Jump to content

Μερικές Απορίες


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα βρηκα καλη φωτο απο το μπαλαστ, που θελεις να παρεις απο ιντερνετ. Ειναι ετοιμο για χρηση. Απλα μια λαμπα  δεν αρκει, πρεπει δυο να βαλεις!

Δηλαδή το Ballast TN-200 20W κάνει για τη λάμπα που θέλω; Τι σημαίνει ότι πρέπει να βάλω 2 λάμπες; Δε μπορώ να βάλω και 1 στο Ballast;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δηλαδή το Ballast TN-200 20W κάνει για τη λάμπα που θέλω; Τι σημαίνει ότι πρέπει να βάλω 2 λάμπες; Δε μπορώ να βάλω και 1 στο Ballast;

Για 15w λαμπα δεν κανει. Θα αναψει, αλλα μπορει να καει γρηγορα(μπορει και να αντεξει μεχρι 5-6 μηνες) και θα χρεαστεις αλλη λαμπα( μου το ειπε ηλεκτρολογος). Δευτερη λαμπα εχεις; η θα κρεμασεις παλι Aquael; Σ άυτο το μπαλαστ μπανει μονο 1 λαμπα, εσυ για τα 50 λ σου χρεαζεσαι 2.

Για  τα lumen διαβασε

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πιο πάνω έχω αναρτήσει κάτι φωτογραφίες από το καπάκι του ενυδρείου μου...Κάπως έτσι φαντάζομαι, αλλά μπορεί να αγοράσω και tire up.

Αυτο που σκεφτεσαι ειναι πολυ επικίνδυνο. Αλλο να δεσεις ενα φωτιστικουλι LED και αλλο λαμπα φθοριου, Ανεβαζουν πολυ θερμοκρασια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για 15w λαμπα δεν κανει. Θα αναψει, αλλα μπορει να καει γρηγορα(μπορει και να αντεξει μεχρι 5-6 μηνες) και θα χρεαστεις αλλη λαμπα( μου το ειπε ηλεκτρολογος).

Πώωω!!!!:AAGGGHHH: Δεν έχω καταλάβει τελικά τι πρέπει να αγοράσω, με τι εξοπλισμό να το αγοράσω και πού μπορώ να τα βρω αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση απλά το λέω χαριτολογώντας, είναι σαν να σε πέταξαν στην θάλασσα και τώρα προσπαθείς να μάθεις κολύμπι. :)

 

Σου λείπουν κάποιες βασικές γνώσεις..., απο που να το πιάσουμε το θέμα και που να καταλήξουμε,

στην ουσία όλο το σύστημα θέλει φτιάξιμο απο την αρχή.  Μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις και αγορές, σκέψου πρώτα τη θέλεις να φτιάξεις και πιάσ΄ τα ένα ένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Χωρίς παρεξήγηση απλά το λέω χαριτολογώντας, είναι σαν να σε πέταξαν στην θάλασσα και τώρα προσπαθείς να μάθεις κολύμπι. :)

Δυστηχώς αυτή είναι η αλήθεια...Ήδη από το δημοτικό η νονά μου, μου αγόρασε- έτσι επειδή ήθελα- ένα ενυδρείο(καταλαβαίνετε για τι μιλάω- πλαστικό, 11 λίτρα με 2 χρυσόψαρα μέσα...απορώ πώς το ένα έζησε 4-5 χρόνια). Τέλος πάντων, μετά από πολλές αλλαγές...ψαριών κατάλαβα ότι για να ζήσουν δε χρειάζονται μόνο τροφή και αντιχλώριο..Από τότε άρχιζα να αγοράζω(χωρίς πολλές φορές να ξέρω τι προσφέρει αυτό που αγοράζω) και κατέληξα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Σου λείπουν κάποιες βασικές γνώσεις..., απο που να το πιάσουμε το θέμα και που να καταλήξουμε,

στην ουσία όλο το σύστημα θέλει φτιάξιμο απο την αρχή.  Μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις και αγορές, σκέψου πρώτα τη θέλεις να φτιάξεις και πιάσ΄ τα ένα ένα.

Το σημαντικότερο και πιο άμεσο θέμα που πρέπει να λύσω(μπορεί και να κάνω λάθος) νομίζω ότι είναι ο φωτισμός. Έχω Μόνο μία λάμπα- κατάλληλη για nano reef(εγώ υποτίθεται ότι έχω τροπικού νερού ενυδρείο) και η τσέπη μου σηκώνει μέχρι 15€ για το όλο σύστημα του φωτισμού. Μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω κάτι που να μπορεί να τοποθετηθεί στο καπάκι και να ικανοποιεί τις ανάγκες ενός απλού βιότοπου με εύκολα φυτά; (εννοείται εφόσων υπάρχει αυτό που ζητάω) 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαναανήγω το θέμα γιατί έχω εξελίξεις. Αγόρασα λεπτό και λίγο πιο σκούρο χαλίκι, αλλά τώρα είμαι επιφυλακτικός πώς να το βάλω. Η βαλισνέρια που έχω, έχει ριζώσει στο χοντρό χαλίκι σε τέτοιο βαθμό, ώστε να έχουν αναπτυθεί φύλλα της σε αρκετή απόσταση από τη κεντρική ρίζα. Μπορείτε να μου δώσετε καμιά συμβουλή για το πως να βγάλω με ασφάλεια τα φυτά και έπειτα να τα ξαναφυτέψω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ρίξε μια ματιά στο βιντεακι που σου βάζω παρακάτω.:)

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να χωρίσω την ενιαία ρίζα που δεν έχω πειράξει μετά την αγορά. Τις μικρές ρίζες που θα προκύψουν μπορώ να τις βάλω όπου θέλω ή είναι καλό να είναι κοντά η μία στην άλλη; Επιπλέον, (πέρα από τα αμέτρητα προβλήματα του ενυδρείου μου) εμφανίστηκαν μετά τη προ-τελευταία αλλαγή νερου πάνω σε μερικά φύλλα κάτι άσπροι κόκκοι...Πως φεύγουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να χωρίσω την ενιαία ρίζα που δεν έχω πειράξει μετά την αγορά. Τις μικρές ρίζες που θα προκύψουν μπορώ να τις βάλω όπου θέλω ή είναι καλό να είναι κοντά η μία στην άλλη; Επιπλέον, (πέρα από τα αμέτρητα προβλήματα του ενυδρείου μου) εμφανίστηκαν μετά τη προ-τελευταία αλλαγή νερου πάνω σε μερικά φύλλα κάτι άσπροι κόκκοι...Πως φεύγουν;

Μπορείς να τις βάλεις σε όποιο σημείο θέλεις. Θα ήταν πιο όμορφο όμως αν τις έβαζες κοντά ώστε να δημιουργήσουν συστάδες. Στη συνέχεια που θα πιάσει το φυτό στο βυθό, θα πετάξει δρομείς και θα κουραστείς να το περιορίζεις. Τώρα για τους άσπρους κόκους μια φωτογραφία ίσως να βοηθούσε στην αναγνώρηση του προβλήματος.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τώρα για τους άσπρους κόκους μια φωτογραφία ίσως να βοηθούσε στην αναγνώρηση του προβλήματος.:)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:thumbsu: Φωτογραφία θα ανεβάσω αύριο(σήμερα δεν έχω πολύ χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Κατά το τάισμα (νιφάδες για guppy και Daphnia), μερικά ψάρια ρουφάνε αέρα και η άνωσή τους είναι πολύ μεγάλη με αποτέλεσμα να μη μπορούν να ισορροπήσουν. Μετά από μερικές ώρες συνέρχονται. Όμως, το να έχουν αέρα στη κοιλιά τους, κάνει κακό έστω μακροπρόθεσμα στην υγεία τους;;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...