpgb8eeb8b38fa4861750e3c80b00988906.jpg6f8ad6588b60160d232c3b4bc8f86d1a.jpg8c491b70364a20ab96304fdc16187b46.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 36 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αγόρασα και ταμπλέτες βυθού. Και προσθεσα και μια κρυπτοκορινα στο ενυδρείο. Η βαλισινερια έχει κάποια φύλλα αλλά δεν ανοίγουν προς τα πάνω κατακόρυφα, ανοίγουν και πέφτουν προς το πλάι. Σκέφτηκα μήπως δεν το έχω φυτέψει καλά και δεν έχει κάνει καλή ρίζα, αλλά έχω φυτεμένο πάνω από δύο μήνες. Καμία σχέση πως ηταν στην αρχή και πως είναι τώρα. Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες. 8b9bca2a750c1340dbda69c6acb80efe.jpgb8eeb8b38fa4861750e3c80b00988906.jpg6f8ad6588b60160d232c3b4bc8f86d1a.jpg8c491b70364a20ab96304fdc16187b46.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ξερω γιατι αλλα και η μια δικη μου βαλισνερια το εχει παθει αυτο.... εχει ωρεα πρασινα φυλλα αλλα κανουν μια κλιση προς τα κατω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...


Από όταν προσθεσα την κρυπτοκορινα έχει αυξηθεί πάρα πολύ η άλγη . κάνω αλλαγή νερού και μετά από 1.5 μέρα είναι εμφανής η άλγη. Δεν ξέρω αν φταίει π έχω τρία φυτά σε 20 λίτρα. Πως το αντιμετωπίζω; Διάβασα κάπου ότι το πλεκο τρέφεται με την άλγη, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνυπάρχει με το μονομάχο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:


Από όταν προσθεσα την κρυπτοκορινα έχει αυξηθεί πάρα πολύ η άλγη . κάνω αλλαγή νερού και μετά από 1.5 μέρα είναι εμφανής η άλγη. Δεν ξέρω αν φταίει π έχω τρία φυτά σε 20 λίτρα. Πως το αντιμετωπίζω; Διάβασα κάπου ότι το πλεκο τρέφεται με την άλγη, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνυπάρχει με το μονομάχο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ο πλεκο θελει πολλα λιτρα.... βαλε 2-3 νεριτε.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stergios Liapis said:


Από όταν προσθεσα την κρυπτοκορινα έχει αυξηθεί πάρα πολύ η άλγη . κάνω αλλαγή νερού και μετά από 1.5 μέρα είναι εμφανής η άλγη. Δεν ξέρω αν φταίει π έχω τρία φυτά σε 20 λίτρα. Πως το αντιμετωπίζω; Διάβασα κάπου ότι το πλεκο τρέφεται με την άλγη, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνυπάρχει με το μονομάχο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εχε το νου σου γιατι και εγω ετσι την πατησα και ακομα την παταω με οποιαδηποτε αλγη..Εαν ριχνεις καποιο υγρο λιπασμα μειωσε την δοση του στο μισο η ακομα και στο 1/4. Οι οδηγιες των λιπασματων στο πισω μερος αναφέρονται σε full φυτεμενα ενυδρεια. Οποτε πλεονασμα θρεπτικων + φωτισμος= αλγες. Κοιταξε τις δοσολογιες σου, μια συριγγα με ml ισως σε βοηθησει να υπολογιζεις τις δοσεις σου στα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:


Από όταν προσθεσα την κρυπτοκορινα έχει αυξηθεί πάρα πολύ η άλγη . κάνω αλλαγή νερού και μετά από 1.5 μέρα είναι εμφανής η άλγη. Δεν ξέρω αν φταίει π έχω τρία φυτά σε 20 λίτρα. Πως το αντιμετωπίζω; Διάβασα κάπου ότι το πλεκο τρέφεται με την άλγη, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνυπάρχει με το μονομάχο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μην περιμένεις ότι προσθέτοντας οποιονδήποτε αλγοφάγο οργανισμό μέσα στο ενυδρείο σου, θα λύσει λύσει το πρόβλημα με τις άλγες.

Ίσως στην αρχή δεις μια βελτίωση αλλά αν δεν βρείς την αιτία που σου δημιουργεί την άλγη (για να την περιορίσεις), δύσκολα θα έχεις αποτελέσματα.

Επίσης να ξέρεις ότι όλα τα φυτά με την μεταφύτευση και μέχρι να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα περνούν από κάποιο σοκ. Σιγά σιγά συνηθιζουν και συνέρχονται. Συμφωνά απόλυτα με τα γραφόμενα του Κωνσταντίνου. Τι είδους άλγη βλεπεις ότι έχεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα μαζι με τις κρυπτο εβαλες και ταμπλετες......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mr.Angelos said:

Ο πλεκο θελει πολλα λιτρα.... βαλε 2-3 νεριτε.... 

Υπαρχει και ενα ειδος pleco νομιζω που παραμενει μικρος και δεν μεγαλωνει παρα μονο 2-3 εκατοστα...αλλα ειναι επιθετικο σαν ψαρι και ειναι ικανο να παει να τσιμπησει αλγη πανω απο τον μονομαχο σου. Οποτε θα γινεται μονιμως ενας χαμος και θα ειναι στρεσαρισμενα και τα 2. Η συνύπαρξη του betta με αλλο ψαρι εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος. Εμενα ουτε σαλιγκαρια δεν αφηνει ηρεμα παει και τα τσιμπαει ή  τα ριχνει απο το τζαμι συνεχεια. Απο την στιγμη που τον εχεις ηδη μεσα εχει οριοθετησει την περιοχη του οποτε οτιδηποτε αλλο κινειται ειναι εισβολεας. Εαν θυμαμαι καλα κανει και μαγκιες στην αντανακλαση του ο δικος σου οποτε θα σου προτεινα οχι αλλο ψαρι. Σαλιγκαρακια θα βοηθησουν ελαχιστα στο θεμα της καφε αλγης. Δες τις δοσολογιες των λιπασματων σου. Απο την δικη μου περιπτωση γεμιζα συνεχεια με καφε παντου -εβαζα την δοσολογια που ελεγε η συσκευασια μην σου πω και παραπανω. Ευτυχως τα παιδια με συμβουλεψαν και απο το 1,50ml που εβαζα τωρα ριχνω 0.40 και τωρα την ψαχνω την καφε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φταίνε οι ταμπλέτες. Γιατί έβαλα 4 όσες μου είπαν στο πετσοπ ενώ οι οδηγίες λένε 1 για κάθε 25 λίτρα. Η άλγη νομίζω είναι καφέ άλγη 94ff84c9d3c643e2d094bc99ec5d194d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Υπαρχει και ενα ειδος pleco νομιζω που παραμενει μικρος και δεν μεγαλωνει παρα μονο 2-3 εκατοστα...αλλα ειναι επιθετικο σαν ψαρι και ειναι ικανο να παει να τσιμπησει αλγη πανω απο τον μονομαχο σου. Οποτε θα γινεται μονιμως ενας χαμος και θα ειναι στρεσαρισμενα και τα 2. Η συνύπαρξη του betta με αλλο ψαρι εχει να κανει με τον χαρακτηρα του καθενος. Εμενα ουτε σαλιγκαρια δεν αφηνει ηρεμα παει και τα τσιμπαει ή  τα ριχνει απο το τζαμι συνεχεια. Απο την στιγμη που τον εχεις ηδη μεσα εχει οριοθετησει την περιοχη του οποτε οτιδηποτε αλλο κινειται ειναι εισβολεας. Εαν θυμαμαι καλα κανει και μαγκιες στην αντανακλαση του ο δικος σου οποτε θα σου προτεινα οχι αλλο ψαρι. Σαλιγκαρακια θα βοηθησουν ελαχιστα στο θεμα της καφε αλγης. Δες τις δοσολογιες των λιπασματων σου. Απο την δικη μου περιπτωση γεμιζα συνεχεια με καφε παντου -εβαζα την δοσολογια που ελεγε η συσκευασια μην σου πω και παραπανω. Ευτυχως τα παιδια με συμβουλεψαν και απο το 1,50ml που εβαζα τωρα ριχνω 0.40 και τωρα την ψαχνω την καφε. :)

οποτε εγω αυτον παιζει να εχω? εχω εναν 3 εκατοστα και μακρουλη μουτσουνα και ο μονομαχος τον φοβαται!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stergios Liapis said:

Μάλλον φταίνε οι ταμπλέτες. Γιατί έβαλα 4 όσες μου είπαν στο πετσοπ ενώ οι οδηγίες λένε 1 για κάθε 25 λίτρα. Η άλγη νομίζω είναι καφέ άλγη 94ff84c9d3c643e2d094bc99ec5d194d.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, εαν γραφει 1 για καθε 25 λιτρα, μαλλον εβαλες για 100 λιτρα ταμπλετες. Εαν μπορεις αφαιρεσε. Καθαρισε οση μπορεις με το χερι. Κατι που εκανα εγω ειναι οτι οταν την καθαριζα ειχα εφεδρικο και 2ο φιλτρο και το ειχα σε λειτουργια με μπολικο υαλοβαμβακα μεσα και το μετακινουσα εκει που καθαριζα για να την τραβαει μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς από όταν έβγαλα το φόντο σταμάτησε το flaring και δεν το έχει ξανακανει. Πριν δύο μέρες με την αλλαγή νερού καθάριζα ένα ένα τα φυλλαράκια από την άλγη αλλά ήδη έχει πιάσει λίγο. Δεν ξέρω πόσο φαίνεται στις φωτογραφίες a0c7045c783ed920c18831a7fc6d72a7.jpg090b667c01cc556c15c27fb388a11248.jpgab36cb70ef8a7237b18d5cd624640ae4.jpg88cc1bc5c98487c41f8f922786522e55.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mr.Angelos said:

οποτε εγω αυτον παιζει να εχω? εχω εναν 3 εκατοστα και μακρουλη μουτσουνα και ο μονομαχος τον φοβαται!!!! 

Λογικα ναι, ειναι επιθετικος ο μικρος και με τον δικο μου παιζανε αγριο κυνηγητό τις 3 μερες που εκατσε στο ενυδρειο...αναγκάστηκα και τον επεστρεψα για να μην τα στρεσαρω.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Stergios Liapis said:

Ευτυχώς από όταν έβγαλα το φόντο σταμάτησε το flaring και δεν το έχει ξανακανει. Πριν δύο μέρες με την αλλαγή νερού καθάριζα ένα ένα τα φυλλαράκια από την άλγη αλλά ήδη έχει πιάσει λίγο. Δεν ξέρω πόσο φαίνεται στις φωτογραφίες a0c7045c783ed920c18831a7fc6d72a7.jpg090b667c01cc556c15c27fb388a11248.jpgab36cb70ef8a7237b18d5cd624640ae4.jpg88cc1bc5c98487c41f8f922786522e55.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απο οτι καταλαβαινω ειναι σαν την δικια μου. Τις ταμπλετες μπορεις να τις αφαιρεσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Λογικα ναι, ειναι επιθετικος ο μικρος και με τον δικο μου παιζανε αγριο κυνηγητό τις 3 μερες που εκατσε στο ενυδρειο...αναγκάστηκα και τον επεστρεψα για να μην τα στρεσαρω.

εμενα δεν πλακονονται... αλλα θα παει στο 120ρι..... σορρυ για το off topic 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω ειναι σαν την δικια μου. Τις ταμπλετες μπορεις να τις αφαιρεσεις;

Με λίγο ψάξιμο θα τις βρω δεν είναι και μεγάλο το ενυδρείο [emoji5]

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stergios Liapis said:


Με λίγο ψάξιμο θα τις βρω δεν είναι και μεγάλο το ενυδρείο emoji5.png

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εαν ειναι ευκολο κρατα μια μεσα κοντα στις ριζες οπου εχεις και την πιο πολυ φυτομαζα, θα κανει την δουλεια της. Στις επομενες αλλαγες νερου αφαιρεσε οση μπορεις με το χερι η με καμμια οδοντοβουρτσα. Εαν εχεις και εφεδρικο 2ο φιλτρο βαλτο καπου κεντρικα με βαμβακι μεσα για να τραβαει οση καθαριζεις. Οταν το ανοιξεις θα δεις μια καφε μπαλα απο αλγη. :hehe Αλλαγες νερου και θα φυγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσοχή αν αφαιρέσεις τις ταμπλέτες. Αν διαλυθούν στη στήλη του νερού θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη που είναι στο βυθο δεν τραβιέται από το φίλτρο με τίποτα. Μόνο σκούπα βυθού θα βοηθούσε;

Την ουρά του πως την βλέπετε; ccb7411aa7c782c0f52a1d4c9d9583cd.jpgaad80a3fdb2702d9ec617461281d7e65.jpg581183bb4af5b5dc89097da820ac7f94.jpgb4f013c9d6eeb4b5f4c1c0b43f78a3d7.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stergios Liapis said:

Αυτή η άλγη που είναι στο βυθο δεν τραβιέται από το φίλτρο με τίποτα. Μόνο σκούπα βυθού θα βοηθούσε;

Την ουρά του πως την βλέπετε; ccb7411aa7c782c0f52a1d4c9d9583cd.jpgaad80a3fdb2702d9ec617461281d7e65.jpg581183bb4af5b5dc89097da820ac7f94.jpgb4f013c9d6eeb4b5f4c1c0b43f78a3d7.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υποθετω με σκουπα βυθου χωρις ομως να ανακατεψεις τον βυθο σου. Απο οτι ειδα αυτα της Tetra ειναι τυπου sticks και γινονται ενα με το υποστρωμα; Αυτα δεν ξερω πως αφαιρούνται μην σε παρω και στον λαιμο μου, ισως καποιος που τα ξερει να σε βοηθησει. Η ουρα του στο πισω μερος ηταν παντα ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι αλγη αλλα μυκητας.......μην ανυσηχεις θα φυγει καποια στιγμη οταν του τελιωσουν τα θρεπτικα. Βγαλε τις ταμπλετες και κανε μια καλη αλλαγη νερου και καλη αναταραξη της επιφανειας για καλη οξυγωνοση του νερου για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω με σκουπα βυθου χωρις ομως να ανακατεψεις τον βυθο σου. Απο οτι ειδα αυτα της Tetra ειναι τυπου sticks και γινονται ενα με το υποστρωμα; Αυτα δεν ξερω πως αφαιρούνται μην σε παρω και στον λαιμο μου, ισως καποιος που τα ξερει να σε βοηθησει. Η ουρα του στο πισω μερος ηταν παντα ετσι;

Τώρα βλέπω και εγώ πόσο μεγάλη διαφορά έχει στην ουρά . πριν τρεις περίπου μήνες ήταν έτσι 131f3d2726db6fae537651d9b7d7c252.jpg109d0c1c4162f20a570f35c8078dba2b.jpg040fbd7ab1521af6bc8234300cab1516.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις κανεις καθολου;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι αλγη αλλα μυκητας.......μην ανυσηχεις θα φυγει καποια στιγμη οταν του τελιωσουν τα θρεπτικα. Βγαλε τις ταμπλετες και κανε μια καλη αλλαγη νερου και καλη αναταραξη της επιφανειας για καλη οξυγωνοση του νερου για την ωρα.

Απορώ γιατί μου έδωσαν αυτές τις ταμπλετες. Η συσκευασία έχει μέσα πάνω από 300 ταμπλέτες και εγώ χρειάζομουν μόνο μία . και είχα ρωτήσει αν υπάρχει κάτι μικρότερο ή κάτι άλλο... Τι να πει κανείς...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις κανεις καθολου;;;
 

Κάνω μια φορά την εβδομάδα. Νιτρικά δεν έχω. Το ph είναι από 7.5 μέχρι 8. Αλλά οι σκληρότητες είναι πάντα πολύ ψηλά 15kh

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...