Jump to content

μυρωδια και θολο νερο


mouseman

Recommended Posts

Καλησπέρα  σε όλη την παρέα.

Μετά από αρκετό καιρό γράφω και εγώ για δικό μου θέμα. Ετοιμάζω και εγώ το δικό μου ενυδρείο και σε λίγο καιρό θα κάνω και την παρουσίαση του.

Εδω και μια εβδομάδα περίπου έχω γεμίσει το ενυδρείο με 80% νερό όσμωσης και 20% νερό βρύσης. Το ενυδρείο τρέχει από 20/09 με την διαδικασία σπασίματος αλατιού με αλάτι ΑΤΙ 20% και το υπόλοιπο aquaforest sea salt. Ακόμη και σήμερα βλέπω υπολείμματα μέσα στο ενυδρείο από το αλάτι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει σπάσει καλά ακόμα. Αλλά αυτό που με ανησυχεί ποιο πολύ είναι ότι ενώ μετά  την προσθήκη αλατιού το ενυδρείο είναι θολό στα ίδια επίπεδα μέχρι και σήμερα. Το νερό μου βγάζει μια μυρωδιά μαζί με την υγρασία που αν συνεχίσει προβλέπω να πέφτει πολύ παντόφλα. Η μυρωδιά είναι σαν αύτη η ωραία μυρωδιά που βγάζει το skimmer. Από σήμερα πρόσθεσα και σίδηρο σε ρεακτορα.

 Το skimmer παρόλο που δεν έχω τίποτα μέχρι σήμερα μέσα μου έχει βγάλει αρκετή Μπίxλα. Τι λέτε ότι μπορεί να είναι όλο αυτό?

Και για του λόγου το αληθές και μια Φώτο από το skimmer. το σκιμμερ δουλευει απο το πρωι σημερα και μου εβγαλε αυτο IMG_20170926_210020.thumb.jpg.c5464a8f6930417af2187835a096db59.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

δώσε και λίγες πληροφορίες για βράχο και αραγωνίτη.

επίσης και μια φώτο δεν θα ταν κακό :)

φανταζομαι βακτήρια δεν πρόσθεσες μεχρι τώρα, ε?

Link to comment
Share on other sites

Πανο  βραχο και αραγωνιτη δεν εχω βαλει ακομα τιποτα ειναι αδειο το ενυδρειο οσο για βακτηρια εχω ρηξει απο την δευτερη μερα που τρεχει special blend. Το νερο οταν λεω οτι ειναι θολο σαν να εχει χλωριο μεσα ενα πραγμα αλλα κατι δεν μου παει καλα στο συστημα μου και δεν ξερω τι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σίδηρο πρόσθεσε τι εννοείς?

Σταματά το sea salt και κάνε μια αλλαγή με άλλο αλάτι και πρόσθεσε υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Την καφέ αυτή μπίχλα την έβγαλε και το δικό μου σκίμμερ κατά το στρώσιμο αλλά είχα μέσα και βράχο (όλος νεκρός) και αραγωνίτη (και αυτός νεκρός). Και εγώ sea salt χρησιμοποιώ και μέχρι στιγμής όλα εντάξει και τα δύο ψαράκια που έχω μέσα εδώ και κάτι μέρες είναι μια χαρά. Special blend γιατί ρίχνεις χωρίς βράχο και αραγωνίτη μέσα στο ενυδρείο; Μήπως έχεις βιολογικό υλικό στο sump; Μήπως η θολούρα και η μυρωδιά είναι νεκρά βακτήρια επειδή δεν βρήκαν τίποτα να αποικήσουν και δεν είχαν και τροφή; Τέλος όταν λες σίδηρο εννοείς αντιφώσφορο σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Όταν λες σίδηρο πρόσθεσε τι εννοείς?

Σταματά το sea salt και κάνε μια αλλαγή με άλλο αλάτι και πρόσθεσε υαλοβαμβακα.

Λαθος διατυπωση Αντιφωσφορο σιδηρου ενοω Νικο. Υαλοβαμβακα χρησιμοποιω απτην ωρα που μινλησαμε.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Την καφέ αυτή μπίχλα την έβγαλε και το δικό μου σκίμμερ κατά το στρώσιμο αλλά είχα μέσα και βράχο (όλος νεκρός) και αραγωνίτη (και αυτός νεκρός). Και εγώ sea salt χρησιμοποιώ και μέχρι στιγμής όλα εντάξει και τα δύο ψαράκια που έχω μέσα εδώ και κάτι μέρες είναι μια χαρά. Special blend γιατί ρίχνεις χωρίς βράχο και αραγωνίτη μέσα στο ενυδρείο; Μήπως έχεις βιολογικό υλικό στο sump; Μήπως η θολούρα και η μυρωδιά είναι νεκρά βακτήρια επειδή δεν βρήκαν τίποτα να αποικήσουν και δεν είχαν και τροφή; Τέλος όταν λες σίδηρο εννοείς αντιφώσφορο σιδήρου;

Λουκα βιολογικο υλικο δεν υπαρχει καθολου. Η θολουρα ηταν απ την ωρα που εριξα το αλατι και μετα απο 4 μερες εβαλα υαλοβαμβακα. οταν εριξα βακτηρια ειχα ρηξει και λιγο τροφη. Για την μυρωδια φοβαμαι και εγω οτι ειναι νεκρα βακτηρια και σκεφτομαι τωρα που ειναι νωρις να το αδιασω και να το γεμισω παλι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mouseman έγραψε:

Λαθος διατυπωση Αντιφωσφορο σιδηρου ενοω Νικο. Υαλοβαμβακα χρησιμοποιω απτην ωρα που μινλησαμε.

 

Λουκα βιολογικο υλικο δεν υπαρχει καθολου. Η θολουρα ηταν απ την ωρα που εριξα το αλατι και μετα απο 4 μερες εβαλα υαλοβαμβακα. οταν εριξα βακτηρια ειχα ρηξει και λιγο τροφη. Για την μυρωδια φοβαμαι και εγω οτι ειναι νεκρα βακτηρια και σκεφτομαι τωρα που ειναι νωρις να το αδιασω και να το γεμισω παλι.

Με άλλο αλάτι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα..μπορείς να μου εξηγήσεις τον λογο που τα εριξες όλα μέσα χωρίς βράχο?βιολογικό υλικό(μακαρονι) θα πρότεινα να μην βάλεις γτ είναι συσσωρευτής νιτρικών στο θαλασσινό..αμμωνία υπάρχει συνέχεια στα ενυδρεία απλα τα βακτήρια στον βράχο την καταναλώνουν γρήγορα να το πω έτσι κάπως "μπακάλικα"

Link to comment
Share on other sites

mouse, Μήπως το αλάτι το είχες πολύ καιρό, μάζεψε καμιά υγρασία, και μπαγιάτεψε-μούχλιασε και βάζοντάς το στο ενυδρείο βγάζει αυτά που βλέπεις?   

 

Το οτι έχει ακόμη υπολείμματα αλατιού που δεν έχουν διαλυθεί, εμένα μου λέει οτι δεν είναι καθαρό αλάτι, παρά κάτι άλλο που άφησε παραπροϊόντα μέσα στο ενυδρείο και δημιούργησε ίζημα. 

 

Ειχε πλυθεί καλά το ενυδρείο πριν μπεί το νερό μέσα?    

Σιγουρα θα ειναι επίπονη διαδικασία....αλλά θα συμφωνήσω με τον Νίκο, για αλλαγή νερού 100% και ή ξαναδοκιμάζεις τα ίδια αλάτια(κάνεις και πείραμα να δεις αν φταιει αυτο), ή βάζεις καινούργιο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκή μάλλόν έίνάί ίζήμά άπό τό άλάτί !

Ό λόγός πόύ έβάλές βάκτήρίά χώρίσ άράγόνίτή κάί βράχό πόίός έίνάί?

Πόύ θά άπόίκήσόύν τά βάκτήρίά ???

Τό σκίμέρ βγάζέί νέκρά βάκτήρίά !

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον @submarine1981. Καποια στιγμή είχα πάθει κάτι παρόμοιο σε προετοιμασία νερού αλλαγής. Απο τη στιγμή που δεν εχεις μέσα βράχο -αραγωνίτη  δεν μπορεί να ναι κατι άλλο.

Το αλάτι ειχε πετρώσει στον κουβά?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

mouse, Μήπως το αλάτι το είχες πολύ καιρό, μάζεψε καμιά υγρασία, και μπαγιάτεψε-μούχλιασε και βάζοντάς το στο ενυδρείο βγάζει αυτά που βλέπεις?   

 

Το οτι έχει ακόμη υπολείμματα αλατιού που δεν έχουν διαλυθεί, εμένα μου λέει οτι δεν είναι καθαρό αλάτι, παρά κάτι άλλο που άφησε παραπροϊόντα μέσα στο ενυδρείο και δημιούργησε ίζημα. 

 

Ειχε πλυθεί καλά το ενυδρείο πριν μπεί το νερό μέσα?    

Σιγουρα θα ειναι επίπονη διαδικασία....αλλά θα συμφωνήσω με τον Νίκο, για αλλαγή νερού 100% και ή ξαναδοκιμάζεις τα ίδια αλάτια(κάνεις και πείραμα να δεις αν φταιει αυτο), ή βάζεις καινούργιο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Ευγενειε μαλον αυτο εγινε που λες ποιο πανω γιατι το αλατι μου το εδωσε καποιος γνωστος και ειχε πετρωμενα κοματια μεσα.

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μάκή μάλλόν έίνάί ίζήμά άπό τό άλάτί !

Ό λόγός πόύ έβάλές βάκτήρίά χώρίσ άράγόνίτή κάί βράχό πόίός έίνάί?

Πόύ θά άπόίκήσόύν τά βάκτήρίά ???

Τό σκίμέρ βγάζέί νέκρά βάκτήρίά !

Ρε σι Fishbone  δεν κουραζεσαι σε καθε γραμμα να πατας τον τονο ? :hehe:hehe

 

οπως και να εχει παιδια ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις ξαναγεμιζω και τα λεμε......... ποιος ακουει την γυναικα παλι 3 μερες ανοιχτη την οσμωση

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος mouseman έγραψε:

Ευγενειε μαλον αυτο εγινε που λες ποιο πανω γιατι το αλατι μου το εδωσε καποιος γνωστος και ειχε πετρωμενα κοματια μεσα.

Ρε σι Fishbone  δεν κουραζεσαι σε καθε γραμμα να πατας τον τονο ? :hehe:hehe

 

οπως και να εχει παιδια ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις ξαναγεμιζω και τα λεμε......... ποιος ακουει την γυναικα παλι 3 μερες ανοιχτη την οσμωση

 

Ρέ φίλάράκί τό κήνίτό έπέσέ στή θάλασσα και πηρα ενα samsung και δεν ξερω πως δουλευει !

Ασε την ορθογραφια .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...