Jump to content

θολωμα


τεο

Recommended Posts

Το ενυδρειο εχει βακτηριακη ανθιση...

Μονο μπολιασμα ή ενισχυση του βιολογικου υλικου θα βοηθησει...

Δεν χρειαζεται ουτε βακτηρια ουτε αλλα σκευασματα...

Πρεπει απλα να γινει υσχηρη η βιολογια στο φιλτρο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πως κάνω το μπόλιασμα,άλλαξα τα πράγματα μέσα στο φίλτρο τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος τεο έγραψε:

Δεν κατάλαβα πως κάνω το μπόλιασμα,άλλαξα τα πράγματα μέσα στο φίλτρο τι άλλο να κάνω;

Φιλε μου για να καταλάβεις στην περίπτωση σου που έχεις μικρό φίλτρο και δέχεται μόνο μήνι σιποραξ απο βιολογικό υλικό τότε πρέπει να σου δώσω για παράδειγμα εγω λίγο απο το δικό μου σιποραξ που τρέχει πολυ κερο και έχει δημιουργηθεί η κατάλληλη απικια βιολογίας οστε να καταναλονουν την αμμωνία και να διασπούν τα λύματα των κατοίκων του ενυδρείου.

μεθαύριο με το καλό οταν πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο και φίλτρο το καινούριο φίλτρο θα το μπολιάσεις με το βιολογικό υλικό του μικρού σου φίλτρου βάζοντας ολλο το βιολογικό στο μεγάλο φίλτρο.

θα δεις με το πέρασμα των ημερών θα δεις το σιποραξ να πιάνει μια καφέ απόχρωση και κάτι σαν λάσπη.. Αυτη ειναι η βιολογία που προσκολλάτε και αναπαράγετε αυξάνοντας τον αριθμό της αποικίσεις τους στο φίλτρο μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη αν παραγγειλω το ενυδρειο που ανεφερα,βαλω νερο,ριξω οτι χρειαζεται και το καινουργιο φιλτρο,τα σεποραξ θα ειναι απο το παλιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χρησιμοποιήσεις το υπάρχον.:)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως το μπόλι που θα πάρεις από το άτομο που θα πάρεις θα πρέπει να είναι σίγουρος πώς τουλάχιστον το τελευταίο εξάμηνο δεν έχει περάσει καπια ασθένεια και καμια θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Απο που θα βρω μπολι?δεν εχω καποιον φιλο με ενυδρειο και φοβαμαι οτι απο πετσοπ δεν θα ειναι καθαρο,αν μου ερθει το καινουργιο ενυδρειο 110λιτρα πως να αρχισω τι να κανω για να βαλω τα ψαρια? 

 

 

Εκανα μια αλλαγη νερου τωρα,εβαλα biotopol r 10ml 

17160746_171900316648949_1214396296_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αγγελία γράφοντας και τη περιοχή που μένεις και κάποιος συνχομπίστας θα βρεθεί να σου δώσει για να ξεκινήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Παλαιό Φάληρο μενο στην Αθήνα,αν παρω το καινούργιο ενυδρείο θα το αρχίσω από την αρχή γτ να κάνω μπόλιασμα τώρα;η και στο καινούργιο μπολι θέλει;και το μπόλι είναι πχ τα σεποραξ χρησιμοποιημένα από άλλον;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@argy1μπορούμε να εξυπηρετήσουμε τον φίλο μας με λίγο μπόλι μιας και είστε στην ίδια περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Να παραγγείλω το καινούργιο ενυδρειο;γνώμη σας;και αν ναι αν το παρω  πως να το αρχίσω;να μην καταλήξει όπως αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος τεο έγραψε:

Να παραγγείλω το καινούργιο ενυδρειο;γνώμη σας;και αν ναι αν το παρω  πως να το αρχίσω;να μην καταλήξει όπως αυτό

Πάρτο πρώτα, και στο χέρι σου είναι με τη βοήθεια όλων μας να φτιάξεις ένα ενυδρείο που θα αρέσει και σε εσένα και στα ψάρια σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από άποψη φίλτρου πως θα είναι.

Ίσως μπορέσει να σου απαντήσει πιο έγκυρα κάποιος που το έχει αγοράσει.

Η αλήθεια είναι ότι τα ενυδρεία που αγοράζουμε και περιέχουν τα πάντα όλα είναι καλά για το ξεκίνημα. Στη συνέχεια ανάλογα με το τι θα επιλέξουμε να φιλοξενήσουμε μπορεί να χρειαστούμε ένα μεγαλύτερο φίλτρο, η καλύτερο φωτισμό κλπ.

Θα μπορούσες ίσως να δεις και κάποιο μεταχειρισμένο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την γρήγορη απάντηση,λοιπόν σκέφτομαι να παρω αυτό,τα 2 κομμον μπορώ να τα δώσω πίσω;και να παρω 3 φανσι στο καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

Το να δώσεις πίσω τα ψαράκια και να ασχοληθείς πλέον χωρίς άγχος με το στήσιμο του νέου ενυδρείου είναι για μένα η καλύτερη επιλογή.

Τώρα το τι μπορείς να βάλεις στο νέο θα το δούμε στην πορεία.:)

Link to comment
Share on other sites

Πως να πάω τα ψαράκια πίσω;και αν ενισχύσω το έπιπλο που είχα ανεβάσει πριν για να μην παίρνω καινούργιο θα αντέξει;του βάλω κάποια στηρίγματα ανάμεσα κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια μπορω να βοηθησω.Το θεμα ειναι οτι αυτο το διαστημα εχω πολυ δουλεια και γυρναω το βραδυ πτωμα,δεν προλαβαινω να ασχοληθω ουτε με τα δικα μου ενυδρεια δυστυχως :(

Αν δεν επειγει (δεν εχω διαβασει ολο το θεμα) μπορω να βοηθησω μια μερα που θα λασκαρω λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2017 at 1:09 ΠΜ, το μέλος τεο έγραψε:

Πως να πάω τα ψαράκια πίσω;και αν ενισχύσω το έπιπλο που είχα ανεβάσει πριν για να μην παίρνω καινούργιο θα αντέξει;του βάλω κάποια στηρίγματα ανάμεσα κτλπ

 

Πάρε το ενυδρείο πρώτα να δούμε τις διαστάσεις του και θα την βρούμε την λύση με το έπιπλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε σε ενδιαφέρει μηπως αυτο εδω?

Ειναι πολυ καλη ευκαιρια πιστευω που δινει και επιπλο συνολο φτανει να 120Ε και παιρνεις ενα εξωτερικο φιλτρο χαμιλου κοστους

και εισαι αρχοντας. 

Για μεταφορα και τις σιλικονες που αναφερει μεσα ο φιλος μην ανησυχείς εδω ειμαστε ;)

 

ΥΓ: Σκεψου το καλα και οταν ειναι πες μου να μιλησουμε με το παιδι που το εχει να δουμε πως θα το κανουμε γιατι θα χρειαστούμε 2 αμαξια για την μεταφορα.

 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2017 at 8:55 ΠΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Και βεβαια μπορω να βοηθησω.Το θεμα ειναι οτι αυτο το διαστημα εχω πολυ δουλεια και γυρναω το βραδυ πτωμα,δεν προλαβαινω να ασχοληθω ουτε με τα δικα μου ενυδρεια δυστυχως :(

Αν δεν επειγει (δεν εχω διαβασει ολο το θεμα) μπορω να βοηθησω μια μερα που θα λασκαρω λιγο.

Σε ευχαριστουμε πολυ για την προθυμία σου @argy1 :) 

Μην ανησυχείς σε περιπτωση που δεν μπορεις αναλαμβανω εγω ;) 

Ανέφερα εσενα μιας και εισαι πιο κοντα μην χανουμε πολυτιμο χρονο με την βιολογια μεταφεροντας την σε μακρινες αποστασεις. :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...