Jump to content

Βιολογικό Υλικό


Recommended Posts

Η επιφάνεια 1 λίτρου sera siporax® έχει σχεδόν τόση ικανότητα βιολογιικής διάσπασης όση έχουν 34 λίτρα κεραμικού υλικού φιλτραρίσματος.  

 

1 λίτρο sera siporax® παρέχει τόση ωφέλιμη αποικήσιμη επιφάνεια όσο και 34 λίτρα κεραμικού υλικού φιλτραρίσματος. Κατά συνέπεια, 1 λίτρο sera siporax® εξασφαλίζει περισσότερα από 200 λίτρα βιολογικά καθαρό νερό. Το sera siporax® αποτελεί επίσης την ιδανική επιλογή για μικρά φίλτρα. 
Χρησιμοποιήστε sera biofibres ή sera filter wool (υαλοβάμβακα) για προφίλτρο έτσι ώστε να εμποδίσετε τα μεγάλα κομμάτια βρωμιάς να φτάσουν στο κυρίως βιολογικό υλικό.

 

αυτα τα εχει στην συσκευασια του 1 λιτρου.

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Αυτο που βλεπεις πανω ειναι οπως εμεις μετραμε σε γραμμάρια σε αλλες χωρες μετρανε σε οζ σε λιμπρες κ.ο.κ. 

Δεν ειναι μονο στην ελλαδα η συσκευασία... αμα ενος αμερικανου του πεις οτι ενα μπιφτέκι  ειναι 340 γραμμάρια θα σε κοιταζει σαν μπουφος, μολις του πεις 12 οζ θα κανει πάρτυ !!

 

Δεν εχει να κανει με την αναλογια σε λιτρα που ειπαμε.

 

Τις μετατροπές τις έκανα στο net γράφοντας oz to ml και 3 oz το ml και αντίστοιχα και σε gr σε 2 διαφορετικές σελίδες και έλαβα τα ίδια αποτελέσματα (λογικό). Δε μπορώ να πω πως καλύφθηκα ακριβώς, αλλά για να μην το ζαλίζουμε, για να επιλέξω να κοιτάξω την ωφέλιμη επιφάνεια και να είναι κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο, έτσι; Πάλι για Siporax με βλέπω όπως και στα παλιά φίλτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το Siporax το υλικό είναι εγγύηση και χύμα έχει καλήτερη τιμή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Αμα τα εχασες κι εσυ @stathis spithas Στάθη μου παει θα δωσω τα ψαρια να παρω σκύλο!!!

Λίγα με το σκύλο του @stathis spithas, τον έχω κλείσει εγώ! :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Αμα τα εχασες κι εσυ @stathis spithas Στάθη μου παει θα δωσω τα ψαρια να παρω σκύλο!!!

Λίγα με το σκύλο του @stathis spithas, τον έχω κλείσει εγώ! :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον κουμαντάρεις; Έχεις μεγάλο σπίτι να χωρέσει;

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Τις μετατροπές τις έκανα στο net γράφοντας oz to ml και 3 oz το ml και αντίστοιχα και σε gr σε 2 διαφορετικές σελίδες και έλαβα τα ίδια αποτελέσματα (λογικό). Δε μπορώ να πω πως καλύφθηκα ακριβώς, αλλά για να μην το ζαλίζουμε, για να επιλέξω να κοιτάξω την ωφέλιμη επιφάνεια και να είναι κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο, έτσι; Πάλι για Siporax με βλέπω όπως και στα παλιά φίλτρα. :)

Στον μετατροπέα βαζεις τα γραμμάρια που αγοραζεις και στα μετατρέπει σε λιτρα οκ μεχρι εδω????

 

Το καθε δαχτυλίδι του σιποραξ εχει δυο εδρες μεσα και εξω, οποτε υποθέτω βαση αυτου τα 290 γραμμαρια ισοδυναμουν με ενα λιτρο.

Υποθέτω η καθε εταιρία εχει αλλη ισοδυναμία. Εγω σιποραξ εχω και καποτε δοκίμασα και το φλουβαλ νομιζω το σιποραξ ειναι καλυτερο απο θεμα θρυματισμου...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοει Ηρακλη, ποσο ογκο εχουν τα 500γρμ υλικου.


Ακριβώς! :) Αν τα καλαθάκια στα φίλτρα χωράνε 2lt πόσα gr πρέπει να αγοράσω; Αυτό εννοούσα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παρε τα καλαθακια σου και πήγαινε σε καποιον που πουλάει χυμα σιποραξ, εγω ξερω εδω στο αλιμο μαγαζι, να στα γεμισει.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα καλαθακια σου και πήγαινε σε καποιον που πουλάει χυμα σιποραξ, εγω ξερω εδω στο αλιμο μαγαζι, να στα γεμισει.


Θέλεις να μου στείλεις πμ το όνομα του καταστήματος; Μπορώ να ψωνίσω και ηλεκτρονικά; Μένω επαρχία


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να παραγγείλεις απο ελλαδα νομιζω πήγαινε εκει σε ενα τοπικο καταστημα να παρεις... σιγουρα εχουν τωρα απο τιμες σύγκρινε και αν ειναι μπορεις να  στις σελιδες των καταστημάτων που εχπυμε και εδω στο φορουμ... δεν εχει σελιδα το κατάστημα που σου λεω για ηλεκτρονικές αγορες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να παραγγείλεις απο ελλαδα νομιζω πήγαινε εκει σε ενα τοπικο καταστημα να παρεις... σιγουρα εχουν τωρα απο τιμες σύγκρινε και αν ειναι μπορεις να  στις σελιδες των καταστημάτων που εχπυμε και εδω στο φορουμ... δεν εχει σελιδα το κατάστημα που σου λεω για ηλεκτρονικές αγορες....


Μάλιστα! Έχω δει στα 8€/lt, απλά έλεγα μήπως από το "δικό σου" κατάστημα είναι εγγυημένο 100% Siporax γιατί διαβάζω διάφορα! Αν και στο παρελθόν τέτοιο χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 ευρω το Sera σιποραξ??  Εγω Ακομα και χυμα κατω απο 12-13 δεν το εχω βρει. Κανονικα συσκευασία εχει κοντα 19-20 ευρω.... μηπως αυτο που εχεις βρει εο αι τύπου σιποραξ να το διευκρινίσεις....

Link to comment
Share on other sites

8 ευρω το Sera σιποραξ??  Εγω Ακομα και χυμα κατω απο 12-13 δεν το εχω βρει. Κανονικα συσκευασία εχει κοντα 19-20 ευρω.... μηπως αυτο που εχεις βρει εο αι τύπου σιποραξ να το διευκρινίσεις....


Ε γι'αυτό είπα να πάρω από τον δικό σου που το έχεις δοκιμάσει. Και στο Aquavivere και σε άλλα καταστήματα που έχουν προσφορές εδώ 7,99€/lt έχει το χύμα. Εγώ το είχα πάρει από Petcumulus το 2012 στα 5-6€/lt αν θυμάμαι καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την τιμη δεν ειναι σιποραξ με τιποτα.

Ειναι απλα κεραμικα δαχτυλιδια,οχι σιποραξ χυμα.

Link to comment
Share on other sites

Η απόδειξη που έχω από Petcumulus τον Νοέμβριο του 2012 γράφει Siporax χύμα 1lt 5,75€!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό: http://www.petcumulus.gr/catalogsearch/result/?cat=&q=Χύμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος argy1 έγραψε:

Σε αυτη την τιμη δεν ειναι σιποραξ με τιποτα.

Ειναι απλα κεραμικα δαχτυλιδια,οχι σιποραξ χυμα.

Είχα δει μεγάλο κουτί με siporax δεν μπορεί να πουλάνε χύμα από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παντού τόσο έχει. Άντε 1.5-2€ παραπάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να κανω λαθος,δεν ψωνιζω και καθε μερα βιολογικο υλικο.Εβαλα μια φορα στα φιλτρα και τελος.

Απλα εγω τοτε δεν εβρισκα σε καμια περιπτωση κατω απο 11 ευρω..Και οσα ειχα βρει ελεγαν κεραμικα δαχτυλιδια.Κανενα δεν ανεφερε την φιρμα.

 

Εφοσον το ξεκαθαριζει το μαγαζι οτι προκειται για το συγκεκριμεο προιον τοτε θα ειναι αυτο που γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τι λέτε;;
https://www.praktiker.gr/m/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2-3 σακια στην αποθηκη...

Καλο ξεπλυμα..

Βγαζεις τις πιο σκουρες..

Και την χρησιμοποιηεις σε συνδιασμο με siporax για να μην μπουκωνει ευκολα...

Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με την ελαφροπετρα της seachem.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...