Jump to content

Ασταθές Ph και Kh


darius

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ και ένα μήνα κοντά έκανα τη μετάβαση από 180 λίτρα στα 400. Ενώ στο παλιό μου ενυδρείο το ph μου ήταν καρφωμένο στο 8, με ελάχιστες αποκλίσεις και το Kh έπαιζε πολύ κοντά στο 9. Στο νέο ενυδρείο το Ph δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από το 7,7 και αυτό με γενναία παραδοχή, ενώ το kh παίζει από 7,3 έως 8,3 περίπου. Μετράω με test της salifert. Ανατάραξη της επιφάνειας έχω αρκετά καλή. Επειδή θέλω να προετοιμάζω σιγά σιγά το ενυδρείο για reef θα ήθελα μια σταθερότητα στις παραμέτρους. Δεν ξέρω επειδή έχω προσθέσει και αρκετό νεκρό βράχο, είχα 17 κιλά στο παλιό και τώρα έχω γύρω στα 30, παίζει και αυτό το ρόλο του. Μία σκέψη ήταν να ανεβάσω το Kh, για να παρασύρει και το Ph, αλλά και αυτό δεν είναι σταθερό και δεν θέλω να το ρισκάρω. Η άλλη σκέψη ήταν με την αλλαγή νερού, στα 70 λίτρα που κάνω κάθε εβδομάδα, να βάζω 50 λίτρα α/ο και 20 λίτρα νερό βρύσης. Η τελευταία σκέψη ήταν να κάνω τις ρουτίνες μου κανονικά και να δω πως θα πάει. Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα. 

Το ενυδρείο είναι νέο ακόμα για να έχει σταθερές τιμές. 

Πόσο καιρό τρέχει το νέο set up?

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βρεις ένα ηλεκτρονικό  ph metro. 

Έστω και φθηνό.  Κάνε ένα σωστό καλημπραρισμα και μέτρα. 

Να ξέρεις ρόλο παίζει κυρίως η σταθερότητα και όχι τόσο οι τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σε χώρο κλειστό? (δωμάτιο?)  αν ναι, άνοιξε κάποιο παράθυρο και ξανά μέτρα μετα απο μερικές ώρες.

Επίσης αν το σκίμερ σου δεν ειναι ιδανικό για τα λίτρα σου, παίζει και αυτό ρόλο.

Και επίσης αν εχει καπάκι απο πάνω άνοιξέ το τέρμα.  Πρέπει να αερίζεται το ενυδρειο.

 

Καντα αυτά και βλεπουμε.  :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και ένα κυκλοφοριτή να βαράει στη επιφάνεια. Θέλει καλή ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο setup τρέχει ακριβώς 22 μέρες. Οι σημερινές μετρήσεις μετά τη χθεσινή αλλαγή νερού 70 λίτρα και στην αρχή της φωτοπεριόδου: 

 

Salinity-->1026
Nh3/4-->0
No2-->0
No3-->10
Po4-->0,1
Ph-->7,4
Kh-->8,6
Mg-->1350
Ca-->450

 

Τα υψηλά φωσφορικά οφείλονται στο ότι εδώ και 10 μέρες τάιζα πλουσιοπάροχα προσπαθώντας να κάνω το naso lituratus να φάει. 

Το ενυδρείο είναι σε κλειστό χώρο με ανοιχτό καπάκι και επαρκή αερισμό. Οι wavemaker, ένας rw-8 και ένας wp-60 συνδεδεμένοι σε twin controller,  είναι τοποθετημένοι στο άνω 1/3 του ενυδρείου στραμμένοι προς την επιφάνεια. Η ανατάραξη είναι ομαλή σε όλο το μήκος και πλάτος, χωρίς να γίνεται και τρικυμία!!!! Το skimmer είναι ένα deltec mc500 με λευκή αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστάκι μετράς; Αν μετράς με salifert,  προσπάθησε να βρεις από κάποιο γνωστό μια άλλη μάρκα για να κάνεις μια συγκριση. Παλιότερα είχα θέμα με το  salifert. Αν όπως σου είπε ο fishbone βρεις ηλεκτρονικό ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστάκι μετράς; Αν μετράς με salifert,  προσπάθησε να βρεις από κάποιο γνωστό μια άλλη μάρκα για να κάνεις μια συγκριση. Παλιότερα είχα θέμα με το  salifert. Αν όπως σου είπε ο fishbone βρεις ηλεκτρονικό ακόμα καλύτερα.
Το Ph το τσέκαρα και με sera. Βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απο μετρήσεις ΕΊΣΑΙ μια χαρά!

 

Μην τρελαίνεσαι είναι πολύ νωρίς... οπότε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...