Jump to content

Μαυρη τριχοειδης αλγη


Recommended Posts

Πως μπορω να καταπολεμησω μαυρη τριχοειδη αλγη πανω σε φυτα ,ξυλα και πετρες.Εκανα μια προσπαθεια κοβωντας τα φυλα που ειχαν πολλη αλγη αλλα πιστευω θα επιστρεψει.Προσθετω εβδομαδιαια <<PRO FISH BACTOLIFE waste and algae control>> .Τι πρεπει να κανω για να την εξαφανησω?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλησπέρα,

 

Δώσε μας μερικά στοιχεία για το ενυδρείο.

Διαστάσεις, φως , co2(;), οργανισμοί, φωτοπέριοδο, λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φίλε

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα, με 20w led φωτισμός χωρις σύστημα co2 .6 susnet platies 12 glowlight tetras και 3 corydoras bronze.Απο λιπάσματα σίδηρο ,υγρό καταπολέμησης αλγης,νιτρικα και φωσφορικα λιπασματα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

Υπάρχει ανισορροπία. Καταρχήν δείχνει να είναι πολύς ο φωτισμός που έχεις. Τι led είναι ; Εργοστασιακό ;

To ότι δεν έχεις co2 συντελεί σίγουρα. Φαίνεται πως έχεις αρκετό φως , ρίχνεις λίπασμα αλλά λείπει το πολύ βασικό co2.

Eπίσης, παρατηρώ υψηλή ιχθυοφόρτωση για τα λίτρα. Είναι πολλά τα ψαράκια. Τι φίλτρο χρησιμοποιείς ; Kαι πόση φυτομάζα έχεις ;

 

Νιτρικά και φωσφωρικά λιπάσματα γιατί ρίχνεις ; Με τόσα ψάρια λογικά έχεις και από τα 2. Έχεις τεστ να τα μετρήσεις ;

To υγρό καταπολέμησης άλγης άστο στην άκρη ψιλο άχρηστα είναι ως και επικίνδυνα.

 

Μηχανικά μπορείς να καθαρίσεις την άλγη ; Bγαίνει ή είναι προσκολημένη ;

 

Είναι αρκετά αυτά που πρέπει να δούμε γιατί νομίζω υπάρχει ένα μίγμα παραγόντων που το προκαλεί.

Μία φωτό ανέβασε , θα μας βοηθήσει να δουμε και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Δημήτρης Σιργανίδης έγραψε:

Πως μπορω να καταπολεμησω μαυρη τριχοειδη αλγη πανω σε φυτα ,ξυλα και πετρες.Εκανα μια προσπαθεια κοβωντας τα φυλα που ειχαν πολλη αλγη αλλα πιστευω θα επιστρεψει.Προσθετω εβδομαδιαια <<PRO FISH BACTOLIFE waste and algae control>> .Τι πρεπει να κανω για να την εξαφανησω?

Αν μπορείς ανέβασε καμιά φωτογραφία για να έχουμε και εμείς μια οπτική άποψη του προβλήματος.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή αρχή θα ήταν να βγάλεις ότι βγαίνει από το ενυδρείο  (ξυλα-πετρες) να τα βάλεις σε μια λεκάνη και να τα ψεκάσεις με οξυζενέ. Παίρνεις από φαρμακείο του λίτρου φτηνά. Τα αφήνεις λίγο να δράσει και να κάψει την αλγη, καλό τρίψιμο με το χέρι, ξέπλυμα και πάλι μέσα στο ενυδρείο. 

Έτσι θα καθαρίσεις το hardscape και θα μειώσεις δραματικά την άλγη. Βέβαια το πρόβλημα δεν λύθηκε αφού αν δεν βρεις την αίτια θα ξαναεπιστρεψει.

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι μια φωτο θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα το προβλημα 1 χρονο  με bba και ταλεπωρηθηκα με διαφορα χωρις αποτελεσμα ,τελικα το ελυσα με υπερδοσολογια secheam excel,2 καπακια το πρωι και 2 το απογευμα καθε μερα για 15 ημερες στα 240λ μου.

Αρχισε σιγα σιγα να ασπριζει και να ψοφαει,να αποκολλαται ,οποτε και εγω καθε φορα που εβλεπα κοματια της στο βυθο εβαζα σκουπα την μαζευα οποτε καποια στιγμη τελειωσε.

Επισης με το excel τα φυτα μου πηραν μπροστα εντονα και ανορθωθηκαν και εφυγε απο τα φυλλα τους η bba.Πακετο πηρα και δυο ψαρακια sae που βοηθησαν και αυτα τρωγοντας οση μπορουσαν.Το excel αφου σου ψοφησει η αλγη ελαττωσε το σε ενα καπακι ανα 2 μερες,αν το σταματησεις τελειως θα ξαναβγει σταδιακα ,η παρε co2 οπως εκανα εγω και ησυχασα...Πληροφοριακα οσο ειναι μεσα στο ενυδρειο αλγη και ριχνεις λιπασματα,φουντωνει πιο γρηγορα απο τα φυτα...τα ξεπερναει σε ταχυτητα ληψης...Αρα πρεπει να την εξοντωσεις και μετα να κανεις φροντιδα με λιπασμα..Τα ψαρια μου με το excel δεν επαθαν τιποτα...και εχω μεσα καμια 80αρια τετρα ολων των ειδων...Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Angelfish έγραψε:

Επειδη ειχα το προβλημα 1 χρονο  με bba και ταλεπωρηθηκα με διαφορα χωρις αποτελεσμα ,τελικα το ελυσα με υπερδοσολογια secheam excel,2 καπακια το πρωι και 2 το απογευμα καθε μερα για 15 ημερες στα 240λ μου.

Αρχισε σιγα σιγα να ασπριζει και να ψοφαει,να αποκολλαται ,οποτε και εγω καθε φορα που εβλεπα κοματια της στο βυθο εβαζα σκουπα την μαζευα οποτε καποια στιγμη τελειωσε.

Επισης με το excel τα φυτα μου πηραν μπροστα εντονα και ανορθωθηκαν και εφυγε απο τα φυλλα τους η bba.Πακετο πηρα και δυο ψαρακια sae που βοηθησαν και αυτα τρωγοντας οση μπορουσαν.Το excel αφου σου ψοφησει η αλγη ελαττωσε το σε ενα καπακι ανα 2 μερες,αν το σταματησεις τελειως θα ξαναβγει σταδιακα ,η παρε co2 οπως εκανα εγω και ησυχασα...Πληροφοριακα οσο ειναι μεσα στο ενυδρειο αλγη και ριχνεις λιπασματα,φουντωνει πιο γρηγορα απο τα φυτα...τα ξεπερναει σε ταχυτητα ληψης...Αρα πρεπει να την εξοντωσεις και μετα να κανεις φροντιδα με λιπασμα..Τα ψαρια μου με το excel δεν επαθαν τιποτα...και εχω μεσα καμια 80αρια τετρα ολων των ειδων...Αυτα.

Τίποτα από αυτά δεν θα του λύσει το πρόβλημα αν δεν μπουν τα βασικά σε μία ισορροπία. Κάτι τέτοιο απλά παροδικά θα του μειώσει την bba.

To ενυδρείο κατεμέ έχει υψηλό φωτισμό χωρίς co2 αρχικά και κατά δεύτερον κακή κυκλοφορία. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά ποντάρω σε αυτά.

Όταν μπορέσεις αγαπητέ φίλε δώσε περισσότερες πληροφορίες και κάποιο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλαδεψει ολα τα φυλα με αλγη πανω για αυτο δεν φαινεται να υπαρχει.Παρ'ολα αυτα πιστευω οτι θα επιστρεψει.Το φιλτρο μου ειναι ενα RESUN MAGIC-JET FILTER 700 L/Hκαι παρατηρησα οτι η αλγη παρουσιαζοταν σε φυτα τα οποια χτυπουσε το ρευμα νερου απο το φιλτρο οποτε του αλλαξα θεση και εβαλα τα φυτα σε μερη που δεν ειχε πολυ ρευμα.Το φιλτρο βεβαια εχει δυνατη ροη και το νερο κινειται γρηγορα σε ολη την εκταση του ενυδρειου.Απο οτι διαβασα η ελλειψη CO2 θα φταιει αλλα πιστευω οτι μπορει και να μην χρειαστει

IMG_20180107_155150.jpg

IMG_20180107_155145.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...