Jump to content

biopellets και προ/πρε-βιοτικα αλατια


Recommended Posts

 Σε συστήματα που λειτουργούν biopellets μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αλατι με προ/πρε- βιοτικα;

Θα υπαρξει αισθητήτή διαφορα στην μειωση των νιτρικών/φωσφορικών με τη χρηση τους συνδυαστικά; επηρεαζεται η αποτελεματικοτητα των pellets αρνητικα;

Ή δεν εχει οφελος και ειναι πεταμένα λεφτά;

Επισης η χρηση μονο των συγκεκριμένων αλάτων (χωρις τα πελλετ) ειναι ικανα να μειωσουν τα θρεπτικα στα ενυδρεια μας και κατω απο ποιες συνθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιωργο(προχθες σε ελεγα αντωνη ρε συ,πες κατι κ εσυ:usd:)

 

Ωραιο θεμα φιλε.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη κ παρατηρηση και με τις δυο μεθοδους,δεν ειναι σωστο(θα εξηγησω) να χρησιμοποιεις και τα δυο.

Αρχικα εαν εχεις σκιμμερ μπορεις να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα και τα δυο.Οποτε οσο και εξτρα φορτιο να μπει/δημιουργηθει στη στηλη του νερου σου θα το αφαιρεσει το σκιμμερ.Οποτε μικρο το κακο.

Το θεμα ειναι ομως οτι εαν κανεις μεγαλυτερη αλλαγη νερου απ'οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου να δεχτει με προβιοτικο αλατι η' ξεφυγεις στη δοσολογια των πελλετ,μπορει να δημιουργηθει ενα bacterial bloom στο οποιο δεν θα σε βοηθησει παρα πολυ το σκιμμερ(αναλογα το μεγεθος του αλλα και το μεγεθος την βακτηριακης εξαρσης) και ισως να βρεθεις αντιμετωπος με τις οποιες αρνητικες επιπτωσεις ενος bacterial bloom,ανεξαρτητα απο το λογο που προεκυψε.

Οπως σχεδον με οτι αφορα το ενυδρειο πρεπει να ''πας'' σταδιακα ετσι και αυτο το αλατι πρεπει να ''συστηθει'' σιγα σιγα στο ενυδρειο.

 

Δεν θεωρω πως θα δεις μεγαλη διαφορα αν τα χρησιμοποιησεις και τα δυο.Δηλαδη εγω σαν μιχαλης στο ενυδρειο μου απλα θα αυξανα την ποσοτητα των πελλετ.Η αληθεια ειναι οτι οσα προβιοτικα αλατια χρησιμοποιησα δεν αλλαξαν δραματικα την εικονα του ενυδρειου μου(τονιζω το μου) η' τις τιμες των νιτρικων/φωσφωρικων.

Οποτε ειμαι πιο θερμος υποστηρικτης των πελλετ εαν καποιος θελει να τα μειωσει με καποια απο τις δυο μεθοδους.

 

Δεν θεωρω πως θα επιδρεασει αρνητικα το αλατι στη λειτουργια των πελλετ,ειδικα εαν τα δουλευειος πριν το αλατι.

 

Το σωστοτερο,το ειπες μονο σου γιωργαρε,ειναι πεταμενα χρηματα στη περιπτωση που δουλευεις ηδη πελλετ. Ασε που μπορει και να ειναι και σχετικα επικινδυνο εαν γινει κατι απο αυτα που ανεφερα παραπανω.

 

Οντως αυτου του τυπου το αλατι(καποια περισσοτερο καποια λιγοτερο) μπορει να σε βοηθησει με τα θρεπτικα.Ο βαθμος αρχικα εξαρταται φυσικα απο τι προσδοκιες εχεις εσυ ο ιδιος και για τι μεγεθος/ογκο θρεπτικων μιλαμε.

Θεωρω πως οι ιδανικες συνθηκες για να δεις τα μεγιστα αποτελεσματα καθοριζονται απο το ποσα λιτρα θα ειναι οι αλλαγες νερου που κανεις  σε σχεση με τον ογκου του νερου σου αλλα και η συχνοτητα.

 

Σε γενικες γραμμες παντως θεωρω τα πελλετ,ιδανικοτερη και αποτελεσματικοτερη μεθοδο εαν μιλαμε αποκλειστικα γι'αυτες τις δυο.

 

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

το Αντώνης δεν το προσεξα ... δεν πειραζει...

 

ωραια γιατι τρεχω πελλετ εδω και 5-6 μηνες και δεν βλεπω μειωση στα θρεπτικα. κολειμενα 5ppm νιτρικά. και ελεγα μιας και θέλω αλατι να δώ τι να αγοράσω..

Ηδη σκεφτομαι να αυξησω τα πελλετ και να δω..εχω 200ml (150γρ)

στα 250λτ νερού και η εταιρεια προτινει απο 35-145 γρ./ 100λτ !! Επομενως μιας και τρεχουν αρκετο καιρο τώρα μπορω νομιζω να τα αυξησω λιγακι. Περιπου προσθετω 35γρ (50ml) κάθε μηνα λογω καταλωσης.

Επισης δουλευω χαετο που μεγαλώνει φουλ.

Και τωρα λεω ν ξαναβάλω αντιφωσφορο μηπως υπαρχει ανισορροπια και δεν μπορουν να μειωθουν και τα νιτρικά. Δυστυχως δεν πηρα ακομα το hanna αλλα αρχες νοεμβρίου θα αγοραστει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο ο Μιχάλης πιο πάνω σου απάντησε πολύ σωστά σε όλα οπότε δεν έχω τίποτα να προσθέσω. 

Θα σε ρωτήσω όμως το εξής: με 5 νιτρικά ποιος είναι ο λόγος να τα πολεμάς τόσο?

Ειμουν πολύ καιρό με μηδέν νιτρικά και οταν πήγαν στο 2.5- 5 είδα υγεία στα κοράλλια μου . Το ρεεφακι μου αποτελείτε από κυρίως sps .

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι μήπως κυνηγάμε αριθμούς?

Η μήπως αυτό που σε ενοχλεί ( φαντάζομαι ότι κάτι σε ενοχλεί στην εικόνα του ενυδρείου σου ) δεν είναι τα 5 νιτρικά και είναι κάτι άλλο?

Αν μιλά με για άλγες μήπως είναι φωσφορικα ή κάποια άλλη ανισορροπία?

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με τα δυο παιδιά που σου απάντησαν.

Αν υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που βλέπεις ότι ενοχλεί την ανάπτυξη, κοίτα και τα φωσφορικά να δείς που βρίσκεσαι.

 

Επίσης να ξέρεις ότι με τον καιρό τα πέλλετς λιώνουν και θέλουν συμπλήρωμα. Καλό θα είναι να ορίσεις μια στάθμη στο ριάκτορα σου και αν δείς ότι πέφτουν κάτω απο κεί, τότε πρέπει να συμπληρώνεις.

Τι αντλία χρησιμοποιείς για τον ριάκτορα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 νιτρικά ειναι καλα.. αλλα έχοντας ολα τα αλλα σταθερά δεν πέφτει και παρακάτω.. και σκέφτηκα μήπως το αλάτι δρα επικουρικά. Νομίζω οτι το μεγαλύτερο  θέμα ωστώσο ειναι τα φωσφορικά. Έλειπα μερικές μερες και πρασίνισε αρκετά στα τζαμια.... είχα και ταΐστρα που δεν ξέρω κατα πόσο καταναλώνονταν όλη η τροφή..

έκανα αλλαγή νερού, συμπλήρωσα πέλλετ, κούρεψα την χαετο, αλλα έβαλα και αντιφώσφωρο σιδήρου, που δεν είχα καθώς ξεκίνησα να δουλεύω τα πελλετ. αλλά βλέπω οτι τα πέλλετ δεν τραβάνε τόσο πολύ και τελικά νομίζω οτι χρειάζεται τουλαχιστον τώρα μιας και δεν μπορώ να μετρήσω και φωσφωρικά

...ε ταΐζω και αρκετά νομίζω.. αλλα αφού πεινάνε...με βλέπουν και έρχονται στο τζάμι ... μη μου πάθουνε και κατάθλιψη ;)

 

Το αλάτι τελείωσε γιαυτο και ανοιξα το θέμα. Από εβδομάδα που θα πάρω νέο κουβά θα κάνω άλλη μια καλή αλλαγή...

 

πρέπει να πάρω hanna τέλος... (πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία αλλα δεν έχουν άμεσα διαθέσιμα...σε 15 μέρες μου είπαν..απο εβδομάδα θα κάνω και παραγγελία για να ειμαι σίγουρος.)

 

αντλία εχω μια 1200λτ/h . Εχουν πολύ καλή ανάδευση..

και τον αντιφώφωρο σε ριάκτορα τον εχω με 600λτ/h..

Έγινε επεξεργασία - gmarbel
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τις αποψεις των παιδιων παραπανω γιωργαρε και αν μου επιτρεπεις το μονο που θα σου ελεγα ειναι να εισαι πολυ ικανοποιημενος και χαρουμενος που ειναι εκει τα νιτρικα σου φιλε.

Μην τα κατεβασεις αλλο.Προσωπικα πλεον θεωρω ιδανικες τιμες στα νιτρικα το 2-5 να μη σου πω και μεχρι το 10 εισαι καλα.

Οποτε μη ξοδευεις ουτε χρονο,ουτε περιττα χρηματα ουτε κατι αλλο φιλε.

Ξερω ειναι σουπερ να δοκιμαζεις νεα πραγματα κτλ αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν θα εχεις καποιο θεαματικο κερδος.

Αν παλι θες να πειραματιστεις ουτως η αλλως εγω παλι μαζι σου^_^^_^

 

Οσον αφορα στα φωσφορικα,οταν με το καλο εχεις στα χερια σου το hanna και αποτελεσμα της μετρησης ενημερωσε να το ξαναπιασουμε:thumbsu:

 

Προσωπικα οποτε ηθελα να αυξησω την αποδοση των πελλετ η' ανεβαζα τη ροη στο ριακτορα(ειχα μια ρυθμιζομενη αντλια πανω) η' αυξανα τη ποσοστητα(50-100ml) καθε φορα μεχρι να δω πτωση.

Τα πελλετ παντως δεν κανουν τοσο θεαματικη μειωση οσον αφορα στα φωσφωρικα οπως στα νιτρικα.

 

χαχα,καλα κανεις και ταιζεις!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος gmarbel έγραψε:

το Αντώνης δεν το προσεξα ... δεν πειραζει...

 

ωραια γιατι τρεχω πελλετ εδω και 5-6 μηνες και δεν βλεπω μειωση στα θρεπτικα. κολειμενα 5ppm νιτρικά. και ελεγα μιας και θέλω αλατι να δώ τι να αγοράσω..

Ηδη σκεφτομαι να αυξησω τα πελλετ και να δω..εχω 200ml (150γρ)

στα 250λτ νερού και η εταιρεια προτινει απο 35-145 γρ./ 100λτ !! Επομενως μιας και τρεχουν αρκετο καιρο τώρα μπορω νομιζω να τα αυξησω λιγακι. Περιπου προσθετω 35γρ (50ml) κάθε μηνα λογω καταλωσης.

Επισης δουλευω χαετο που μεγαλώνει φουλ.

Και τωρα λεω ν ξαναβάλω αντιφωσφορο μηπως υπαρχει ανισορροπια και δεν μπορουν να μειωθουν και τα νιτρικά. Δυστυχως δεν πηρα ακομα το hanna αλλα αρχες νοεμβρίου θα αγοραστει..

Εγω τα τρεχω με αντιφωσφωρο.Αυξανωντας την ποσοτητα θα μηδενίσει ευκολα κάθε αρχίσουν αλλά θεματάκια...πχ η χαετο θα αρχίσει να χαλάει.Τα lps κατω απο 3- θα αρχίσουν να κλεινουν.Αληθεια σε ένα mix reef τιμές 2 με 5 είναι οκ και με χρώματα και ανάπτυξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...