Jump to content

Ο πρωτος μου μονομαχος


Recommended Posts

4 minutes ago, stathis spithas said:

Ποιο ποθητο απο μηδεν ειναι τα 5-10 νιτρικα...

Παει να πει οτι το "συστημα" λειτουργει..

Ναι και εγω περιμενα μετα απο 3 μηνες να δω καποια νιτρικα αλλα δεν...Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι τα φυτα να τα τραβανε ολα; Ενα ψαρι χωρις τροφη να μενει, 2 σαλιγκαρακια και τα φυτα να τραβανε τα νιτρικα. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάποια φωτογραφία πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει κερατόφυλλο μέσα στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ναι εχω ενα δυο κλωναρακια.

Να ξέρεις ότι το κερατόφυλλο τραβάει αρκετά νιτρικά.

Οπότε για να τα αυξήσεις μπορείς να προσθέσεις λίγο nitrogen.

Η άλλη λύση είναι να αυξήσεις λίγο τα ταίσματα, και να αφαιρέσεις και τα δύο κλωναράκια.

Εγώ θα επέλεγα τη πρώτη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SOTIRIS said:

Σε κάποια φωτογραφία πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει κερατόφυλλο μέσα στο ενυδρείο σου?

Ξερω οτι ειναι ρουφηχτρα νιτρικων αλλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη. Να συνεχιζω τις αλλαγες του νερου κανονικα η να τις αραιωσω; Τωρα κανω γυρω στο 20% του νερου σε εβδομαδιαια βαση και προσθετω και αυτο http://www.swelluk.com/waterlife-bacterlife/ συμφωνα με τις οδηγιες. Να κανω αλλαγη νερου καθε 10 μερες ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Να ξέρεις ότι το κερατόφυλλο τραβάει αρκετά νιτρικά.

Οπότε για να τα αυξήσεις μπορείς να προσθέσεις λίγο nitrogen.

Η άλλη λύση είναι να αυξήσεις λίγο τα ταίσματα, και να αφαιρέσεις και τα δύο κλωναράκια.

Εγώ θα επέλεγα τη πρώτη.:)

Τον ταιζω 2 φορες την μερα: 4 betta pellets το πρωι και 2 το βραδυ. Βεβαια οσα και να του δωσω μονιμως κανει σαν παλαβο για φαγητο. Τα σαλιγκαρια δεν συμβάλλουν στο bioload (συγνωμη δεν ξερω ποια ειναι η ελληνικη λεξη) του ενυδρειου μεσω των περιττωματων; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ξερω οτι ειναι ρουφηχτρα νιτρικων αλλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη. Να συνεχιζω τις αλλαγες του νερου κανονικα η να τις αραιωσω; Τωρα κανω γυρω στο 20% του νερου σε εβδομαδιαια βαση και προσθετω και αυτο http://www.swelluk.com/waterlife-bacterlife/ συμφωνα με τις οδηγιες. Να κανω αλλαγη νερου καθε 10 μερες ας πουμε;

Μη συνδέεις τις αλλαγές νερού με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με τα χαμηλά νιτρικά.

Αλλάζοντας νερό τα φυτά τραβάνε ιχνοστοιχεία, ανανεώνονται τα μεταλλικά άλατα και γενικά υπάρχει μεγάλη ωφέλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Τον ταιζω 2 φορες την μερα: 4 betta pellets το πρωι και 2 το βραδυ. Βεβαια οσα και να του δωσω μονιμως κανει σαν παλαβο για φαγητο. Τα σαλιγκαρια δεν συμβάλλουν στο bioload (συγνωμη δεν ξερω ποια ειναι η ελληνικη λεξη) του ενυδρειου μεσω των περιττωματων; 

Συμβάλλουν, αλλά αναλογικά με το μέγεθος τους. Οπότε μικρή συμβολή.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ξερω οτι ειναι ρουφηχτρα νιτρικων αλλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη. Να συνεχιζω τις αλλαγες του νερου κανονικα η να τις αραιωσω; Τωρα κανω γυρω στο 20% του νερου σε εβδομαδιαια βαση και προσθετω και αυτο http://www.swelluk.com/waterlife-bacterlife/ συμφωνα με τις οδηγιες. Να κανω αλλαγη νερου καθε 10 μερες ας πουμε;

Παντως τα βακτηρια δεν εχουν ουσια (απο καποια στιγμη και μετα στο γλυκο νερο)...

Ασε το συστημα να κινηθει αν υπαρξει ελλειψη σε καποιον τομεα τα φυτα το δειχνουν με τον δικο τους ιδιαιτερο τροπο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantinos_S said:

Ξερω οτι ειναι ρουφηχτρα νιτρικων αλλα δεν περιμενα τοσο μεγαλη. Να συνεχιζω τις αλλαγες του νερου κανονικα η να τις αραιωσω; Τωρα κανω γυρω στο 20% του νερου σε εβδομαδιαια βαση και προσθετω και αυτο http://www.swelluk.com/waterlife-bacterlife/ συμφωνα με τις οδηγιες. Να κανω αλλαγη νερου καθε 10 μερες ας πουμε;

 

1 minute ago, stathis spithas said:

Παντως τα βακτηρια δεν εχουν ουσια (απο καποια στιγμη και μετα στο γλυκο νερο)...

Ασε το συστημα να κινηθει αν υπαρξει ελλειψη σε καποιον τομεα τα φυτα το δειχνουν με τον δικο τους ιδιαιτερο τροπο..

Αρα να κινηθω με την προσθηκη nitrogen η να το αφησω ως εχει; Το nitrogen λειτουργει και σαν λιπασμα; Δηλαδη θα προσθετω και αυτο και το υγρο λιπασμα που ριχνω εβδομαδιαιως η μονο το ενα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσεις nitrogen σε 15 λίτρα με εύκολα φυτα. Όσα λιγότερα βάζουμε εκτός από νερό καλύτερα. Και τα βακτήρια είναι περιττά μετά από τρεις μήνες. Αύξησε λίγο τα ταισματα, μην αφήσεις το κερατοφυλλο να αυξηθεί δραματικα.

Μπορείς να κανεις το επόμενο βήμα στην διατροφή του ψαριού σου, αγοράζοντας μια κατεψυγμένη τροφη (στυλ Bloodworms) που είναι σχετικά φθηνές και να δίνεις ελάχιστη ποσότητα. Οι κατεψυγμένες επιβαρύνουν περισσότερο το νερό από τις ξηρές.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσεις nitrogen σε 15 λίτρα με εύκολα φυτα. Όσα λιγότερα βάζουμε εκτός από νερό καλύτερα. Και τα βακτήρια είναι περιττά μετά από τρεις μήνες. Αύξησε λίγο τα ταισματα, μην αφήσεις το κερατοφυλλο να αυξηθεί δραματικα.

Μπορείς να κανεις το επόμενο βήμα στην διατροφή του ψαριού σου, αγοράζοντας μια κατεψυγμένη τροφη (στυλ Bloodworms) που είναι σχετικά φθηνές και να δίνεις ελάχιστη ποσότητα. Οι κατεψυγμένες επιβαρύνουν περισσότερο το νερό από τις ξηρές.

 

Στην συσκευασια γραφει πισω Frequency of treatment: Use once every 7 days γι αυτο συνεχιζα και το εβαζα. Οποτε αραιωνω σταδιακα την προσθηκη τους (φοβαμαι μην μου crashαρει τιποτα). Του δινω και bloodworms απο την αρχη 2 φορες την εβδομαδα αλλα δεν αφηνει και τιποτα να πεσει κατω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένα; Ε καντες τρεις τι να σου πω :hehe:hehe:hehe.

 Το να μην δείχνει με ακρίβεια το τεστ (του καταστήματος, που δεν ξέρω κατά Ποσο δεν έχει λήξει εδώ και 2,5 χρόνια), υπάρχει σαν πιθανότητα επίσης :crazysmile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bbetta said:

Κατεψυγμένα; Ε καντες τρεις τι να σου πω :hehe:hehe:hehe.

 Το να μην δείχνει με ακρίβεια το τεστ (του καταστήματος, που δεν ξέρω κατά Ποσο δεν έχει λήξει εδώ και 2,5 χρόνια), υπάρχει σαν πιθανότητα επίσης :crazysmile:

:bigemo_harabe_net-83: Αυτο να μου πεις...ειναι και αυτο ενα σεναριο. Αρα να προχωρησω σε σταδιακη μειωση των βακτηριδιων μεχρι την οριστικη τους διακοπη. Υπαρχει περιπτωση αυτο να μου τα τιναξει ολα στον αερα; Δεδομενου οτι γραφει καθε 7 μερες χρηση..Ναι, ναι κατεψυγμενα. Αντε να το κανω τρεις φορες την εβδομαδα. Οχι οτι θα τον χαλασει :bigemo_harabe_net-171:

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Update: Εις μνημην του νεκρου σαλιγκαριου. Ενα απο τα δυο ramshorn που πηρα πριν κανα 3 αρι εβδομαδες μας αφησε προωρα. :( Ηταν στον πατο ακινητο κανα 3αρι μερες σημερα εβγαλα και το μυρισα :bigemo_harabe_net-91:. Ισα ισα ειχε αρχισει η αποσυνθεση. Ειναι το δευτερο με την ιδια καταληξη. Ποσο ζουνε; Τι μπορει να τα επηρρεαζει; Περα απο υγρο λιπασμα και ενα φυλλο catappa δεν βαζω κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα σαλιγκαρι νεκρο, ηταν και αυτο ακινητο 2 μερες το εβγαλα το μυρισα η ιδια μυρωδια παλι...Γιατι μου πεθαινουν; Κανεις καμμια βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό ήταν μέσα τα σαλιγκάρια ; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dpap said:

Πόσο καιρό ήταν μέσα τα σαλιγκάρια ; 

20 μερες περιπου και τα 2 και ολο το διαστημα ηταν πολυ ενεργητικα...κοβανε βολτες συνεχεια μεσα. Διαβασα οτι ο χαλκος τα δηλητηριαζει. Το Ferropol της JBL γραφει οτι εχει χαλκο 0,002 (μικρη περιεκτικότητα), η τροφη του ψαριου περιεχει και αυτη μικρη ποσοτητα θειικου χαλκου 5,9mg. Αυτα μπορω να σκεφτω + την πτωση του ph με το catappa. Οι μετρησεις μου την Παρασκευη βγηκαν φυσιολογικες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα φωτα σας παιδια, αυτο το σημαδακι στο κεφαλι του κοντα στο ματι του το εχει κανα 2-3 εβδομαδες τωρα. Δεν εχει μεγαλωσει ουτε εχει βγαλει αλλο. Τι μπορει να ειναι; Γενικα τις τελευταιες μερες ειναι λιγο υποτονικος. Τρωει κανονικα απλα ειναι υποτονικος.

20170514_193600.jpg

20170514_193558.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία. Μοιάζει με σπυράκι ή είναι τρυπίτσα?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, SOTIRIS said:

Δεν μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία. Μοιάζει με σπυράκι ή είναι τρυπίτσα?

Σαν σπυρακι μοιαζει μικρο ασπρο εξογκωματακι. Στην αρχη νομισα οτι ηταν καποιο fungus του εκανα θεραπεια για 10 μερες οσο γραφει η συσκευασια αλλα εξακολουθει και ειναι στο ιδιο σημειο.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θυμόμουν ένα παλαιότερο παρόμοιο θέμα για ρίξε μια ματιά εδώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SOTIRIS said:

Επειδή θυμόμουν ένα παλαιότερο παρόμοιο θέμα για ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Ευχαριστω! Οποτε παω σε melafix απο οτι διαβασα. Οτι και να ναι καλο ειναι να το εχω προχειρο καλου κακου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...