Jump to content

Εύκολα κοράλλια.


Mr.Puff

Recommended Posts

Και μια μάλλον χαζή ερώτηση. Η αλατότητα για μαλακά κοράλλια, ζωάνθους ρικόρντεες και άλλα τέτοια συναφή κοράλλια πρέπει να είναι 1026 ή μπορεί να είναι με ασφάλεια και στο 1024; Επίσης για γαρίδες και διάφορα αλλά μαλάκια;

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα!

Έχω βάλει ζοανθακια, Ξένια στο fish only του γραφείου σε 1023 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mr.Puff said:

Και μια μάλλον χαζή ερώτηση. Η αλατότητα για μαλακά κοράλλια, ζωάνθους ρικόρντεες και άλλα τέτοια συναφή κοράλλια πρέπει να είναι 1026 ή μπορεί να είναι με ασφάλεια και στο 1024; Επίσης για γαρίδες και διάφορα αλλά μαλάκια;

Και πολύ άντεξες χωρίς κοράλλια.. χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Και πολύ άντεξες χωρίς κοράλλια.. χαχαχα

Δυστυχώς τα πράγματα μέχρι στιγμής δεν έχουν πάει καθόλου καλά φίλε. Έχω μεγάλη στεναχώρια  και ακόμα δεν μπορώ να διαχειριστώ την κατάσταση. Είμαι σε σημείο που πρέπει να συνέλθω και να πάρω κάποιες αποφάσεις ή να σταματήσω. Εχω φτάσει και στα οικονομικά μου όρια, οπότε από εδώ και πέρα δεν με παίρνει να κάνω λάθος. Πραγματικά ακόμα δεν είμαι σε θέση να γράψω περισσότερα. Είμαι σε μεγάλη σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε για να βοηθάμε σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις κυρίως αν σηκώνει βοήθεια!!!

Περαστικό να είναι ότι κι αν είναι Λουκά και σε περιμένουμε δυναμικό στην όμορφη παρέα μας φίλε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Δυστυχώς τα πράγματα μέχρι στιγμής δεν έχουν πάει καθόλου καλά φίλε. Έχω μεγάλη στεναχώρια  και ακόμα δεν μπορώ να διαχειριστώ την κατάσταση. Είμαι σε σημείο που πρέπει να συνέλθω και να πάρω κάποιες αποφάσεις ή να σταματήσω. Εχω φτάσει και στα οικονομικά μου όρια, οπότε από εδώ και πέρα δεν με παίρνει να κάνω λάθος. Πραγματικά ακόμα δεν είμαι σε θέση να γράψω περισσότερα. Είμαι σε μεγάλη σύγχυση.

Γιατί είσαι έτσι ρε Λουκά???

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιατί είσαι έτσι ρε Λουκά???

Λουκά πάρε βαθιά ανάσα και πες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Εδώ είμαστε για να βοηθάμε σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις κυρίως αν σηκώνει βοήθεια!!!

Περαστικό να είναι ότι κι αν είναι Λουκά και σε περιμένουμε δυναμικό στην όμορφη παρέα μας φίλε!!!

Πολλές μαζεμένες κατραπακιές. Και εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι περαστικό αλλά δυστυχός ο κατήφορος συνεχίζεται.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιατί είσαι έτσι ρε Λουκά???

Διονύση είναι η φάση φίλε που τα χάνεις όλα και τις περισσότερες φορές χωρίς να υπάρχει ΚΑΜΙΑ εξήγηση. Το ξέρεις αυτό το συναίσθημα.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Λουκά πάρε βαθιά ανάσα και πες.

Νικόλα πραγματικά ακόμα είμαι σε σύγχυση και δεν ξέρω αν σταμάτησε ο κατήφορος. Ακόμα μετράω απώλειες και δεν σταματάει. Θα τα πούμε σίγουρα τις επόμενες ημέρες για να δω και πως θα συνεχίσω, αν συνεχίσω.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τρομαζεις ετσι οπως σε ακουω. Το θεμα μας παραμενει στο ενυδρειο ετσι;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Με τρομαζεις ετσι οπως σε ακουω. Το θεμα μας παραμενει στο ενυδρειο ετσι;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι μόνο στο ενυδρείο είναι θέμα ευτυχώς! Απλά είναι εντελώς αποκαρδιωτικό ξαφνικά να έχεις ολικές απώλειες στα ζωντανά σου, και όλος σου ο κόπος (και το χρήμα) να πηγαίνουν χαμένα. Το χόμπι είναι για να σε χαλαρώνει και να σε κάνει χαρούμενο, όχι να σε απογοητεύει, πόσο μάλλον όταν γίνεται αυτό συνέχεια. Τέλος πάντων, συνεχίζω με άλλο προσανατολισμό αυτή τη φορά, αφού το project FOWLR δεν είναι πλέον στις δυνατότητές μου.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Ναι μόνο στο ενυδρείο είναι θέμα ευτυχώς! Απλά είναι εντελώς αποκαρδιωτικό ξαφνικά να έχεις ολικές απώλειες στα ζωντανά σου, και όλος σου ο κόπος (και το χρήμα) να πηγαίνουν χαμένα. Το χόμπι είναι για να σε χαλαρώνει και να σε κάνει χαρούμενο, όχι να σε απογοητεύει, πόσο μάλλον όταν γίνεται αυτό συνέχεια. Τέλος πάντων, συνεχίζω με άλλο προσανατολισμό αυτή τη φορά, αφού το project FOWLR δεν είναι πλέον στις δυνατότητές μου.

Συνέχισε Λούκα όπως σ αρέσει κ επιθυμείς. Το θέμα είναι να σε γεμίζει και να το ευχαριστιεσαι!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Το fowlr δεν επιασα. Δε ξερω αν εισαι νεος στο χομπι, αλλα σε καταλαβαινω. Και εγω ξεκινησα, εχω δωσει πολυυυυυ χρημα, και καποιες φορες ενιωθα οτι ξεκιναει το κακο. Ακομα ρολλαρει. Ασχετως αν εχω γεμισει φυτα μεσα που δε ξερω γιατι φυτρωνουν!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gio7 έγραψε:

Το fowlr δεν επιασα. Δε ξερω αν εισαι νεος στο χομπι, αλλα σε καταλαβαινω. Και εγω ξεκινησα, εχω δωσει πολυυυυυ χρημα, και καποιες φορες ενιωθα οτι ξεκιναει το κακο. Ακομα ρολλαρει. Ασχετως αν εχω γεμισει φυτα μεσα που δε ξερω γιατι φυτρωνουν!

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Fish only with live rock. Το ξεκίνησα έτσι με σκοπό να βάλω ψάρια τα οποία δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω σε reef. Όμως δυστυχώς τα πράγματα δεν πηγαν καθόλου καλά και εχω χάσει ολα μου τα ψάρια.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Συνέχισε Λούκα όπως σ αρέσει κ επιθυμείς. Το θέμα είναι να σε γεμίζει και να το ευχαριστιεσαι!!!!! 

Ναι φίλε. Το ενυδρείο σιγά σιγά γυρνάει σε light reef με έμφαση στα εύκολα μαλακά κυρίως κοράλλια, και μερικά ψάρια τα οποία θσ παίρνω μόνο αν έχουν μείνει αρκετό χρονικό διάστημα στο μαγαζί. Καραντίνα δυστυχώς δεν μπορώ να έχω αν και κανονικά πρέπει.

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Λουκά κανένα νέο; 

Αγάπη, αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι fishless κι έτσι θα παραμείνει για 40 ακόμα ημέρες για να κάνει το παράσιτο τον κύκλο του. Υπάρχει μόνο μια γαρίδα  cleaner, και θα μπαίνουν σιγασιγά ευκολά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Λουκά από τι τα έχασες;
Οντίνιουμ;

Δυστηχός ναι. Πολύ άτιμο πράγμα. Όταν το βλέπεις είναι συνήθως πολύ αργά για να κάνεις κάτι.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...