Jump to content

ροη φιλτρου


Recommended Posts

Πρέπει να κάνεις συνέχεια αλλαγές με prime μέχρι να στρώσει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν ακούς κανέναν όμως από εδώ μέσα και δεν καταλαβαίνω γιατί...

Δεν καταλαβενω σε τι αναφερεσαι αν αναφερεσαι για τα ψαρια ηθελα να το κανω ετσι κιαλιος πολυ συντομα θα φιαξω ενυδρειο και θα τις βαλω μεσα....

ακουο και βελτιονομαι με αυτα που μου λετε αν δεν ακουγα τιποτα δεν θα ειμουν εδω και απλα θα εκανα του κεφαλιου μου.... εχω πολυ ωρεξη να μαθω και να ακουσω τις συμβουλες σας για αυτο το τοσο ωρεο χομπυ!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε συχνές αλλαγές νερού περίπου 30% για να κρατάς τα νιτρώδη χαμηλά, και συνέχισε να κάνεις τεστ και για αμμωνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κάνε συχνές αλλαγές νερού περίπου 30% για να κρατάς τα νιτρώδη χαμηλά, και συνέχισε να κάνεις τεστ και για αμμωνία.

πειραζει να αγορασω υγρα τεστ μονο για αμμωνια?

και για τα αλλα να εχω τα στικ

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

πειραζει να αγορασω υγρα τεστ μονο για αμμωνια?

Ότι μπορείς να αγοράσεις από τεστ καλό είναι.

Το ενυδρείο σου είναι σε περίεργη φάση, και το κακό είναι ότι έχεις και ζωντανούς οργανισμούς που δυσκολεύουν την κατάσταση.

Δεν στο έγραψα πιο πάνω αλλά καταλαβαίνεις πως πρέπει να ταΐζεις με πολύ τσιγκουνιά, μέχρι να γίνουν όλα όπως πρέπει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ότι μπορείς να αγοράσεις από τεστ καλό είναι.

Το ενυδρείο σου είναι σε περίεργη φάση, και το κακό είναι ότι έχεις και ζωντανούς οργανισμούς που δυσκολεύουν την κατάσταση.

Δεν στο έγραψα πιο πάνω αλλά καταλαβαίνεις πως πρέπει να ταΐζεις με πολύ τσιγκουνιά, μέχρι να γίνουν όλα όπως πρέπει.

 

 

οκ σκεφτομαι να βαλω δυο νηστειες την εβδομαδα και να ταιζω 2 φορες την μερα απο λιγο... ταιζω ισα ισα να το φανε σε 2 λεπτα το πολυ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

οκ σκεφτομαι να βαλω δυο νηστειες την εβδομαδα και να ταιζω 2 φορες την μερα απο λιγο... ταιζω ισα ισα να το φανε σε 2 λεπτα το πολυ 

Καλά το πας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε συνεχιζω ως εχει και θα αναφερω τα αποτελεσματα!!!! :jig:

εγω εχω μια απορια ο μονομαχος θα εχει θεμα που τον μετακινησα μετα αυτο που εγινε? υπαρχει περιπτοση να πιστευει οτι εχασε την περιοχη του??? οταν δοκιμασα να τις βαλω πισω στο αλλο δεν ηθελαν να πανε οποτε σταματισα γιατι δεν μπορουσα με τιποτα να τις πιασω......

και κατι αλλο στο αλλο που εχω το μονομαχο να βαλω T5??? ή ειναι πολυ? μια λεντοταινια 12v που εχω κανει?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος δεν θέλει έντονο φως, οπότε εάν δεν έχεις και ιδιαίτερα φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα με τη λεντοταινία.

Τα ψάρια μην τα ενοχλείς άλλο, μην τα αλλάζεις ενυδρεία άφησε τα να ηρεμήσουν, και κυρίως άστα χώρια.

Διάβασε το προφίλ του μονομάχου καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ο μονομάχος δεν θέλει έντονο φως, οπότε εάν δεν έχεις και ιδιαίτερα φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα με τη λεντοταινία.

Τα ψάρια μην τα ενοχλείς άλλο, μην τα αλλάζεις ενυδρεία άφησε τα να ηρεμήσουν, και κυρίως άστα χώρια.

Διάβασε το προφίλ του μονομάχου καλά.

Δεν θα τα ξανα αλλαξω ενυδρειο!!! μονο λαμπα δεν εχω στο αλλο ενυδρειο εχω βαλει μια για πολυ λιγο που ειναι 2watt.... οποτε θα παρω τροφοδοσια στην λεντοταινια εβαλα λιγο πολυσπερμα και στο αλλο με την λεντοταινια θα αντεξει ή να παρω αλλο φυτο πχ κερατοφυλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε εγω προσωπικα δεν καταλαβαινω το τη γινεται με τις μετρησεις που δεινεις. Αντι να κοιταξεις να φτιαξεις πρωτα ενα ισοροποιμενο συνολο μου πας και μου παιρνεις ζουμια, ταμπλετες, ψαρια,σαλιγκαρια, φυτα κλπ δηλαδη οτι νανε. Επισης να ξερεις πως το βιολογικο σου υλικο εαν ειναι λιγο στο φιλτρο σου παντα θα εχεις θεματα με νο2 και νη4 και καποια στιγμη θα ειναι αργα...........

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Αγγελε εγω προσωπικα δεν καταλαβαινω το τη γινεται με τις μετρησεις που δεινεις. Αντι να κοιταξεις να φτιαξεις πρωτα ενα ισοροποιμενο συνολο μου πας και μου παιρνεις ζουμια, ταμπλετες, ψαρια,σαλιγκαρια, φυτα κλπ δηλαδη οτι νανε. Επισης να ξερεις πως το βιολογικο σου υλικο εαν ειναι λιγο στο φιλτρο σου παντα θα εχεις θεματα με νο2 και νη4 και καποια στιγμη θα ειναι αργα...........

εχω αρκετο σιποραξ και σφουγκαρια τα μοιρασα στα φιλτρα και ειναι αρκετα!!! μετρισεις εχω

αμμωνια nh4 0

νο3 νιτρικα 20 μου ειπατε ειναι καλα για φυτεμενο

νο2 1

dkh 10

ph 7.2 

στο αλλο το μπολιασα με νερο και βιολογικα υλικα απο το κανονικο και πειρα και βυθο απο το κανονικο και εριξα και βακτυρια...

ο μονομαχος ειναι προσορινα σε αυτο!!! δεν σκοπευω να τον αφισω μονιμα στο πλαστικο ενυδρειο.... (30 λιτρο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μια μονομαχινα ειναι αυγομενη εκανα μια τελευτεα προσπαθια και εκει που εκανε φλαρινκ ο αρσενικος ειρθε η θυλικια και καναν σβουρες μεταξυ τους τις τραβαει μια τσιμπια και χαλασαν ολα!!!! αγριεψε η θυλικια και εφυγε στην αλλη ακρη και την εβγαλα πριν γινει πολεμος..... :bbq:

μου εκανε εντυπωση οτι ειναι αυγομενη και εχει πολυ εντονες λοριδες και ο μικρος φιαχνει φωλιες..... αλλα απετυχε

edit: ο μονομαχος εχει κανει φουσκες λογικα φωλια αλλα ειναι ποιο ασπρες και ειναι κολλημενος εκει.... τι λετε να εχει κανει?

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Άγγελει αφρίζει από το κακό του που δεν τον αφήνεις σε ηρεμία :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Άγγελει αφρίζει από το κακό του που δεν τον αφήνεις σε ηρεμία :)

χααχχααχαχ μπορει..... αυτη την φορα θα τον αφισω σε ησιχια του το υποσχομαι!!!! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μονομαχινα καμια φορα φουντονει στην αλλη και δεν την αφινει να φαει η πριν την τσιμπισε για να φαει το bloodworm που ετρογε... λετε να παω να την ανταλαξω δηλαδη να την δοσω και να παρω καποια αλλη ποιο ησυχη παντος βλεπω οτι παρολα αυτα πανε μαζη παρεα τι να κανω?

ο ανθρωπος που τις πειρα μου ειπε οτι ηταν πολυ ηρεμες......

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

ενω σημερα η θυλικιες ηταν μια χαρα ουτε τσακομος τις ειδα τορα να τσακονονται αλλα η μικρη πειρε το πανο χερι!!!! λετε να αλλαξαν οι ρολοι και η μικρη να εγινε το αφεντικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Γεια σας η μια θυλικια εχει φουσκοσει λιγο κοιταξα αλλα δεν μου φαινετε dropsy λετε να ειναι αυγομενη?

θα ανεβασω αυριο φωτο παιζει να ειναι dropsy αν εχει φουσκοσει η κοιλια? εχει ορεξη και τροει κανονικα 

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2017 at 9:35 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Η μεγαλη μονομαχινα καμια φορα φουντονει στην αλλη και δεν την αφινει να φαει η πριν την τσιμπισε για να φαει το bloodworm που ετρογε... λετε να παω να την ανταλαξω δηλαδη να την δοσω και να παρω καποια αλλη ποιο ησυχη παντος βλεπω οτι παρολα αυτα πανε μαζη παρεα τι να κανω?

ο ανθρωπος που τις πειρα μου ειπε οτι ηταν πολυ ηρεμες......

Οταν αλλαζουν ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν και συμπεριφορα μεχρι να βρουν τα "πατηματα τους"...

 

On 14/4/2017 at 10:05 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ενω σημερα η θυλικιες ηταν μια χαρα ουτε τσακομος τις ειδα τορα να τσακονονται αλλα η μικρη πειρε το πανο χερι!!!! λετε να αλλαξαν οι ρολοι και η μικρη να εγινε το αφεντικο?

Πολυ πιθανο..

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Γεια σας η μια θυλικια εχει φουσκοσει λιγο κοιταξα αλλα δεν μου φαινετε dropsy λετε να ειναι αυγομενη?

Πιο πιθανο ειναι να ειναι αρρωστη..

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

θα ανεβασω αυριο φωτο παιζει να ειναι dropsy αν εχει φουσκοσει η κοιλια? εχει ορεξη και τροει κανονικα 

Το dropsy συνοδευεται συνηθως  και απο αλλα συμπτωματα οπως σηκωμενα λεπια...;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οταν αλλαζουν ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν και συμπεριφορα μεχρι να βρουν τα "πατηματα τους"...

 

Πολυ πιθανο..

 

Πιο πιθανο ειναι να ειναι αρρωστη..

 

Το dropsy συνοδευεται συνηθως  και απο αλλα συμπτωματα οπως σηκωμενα λεπια...;)

Δεν ειναι σηκωμενα τα λεπια της αλλα ειναι εντονο το ασπρο κουκιδακι σαν να μεγαλοσε..... δεν εχει φουσκοσει σαν αυτη ποιο λιγο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οταν αλλαζουν ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν και συμπεριφορα μεχρι να βρουν τα "πατηματα τους"...

 

Πολυ πιθανο..

 

Πιο πιθανο ειναι να ειναι αρρωστη..

 

Το dropsy συνοδευεται συνηθως  και απο αλλα συμπτωματα οπως σηκωμενα λεπια...;)

αλλα φοβαμαι γιατι εφαγε λιγο ψωμι..... ηρθε ενας μικρος επισκεψη και εριξε μεσα ψωμι.... :growl: εγω απουσιαζα και μολις ηρθα το εβγαλα δεν εριξε πολυ ενα κομματακη αλλα δεν φανικε τσιμπιμενο πολυ λετε να φταιει αυτο????? :blink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν ειναι σηκωμενα τα λεπια της αλλα ειναι εντονο το ασπρο κουκιδακι σαν να μεγαλοσε..... δεν εχει φουσκοσει σαν αυτη ποιο λιγο

Βαλε μια φωτο οποτε μπορεις...

Μοιαζει ετσι οπως το περιγραφεις σαν στομαχικο πρηξιμο-προβλημα...

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αλλα φοβαμαι γιατι εφαγε λιγο ψωμι..... ηρθε ενας μικρος επισκεψη και εριξε μεσα ψωμι.... :growl: εγω απουσιαζα και μολις ηρθα το εβγαλα δεν εριξε πολυ ενα κομματακη αλλα δεν φανικε τσιμπιμενο πολυ λετε να φταιει αυτο????? :blink:

Δυσκολα να εφαγε κατι που δεν θα ηταν γνωστο ηδη σαν μυρωδια ή σαν οψη!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Βαλε μια φωτο οποτε μπορεις...

Μοιαζει ετσι οπως το περιγραφεις σαν στομαχικο πρηξιμο-προβλημα...

Δυσκολα να εφαγε κατι που δεν θα ηταν γνωστο ηδη σαν μυρωδια ή σαν οψη!!

Δεν μπορουσα καλητερες... 

IMG_20170420_011021.jpg

IMG_20170420_011151.jpg

IMG_20170420_011146.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν μπορουσα καλητερες... 

IMG_20170420_011021.jpg

IMG_20170420_011151.jpg

IMG_20170420_011146.jpg

Δεν μπορω να διακρινω κατι ειναι η αληθεια..

Υπαρχει και αρσενικος μεσα;;

Φαινεται σαν να εχει αυγωθει αλλα σου ξαναλεω δεν ειμαι σιγουρος!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...