Jump to content

Άσπρο μεγάλο σημάδι στο κεφάλι


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι με ένα θέμα πολύ σοβαρό. Το ένα μου ψαράκι common 2 ετών έχει ένα μεγάλο άσπρο σημάδι στο κεφάλι του. Μου είπαν αρχικά πως αλλάζει χρώμα κάποιοι, αλλά 2 μέρες πριν με πληροφόρησαν πως είναι βακτηριακή μόλυνση που τρώει σιγά σιγά το κρέας. Ξεκίνησε από μικρό το σημάδι και ολοένα και μεγαλώνει. Μου πρότειναν θεραπεία με esha 2000 σε καραντίνα, εφόσον δεν το έχουν τα άλλα ψαράκια αυτό, με τη μέγιστη δόση και με επιμήκυνση του χρόνου θεραπείας αν δεν υποχωρεί. Και θερμοστάτη στους 27-28 βαθμούς. Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη και τυχόν διάγνωση και θεραπεία για αυτό το σοβαρό πρόβλημα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.20171122_212622.thumb.jpg.6c651f965eb29c89e93de0b139d75301.jpg

Link to comment
Share on other sites

20171122_212626.thumb.jpg.ccf996b198b983376f59538ea501a07b.jpg

Link to comment
Share on other sites

20171105_214014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο η τελευταία μου κανει για κενο...
Δεν ξέρω απο ασθένειες για να βοηθησω...
Σίγουρα θα εβαζα αλατι και μελαφιξ η esha-2000 σε ολο τον ενυδρειο...
Ωστε να κανω προληπτική θεραπεια και στα υπόλοιπα...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @lth . Υπάρχει και κάποιος άλλος που να γνωρίζει καλά για ασθένειες χρυσόψαρων μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη καλησπερα..

Μοιαζει με χτυπημα και οχι ασθενεια ...

Ξεκινα με μελαφιξ οπως σου προτειναν (και για να κλεισει η πληγη και για να μην μολυνθει)και παρακολουθα την συμπεριφορα του..

Αν σε 3 -4 μερες δεις βελτιωση ειμαστε στον σωστο δρομο..

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Στάθη. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όμως σίγουρα δεν είναι χτύπημα αλλά μόλυνση βακτηριακή. Ξεκίνησε μικρό και μεγαλώνει το σημάδι. Είναι μήνες που από μικρό έγινε έτσι. Έχω ήδη κάνει θεραπείες με αλάτι, melafix, bactopur και esha 2000. Μου είπαν να συνεχίσω και να επιμείνω με esha 2000. Αν δεν γίνει κάτι να πάμε σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη το μελαφιξ καλυπτει και αυτη την περιπτωση(της βακτηριακης)...

Εγω βλεπω μια ανοικτη πληγη..

Απο τι προηλθε δεν μπορω να το γνωριζω..

Αν ηταν ομως βακτηριακη μολυνση δεν θα ειχε πολλα ψωμια το ψαρι και σιγουρα δεν θα μπορουσε να ανταπεξελθει μηνες(οπως λες)...

Συνηθες σημαδια ειναι το κοκκινισμα της πληγης που ξεχωριζει απο μια καθαρη πληγη οπως αυτη που εχει το ψαρι σου..

Το esha 2000 αμφιβαλω πολυ αν σε βοηθησει..

Μην το παιδευεις με δεκαδες φαρμακα..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη! Να βάλω melafix κατά την άποψή σου λοιπόν;  Φαντάζομαι θα αργήσει να κλείσει όλο αυτό. Να ακολουθήσω πιστά τη θεραπεία και να δω πώς θα πάει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ Στάθη! Σε ευχαριστώ και πάλι! :nurse:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλα τα παιδιά και καλό Σ/Κ!! Ξεκίνησα θεραπεία με melafix σε όλο το ενυδρείο με τα 4 χρυσοψαράκια. Έχω και λίγα φυτά μέσα, ανούμπιες και microsorum pteropus. Το ενυδρείο είναι juwel 125 λίτρα και στο εσωτερικό του φίλτρο έχω βάλει και air diffuser. Θα ήταν καλύτερο για τη θεραπεία αν έβαζα και μια αεραντλία με αερόπετα ή δεν είναι αναγκαίο; Ξέρω πως η αεραντλία κάνει κακό και στα φυτά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και αεραντλία, γιατί το ψαράκι με το σημάδι στο κεφάλι δυσκολεύεται με την αναπνοή του. Είναι δυνατόν; Το melafix είναι πολύ "απαλό" φάρμακο και μόλις χτες έβαλα την 1η δόση. Τι θα γίνει αν περάσει μια βδομάδα χωρίς αλλαγή νερού; :-(

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μην ανυσηχεις..

Ειναι φυσιολογικο να δυσκολευεται με την αναπνοη του αν και τα χρυσοψαρα λογο ανατομιας δεν τη χρειαζονται...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη! Ουφ τώρα ηρέμησα!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...