Jump to content

Βοηθεια με Χρυσοψαρο!!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Το ενυδρείο μου είναι 30L στρωμένο και λειτουργεί εδώ και 4 μήνες. Δυστυχώς, το χρυσόψαρό μου παρουσιάζει εδώ και μία εβδομάδα περίεργη συμπεριφορά. Τα πτερύγιά του έχουν μαζέψει, το σώμα του έχει μαύρα στίγματα και περνάει την ώρα του δίπλα στο φίλτρο. Μάλιστα όταν κολυμπάει παρατηρώ κάτι σαν "σπασμούς" όπου το ψάρι αλλάζει απρόσμενα κατεύθυνση. Οι ενδείξεις είναι φυσιολογικές και προηγουμένος δεν είχε κάποια ασθένεια... Κάθε απάντησα θα μου ήταν πολύτιμη! :)

Έγινε επεξεργασία - PanosByzantium
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργησε οπως σου ειπα και βλεπουμε..

Αν μπορεις βγαλε μια φωτο απο ολο το ενυδρειο και συμπληρωσε την φορμα ασθενειων...

Δυστηχως το ψαρι μοιαζει πολυ ταλαιπωρημενο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχεις κάποιο πλαστικό διακοσμητικό. Μάλλον πρέπει να το αφαιρέσεις, αφού όλα αυτά είναι παράγωγα πετρελαίου και κάποια στιγμή βγάζουν ουσίες που μολύνουν το νερό του ενυδρείου και παράλληλα αρρωσταίνουν τα ψάρια μας! Έχουν γραφτεί πολλά στο ΑΖ και όχι μόνο, σχετικά με αυτό το θέμα.

 

Καλύτερα να βάλεις στη θέση του κάποιο επεξεργασμένο ξύλο και φυσικά φυτά, όπως ανούμπιες. Το ψαράκι σου θα το εκτιμήσει δεόντως! Παράλληλα ξεκίνα τη θεραπεία που πρότεινε ο stathis spithas, θα βοηθήσει πολύ, αν και το βλέπω αρκετά ταλαιπωρημένο... Συμπλήρωσε και τη φόρμα ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...