Jump to content

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου πέρα από γκάπι και RCS που αναπαράγονται (αν και σε μικρούς αριθμούς) έχω και 4 amano που αποδείχθηκαν 2 αρσενικές και 2 θηλυκές. Τις έχω κάτι λιγότερο από χρόνο αλλά μόλις από τον Ιούνιο παρατήρησα τις θηλυκές να έχουν αυγά ανάμεσα στα πόδια τους. Ήξερα γενικά και αόριστα ότι η αναπαραγωγή τους είναι πολύ δύσκολη και βλέποντας τα αυγά διάβασα πιο προσεκτικά διάφορα άρθρα για να καταλάβω ακριβώς. Μέσα στις διακοπές (πρώτο 15θήμερο του Αυγούστου) τα αυγά πρέπει να εκκολάφθηκαν και ο γόνος να πέθανε λόγω του γλυκού νερού προς μεγάλη ευχαρίστηση των γκάπι αλλά τώρα βλέπω και πάλι κινήσεις ζευγαρώματος. Επειδή λοιπόν με τρυγιρίζει η ιδέα να το δοκιμάσω μήπως βγάλω κάποια σπιτική γενιά ήθελα να ρωτήσω αν το έχει επιχειρήσει κανείς και τι εμπειρίες είχε. Δεν έχω βρει καν πόσο αλάτι θα έπρεπε να διαλύσω στο νερό που θα μπει ο γόνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει το αναλυτικό θέμα που έχουμε εδώ στο φόρουμ ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά και να σκεφτείς ότι κοίταξα πριν γράψω αλλά προφανώς όχι αρκετά καλά.

 

edit: κρίμα που δεν βλέπω τις φωτογραφίες σε όσο έχω διαβάσει ως τώρα

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Εχει προκυψει ενα θεμα με τις φωτο που ηταν ανεβασμενες στο photobucket αλλα απο Σεπτεμβρη θα επιλυθει και αυτο.

Αν εχεις διαθεση στειλε μου σε pm καποια απο τα link που εχεις εντοπισει μηπως τα διορθωσω αμμεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...