Jump to content

Στήσιμο Καινούργιου ενυδρείου


Recommended Posts

καλησπερα στήνοντας το καινούργιο ενυδρείο από 100 Άρη σε 250 λίτρα και από χρυσόψαρα και κοι αλλαγή σε πιράνχας θέλω να βάλω κάποια ξύλα στο ενυδρείο , πήρα κάποια από έναν φίλο μου αρκετά μεγάλα που τα είχε ήδη στο δικό του ενυδρείο , αφού τα έβρασα μισή ωριτσα είδα ότι είναι πολύ πως να το πω , γλυτσιασμενα, δηλ τα πειράζω με το δάχτυλο και βγάζουν ξύλο μουσκεμένο εύκολα , τι να κάνω να τα βάλω η θα έχουμε καμία ιστορία , μήπως αρρωστήσουν τα ψάρια η βάψουν πολύ το νερό ; 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στον σωστό τομέα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αν τα ξυλα ειναι ενυδρειακα και οχι μαζεμενα απο τη φυση,τοτε δεν εχεις κανενα φοβο.

Τα τριβεις να φυγει αυτο που εχει πανω και τα βαζεις κανονικα στο ενυδρειο σου,καμια φορα πιανουν κατι σαν μαυριλα πανω τους απο τον καιρο που με τριψιμο φευγει.

Αν ειναι μαζεμενα απο τη φυση,τοτε αναλογα τι ξυλο ειναι μπορει και να αρχιζει να διαλυεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το θέμα μεταφέρθηκε στον σωστό τομέα. 

Ευχαριστώ δεν το κατάλαβα που το είχα γράψει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Καλημερα!

Αν τα ξυλα ειναι ενυδρειακα και οχι μαζεμενα απο τη φυση,τοτε δεν εχεις κανενα φοβο.

Τα τριβεις να φυγει αυτο που εχει πανω και τα βαζεις κανονικα στο ενυδρειο σου,καμια φορα πιανουν κατι σαν μαυριλα πανω τους απο τον καιρο που με τριψιμο φευγει.

Αν ειναι μαζεμενα απο τη φυση,τοτε αναλογα τι ξυλο ειναι μπορει και να αρχιζει να διαλυεται.

Ναι είναι ενυδρείακα ευχαριστώ τα έτριψα και έφυγε όλη η μαυρίλα και γλίτσα και είδη φενονται πολύ καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2018 at 3:16 ΜΜ, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Ναι είναι ενυδρείακα ευχαριστώ τα έτριψα και έφυγε όλη η μαυρίλα και γλίτσα και είδη φενονται πολύ καλύτερα 

Τι σκέφτεσαι για τη συνέχεια?:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι σκέφτεσαι για τη συνέχεια?:)

4 η 5 red belly 2 πλεκο μπορεί και 4 τιγράκια για αρχή μετά μπορεί να τα βγάλω γιατί δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο ενυδρείο .μαύρο χαλίκι ψιλό 2 βράχους, τις ρίζες και κανα 2-3 ανουμπιες , φίλτρο το εξωτερικό 350 τις eheim(600 λίτρα την ώρα μήπως έπρεπε να πάρω μεγαλύτερο ;)το οποίο είδη δουλεύει στο μικρό ενυδρείο για να φτιάξω βιολογία ,  Για να το έχω έτοιμο για το πιο μεγάλο έχω βάλει και μπόλι από το πιο μικρό φίλτρο , σε μια βδομάδα θα το έχω τοποθετήσει θα βάλω και 15 μέρες τα κοι και χρυσόψαρα και μετά θα βάλω τα τερατάκια μου ! (Αφού πρώτα βγάλω τα αλλά χαχα)αν βρω κάποιο κόλλημα θα ξαναρώτησω.οπα οπα καλά που το σκέφτηκα βάφω την πλάτη του ενυδρείου με μαύρο πλαστικό 4 χέρια και ενώ από την μεριά που το βάφω είναι τέλειο και κατάμαυρο όταν το κοιτάζω από μπροστά φενονται έντονα οι βουρτσιες από το ρόλο , τι κάνω τώρα να του πατήσω σπρέι μαύρο από πάνω η να το βάψω αλλά 2-3 χέρια ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και με το καλό να πας στο μεγαλύτερο. 

250 λίτρα είναι ενυδρείο max 100x50x50, δηλαδή ένα προσωρινό σπίτι για τα πιρανια σου. Πίστεψε με θα αναπτυχθούν πολύ γρήγορα και τα 250 λίτρα θα δείξει κλουβί για τα ψάρια σου. Είναι ψάρια που θα πιάσουν εύκολα τους 25-30 πόντους, αν βρουν βασικά πράγματα. Και φυσικά μιλάμε για ψάρια που ζουν σε κοπάδι, έχουν ιεραρχία, έχουν καυγάδες, οπότε εκεί δεν θα χωρούν. Στο δικό μου, που είναι περίπου πλέον 700 λίτρα καθαρά για τα ψάρια, τα 9 ψάρια είναι οριακά. 

Τα τιγράκια μην τα βάλεις για κανένα λόγο, θα γίνουν τροφή. 

Έχω ζήσει αρκετά χρόνια τα ψάρια, από τους 5-6cm που τα πήρα μέχρι τους 25 που είναι τώρα, οπότε έχω καλή εικόνα. Και σίγουρα θα πω ότι είναι παρεξηγημένα ψάρια από πολλές απόψεις. 

Τα υπόλοιπα είναι δικό σου θέμα. Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ τα red bellyχρειάζονται αρκετά λίτρα. Ρίξε μια ματιά και στο ενυδρείο του dimitrios για να έχεις μια εικόνα των αναλογιών.:)

Δυστυχώς το ξέρω ☹️☹️

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Φίλε μου καλημέρα και με το καλό να πας στο μεγαλύτερο. 

250 λίτρα είναι ενυδρείο max 100x50x50, δηλαδή ένα προσωρινό σπίτι για τα πιρανια σου. Πίστεψε με θα αναπτυχθούν πολύ γρήγορα και τα 250 λίτρα θα δείξει κλουβί για τα ψάρια σου. Είναι ψάρια που θα πιάσουν εύκολα τους 25-30 πόντους, αν βρουν βασικά πράγματα. Και φυσικά μιλάμε για ψάρια που ζουν σε κοπάδι, έχουν ιεραρχία, έχουν καυγάδες, οπότε εκεί δεν θα χωρούν. Στο δικό μου, που είναι περίπου πλέον 700 λίτρα καθαρά για τα ψάρια, τα 9 ψάρια είναι οριακά. 

Τα τιγράκια μην τα βάλεις για κανένα λόγο, θα γίνουν τροφή. 

Έχω ζήσει αρκετά χρόνια τα ψάρια, από τους 5-6cm που τα πήρα μέχρι τους 25 που είναι τώρα, οπότε έχω καλή εικόνα. Και σίγουρα θα πω ότι είναι παρεξηγημένα ψάρια από πολλές απόψεις. 

Τα υπόλοιπα είναι δικό σου θέμα. Καλή συνέχεια :)

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι , δυστυχώς το ξέρω και δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερα λίτρα είναι το όριο μου λόγω χώρου , τώρα για αρχή θα ξεκινήσω έτσι αν μεγαλώσουν αρκετά γρήγορα θα ψάξω κάποια άλλη λύση , όσο για τα τιγράκια λες να μην τα βάλω ; Έχω δει παρά πολλά βίντεο στο γιου τιουμπ με παρά πολλά ενυδρεία με τιγράκια μέσα , τους πλεκο δεν θα έχουμε θέμα ;μου έχουμε πει ότι ότι μπει πρώτο στο ενυδρείο μέσα και μετά μπούνε τα πιρανια δεν το πειράζουν γιατί ας πούμε σέβονται την ιεραρχία του παλιουρα του παλιοσειρα αληθεύει ;χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι πλεκο είναι οπλισμένοι, με τόσα αγκάθια τα πιρανια δεν το σκέπτονται να επιτεθούν, τουλάχιστον όσο είναι υγιές το ψάρι. Τα τιγράκια που θα μείνουν μικρά, δεν θα την γλυτώσουν 

Link to comment
Share on other sites

Μικρότεροι θηρευτές, με λιγότερες απαιτήσεις σε λίτρα, και απίστευτη κίνηση.

Οριακά βέβαια, αλλά θα τα δοκίμαζα στα λίτρα σου (προυπόθεση μήκος ένα μέτρο).

http://www.seriouslyfish.com/species/exodon-paradoxus/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μικρότεροι θηρευτές, με λιγότερες απαιτήσεις σε λίτρα, και απίστευτη κίνηση.

Οριακά βέβαια, αλλά θα τα δοκίμαζα στα λίτρα σου (προυπόθεση μήκος ένα μέτρο).

http://www.seriouslyfish.com/species/exodon-paradoxus/

Ωραία επιλογή τα τετρα με δόντια! Όμορφα, κινητικά, τα έχω δει σε ενυδρείο φίλου 100χ40χ40 για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά και σε άλλα παρόμοια ενυδρεία, όχι μικρότερα του μέτρου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μικρότεροι θηρευτές, με λιγότερες απαιτήσεις σε λίτρα, και απίστευτη κίνηση.

Οριακά βέβαια, αλλά θα τα δοκίμαζα στα λίτρα σου (προυπόθεση μήκος ένα μέτρο).

http://www.seriouslyfish.com/species/exodon-paradoxus/

Δεν τα ξερά καν όμορφα πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...