Jump to content

Υπάρχει το ick στη στήλη νερού?


Recommended Posts

Χαιρετώ την όμορφη παρέα,

 

και ερωτώ υπάρχει το ick στη στήλη του νερού ή αν υπάρχουν ξενιστές είναι πάνω σε αυτούς? Γνωρίζω ότι το ick αν δε βρει ξενιστή αναμένει για μία περίοδο σε διάφορα στερεα μέρη του ενυδρείου μέχρι να βρει  ξενιστή και αν δεν βρει αφού κάνει τον κύκλο του απεβιώνει..

Δηλαδή η ερώτηση μου είναι αν από ένα ενυδρείο που είναι μολυσμένο με το συγκεκριμένο πρωτόζωο αφαιρέσω ένα μπουκάλι νερό, το νερό αυτό είναι μολυσμένο ή όχι?

Η ερώτηση μου δημιουργήθηκε καθώς σκεφτόμουν  λύσεις για την αντιμετώπιση του πρωτοζώου αυτού και πιο συγκεκριμένα σε αυτή τη σκέψη με έβαλε το πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτές τις μέρες ο φίλος μας και συγχομπίστας Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θέματα.

Ωραίες ερωτήσεις. 

Και τροφή για σκέψη.

Αναζητήσεις που πάνε το χόμπι μπροστά. 

 

Στην ερώτηση σου τώρα. 

Ναι υπάρχει το παράσιτο στη στήλη νερού.

Στην αρχή στον κύκλο του και Όσο προσβάλει και απλούς ξενιστες ψάρια πολύ περισσότερο και συνεχόμενα. 

Γι'αυτό υπάρχει η UV και το όζον.

Και οι δύο συσκευές χτυπάνε το παράσιτο στην αιώρηση δηλαδή στη στήλη νερού. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω ότι σχεδόν όλα τα ενυδρεία το έχουν.Σαφως η uv και το όζον δεν είναι για μόνιμη χρήση.Ειναι για χρήση μόνο όταν κρίνουμε απαραίτητη. Η μέθοδος-χρήση τις καραντίνα είναι η ποιο σωστή.Επισεις όταν βάζουμε κοραλι στο σύστημα μας καλο θα ήταν να κόβετε το βραδάκι εκεί που ενδεικνειτε για πολλούς λόγους.

Που πάλι η uv -ozone θα αναλάβουν χρήση εάν κρίνουμε ότι πρέπει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ...

Δεν εννοούσα ότι η στήλη νερού περιέχει το παράσιτο Γενικά. 

Ο skoti ρωτησε αν σε ενα μολυσμένο περιβαλον περιεχει το παρασιτο στη στηλη .

Όσο πιο έξαρση έχει τόσο περισσότερο υπάρχει στο νερό. 

Σε ένα ενυδρείο που δεν έχει ich ή έστω είναι πολύ αρχικά ή δεν υπάρχει έξαρση τότε είναι πιο σπάνιο να υπάρχει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω οτι όσο ποιο πολλά τα λίτρα τόσο ποιο δύσκολα να μολυνθεί ενα ψάρι απο αυτό, σε περίπτωση που το εισάγουμε είτε απο αγορά κοραλλιού,ψαριού κλπ. 

 

Αλλιώς είναι ενα μολυσμένο ψάρι να μπεί στα 600λτ και αλλιώς στα 100 λτ.  Τα παράσιτα θα είναι σαν πλανήτες στο διάστημα στα 600 λτ, ενω στα 100λτ η πιθανότητα να προσκόλληθούν σε ξενιστή είναι μεγαλύτερη. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τους υπόλοιπους. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

και εγώ είχα και έχω ακόμα τη σχετική απορία και ιδίως στις περιπτώσεις που δεν μολύνονται όλα τα ψάρια. Τις περισσότερες φορές για πολλούς λόγους κάποια ψάρια μένουν αλώβητα από το παράσιτο. Δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Συνεχής κύκλος ζωής του παράσιτου μέσω του υγειούς ψαριού χωρίς αυτό να παρουσιάζει συμπτώματα και άρα συνεχής ύπαρξη του παράσιτου στο νερό ή ολοκλήρωση του κύκλου ζωής του παράσιτου. Παντού γράφουμε για fishless αντιμετώπιση, αλλά μήπως υπάρχει και αντιμετώπιση με ύπαρξη υγειών ψαριών για ίδιο ή μεγαλύτερο διάστημα ?

Τέλος δεν ξέρω αν όλες οι περιπτώσεις είναι πράγματι ick. Πιστεύω ότι σύμφωνα με τα δεδομένα του κύκλου ζωής του παράσιτου δεν δικαιολογούνται θάνατοι τύπου «χτες ούτε ένα σημάδι, έτρωγε και σήμερα έφυγε».

Για την uv μη μόνιμης λειτουργίας της. Η σταθερότητα είναι πολύ σημαντική, όπως και η σταθερότητα στην «καταστροφή» οφέλιμων βακτηρίων και φυσικής ή τεχνικής ανάπληρωσης αυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος immer έγραψε:

Καλημέρα,

και εγώ είχα και έχω ακόμα τη σχετική απορία και ιδίως στις περιπτώσεις που δεν μολύνονται όλα τα ψάρια. Τις περισσότερες φορές για πολλούς λόγους κάποια ψάρια μένουν αλώβητα από το παράσιτο. Δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Συνεχής κύκλος ζωής του παράσιτου μέσω του υγειούς ψαριού χωρίς αυτό να παρουσιάζει συμπτώματα και άρα συνεχής ύπαρξη του παράσιτου στο νερό ή ολοκλήρωση του κύκλου ζωής του παράσιτου. Παντού γράφουμε για fishless αντιμετώπιση, αλλά μήπως υπάρχει και αντιμετώπιση με ύπαρξη υγειών ψαριών για ίδιο ή μεγαλύτερο διάστημα ?

Τέλος δεν ξέρω αν όλες οι περιπτώσεις είναι πράγματι ick. Πιστεύω ότι σύμφωνα με τα δεδομένα του κύκλου ζωής του παράσιτου δεν δικαιολογούνται θάνατοι τύπου «χτες ούτε ένα σημάδι, έτρωγε και σήμερα έφυγε».

Για την uv μη μόνιμης λειτουργίας της. Η σταθερότητα είναι πολύ σημαντική, όπως και η σταθερότητα στην «καταστροφή» οφέλιμων βακτηρίων και φυσικής ή τεχνικής ανάπληρωσης αυτών.

 

Φίλε immer η απορία σου είναι πολύ σωστή.  Πράγματι κάποια ψάρια είναι πιο ανθεκτικά στο να προσβληθούν από το παράσιτο. 

Ψάρια όπως τα τάνγκ που δεν έχουν λέπια είναι τα πρώτα που θα προσβληθούν.  Γι αυτό πριν βάλω ένα τάνγκ στο ενυδρείο μου το περνάω χαλκό στην καραντίνα. Παίζω 50-50 πιθανότητα να κουβαλάει το παράσιτο. 

Κάποια άλλα ψάρια που έχουν λέπια το παράσιτο θα δυσκολευτεί να δυησδησει στο δέρμα.  Όμως προσοχή διότι μπορεί να μην είναι εμφανή τα σημάδια όμως να κρύβεται πχ στα βράνχια.  Άρα το παράσιτο θα μπει στο ενυδρείο ενώ το ψάρι δεν θα νοσεί. 

 

Όσον αφορά την UV ή το όζον η άποψη μου είναι γνωστή. Είναι για να " λεμε" ότι κάτι κάνουμε.  Οι βλάβες που μπορεί να προξενούσε είναι παραπάνω από τα οφέλη  και κυρίως δεν είναι θεραπεία Αφού το μόνο που αποστειρωνουν είναι τοπικά στην στήλη νερού και ένα απειροελάχιστο ποσοστό του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Και να συμπληρώσω οτι όσο ποιο πολλά τα λίτρα τόσο ποιο δύσκολα να μολυνθεί ενα ψάρι απο αυτό, σε περίπτωση που το εισάγουμε είτε απο αγορά κοραλλιού,ψαριού κλπ. 

 

Αλλιώς είναι ενα μολυσμένο ψάρι να μπεί στα 600λτ και αλλιώς στα 100 λτ.  Τα παράσιτα θα είναι σαν πλανήτες στο διάστημα στα 600 λτ, ενω στα 100λτ η πιθανότητα να προσκόλληθούν σε ξενιστή είναι μεγαλύτερη. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τους υπόλοιπους. 

 Αυτό που λέει ο submarine είναι πολύ σημαντικό και αποδεικνύει γιατι το ich δεν είναι θανατηφόρο στις θαλασες σε αντιθεση με ενα κλειστό κυκλωμα οπως το ενυδρειο .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 Πάντως θα ήθελα να ακουστούν και άλλες απόψεις!

Το κάποιοι να λέμε την άποψή μας δεν σημαίνει ότι είμαστε αλάνθαστοι ούτε παντογνώστες. 

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και πρέπει να ακούγονται. 

Φυσικά και υπάρχει αντίλογος και πρέπει να στοιχειοθετείται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την όμορφη παρέα..

Να με συγχωρείτε που άνοιξα το θεματάκι και χάθηκα, ήμουν μπλεγμένος με το κλείσιμο του μήνα στην εταιρία μου..

Τώρα επιστρέφω όμως δυναμικά να συνεχίσουμε το θεματάκι..

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι όσο δεν υπάρχει έξαρση ο αριθμός των πρωτοζώων είναι μειομένος και οι πιθανότητες το νερό που θα αφαιρέσουμε να είναι μολυσμένο είναι μικρότερες όχι όμως πολύ μικρότερες.. Το wikipedia γράφει αυτό ''Σε αριθμούς ατόμων αμιλλώνται με τα βακτήρια και είναι «πανταχού παρόντα», ιδίως σε υγρά περιβάλλοντα, μοναχικά ή σε αποικίες'' που σημαίνει ότι οποιοσδήποτε όγκος νερού κι αν αφαιρεθεί είναι μολυσμένος..  Συνεπώς, ισως να είναι και αυτός ο λόγος που ο τρόπος στρωσίματως ενός θαλασσινού ενυδρείου με μπόλι δεν ενδύκνειται σε σύγκριση με το στρώσιμο ενός γλυκού ενυδρείου που το μπόλι πλέον θεωρείται ως ο πιο γρήγορος και για πολλούς ο πιο safe τρόπος στρωσίματος..

Αλήθεια, ποιος πιστεύεται οτι είναι και ο κύριως λόγος που δεν χρησιμοποιούμε μπόλι σε στρωσιμο θαλασσινού συστήματος? Είναι όντως το ick που κι εγώ θεωρώ οτι υπάρχει στα περισσότερα ενυδρεία (εκτός από τα ενυδρεία που έχουν περάσει από θεραπεία και από τα ενυδρεία που τα ψάρια που φιλοξενεί είναι περασμένα πιο πριν από καραντίνα ή προληπτικές θεραπείες) ή είναι κάτι άλλο?

Σαν μπόλι δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε βιολογικό υλικό, υπάρχει και άλλος τρόπος. κι ένα κομμάτι υαλοβάμβακα από υγιές ενυδρείο μπορεί να χρησιμοποιηθει και σαν μπόλι, ή ένα κομμάτι βράχου πάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί..

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2018 at 2:14 PM, fishbone! said:

 Αυτό που λέει ο submarine είναι πολύ σημαντικό και αποδεικνύει γιατι το ich δεν είναι θανατηφόρο στις θαλασες σε αντιθεση με ενα κλειστό κυκλωμα οπως το ενυδρειο .

 

On 1/31/2018 at 8:59 AM, submarine1981 said:

Και να συμπληρώσω οτι όσο ποιο πολλά τα λίτρα τόσο ποιο δύσκολα να μολυνθεί ενα ψάρι απο αυτό, σε περίπτωση που το εισάγουμε είτε απο αγορά κοραλλιού,ψαριού κλπ. 

 

Αλλιώς είναι ενα μολυσμένο ψάρι να μπεί στα 600λτ και αλλιώς στα 100 λτ.  Τα παράσιτα θα είναι σαν πλανήτες στο διάστημα στα 600 λτ, ενω στα 100λτ η πιθανότητα να προσκόλληθούν σε ξενιστή είναι μεγαλύτερη. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τους υπόλοιπους. 

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...