Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο αυτή.  Αύριο θα βάλω κνότιες. Μετρήσα και Ca και είμαι στο 490

20170817_220002.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω οι αιτιες ειναι αλατοτητα η θερμοκρασια ανεβηκε για λιγο η φωσφωρικα,εαν μετρας με salifert,ξαναμετρα με hanna.Τωρα πως ειναι?Εκτος εαν κατι τις πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2017 at 10:45 PM, niknik said:

Εδω οι αιτιες ειναι αλατοτητα η θερμοκρασια ανεβηκε για λιγο η φωσφωρικα,εαν μετρας με salifert,ξαναμετρα με hanna.Τωρα πως ειναι?Εκτος εαν κατι τις πειραζει.

φοσφωρικά μετράω με salifert και έχω 0. δεν είναι αξιόπιστο το τεστ? 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.

 

Έχετε να προτείνεται κάποιο αξιόπιστο και φτηνό ρεφρακτόμετρο από e-bay?

Link to comment
Share on other sites

όλα τα ίδια είναι φίλε μου..

καλύτερη τυχη θα έχεις με κάποιο vertex ή red sea .. αν και δεν είμαι σίγουρος για τις διαφορές

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

φοσφωρικά μετράω με salifert και έχω 0. δεν είναι αξιόπιστο το τεστ? 

Σωστά μόνο hanna

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Σκέφτομαι μήπως υπάρχει περίπτωση να επηρέασε τις eyphylies η μεγάλη caulastrea που αγόρασα? Ξέρετε αν κάνει χημικό πόλεμο με τα άλλα κοράλλια? Χρονικα την έβαλα 18/07 και από εκεί και μετά παρατηρήσα το πρόβλημα με τις eyphylies  και το button polyps εχασε τα χρωματα του και απο καφε εχει αρχισει να ασπριζει λιγο.

 

Από μετρήσεις είμαι:

 

NH4:0

NO3:10

KH: 7

CA:460

PO4:0

Αλάτοτητα : 1.026

Θερμοκρασία: 26

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μέτρα και Mg. Γενικά οι ευφύλιες είναι κλειστές από 18/7 ή τις τις τελευταίες μέρες; Και εμένα μου το έχουν κάνει! Γενικα το κάνουν για 2-3 μέρες και επανέρχονται. Η caulastrea δεν παίζει ρόλο. Αν button polyps  εννοείς τα μπροστά δεξιά που έχεις μπορεί να τα πειράζει ο κυκλοφορητής από πίσω. Κοίτα μήπως τα χτυπάει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από τέλος Ιουλίου όταν γύρισα από άδεια είναι ψιλοκλειστες.οκ θα δω αν τα χτυπάει και Δευτέρα μετράω mg

7 minutes ago, Vakoutro said:

Καλησπέρα! Μέτρα και Mg. Γενικά οι ευφύλιες είναι κλειστές από 18/7 ή τις τις τελευταίες μέρες; Και εμένα μου το έχουν κάνει! Γενικα το κάνουν για 2-3 μέρες και επανέρχονται. Η caulastrea δεν παίζει ρόλο. Αν button polyps  εννοείς τα μπροστά δεξιά που έχεις μπορεί να τα πειράζει ο κυκλοφορητής από πίσω. Κοίτα μήπως τα χτυπάει

 

Link to comment
Share on other sites

Οι  caulastrea μπορεί να βγάλουν μια γλίτσα λόγο στρες. Αλλα δεν πιστεύω να σου έγινε απο κάτι  κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να έβγαλε πολύ πράμα και αν επηρέασε την ευφυλια θα πρέπει να επηρεάσει και τα άλλα κοράλλια. 

 

Κανε κανένα target feeding. καλο θα τους κάνει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Οι  caulastrea μπορεί να βγάλουν μια γλίτσα λόγο στρες. Αλλα δεν πιστεύω να σου έγινε απο κάτι  κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να έβγαλε πολύ πράμα και αν επηρέασε την ευφυλια θα πρέπει να επηρεάσει και τα άλλα κοράλλια. 

 

Κανε κανένα target feeding. καλο θα τους κάνει

Ξεκίνησα target feeding με artemia. Η caulastrea έβγαλε λίγο γλίτσα στο χέρι μου απλά όταν την κατέβασα κάτω. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Οι  caulastrea μπορεί να βγάλουν μια γλίτσα λόγο στρες. Αλλα δεν πιστεύω να σου έγινε απο κάτι  κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να έβγαλε πολύ πράμα και αν επηρέασε την ευφυλια θα πρέπει να επηρεάσει και τα άλλα κοράλλια. 

 

Κανε κανένα target feeding. καλο θα τους κάνει

Όντως τα άλλα κοράλλια είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Δεν σου ανοίγουν οι εφύλιες;

Αν αναφέρεσαι στην κάτω αριστερά νομίζω ότι είναι αυτή που της έχεις αλλάξει θέση!
Μπορεί να φταίει κ αυτό!
Τα polyps εμένα μου κλείνουν όταν τα ενοχλεί κάποιο ψάρι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AGAPI7 said:

Τι έγινε; Δεν σου ανοίγουν οι εφύλιες;

Αν αναφέρεσαι στην κάτω αριστερά νομίζω ότι είναι αυτή που της έχεις αλλάξει θέση!
Μπορεί να φταίει κ αυτό!
Τα polyps εμένα μου κλείνουν όταν τα ενοχλεί κάποιο ψάρι!

Έχουν πειραχτεί όλες οι eyphylies όχι μόνο αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Έχουν πειραχτεί όλες οι eyphylies όχι μόνο αυτή. 

Τις βλέπεις απλά κλειστές ή βλέπεις κάποια αλλοίωση; 
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω..
Δηλαδή βλέπεις να χύνονται προς μία μεριά;
Να φεύγουν κομμάτια που τα βλέπεις μέσα στο ενυδρείο;

Να βγαίνει από το στόμα τους ένα καφέ πράγμα σαν γλίτσα;

Βάλε όταν μπορείς καμιά φωτογραφία!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ταίσεις με  κάτι μεγαλύτερο απο Αρτεμια. Π.χ κομμένο καλαμάρι/γαρίδα  ή mysis.  Παντα στο στοματικό άνοιγμα της εφύλιας. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AGAPI7 said:

Τις βλέπεις απλά κλειστές ή βλέπεις κάποια αλλοίωση; 
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω..
Δηλαδή βλέπεις να χύνονται προς μία μεριά;
Να φεύγουν κομμάτια που τα βλέπεις μέσα στο ενυδρείο;

Να βγαίνει από το στόμα τους ένα καφέ πράγμα σαν γλίτσα;

Βάλε όταν μπορείς καμιά φωτογραφία!

Αγάπη από όσα αναφέρεις μόνο έχω δει την μια eyphylia να βγάζει λίγο καφέ γλίτσα. ...Πες μου τι είναι γιατρέ μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Αγάπη από όσα αναφέρεις μόνο έχω δει την μια eyphylia να βγάζει λίγο καφέ γλίτσα. ...Πες μου τι είναι γιατρέ μου.

Χα.. χα..!!!!
Τώρα μάλιστα! Εγώ είμαι πιο άσχετη από σένα!
Αλλά επειδή έχω.. κ μου πάνε κ πολύ καλά..  καμιά 50 κεφάλια εφύλλιες θα σου πω κ ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι!
Δεν νομίζω ότι τις ενοχλεί ψάρι!
Όσο δεν βλέπεις το στόμα στη μέση να ανοίγει κ γενικά να την βλέπεις να χάνει από το κέντρο της.. δεν νομίζω να πεθάνει!
Επίσης με μεγάλη επιφύλαξη θα σου έλεγα να μην ταΐσεις!
Αυτό το καφέ που βγάζει μπορεί να δείχνει ότι έχει "πράμα"να αποβάλει από μέσα της!
 

Τώρα θα ήθελα κ εγώ να με διορθώσουν γιατί κ μένα με ενδιαφέρει το θέμα κ θα ήθελα να μάθω! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχουν καμία μόλυνση βακτηριακη θα δεις και το μαγνήσιο και την όσμωση με tds τι λέει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επισείς πρόσθεσε λίγο νέο άνθρακα στο σύστημα και κάνε μια μεγάλη αλλαγή με το red sea το απλό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, AGAPI7 said:

Χα.. χα..!!!!
Τώρα μάλιστα! Εγώ είμαι πιο άσχετη από σένα!
Αλλά επειδή έχω.. κ μου πάνε κ πολύ καλά..  καμιά 50 κεφάλια εφύλλιες θα σου πω κ ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι!
Δεν νομίζω ότι τις ενοχλεί ψάρι!
Όσο δεν βλέπεις το στόμα στη μέση να ανοίγει κ γενικά να την βλέπεις να χάνει από το κέντρο της.. δεν νομίζω να πεθάνει!
Επίσης με μεγάλη επιφύλαξη θα σου έλεγα να μην ταΐσεις!
Αυτό το καφέ που βγάζει μπορεί να δείχνει ότι έχει "πράμα"να αποβάλει από μέσα της!
 

Τώρα θα ήθελα κ εγώ να με διορθώσουν γιατί κ μένα με ενδιαφέρει το θέμα κ θα ήθελα να μάθω! 

Σε ευχαριστώ.ίσως επειδή την ταίσα με αρτεμια να τα έβγαλε αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...