Jump to content

Αναπαραγωγή Pt. Scalare Manacapuru, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!


Recommended Posts

Πάμε στο σήμερα!:D

Σήμερα λοιπόν, όλα τα ψαράκια έχουν μεταφερθεί στα φύλλα επάνω και πιστεύω πως αύριο που συμπληρώνουμε μια εβδομάδα από την γέννηση των αυγών, ή μεθαύριο, θα δούμε επιτέλους τα πρώτα ψαράκια να κολυμπάνε ελεύθερα!

 

Θυμίζω πως τα αυγά γεννήθηκαν στις 16/5 (Τρίτη) και οι πρώτες ουρίτσες έσκασαν μετά από δύο μέρες στις 18/5 (Πέμπτη), αργά το βράδυ. Την άλλη μέρα το πρωί 19/5 (Παρασκευή) είχαν σκάσει όλα τα αυγά!:)

Φωτογραφίες σημερινές:

DSC_0017_00005DSC_0017.thumb.jpg.a699ab760e91f0c7f9e83e56f7af13fb.jpgDSC_0022_00006DSC_0022.thumb.jpg.ebcd813774175fdc60a85f6019a819c1.jpgDSC_0024_00007DSC_0024.thumb.jpg.ac0e0691dd0724073b981ec2c827c67f.jpgDSC_0030_00008DSC_0030.thumb.jpg.00cd995271ab54eca618b907fe1ce9e1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες σημερινές συνέχεια:

 

DSC_0032_00009DSC_0032.thumb.jpg.745daa2389851aab30344504432a5dff.jpgDSC_0035_00010DSC_0035.thumb.jpg.32a43a43ed7c4347c6fc44ae0c35983c.jpgDSC_0035_00012DSC_0035.thumb.jpg.8434951b56251e4dd232260bfc065db6.jpgDSC_0040_00011DSC_0040.thumb.jpg.92b7a4c51e4602671f93148045c08d82.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα μέχρι στιγμής είναι ότι το θηλυκό εδώ και 2 μέρες, δεν τρώει σχεδόν καθόλου και νομίζω είναι λογικό λόγω της διαδικασίας! Χθες τίποτα και σήμερα ελάχιστα και αυτό όχι όλο γιατί μόλις κατάπινε λίγο το υπόλοιπο το έφτυνε! Ο αρσενικός τρώει μια χαρά! Έχω διαβάσει σε ξένα site ότι πρέπει να επιμένουμε με την διατροφή των γονιών γιατί  δεν έχουν και πολύ όρεξη μέχρι να κολυμπήσουν τα ψαράκια! Ειδικά τα θηλυκά! Επίσης λόγω πείνας μπορεί λέει να δούνε τα μικρά σαν τροφή μόλις αυτά αρχίσουν το κολύμπι!

Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως πονάει και δεν τρώει, καθώς το κάτω χείλος της είναι πολύ γδαρμένο όπως έχω αναφέρει κάποια ποστ παραπάνω ή είναι το όλο θέμα της διαδικασίας της μεταφοράς των μικρών! Ελπίζω να γίνει καλά και να μην έχουμε ιστορίες με φάρμακα στο μέλλον!

Κατά τα άλλα όλα κυλούν ομαλά χωρίς κάποιο πρόβλημα. Μου κάνει εντύπωση πάντως το πόσο καλή μαμά είναι η θηλύκια ειδικά τώρα που είναι και η πρώτη της φορά! Ήμουν πολύ τυχερός σε αυτό νομίζω!

Ο αρσενικός είναι πιο πολύ στα τέτοια του :bleh: αλλά βοήθησε και αυτός κάποιες στιγμές στην όλη διαδικασία! :D

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλησπέρα! :D

Πριν λίγο γύρισα σπίτι! Όπως καταλαβαίνετε μόλις γύρισα πήγα κατευθείαν στο ενυδρείο να δω αν έχει γίνει κάτι! Είχαμε ξανά μεταφορά αυτή την φορά από το ένα φύλλο στο άλλο!

Έπιασα την φωτογραφική και έβγαλα πάλι μερικές φωτογραφίες στην νέα τοποθεσία! Όσο περνάει ο καιρός όλες οι μετακινήσεις που έκαναν είχαν σκοπό, να πάνε πιο κοντά στην αεραντλία και να καταλήξουν ακριβώς πάνω στις μπουρμπουλήθρες που βγάζει η αεραντλία!:)

Φωτογραφίες:

DSC_0001_00001DSC_0001.thumb.jpg.01b5c306cf592d3005d5291001315417.jpgDSC_0002_00002DSC_0002.thumb.jpg.62e89c8b1af40ea7cab849deec40e0b3.jpgDSC_0003_00003DSC_0003.thumb.jpg.2d94b0a523d3b56a63fd342bd4e5acdd.jpgDSC_0004_00004DSC_0004.thumb.jpg.b80d0494cf78cd7752e4ab7ddeae83e7.jpgDSC_0005_00005DSC_0005.thumb.jpg.1d28f4a80c002b841e189556f8f56997.jpg

 

Δεν τελειώνουμε όμως εδώ!:D

Με το που κλείνω την φωτογραφική και κάθομαι λίγο να χαζέψω αρχίζει πάλι ένα ξύλο ανελέητο μεταξύ του ζευγαριού! Είπα θα σταματήσουν και συνέχισα να παρατηρώ τα ψαράκια! Ο σάκος των μικρών έχει μειωθεί αισθητά, το μέγεθός τους έχει μεγαλώσει και σκέφτομαι ότι αύριο το αργότερο θα αρχίσουν να κολυμπάνε!

Δεν προλαβαίνω να ολοκληρώσω την σκέψη μου και τσουπ το πρώτο ψαράκι άρχισε το κολύμπι! Κατευθείαν έφυγαν κι άλλα τρία με τέσσερα και ακολούθησαν πολλά ακόμα! Οι γονείς αφήσαν τους τσακωμούς και άρχισαν να τα μαζεύουν! Δεν ξέρω γιατί αλλά τρελάθηκαν που τα είδανε να κολυμπάνε και τα έπαιρναν με το στόμα και τα άφηναν πάνω στα φύλλα αλλά τα μικρά με το που έβγαιναν ξεκινούσαν το κολύμπι! Τρελάθηκα κι εγώ από την χαρά μου όπως καταλαβαίνετε!:bigemo_harabe_net-193:

Αρπάζω κατευθείαν το κινητό και τράβηξα ένα γρήγορο βίντεο για να μην χάσω τη στιγμη:

 

 

Θεωρώ πως ήμουν τυχερός γιατί είδα την διαδικασία και πως έφυγε το πρώτο και μετά ακολούθησαν δεκάδες ακόμα! Λογικά αύριο θα βρω ένα σύννεφο από ψαράκια να κολυμπάνε μέσα στο ενυδρείο! Νεότερα αύριο λοιπόν! :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Γιώργο. Αυτές οι στιγμές είναι μοναδικές.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kadmos said:

Πολύ ωραίο βίντεο! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Γιώργο. Αυτές οι στιγμές είναι μοναδικές.:thumbup:

 

Ευχαριστω Χρήστο! Ελπιζω μονο να μην γινει τιποτα και τα φάνε τα μικρά! Κάθε φορα που έβλεπα τους γονείς να τα βάζουν στο στομα τους αγχωνόμουν μηπως τα φάνε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι! :) 

Τα μικρά κολυμπάνε κανονικά αλλα η μαμα τα βάζει στο στομα της και τα αφήνει ξανα ανα ομάδες, σε σημεία κοντα στην αεραντλια. Δεν κανει τιποτα αλλο απλα κάθεται κατω απο τα ψαράκια και οτι δει να κολυμπάει το μαζεύει και το αφήνει μαζι με τα υπολοιπα!  Επισης εχει πεθάνει τον αρσενικό στο ξύλο και δεν τον αφήνει να πλησιάσει κοντα στα ψάρια, με αποτέλεσμα να κρύβεται κατω απο την μια ρίζα! Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικό ολο αυτό και γιατι μπορει να το κανει! Μπορει να θεωρεί οτι δεν ειναι έτοιμα για κολύμπι και να το κανει για να τα προστατέψει απο τυχόν εχθρό! Θα δούμε πως θα παει!

Παντως οπως τα υπολογίζω αυριο τα ψάρια θα θέλουν τάισμα!

Εχω ηδη έτοιμες 4 γυάλες με infusoria για την πρωτη εβδομάδα με δυνατές αποικίες μεσα! Μετα θα παμε σε walterworms και μικρο grindal σταδιακά! Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχουμε απώλειες!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά είμαι προβληματισμένος και θα ήθελα την άποψη σας!

Όπως σας είπα το θηλυκό έχει ταράξει στο ξύλο τον αρσενικό και ο λόγος είναι ότι παίρνει τα μικρά στο στόμα του και ενδέχεται και να τα τρώει! Τα φτύνει και τα ξαναβάζει στο στόμα όπως κάνουν οι αφρικάνες για να καταλάβετε! Νομίζω ότι κάποια πολύ λίγα τα έφαγε αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος! Όταν παίρνει τα μικρά στο στόμα του το θηλυκό τον τρελαίνει στη φάπα μέχρι να τα φτύσει! Γι αυτό το θηλυκό είναι στην τσίτα και δεν αφήνει τα μικρά να φεύγουν από κει που τα τοποθετεί! Ο αρσενικός κάθεται απλά κάτω από μια ρίζα και με το που πάει να βγει το θηλυκό τον στέλνει πάλι πίσω!

Οι επιλογές που έχω:

Σκέφτηκα να βγάλω τον αρσενικό, να τον βάλω στο μεγάλο με τα άλλα τρια και να αφήσω το θηλυκό με τα μικρά για να ηρεμήσει κι όλας! Απλά Α) φοβάμαι μην χαλάσω το ζευγάρι τώρα που έχει κάνει γέννα χωρίζοντάς το, Β) στα άλλα τρία σκαλάρια στο μεγάλο ενυδρείο σχηματίζεται κι άλλο ζευγάρι με προοπτική νέας αναπαραγωγής και αν βάλω τον αρσενικό θα χαλάσω τις ισορροπίες του μεγάλου ενυδρείου, Γ) αφήνω το ζευγάρι στην γεννήστρα και ότι γίνει έγινε Δ) βγάζω το ζευγάρι από την γεννήστρα και το γυρνάω πίσω στο μεγάλο, μεγαλώνω μόνα τους τα μικρά αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει μεταξύ των ψαριών από εκεί και πέρα στο μεγάλο ενυδρείο!

Για πείτε μου τις απόψεις - γνώμες σας παρακαλώ μπας και βγάλουμε καμία άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τα αφηνα Γιωργο. Αφενος τον εκαπιδευει και αφετερου θα δεις αλλα πραγματα οταν θα αρχισουν να κολυμπανε. Μοναδικος ενδοιασμος μην τα φαει οταν αρχισουν να κολυμπανε.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sturm said:

Εγω θα τα αφηνα Γιωργο. Αφενος τον εκαπιδευει και αφετερου θα δεις αλλα πραγματα οταν θα αρχισουν να κολυμπανε. Μοναδικος ενδοιασμος μην τα φαει οταν αρχισουν να κολυμπανε.

Greetings from the dark side!
 

 

Θοδωρή ήδη έχουν αρχίσει και κολυμπάνε από χθες το βράδυ τα πιο πολλά! Γι αυτό σου λέω ότι η μάνα δεν αφήνει να πηγαίνουν από εκεί που είναι ο πατέρας! Με το που αρχίζουν το κολύμπι και δεν είναι δίπλα της (όπως στους δίσκους), τα πιάνει με το στόμα και τα πηγαίνει στην αντίθετη πλευρά από αυτή του πατέρα! Αυτό την εξοντώνει από κούραση αλλά και από στρες! Είναι πολύ καλή μάνα πάντως και υπερπροστατευτική σε αντίθεση με τον πάτερα! Βέβαια ακόμα πρώτη γέννα είναι και μαθαίνουν! Κάποια στιγμή άμα θα αρχίσουν και τα 100+ ψάρια που είναι να φεύγουν από κοντά της τι θα γίνει; Αυτό με φοβίζει και είναι κρίμα να χαθούν τόσα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Θα επεμβεις! Αν και νομιζω πως θα πανε ολα καλα!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sturm said:

Θα επεμβεις! Αν και νομιζω πως θα πανε ολα καλα!

Greetings from the dark side!
 

Μακάρι να μην χρειαστεί να επέμβω!

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρίζει και τα "φτύνει"... άσε ήσυχα τα ψάρια.

Να σου ζήσουν.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μας  λες το μυστικό που κάνεις και σου γεννάνε :hehe. να σου ζήσουν!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, diskus fan said:

Τα καθαρίζει και τα "φτύνει"... άσε ήσυχα τα ψάρια.

Να σου ζήσουν.-

 

Ευχαριστώ πολύ τσεκουράτε!:)

Μακάρι να είναι έτσι, απλά μου φάνηκε ότι δύο ψαράκια τα έβαλε στο στόμα του και δεν τα έβγαλε ποτέ και σε συνδυασμό με την αντίδραση του θηλυκού που τον βάραγε μέχρι να τα φτύσει, γι αυτό και ανησύχησα!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ba1a22 said:

δεν μας  λες το μυστικό που κάνεις και σου γεννάνε :hehe. να σου ζήσουν!! 

 

Το μυστικό είναι ένα! Πολύ μελέτη και πολύ καλή ποιότητα νερού σε συνδυασμό με τις σωστές αυξομοιώσεις της θερμοκρασίας και έγινε! Φυσικά πολύ υπομονή και παρατήρηση των ψαριών σου!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vogias έγραψε:

 

Το μυστικό είναι ένα! Πολύ μελέτη και πολύ καλή ποιότητα νερού σε συνδυασμό με τις σωστές αυξομοιώσεις τις θερμοκρασίας και έγινε! Φυσικά πολύ υπομονή και παρατήρηση των ψαριών σου!:)

:bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα το κείμενο σου και είδα ότι... αναφερόσουν στον αρσενικό. Αυτός υπάρχει πιθανότητα να τρώει μικρά... και γι' αυτό και του τις "χώνει" το θηλυκό.

Χώρισμα υπάρχει πιθανότητα... να μπορέσεις να βάλεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, diskus fan said:

Ξαναδιάβασα το κείμενο σου και είδα ότι... αναφερόσουν στον αρσενικό. Αυτός υπάρχει πιθανότητα να τρώει μικρά... και γι' αυτό και του τις "χώνει" το θηλυκό.

Χώρισμα υπάρχει πιθανότητα... να μπορέσεις να βάλεις;

 

Κοίτα είναι 100 λίτρα η γεννήστρα! Από το να βάλω χώρισμα που και πάλι μπορεί να φύγει κανένα μικρό, θα μικρύνει και πολύ ο χώρος, γιατί να μην τον βγάλω τον αρσενικό και να μείνει μέσα η μάνα μόνη της; Δεν ξέρω είμαι σε σκέψεις! Θα δω πως θα ξημερώσει και αύριο που θα αρχίσει και το εντατικό τάισμα των μικρών και θα πράξω αναλόγως! Απλά αν χωρίσω το ζευγάρι φοβάμαι ότι μπορεί και να το χαλάσω!

Link to comment
Share on other sites

Υοαρχει περιπτωση να χαλασει το ζευγαρι. Υπαρχει και η περιπτωση να χαλασουν οι ισοροπιες στο αλλο ενυδρειο.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η γνώμη μου είναι ν'αφήσεις τα ψάρια όπως είναι. Είναι σημαντικότερο να νοιώσουν ασφάλεια στο χώρο τους χωρίς δικές σου συνεχείς παρεμβάσεις. Θα βρουν το δρόμο μόνα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sturm said:

Υοαρχει περιπτωση να χαλασει το ζευγαρι. Υπαρχει και η περιπτωση να χαλασουν οι ισοροπιες στο αλλο ενυδρειο.

Greetings from the dark side!
 

 

Το γνωρίζω Θοδωρή, γι αυτό έγραψα και τους προβληματισμούς μου παραπάνω και δεν ξέρω τι να κάνω! Όπως και να έχει πρέπει να πάρω μια απόφαση με το μικρότερο ρίσκο στην φάση αυτή! Θα δούμε αύριο πως θα είναι! Αν συνεχίσει και αύριο να τα τρώει θα τον βάλω στο μεγάλο και ο θεός βοηθός! Το κακό - καλό είναι ότι μάλλον ετοιμάζεται και το άλλο ζευγάρι σε λίγες μέρες! Κατά 99% στο σύνολο είναι 2Μ και 3F! Δηλαδή στο μεγάλο ενυδρείο τώρα είναι 1Μ και 2F! Ιδανική αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες με τα μικρά να κολυμπάνε λίγο πριν κλείσουν τα φώτα! Έριξα δυο φορές  infusoria προληπτικά, με διαφορά δύο ωρών, γιατί μου φάνηκε πως ο σάκος έχει αρχίσει και αδειάζει! Ελπίζω να έχουμε αρκετή επιτυχία και να μην έχουμε άλλα απρόοπτα! Τα ασπράκια που φαίνονται στις φωτογραφίες είναι infusoria! Κάποια νομίζω έφαγαν κι όλας!

Φωτογραφίες:

DSC_0003_00001DSC_0003.thumb.jpg.cd5eb544e72ff5c5c08ac4835d182ff8.jpgDSC_0019_00003DSC_0019.thumb.jpg.eb1011fae8113727b73762d241cb4a73.jpgDSC_0020_00005DSC_0020.thumb.jpg.e0ea82cdba6669182beaec0d72f66292.jpgDSC_0022_00006DSC_0022.thumb.jpg.67c8432361a234be844bdad964bd457c.jpgDSC_0063_00015DSC_0063.thumb.jpg.a84db8239ff8f2ebb71bc5e385d166c8.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DSC_0041_00009DSC_0041.thumb.jpg.8eb2f0547888b8ffe01bd44df57de3dc.jpgDSC_0057_00013DSC_0057.thumb.jpg.04b807e2c83cb7dace9d46b3379c7ced.jpgDSC_0068_00016DSC_0068.thumb.jpg.f98519c0d2ba3f66fc9193c646460d95.jpgDSC_0082_00019DSC_0082.thumb.jpg.f84955d254354132626ca78ff4957138.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...