Jump to content

Διακόσμηση σε ενυδρείο με Χρυσόψαρα


ataktoulis

Recommended Posts

Ποιο "σχέδιο" είναι το πιο κατάλληλο για να μπει σε πλάτη ενυδρείου με χρυσόψαρα; Εννοώ, πέρα από το γούστο του κάθε χομπίστα ποιο είναι το πιο φιλικό για τα ψάρια;

Θέλω βοήθεια για τη διακόσμηση του βυθού επίσης. Με κορμούς τι παίζει; Χρειάζονται κάποια ειδική επεξεργασία πριν την τοποθέτηση στο ενυδρείο; Δε σαπίζουν μέσα στο νερό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ηπάρχει  περιορισμός όπως είπες και συ είναι θέμα γούστου εγώ πχ το έχω βάψει πόλη σκούρο μπλε Στο βυθό βάλε άμμο η πολύ ψυλόκοκκο χαλίκι γιατί εχουν την συνηθεια να σκάβουν και να καθαρίζουν τα βράνχια τους και οι πέτρες η τα ξύλα που θα χρησιμοποιησεις να μην έχουν αιχμηρές άκρες.

Οι κορμοί ναι έχουν περάσει από διαδικασία για να μπουν στο ενυδρείο.

Καλή επιτυχία.!!! 

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ηπάρχει  περιορισμός όπως είπες και συ είναι θέμα γούστου εγώ πχ το έχω βάψει πόλη σκούρο μπλε Στο βυθό βάλε άμμο η πολύ ψυλόκοκκο χαλίκι γιατί εχουν την συνηθεια να σκάβουν και να καθαρίζουν τα βράνχια τους και οι πέτρες η τα ξύλα που θα χρησιμοποιησεις να μην έχουν αιχμηρές άκρες.
Οι κορμοί ναι έχουν περάσει από διαδικασία για να μπουν στο ενυδρείο.
Καλή επιτυχία.!!! 


Χαλίκι έχω ήδη αρκετά κιλά αλλά θα προσθέσω και άλλα 1-3mm από ό,τι διάβασα. Πώς έβαψες την πλάτη; Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, σκούρο μπλε.
Οπότε κορμό παίρνω άφοβα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πήρα χρώμα και ένα ρολό πριν γεμίσω με νερό το ενυδρείο και πέρασα το πίσω τζάμι (από την εξωτερική πλευρά) μερικά χέρια και ηταν οκ 

 

Link to comment
Share on other sites

πήρα χρώμα και ένα ρολό πριν γεμίσω με νερό το ενυδρείο και πέρασα το πίσω τζάμι (από την εξωτερική πλευρά) μερικά χέρια και ηταν οκ 
 


Δεν είναι επικίνδυνο να "ποτίσει" το γυαλί και να περάσει το χρώμα; Τι χρώμα πήρες; Είναι κάποιο ειδικό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κοινο μη τοξικο πλαστικο χρωμα απο την εξω πλευρα της γυαλας και εισαι κομπλε!!!

 

Απο που θα παρεις κορμο??? Απο την φυση??

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοινο μη τοξικο πλαστικο χρωμα απο την εξω πλευρα της γυαλας και εισαι κομπλε!!!
 
Απο που θα παρεις κορμο??? Απο την φυση??


Όχι, σκέφτομαι να αγοράσω από κάποιο pet. Υποθέτω πως όλα αυτά που πωλούνται είναι κατάλληλα, έτσι δεν είναι; Απλά θέλω να δω διάφορες ιδέες για να επιλέξω όποιο κάτσει καλύτερα στο μάτι μου.. Είναι καλύτερα να τοποθετηθεί στη μέση ή σε κάποια γωνία του ενυδρείου;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Είναι καλύτερα να τοποθετηθεί στη μέση ή σε κάποια γωνία του ενυδρείου;



Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οπου εσενα σου αρεσει περισοτερο αφηνοντας χωρο για κολυμπι στα ψαρια...

Και βασικα εκει που θα τα κανει να νιωθουν και αυτα πιο ασφαλη...

Αυτο θα εξαρτηθει απο το ειδος της ριζας και κατα ποσο θα ταιριαξει σε ορισμενο σημειο σχηματικα και σε μεγεθος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικα, αντι να βαψεις την πλάτη μπορεις να περασεις αυτοκολλητο (σαν αυτο που ντύνουν τα βιβλια, αλλα σε ότι χρώμα σου αρεσει).

βγαινει πολυ ευκολα και ειναι πολύ φτηνο. Φυσικα και το πλαστικό χρώμα ειναι οκ...

Άμμο μην βαλεις, χαλίκι μικρης κοκομετρίας και οχι με εντονο χρώμα. Προσωπικα έχω βάλει μαύρο και κάνει ωραια αντίθεση και με τα ψαρια και με τα φυτα.

ξύλο βάλε ότι σου αρεσει στο ματι σου και σε οποια θεση προτιμας, αλλα το μεγεθος να το επιλεξεις βάσει μεγεθους ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρα πριν χρόνια δεν ρώτησα για τοξικό η μη το έβαλα χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν νομίζω να ποτίζει το γυαλί πως να περάσει μέσα  

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Ένα ένα να μπαίνουν σε τάξη για να αρχίσω να οργανώνω το πλάνο και τον προϋπολογισμό φυσικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Και με μια αφισα ομως μονοχρωμη μπορεις να κανεις δουλεια... εγω βαζω χαρτονια μαυρα συνήθως.. ή λιγο πιο μπλε...

Link to comment
Share on other sites

Sta Στα προηγούμενα ενυδρεία είχα αφίσες με σχέδια (βράχους, φυτά κλπ.) αλλά φαίνεται πολύ ψεύτικο και δε μ'αρέσει, άσε που χάνεται και η εσωτερική διακόσμηση. Οπότε σίγουρα σε μονόχρωμο φόντο θα καταλήξω απλά ακόμη δεν αποφάσισα σε τι. Η ιδέα με το αυτοκόλλητο βιβλίων μου φαίνεται η πιο εύκολη και οικονομική πάντως. Το χαρτόνι το φοβάμαι από υγρασία. Και άντε μετά διόρθωσέ το άμα μουσκέψει! :):)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το αυτοκόλλητο μια χαρα ακούγεται δεν το εχω δοκιμάσει ισως το δοκιμασω κι εγω... με το χαρτόνι μια χαρα την εζω βγάλει δεν μου εχεξ βραχεί ποτε αλλα οτι υπαρχει η πιθανότητα υπαρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω διάφορα "είδη"... μπορείτε να μου προτείνετε πέτρες; Μέγεθος, χρωματισμό, τύπο κλπ... Πρέπει να κολληθούν μεταξύ τους για να δημιουργήσουν συγκεκριμένα σχήματα/κρυψώνες για τα χρυσόψαρα ή μπορώ να τις έχω διάσπαρτες όπως αρέσει σε εμένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω διάφορα "είδη"... μπορείτε να μου προτείνετε πέτρες; Μέγεθος, χρωματισμό, τύπο κλπ... Πρέπει να κολληθούν μεταξύ τους για να δημιουργήσουν συγκεκριμένα σχήματα/κρυψώνες για τα χρυσόψαρα ή μπορώ να τις έχω διάσπαρτες όπως αρέσει σε εμένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk





Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...