Jump to content

βοηθεια καθαρισμου και στησιματος ενυδρειου


Recommended Posts

On Tuesday, May 16, 2017 at 7:54 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Παιδια μην μπερδευομαστε δεν μπορουμε να συγκρινουμε ενα φαρμακο οπως το bactopur με βαση την νουφουπρινολη σε σχεση με το melafix που χρησιμοποιει μαλαλευκη-"δεντρο τσαγιου"....

Ειναι σαν να συγκρινουμε ποσο καλο κανει το τσαι σε σχεση με με καποιο χημικο φαρμακο...

Παρολα αυτα οποιος νομιζει οτι εχει ορεξη για πειραματισμους ας παρει απο μια ντουζινα νανοστομους (υγιεις)και να τους τοποθετησει σε δυο διαφορετικα δοχεια το ενα με μελαφιξ και το αλλο με bactopur...

Ειμαι σιγουρος οτι παρολο που το βακτοπουρ ειναι πολυ υσχηρο φαρμακο οι απωλειες θα ειναι στο δοχειο με το μελαφιξ...

 

Οσον αφορα το ψαρι να ψαξει ο φιλος σκευασματα με αλοε βερα απο αντιχλωρια μεχρι "σταθεροποιητες"..

Το σκορδο ειναι για να ισιωνει την πανιδα του στομαχιου..

Το φρεσκο νερο σιγουρα θα βοηθησει αν οι αλλαγες γινουν χωρις να εξαντλουν το ψαρι...

Καλο ταισμα  με πρωτεινουχες τροφες απο σκουλικι και ενα σωληνακι για να  χωρις να ξυριζει επισης(γιατι υπαρχει και αυτη η περιπτωση)....

Mε το esha θα γινει περδικη. Καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 20 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Mε το esha θα γινει περδικη. Καλη συνεχεια....

Ποιο esha @Rik...;;

Αααα.. το 2000...

Οκ.

Μπορει να δοκιμασει!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα την τριήμερη θεραπεία . σήμερα είναι η τέταρτη μέρα . Στις οδηγίες λέει ότι είναι προαιρετική η αλλαγή νερού, εκτός αν έχω καιρό να το αλλάξω. Οπότε θα κάνω και μια μικρή αλλαγή νερού τώρα. Από μια αλλαγή που έκανα την εβδομάδα τώρα θα κάνω δύο μικρότερες την εβδομάδα.Οσον αφορά την θεραπεία μπορώ να πω ότι είδα κάποια βελτίωση στην ουρά του. 4e36d1d4928845c29e7d133c2a092d15.jpgd1d8c9ab14643384f412770ab39dc098.jpg8cdbd17dc932b8302094926661e18cf4.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από δέκα μέρες από το τέλος της θεραπείας η ουρά έχει βελτιωθεί αρκετά. Μετά από πόσο καιρό θα μπορούσα να το ξαναβάλω σε θεραπεία για να το βοηθήσω κιαλλο; 513b102397a697ec550ba02f4272e2e8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως περιμενουμε μερικες μερες μετα την αγωγη για να δουμε αποτελεσματα...

Στεργιο σκεφτεσαι καποια στιγμη μηπως χρειαστει να χρησιμοποιησεις bettafix;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι ανταποκριθηκε σε αυτή την θεραπεία δεν θα ήθελα να το επιφορτισω με κάτι πιο ισχυρό. Τα νουφαρα που είχα βάλει έχουν αρχίσει και κιτρινιζουν τα φύλλα σιγά σιγά και μέρα κόβω και από ένα. Τι μπορεί να φταίει; Δεν κουνιούνται, στάσιμα μένουν στην επιφάνεια 4bf79c4545817e447eb95207a608e9d8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Επειδή είδα ότι ανταποκριθηκε σε αυτή την θεραπεία δεν θα ήθελα να το επιφορτισω με κάτι πιο ισχυρό. Τα νουφαρα που είχα βάλει έχουν αρχίσει και κιτρινιζουν τα φύλλα σιγά σιγά και μέρα κόβω και από ένα. Τι μπορεί να φταίει; Δεν κουνιούνται, στάσιμα μένουν στην επιφάνεια 4bf79c4545817e447eb95207a608e9d8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ειναι πιο υσχηρο..

Ειναι απλα διαφορετικο..

Η πιστιες ετσι οπως τις βλεπω στην οι μισες δειχνουν καμμενες απο εντονο φωτισμο και οι αλλες μισες απο ελλειψη φωτισμου...

Τωρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω..

Μαλλον κανω λαθος αλλα επειδη κρατα καιρο το φυτο ετσι μου μοιαζουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έντονο σε διάρκεια ή σε ισχυ φωτισμό; πόσες ώρες θέλουν φως δηλαδή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2017 at 10:28 PM, stathis spithas said:

Δεν ειναι πιο υσχηρο..

Ειναι απλα διαφορετικο..

Η πιστιες ετσι οπως τις βλεπω στην οι μισες δειχνουν καμμενες απο εντονο φωτισμο και οι αλλες μισες απο ελλειψη φωτισμου...

Τωρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω..

Μαλλον κανω λαθος αλλα επειδη κρατα καιρο το φυτο ετσι μου μοιαζουν...

 

 

 

Στάθη μπορεί να σαπίζουν και από την υγρασία, αν έχει κλειστό καπάκι ο φίλος, που φαντάζομαι θα έχει λόγω μονομάχου. Γενικά η pistia πάει καλύτερα σε ανοιχτό ενυδρείο. Έχω πιστία κάτω από λάμπα με ανακλαστήρα ακριβώς και πάει μια χαρά. Απλά το μισό ενυδρείο είναι ανοιχτό για να μην σαπίζουν από την υγρασία.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vogias έγραψε:

 

Στάθη μπορεί να σαπίζουν και από την υγρασία, αν έχει κλειστό καπάκι ο φίλος, που φαντάζομαι θα έχει λόγω μονομάχου. Γενικά η pistia πάει καλύτερα σε ανοιχτό ενυδρείο. Έχω πιστία κάτω από λάμπα με ανακλαστήρα ακριβώς και πάει μια χαρά. Απλά το μισό ενυδρείο είναι ανοιχτό για να μην σαπίζουν από την υγρασία.

Μπορει δεν μπορω να πω με ασφαλεια..

Γενικα ειναι περιεργο φυτο ...

Εγω σε 2 μετρα ενυδρειο κλειστο ξεκινησα με δυο φιλαρακια πιστια και καποια στιγμη ειχα 2 τετραγωνικα μετρα γεματα πιστια για 2 χρονια περιπου...

Και ροες και ηρεμες και δυνατες γιατι απο την μια χτυπαγε ενα fx5 και απο την αλλη ενα 2250...

Δεν επιμενω γιατι δεν μπορω να γνωριζω με σιγουρια. 

Μενω στα σημαδια του φυλλωματος που οταν γινονταν στις δικες μου συνηθως ηταν αποτελεσμα φωτισμου...

Ξεκινησα ετσι...

IMG_20150702_103901.JPG.08410d793001b0261855d3e17dac0c70.JPG.1bd3cee544b430914f276ebbd1491337.JPG

Και κατεληξα ετσι..

58650c49d3cdc_522.jpg.77b6c0412ab0e8c73bdfb489bacf4f11.thumb.jpg.ef5b3e06adcff58aa58acd4a027c482d.jpg

Και ακομα περισοτερο απκα δεν μπορω να βρω φωτος τωρα...:)

58650bf82026a_311.jpg.eca78791d2e6825845407333cb283377.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 9:17 PM, Stergios Liapis said:

Μετά από δέκα μέρες από το τέλος της θεραπείας η ουρά έχει βελτιωθεί αρκετά. Μετά από πόσο καιρό θα μπορούσα να το ξαναβάλω σε θεραπεία για να το βοηθήσω κιαλλο; 513b102397a697ec550ba02f4272e2e8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγω θα σου προτεινα αφου εχεις τελειωσει την θεραπεια σου να συνεχιζεις κανονικα τις ρουτινες σου. Δεν υπαρχει καλυτερο φαρμακο απο το φρεσκο καθαρο νερο. Βοηθαει πολυ στην αναπλαση των πτερυγίων το καθαρο νερο. Εαν μπορεις να βρεις και της API Stress Coat και να το χρησιμοποιεις σαν βελτιωτικο νερου ακομα καλυτερα. Περιεχει aloe vera και ενισχυει την αναπλαση. Νομιζω σου εχω ξαναπει για τα φυλλα catappa η καποιο προϊόν που να εχει το εκχυλισμα του. Εχει πολλες ευεργετικες ιδιοτητες και λειτουργει ως αντιμικροβιακο. Συνηθως το fin rot περα απο τις συνθηκες νερου μπορει να ξεκινησει και απο καποιον τραυματισμο (να περασει το μικροβιο και να αρχισει η σταδιακη σήψη. Με ολα τα παραπανω δεν ρισκαρεις να ξαναερθεις ευκολα αντιμετωπος με fin rot.

 

On 6/1/2017 at 10:13 PM, Stergios Liapis said:

Επειδή είδα ότι ανταποκριθηκε σε αυτή την θεραπεία δεν θα ήθελα να το επιφορτισω με κάτι πιο ισχυρό. Τα νουφαρα που είχα βάλει έχουν αρχίσει και κιτρινιζουν τα φύλλα σιγά σιγά και μέρα κόβω και από ένα. Τι μπορεί να φταίει; Δεν κουνιούνται, στάσιμα μένουν στην επιφάνεια 4bf79c4545817e447eb95207a608e9d8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το Bettafix ειναι το ιδιο ακριβως με το Melafix. Η δραστικη ουσια ειναι η ιδια και στα δυο απλα το Bettafix ειναι αρκετα πιο ηπιο απο το Melafix σε περιεκτικότητα δραστικης ουσιας. Εχουν γραφτει διαφορα για το Melafix και τους μονομαχους οποτε η εταιρία εβγαλε το Bettafix. Δυστηχως λογω της απαραδεκτης διατηρησης των μονομαχων σε ποτηρια και της ευαισθησία τους σχεδον ολοι ειναι στο ξεκινημα η στα μισα fin rot οταν τους παιρνουμε. (Μην σκεφτεσαι δηλαδη οτι απαραιτητα εκανες κατι λαθος εσυ) Ο δευτερος μου μονομαχος χωρις να το ξερω ειχε fin rot απο οταν τον πηρα, εκανα χρηση melafix σε ελαχιστη ποσοτητα μαζι με τα βελτιωτικα μου και δεν μπορω να πιστεψω τι απιστευτα πτερυγια εχει. Οποτε καθαρο νερακι, βελτιωτικα, βαλτου και καμμια ποικιλια στην τροφη του οπως και καμμια βιταμινουλα και θα δεις οτι θα ανακαμψει μονος του. :) Fyi ειναι πολυ ομορφο το ψαρακι σου, να το χαιρεσαι!

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Μπορει δεν μπορω να πω με ασφαλεια..

Γενικα ειναι περιεργο φυτο ...

Εγω σε 2 μετρα ενυδρειο κλειστο ξεκινησα με δυο φιλαρακια πιστια και καποια στιγμη ειχα 2 τετραγωνικα μετρα γεματα πιστια για 2 χρονια περιπου...

Και ροες και ηρεμες και δυνατες γιατι απο την μια χτυπαγε ενα fx5 και απο την αλλη ενα 2250...

Δεν επιμενω γιατι δεν μπορω να γνωριζω με σιγουρια. 

Μενω στα σημαδια του φυλλωματος που οταν γινονταν στις δικες μου συνηθως ηταν αποτελεσμα φωτισμου...

Ξεκινησα ετσι...

IMG_20150702_103901.JPG.08410d793001b0261855d3e17dac0c70.JPG.1bd3cee544b430914f276ebbd1491337.JPG

Και κατεληξα ετσι..

58650c49d3cdc_522.jpg.77b6c0412ab0e8c73bdfb489bacf4f11.thumb.jpg.ef5b3e06adcff58aa58acd4a027c482d.jpg

Και ακομα περισοτερο απκα δεν μπορω να βρω φωτος τωρα...:)

58650bf82026a_311.jpg.eca78791d2e6825845407333cb283377.jpg

Δεν το εχω δει, πραγματικα πολυ ομορφο! Να το χαιρεσαι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τ

On Thursday, June 01, 2017 at 10:13 ΜΜ, το μέλος Stergios Liapis έγραψε:

Επειδή είδα ότι ανταποκριθηκε σε αυτή την θεραπεία δεν θα ήθελα να το επιφορτισω με κάτι πιο ισχυρό. Τα νουφαρα που είχα βάλει έχουν αρχίσει και κιτρινιζουν τα φύλλα σιγά σιγά και μέρα κόβω και από ένα. Τι μπορεί να φταίει; Δεν κουνιούνται, στάσιμα μένουν στην επιφάνεια 4bf79c4545817e447eb95207a608e9d8.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θελουν νιτρικα τα φυτα πραγμα το οποιο δεν θελεις αυτη την στιγμη για τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

 
Στάθη μπορεί να σαπίζουν και από την υγρασία, αν έχει κλειστό καπάκι ο φίλος, που φαντάζομαι θα έχει λόγω μονομάχου. Γενικά η pistia πάει καλύτερα σε ανοιχτό ενυδρείο. Έχω πιστία κάτω από λάμπα με ανακλαστήρα ακριβώς και πάει μια χαρά. Απλά το μισό ενυδρείο είναι ανοιχτό για να μην σαπίζουν από την υγρασία.

Από όταν πήρα την πιστια έβγαλα το καπάκι, η στάθμη του νερου δεν είναι μεχρι πάνω οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος για τον μονομάχο να πηδηξει και να βγει. Πάντως με τον ρυθμό που χάνει φύλλα η πιστια δύο εβδομάδες βλέπω να αντεχει ακόμα. Φύλλα καταπα έψαξα να βρω αλλά δεν βρήκα σε δύο τρία κοντινά πετ σοπ. Ο μονομάχος είναι σε καλύτερη κατάσταση και δεν θα ήθελα να τον φορτώσω με κάποιο μελαφιξ ή μπεταφιξ προς το παρόν. Θα ψάξω να βρω για τις βιταμίνες που μου προτείνατε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, εδώ και δέκα μέρες προσθεσα στο ενυδρείο μου ένα Apple snail. Σκοπός ήταν να περιοριστεί η πράσινη άλγη και τα αποτελέσματα ήταν εξωπραγματικα. Δεν περίμενα με τίποτα να καθαρίσει τόσο πολύ και τόσο γρήγορα. Το θέμα είναι ότι έχει γεμίσει το ενυδρείο από περιττώματα του σαλιγκαριού και δεν ξέρω πως να τα βγάλω από το ενυδρείο. Η μόνη μου ελπίδα είναι να διασπαστούν από μόνα τους. Καμιά συμβουλή; 4e870cf18d440efb592f0cfd4705e3c6.jpge6842a2bc29d5002a9cb8a7e2db34042.jpgd72da2de1d51e30be397aedce55fc9aa.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...