Jump to content

Τι παει στραβα????


Recommended Posts

Vivi καλησπέρα.εχεις μετρήσει το νερό της βρίσεις?μηπως ακατάλληλο και το πίνεται και εσείς?ισως μια αντίστροφη όσμωση να ήταν μια καλη λύση.μπορει να υπαρχουν κάποια μέταλλα στο νερό που να ειναι σε υψηλές τιμές και να μην ανιχνεύονται με απλά τεστ.αμα πήγαινες σε ένα χημείο εκει να είχες μια πιο καλη εικόνα.τα χρυσόψαρα ειναι απο τα πιο σκληρά σε επιβίωση ψάρια και μου κάνει εντύπωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα γραψω και κατι αλλο....και οποιος θελει το πιστευει.....

το πρωι ειχα 2 ψρακια οπως σας ειπα. (συν το ψαρακι βυθου)

εφυγα για καποιε ωρες ...και οταν γυρισα ...βρηκα μονο το ενα...

το δευτερο πουθενα.....

αυτα...

 

Link to comment
Share on other sites

Αμα σηκώσεις κάποια απο τα διακοσμητικά σου το βρεις,μεσα στο καραβάκι ή αμα εχει κάποια εσοχή ο βράχος σου απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

1) Αρχικα βασει αυτων που ειδα στην σελιδα της  aquatladis το φιλτρο αυτο δεν επαρκεί κατα την γνωμη μου για χρυσοψαρα λογο οτι ειναι πολυ ρυπογονα μπουκώνει γρηγορα το φιλτρο σου και οι βιολογια που εχει το φιλτρο σου δεν προλαβενει να διασπασει ακαθαρσιες και τυχον υπολειμματα τροφων.

Μια λυση που μαλλον ειναι μονοδρομος για να συντηρησεις χρυσοψαρα η αλλα μεγαλα ψαρια ειναι ενα εξωτερικο φιλτρο.

2) Σαν δευτερη φαση πρεπει να δεις τον βυθο σου που ειναι χροματιστο χαλικακι το οποίο μπορει να βγαζει τοξικες ουσιες στο νερο του ενυδριου σου και θα πρότεινα να το αντικαταστησω με κατι φυσικο και οχι χροματιστα χαλικακια.

3) Επισεις βασικο το οποιο πρεπει να αποχωρήσει μεσα απο το ενυδρειο ειναι ολα τα ψευτικα διακοσμητικα μιας και αυτο μπορει τα χρωματα τους να ειναι τοξικα οπος και στο χαλικακι.

Εδω θα μπορουσες να τα αντικαταστήσεις με μια φυσικη ριζα για ενυδρεια 1-2 αληθινα και ευκολα φυτα αντε και 1-2 πετρες μη ασβεστολιθικες .

 

Αυτα προς το παρον απο εμενα λεγοντας απλα την ταπεινη μου γνομη. :) 

Link to comment
Share on other sites

Φιλη καλημερα.
Οταν απογοητευεσαι ολα πανε στραβα νομος του μερφι! Το πιο πιθανο το φιλτρο σου να μην ειναι στρωμενο η τα ψαρια δεν ηταν και πολυ καλα. Εγω θα ελεγα πιο συχνες αλλαγες και μεγαλυτερες. Μετρα πιο συχνα για να βλεπεις αν εχεις νιτρικα. Οταν τα ψαρια στρωσουν σιγα σιγα περισσοτερο φαι και καμια βιταμινη. Βασικα την βιταμινη ξεκινα την και τωρα. Επισης η θερμοκρασια θεωρω πως ειναι πολυ ψηλα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 14 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εχεις πλαστικα μεσα στο ενυδρειο;;;

Το ψαρι ειναι σχεδον αχρωμο και κινηται στην επιφανεια που ειναι ενδειξη δηλητηριασης...

 

πριν 9 ώρες, το μέλος vivi έγραψε:

20170212_223743[1].jpg

Αν μπορεις βγαλε τα πλαστικα....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ελεγξεις το φιλτρο σου να δεις εαν εχει αρκετη ροη και εαν εχεις αρκετο βιολογικο υλικο.εαν το φιλτρο σου ειναι ενταξει τοτε θα πρεπει να βγαλεις τα ψευτικα διακοσμητικα.τον ανθρακα που ειχες στο φιλτρο σου πιστευω οτι τον αλλαζες συχνα.οταν κανεις αλλαγη νερου ποσο αλλαζεις;αντιχλωριο βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, σημερα το πρωι πεθανε και το ψαρακι βυθου...μετα απο 6 και χρονια...

ειμαι σιγουρη πως φταινε τα πλαστικα διακοσμητικα τα οποια ειναι καινουρια...και οχι απο το jumbo

τα εβγαλα απο το ενυδρειο, τα χαλικια οχι γτ ειναι δοκιμασμενα απο τα παλια

εκανα αλλαγη νερου, πανω απο το 50%

εννοειται πως βαζω χλωριο και  conditioner στις αναλογιες που γραφουν πανω, της tetra.

TΤο φιλτρο εχει κανονικη ροη, ανθρακα δεν εχω

Τα υλικα τα ξεπλενω σε νερο του ενυδρειου

Το δευτερο χρυσοψαρο....δεν το βρικα ακομα,,,εχω σηκωσει τα παντα!

Σας ευχαριστω ολους  και παλι.

Έγινε επεξεργασία - vivi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήδηξε έξω το άλλο ψάρι;

 

Αν ναι, κάνε ένα reset, άδειασμα - απολίμανση όλα και πάλι από την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση θα εκανα τα εξης.πρωτον θα εβαζα ανθρακα αμεσα,αν ηταν δυνατον θα εβαζα χθες, καμοια βδομαδα σε λειτουργεια ο ανθρακας.δευτερον θα επαιρνα βακτηρια,και τριτον υγρα τεστ αμμωνιας νιτρωδη νιτρικα.

Και φυσικα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα εκτος ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Εγω στη θεση θα εκανα τα εξης.πρωτον θα εβαζα ανθρακα αμεσα,αν ηταν δυνατον θα εβαζα χθες, καμοια βδομαδα σε λειτουργεια ο ανθρακας.δευτερον θα επαιρνα βακτηρια,και τριτον υγρα τεστ αμμωνιας νιτρωδη νιτρικα.

Και εγω αυτο θα εκανα σε αυτη την φαση...

Αφαιρεση πλαστικων..

Ανθρακα 24-48 ωρες...

Βακτηρια για να ξαναστρωθει το φιλτρο(αφου αφαιρεθει ο ανθρακας) μαζι με μικρες δοσεις τροφης...

Και υγρα τεστ για να ξερω που βρισκομαι πρωτου μπουν οι κανουργιοι κατοικοι..

Ισως οταν εστρωνα το φιλτρο να συνεχιζα να βαζω ανθρακα που θα τον αλλαζα καθε 15 μερες στο συγκεκριμενο ενυδρειο....

 

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ανθρακας και βακτηρια πανε και μαζι δεν υπαρχει προβλημα για λιγο διαστημα.και αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει ενα ψαρακι ακομα μεσα.γι'αυτο λεω αμεσα.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και ο ανθρακας.

Οντως υπαρχει ακομα ενα ψαρακι μεσα

Το αλλο το βρικα, δυστυχως ψοφιο κι αυτο πισω απο το φιλτρο :(

Γι οτι νεωτερο , θα σας ενημερωσω

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος manos0000 έγραψε:

Σταθη ανθρακας και βακτηρια πανε και μαζι δεν υπαρχει προβλημα για λιγο διαστημα.και αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει ενα ψαρακι ακομα μεσα.γι'αυτο λεω αμεσα.

Οχι παντα....

Σε ορισμενες περιπτωσεις λειτουργει σαν "πολαπλασιαστης"των βακτηριων δημιουργωντας μεχρι και βακτηριακη ανθιση σε "αστρωτα" ενυδρεια...(θα προσπαθησω να βρω το σχετικο αθρο)...

Για το ψαρι που υπαρχει μεσα ειτε τα αιτια που χαθηκε ειναι ασθενεια ειτε οχι ο ανθρακας δεν βοηθαει ....

Εκει που βοηθαει ειναι στην αφαιρεση οτιδηποτε χημικου επιβαρυνει  και απελευθερωθηκε στο νερο φτανοντας τα ψαρια να χαθουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οχι παντα....

Σε ορισμενες περιπτωσεις λειτουργει σαν "πολαπλασιαστης"των βακτηριων δημιουργωντας μεχρι και βακτηριακη ανθιση σε "αστρωτα" ενυδρεια...(θα προσπαθησω να βρω το σχετικο αθρο)...

Για το ψαρι που υπαρχει μεσα ειτε τα αιτια που χαθηκε ειναι ασθενεια ειτε οχι ο ανθρακας δεν βοηθαει ....

Εκει που βοηθαει ειναι στην αφαιρεση οτιδηποτε χημικου επιβαρυνει  και απελευθερωθηκε στο νερο φτανοντας τα ψαρια να χαθουν...

Συμφωνουμε γι'αυτο εγραψα για μικρο χρονικο διαστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...