Jump to content

Μαζεμενοι θανατοι


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος lth έγραψε:

Οχι δεν έτρεξα ανθρακα
Αμα ειναι να βοηθήσει τοσο πολυ δωσε μου ενα λεπτο να ανοιξω υπολογιστή

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν οτιδηποτε αλλο εκτος κυριως απο διοξειδιο(που δεν πιστευω οτι ειναι γιατι θα εψαχναν για ανασες) και τροφη εχει πεσει μεσα στο ενυδρειο ο ανθρακας θα το τραβουσε...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Απρόσμενοι θάνατοι,ανά τακτά χρονικά διαστήματα...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:160 λίτρα ωφέλιμα 140 περίπου... 100-40-40

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):22 λίτρα υπερυψωμένο  σαμπ (με αντλία από το ενυδρείο το νερό μπαίνει στο σαμπακι και με την βαρύτητα επιστρέφει στο ενυδρείο) 2 χωρίσματα (1ο μηχανική φιλτρανση και 2ο βιολογικό υλικό περίπου 10-12 λίτρα ελαφρόπετρα όπου πάνω από τα σακουλάκια ελαφροπετρας έχει τοποθετηθεί ενιαίο σφουγγαρι+Ενυδρειακο Βαμβακι) 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Σχεδον 1 χρονο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):Αρχίσαμε με ενα ζευγαρι peacock goby όπου έπειτα προστέθηκαν 6 ζευγάρια μελανοταινιων και 30-35 pseudomugil gertrudae

http://diszhal.info/english/rainbowfish/en_Melanotaenia_praecox.php

http://diszhal.info/english/rainbowfish/en_Pseudomugil_gertrudae.php

http://diszhal.info/english/other/en_Tateurndina_ocellicauda.php

Από αυτά πεθάναν όλα τα γετρουδια 4 μελανοταινιες και το θηλυκο goby

Σε βάθος χρόνου(σταδιακά μέσα σε 4 μήνες χοντρικά)

Καθώς επίσης 2 ραμιρεζι μιας και είμαι σε αλλαγή ιχθυοσυνθεσης,το ένα σίγουρα πρέπει να το τράβηξε η αντλία η μικρή,μιας και πρέπει να χώθηκε σε ένα κενό που είχε δημιουργηθεί και να σφήνωσε εκεί μέσα...

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Ταισμα πλεον με tetra discus granules και Grindal 

Προετοιμασία νερού πλέον δεν κάνω μιας και πέφτει απευθείας στην ίδια θερμοκρασία μέσα από φίλτρο άνθρακα από τον νερό του  δίκτυο μου 50% κάθε φορά...(1 φορά την εβδομάδα)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):5-10

- Θερμοκρασία:(τώρα πλέον μιας και έχω ραμιρεζι και ροδοστομους σταδιακά ανέβηκε στους 25)

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Μελανοταινιες-γετρουδια-peacock goby και ραμς

- Ιστορικό Ψαριού:Τα ψαρια την μια μερα ειναι μια χαρα και την αλλην απλα εξαφανιζονται (πισω απο μια ριζα) 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Η αναπνοή έχω παρατηρήσει ότι είναι λίγο ταχύτερη από ότι θα έπρεπε(δεν έχω εμπειρία βεβαία με τέτοια ψάρια για να μπορέσω να συγκρίνω)

 

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:Κανενα

-Δοσολογία:Καμια

-Χρόνος Χρήσης:τπτ

-Αναλυτική περιγραφή:Στο μόνο που μπορώ ίσως να προσθέσω ένα σχόλιο είναι ίσως σε μια αρσενική μελανοταινια της οποίας το αριστερό βράγχιο είχε πεταχτεί προς τα έξω...(διογκωθεί) 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Πανω κατω τα εχω αναφερει ολα στο θεμα...

Σε βαθος χρονου σταδιακα οπως ειπα και για λογους που δεν μπορω μεχρι τωρα να καταλαβω...χανονται ψαρια σταδιακα...

Φωτο θα ανεβασω τωρα προσφατες...

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Έγινε επεξεργασία - lth
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεις λιπανση;

Ενας φιλος μια εποχη εχανε ψαρια απο diy exel που χρησιμοποιουσε..

Ο βυθος ειναι καθαρος και χωρις κυανο ή σημεια που κρατανε αλγη;

Βλεπω ριζες βυθισμενες στον βυθο μπορει να δημιουργησουν προβληματα..

Επισης αλλαζεις συχνα θεση στα φυτα;

Σε ενα τετοιο συστημα με τοσο μεγαλα φυτα η αλλαγη θεσης των φυτων μπορει να σηκωσει δηλητηριωδη αερια απο τον βυθο..

Δεν ξερω αν το ξαναεγραψα αλλα συνηθως τα δηλητηριασμενα ψαρια αποχρωματιζονται σχεδον τελειως..

Επισης παρατηρησε για κοκκινισμενα βραχια..

Και κανε ενα τεστ χλωριου στο νερο που ερχεται απο το φιλτρο αν και δεν πιστυω οτι η ποσοτητα χλωριου του δυκτιου ειναι επικινδυνη για τα ψαρια...

Νομιζω οτι δεν υπαρχει ασθενεια..

Τεινω και εγω προς την δηλητηριαση γιαυτο και επιμενω στην χρηση του ανθρακα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Χρησιμοποιεις λιπανση;
Ενας φιλος μια εποχη εχανε ψαρια απο diy exel που χρησιμοποιουσε..
Ο βυθος ειναι καθαρος και χωρις κυανο ή σημεια που κρατανε αλγη;
Βλεπω ριζες βυθισμενες στον βυθο μπορει να δημιουργησουν προβληματα..
Επισης αλλαζεις συχνα θεση στα φυτα;
Σε ενα τετοιο συστημα με τοσο μεγαλα φυτα η αλλαγη θεσης των φυτων μπορει να σηκωσει δηλητηριωδη αερια απο τον βυθο..
Δεν ξερω αν το ξαναεγραψα αλλα συνηθως τα δηλητηριασμενα ψαρια αποχρωματιζονται σχεδον τελειως..
Επισης παρατηρησε για κοκκινισμενα βραχια..
Και κανε ενα τεστ χλωριου στο νερο που ερχεται απο το φιλτρο αν και δεν πιστυω οτι η ποσοτητα χλωριου του δυκτιου ειναι επικινδυνη για τα ψαρια...
Νομιζω οτι δεν υπαρχει ασθενεια..
Τεινω και εγω προς την δηλητηριαση γιαυτο και επιμενω στην χρηση του ανθρακα..


Χρησιμοποιούσα diy λιπασματα,προς το παρον τα εχω σταματησει...(απο τον 1 μηνα λειτουργίας)
Σημεια που κρατάνε αλγη νομιζω οτι ειναι..αν και αλγη στα φυτα δεν εχω..εκτος απο την κλαδοφορα...
Αυτο ειναι το πρόβλημα,θα ειχα δει τα ψαρια τελειως αποχρωματισμενα...αλλα δεν :-(
Αφου περνάει μεσα απο φιλτρο ανθρακα για να κανω αποχλωριωση,δεν γινεται να εχει χλωριο το νερο...καινουργιο φιλτρο ειναι...
Δηλ να παρω ανθρακα στερεο και να τον βαλω μεσα στο φιλτρο??
Δεν θα εχω προβλημα με βιολογία??
Που βρισκω κατι τετοιο??
Οταν κανω θεραπεια ομως ο ανθρακας πρεπει να βγει σωστα??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lth έγραψε:


 

 


Χρησιμοποιούσα diy λιπασματα,προς το παρον τα εχω σταματησει...(απο τον 1 μηνα λειτουργίας)
Σημεια που κρατάνε αλγη νομιζω οτι ειναι..αν και αλγη στα φυτα δεν εχω..εκτος απο την κλαδοφορα...
Αυτο ειναι το πρόβλημα,θα ειχα δει τα ψαρια τελειως αποχρωματισμενα...αλλα δεν :-(
Αφου περνάει μεσα απο φιλτρο ανθρακα για να κανω αποχλωριωση,δεν γινεται να εχει χλωριο το νερο...καινουργιο φιλτρο ειναι...
Δηλ να παρω ανθρακα στερεο και να τον βαλω μεσα στο φιλτρο??
Δεν θα εχω προβλημα με βιολογία??
Που βρισκω κατι τετοιο??
Οταν κανω θεραπεια ομως ο ανθρακας πρεπει να βγει σωστα??


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αν εισαι σιγουρος για το φιλτρο ανθρακα ενταξει..

Ναι παρε ανθρακα και τρεξε μεσα στο φιλτρο (αφου τον ξεπλυνεις)για μια δυο μερες!!

Δεν θα εχεις κανενα θεμα με την βιολογια..

Υπαρχει σε ολα τα ενυδρειακα καταστηματα..

Οταν κανεις θεραπειες ή πετας λιπασματα ο ανθρακας πρεπει να βγαινει γιατι συνηθως τα τραβαει απο την στηλη του νερου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σιγουρος για το φιλτρο ανθρακα ενταξει..
Ναι παρε ανθρακα και τρεξε μεσα στο φιλτρο (αφου τον ξεπλυνεις)για μια δυο μερες!!
Δεν θα εχεις κανενα θεμα με την βιολογια..
Υπαρχει σε ολα τα ενυδρειακα καταστηματα..
Οταν κανεις θεραπειες ή πετας λιπασματα ο ανθρακας πρεπει να βγαινει γιατι συνηθως τα τραβαει απο την στηλη του νερου..
Ναι για το φιλτρο ανθρακα ειμαι σιγουρος...
Θα κοιταξω να βρω άνθρακα να τον βαλω μεσα στο φιλτρο..
Για ποσο καιρο λες??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια δυο μερες νομιζω ειναι αρκετες αν η φιλτρανση σου εχει την δυνατοτητα να γυριζει το νερο του ενυδρειου 3-4 φορες την ωρα..
Με 1800 λιτρα την ωρα αντλια το εχω το σαμπακι...
Πιστευω οτι μπορει...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O γοβιος που λες ποιος ειναι;

Προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα να εβλεπα ενα ενυδρειο με μελανοταινιες και ψευδομουγκιλ παρα αλλο ενα με ραμ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

O γοβιος που λες ποιος ειναι;
Προσωπικα θα μου αρεσε καλυτερα να εβλεπα ενα ενυδρειο με μελανοταινιες και ψευδομουγκιλ παρα αλλο ενα με ραμ κτλ.
Peacock goby
Θα μου αρεσε να δω κοπαδιασμα για αυτο και αλλαζω ψαροσυνθεση βαζοντας ροδοστομους...
Αλλιως θα κραταγα μελανοταινιες και γετρουδια

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ο ανθρακας..τωρα στην αναμονή :-/

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...