Jump to content

Σχετικά με κλαδέματα


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

θα ήθελα να πω τις παρατήσεις μου πάνω σε ένα θέμα που λέγεται κλαδέματα και να ακούσω και τις απόψεις σας.

Έχω παρατηρήσει πως γίνεται αρκετή κουβέντα για φυτεμένα ενυδρεία, ζήτηση κλαδεμάτων και γενικώς περί φυτών. Όταν όμως κοιτώ στις αγγελίες παρατηρώ πως μόνο ελάχιστοι (και συνήθως οι ίδιοι) βάζουν αγγελίες που χαρίζουν κλαδέματα. Οι εύλογη απορία μου είναι, πως από τη στιγμή που συνέχεια συζητάμε για φυτά (τις περισσότερες φορές και πολύ εύκολα μάλιστα), που πάνε αυτά τα φυτά? Δεν μεγαλώνουν? Δεν κλαδεύονται? Δεν μοιράζονται? Μήπως γίνονται σαλάτα? :)

-Αν γίνονται σαλάτα καλά κάνουν και γίνονται, αλλά τουλάχιστον να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν τα τρώμε τι γεύση έχει το καθένα από αυτά ;)

-Αν χαλάνε τα φυτά και τα χάνουμε τότε μπορούμε να το συζητήσουμε να βρούμε τι φταίει και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο με τις απόψεις και τις εμπειρίες του.

-Αν τα τρώνε τα ψάρια και πάλι θα μπορούμε να το σημειώνουμε κάπου για να ξέρουμε τις γευστικές προτιμήσεις των ψαριών μας. :angry2:

-Αν από την άλλη απλά βαριόμαστε να βγάλουμε αγγελία για να τα χαρίσουμε/δώσουμε/πουλήσουμε και απλά τα πετάμε, τότε ντροπή μας :wootwoot:

Αλήθεια εσείς έχετε κλαδέματα? Από τι φυτά? Τι τα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρησή σου αλλά εγώ που μένω στην Καβάλα σε ποιον να τα δώσω τα κλαδέματα. Την στιγμή τώρα που μιλάμε έχω αρκετά μικρά φυτά Microsorum pteropus Windelov και δυστυχώς είμαι ο μονός από Καβάλα σε αυτό το φόρουμ.

Αλλά εάν βρεθεί κάποιος στην Καβάλα ευχαρίστως να των δώσω εάν έχω την συγκεκριμένη στιγμή φυτά. Καταθέτω την λίστα με τα φυτά που έχω (κάποια μεγαλώνουν πολύ αργά και δεν μπορώ εννοείτε να δώσω παρά σπάνια)

1. Anubias Nana

2. Cabomba caroliniana

3. Cryptocoryne balansae

4. Cryptocoryne parva

5. Cryptocoryne wendtii brown

6. Cryptocoryne wendtii green

7. Echinodorus Dschungelstar Nr. 1

8. Echinodorus Dschungelstar Nr. 5

9. Echinodorus bleheri

10. Echinodorus parva Tropica

11. Echinodorus tenellus

12. Eusteralis spec.

13. Hydrotriche hottoniiflora

14. Hygrophila polysperma SUNSET

15. Mayaca fluviatilis sp.

16. Microsorum pteropus Windelov

17. Myriophyllum mattogrossense Red

18. Nesaea spec.

19. Nuphar japonica

20. Nymphaea lotus var. rubra

21. Saururus cernuus

22. Spiranthes cernua

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω και πάρα πολλά μάλιστα αλλά λόγω της περιοχής που διαμενω είναι πολύ δύσκολο να τα δωρίσω κάπου εκτός βέβαια και αν υπάρχει κάποιος από την ευρύτερη περιοχή της Ναυπάκτου ή ακόμα και της Πατρας και θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις πως το θέμα δεν έχει σκοπό να μαλώσει κανέναν για το τι κάνει τα κλαδέματά του, αλλά για να δούμε τελικά τι τα κάνουμε (αν τα κάνουμε) ;)

Blackghost μπορείς να βάλεις κάποια αγγελία για κλαδέματα και να δεις αν θα ζητήσει κανείς :angry2: Ποτέ δεν ξέρεις... εδώ εγώ έχω στείλει ολόκληρο κουβά στα Γιάννενα από Αθήνα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα κλαδέματα μου δεν είναι όμως διαθέσιμα μια συγκεκριμένη στιγμή (διότι σπάνια λέω σήμερα έχει κλάδεμα, αλλά οπότε το κρίνω εγώ απαραίτητο ''πέφτει'' ψαλίδι σε κάθε ενυδρείο διαφορετικές στιγμές) όποτε και οι ποσότητες που κάθε στιγμή διαθέτω δεν είναι άξιας μεταφοράς. Μόνο κάποιος από την ευρύτερη περιοχή που μένω μπορεί να με έχει επίσημο προμηθευτή ζωντανών φυτών όλο το χρόνο! (Αφού θα του δίνω λίγα λίγα συνέχεια..)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν κλαδεύω τα δίνω πρώτα απ όλα σε φίλους μου που έχουν ενυδρεία. Εάν δεν τους ενδιαφέρουν βγαίνουν στις αγγελίες για χάρισμα. Μερικές φορές μου χαλάνε περιμένοντας κάποιον οπότε πάνε στα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

θα ήθελα να πω τις παρατήσεις μου πάνω σε ένα θέμα που λέγεται κλαδέματα και να ακούσω και τις απόψεις σας.

Έχω παρατηρήσει πως γίνεται αρκετή κουβέντα για φυτεμένα ενυδρεία, ζήτηση κλαδεμάτων και γενικώς περί φυτών. Όταν όμως κοιτώ στις αγγελίες παρατηρώ πως μόνο ελάχιστοι (και συνήθως οι ίδιοι) βάζουν αγγελίες που χαρίζουν κλαδέματα. Οι εύλογη απορία μου είναι, πως από τη στιγμή που συνέχεια συζητάμε για φυτά (τις περισσότερες φορές και πολύ εύκολα μάλιστα), που πάνε αυτά τα φυτά? Δεν μεγαλώνουν? Δεν κλαδεύονται? Δεν μοιράζονται? Μήπως γίνονται σαλάτα? :)

-Αν γίνονται σαλάτα καλά κάνουν και γίνονται, αλλά τουλάχιστον να μαθαίνουμε κι εμείς που δεν τα τρώμε τι γεύση έχει το καθένα από αυτά ;)

-Αν χαλάνε τα φυτά και τα χάνουμε τότε μπορούμε να το συζητήσουμε να βρούμε τι φταίει και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο με τις απόψεις και τις εμπειρίες του.

-Αν τα τρώνε τα ψάρια και πάλι θα μπορούμε να το σημειώνουμε κάπου για να ξέρουμε τις γευστικές προτιμήσεις των ψαριών μας. :angry2:

-Αν από την άλλη απλά βαριόμαστε να βγάλουμε αγγελία για να τα χαρίσουμε/δώσουμε/πουλήσουμε και απλά τα πετάμε, τότε ντροπή μας :wootwoot:

Όχι φίλε Ιωάννη δεν τα πετάμε βέβαια, οι αφρικάνες μου αναλαμβάνουν όλα τα απαιτούμενα παρακλαδέματα, έτσι εγώ ησύχασα, αλλά θα ησυχάσουν και αυτές όταν τα φάνε όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κλαδεματα απο 2 φυτα πολυσπερμα και ενα αλλο που δεν θυμαμε ονομα.κλαδευω καθε 3 εβδομαδες και τα φυτευω στην αρχη σε γλαστρα και μετα μολις βγαλουν καλη ριζα στο0 βυθο.καλα κανω;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που μένω στην Αλεξανδρούπολη και δεν είναι κανένας αλλος εδω κοντά ενα κλαδεμα απο ενα φυτό που είχα το εδωσα στο pet shop γιατι δεν ήθελα να το πετάξω.

Τοσα ενυδρεία εχει εκεί ας το βάλει σε ενα. Ολόκληρο φυτό με ριζες ήταν ειχε και μπουμπουκάκια επάνω οπότε μπορεί και να του ανθισε :)

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που εχω κλαδεματα βγαζω αγγελια αλλα αν δεν υπαρξει ενδιαφερον τα πεταω.

Link to comment
Share on other sites

Οι συναντήσεις που κάνουμε είναι το καλύτερο μέρος για να φέρνετε τα κλαδέματα σας. Εκεί όλο και κάποιος θα ενδιαφερθεί να τα πάρει και δεν θα πάνε χαμένα. Άρα να προγραμματίζετε κλαδέματα κοντά στην Συνάντηση θα βοηθούσε πολλούς από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ρίζα νούφαρου ξυδάτη (Su Renkon)

1 σκελίδα (25 cm) ρίζας νούφαρου

1/4 κούπας λεπτές φέτες abalone (είδος στρειδιού)

1/4 κούπας νερό

1/4 κούπας λεπτές φέτες καρότο

1/8 κούπας ξύδι

1 κουταλάκι του γλυκού καβουρδισμένους σουσαμόσπορους

3 κουταλιές της σούπας ζάχαρη

1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

Για την εκτέλεση πατήστε εδώ

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ανοίγει ένα τέτοιο θέμα και παίρνουν θέση (με ιδιαίτερα καλή διάθεση βέβαια) μόνο οι φίλοι από Καβάλα, Ναύπακτο, Κύπρο, Αλεξανδρούπολη, συν 1-2 άλλους. Στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη που οι παραλαβές φυτών οργιάζουν τι γίνεται; Έχουμε όλοι τόσους πολλούς φίλους και τα μοιράζουμε και δεν μένουν καθόλου; Μήπως όντως τα ταίζουν όλοι στις αφρικάνες τους; Μήπως όντως τα τρώμε; Μήπως απλά βαριόμαστε να βάλουμε μια αγγελία και τα αφήνουμε να σαπίζουν σε ένα κουβά μέχρι να τα πετάξουμε;

Εγώ αντίθετα θα πω ότι τα φυτά απλά δεν ευδοκιμούν στα ενυδρεία ή ότι τα καταφέρνουν σε λίγα ενυδρεία. Μπορεί η άγνοια, μπορεί η αδιαφορία για την ανάπτυξή τους. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο για να δικαιολογήσω τις μεγάλες ποσότητες που διατίθενται και πωλούνται από τα μαγαζιά. Θεωρώ ότι είναι κρίμα να θεωρούνται τα φυτά μέρος των αναλώσιμων σε ένα ενυδρείο αλλά δυστυχώς έτσι φαίνεται ότι είναι. Εγώ προσωπικά θα το ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναβάλω αγγελία για δωρεάν κλαδέματα. Μάλλον θα αρχίσω την αναζήτηση στο www.google.co.jp για να βρω καμιά καλή συνταγή για rotala γιαχνί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα το ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά να ξαναβάλω αγγελία για δωρεάν κλαδέματα.

ΟΧΙ ΜΗ Νeon!!!

Σε παρακαλουμε οχι, Οοοοοολοι εμεις που κατα καιρους προμηθευεις με πανεμορφα και υγιη κλαδεματα!!!

Και υποσχομαστε οταν μεγαλωσουν πολυ και πυκνωσουν αυτα που εχουμε ηδη παρει, να βαζουμε ανελλυπως εβδομαδιαια αγγελια για χαρισματα!!! :)

Τι λετε παιδες? Στηριχτε με λιγο εδω.... ;)

Αννυ

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη και Γιάννη η κουβέντα που έχετε ξεκινήσει είναι πολύ σοβαρή.

Είναι όντως κρίμα να χάνονται τόσα φυτά που σαπίζουν σε ενυδρεία ή να πετιούνται τα κλαδέματα στα σκουπίδια. Πρέπει να μάθουμε να μοιραζόμαστε αυτά που σε εμάς περισσεύουν και σε άλλους κοστίζουν αρκετά λεφτά.

Βέβαια μπορεί όλοι να μην έχουν τα μεγάλα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία αλλά έστω και ένα κλάδεμα από κάποιο φυτό όλο και κάποιον μπορεί να ενδιαφέρει και σε κάποιο ενυδρείο να χρειαστεί. Αν θυμάστε στις αρχές στις συναντήσεις όλοι φέρναν κλαδέματα και στο τέλος δεν είχε μείνει τίποτα. Για κάποιο λόγο αυτό ατόνησε στην πορεία. Ας ελπίσουμε να αρχίσουμε να βλέπουμε όλο και πιο όμορφα, σωστά στημένα, φυτεμένα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

neon, δε θέλω να πιστέψω ότι όσοι παίρνουν φυτά απ' τις αγγελίες, τα χρησιμοποιούν για πειράματα κάθε είδους ή σε συνταγές της Βέφας! :angry2:

Χάρις εσάς που δίνετε κλαδέματα, έχω βελτιώσει την εικόνα (και τις συνθήκες) του ενυδρείου μου.

Έχω ήδη δώσει κερατόφυλλο σε φίλο που έχει λιμνούλα και εννοείται ότι, την απομένη που δε θα βρεθεί φίλος να τα πάρει, θα βάλω αγγελία ;)

Μια σαλάτα με φύκια, άλγες κλπ κλπ μπορεί να είναι υγειηνή αλλά προτιμώ τα κλασικά λαχανικά :)

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος βαριεται να βαλει αγγελια και εχει κλαδεματα για χαρισμα ας μου στειλει ενα π.μ.ειναι κριμα να τα πεταμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα θα πω ότι τα φυτά απλά δεν ευδοκιμούν στα ενυδρεία ή ότι τα καταφέρνουν σε λίγα ενυδρεία. Μπορεί η άγνοια, μπορεί η αδιαφορία για την ανάπτυξή τους. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο για να δικαιολογήσω τις μεγάλες ποσότητες που διατίθενται και πωλούνται από τα μαγαζιά...

Μιχάλη σε σχετική έρευνα που έγινε στην Γερμανία πριν λίγα χρόνια βγήκαν τα εξής αποτελέσματα, το 80% των ψαριών και των φυτών στα ενυδρεία μας να χάνετε.

Πιο συγκεκριμένα τα φυτά επιβιώνουν μέσο όρο 3 μήνες ενώ τα ψάρια 1 χρόνο.

Εάν όλοι διατηρούσαμε τα φυτά και τα ψάρια σωστά σε ενημερώνω θα έκλιναν πολλά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο αν και χωραει λιγο πλακιτσα..

Λοιπον εγω για παραδειγμα εχω 5 φιλους με ενυδρειο/α που δεν συμμετεχουν ενεργα στο φορουμ..+1 που συμμετεχει..οποτε κανεεενα κλαδεμα μου δεν παει για πεταμα.

Θα συμφωνισω οτι αν οργανωθουμε καλυτερα πολλα μαγαζια θα προβληματιστουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτά επιβιώνουν μέσο όρο 3 μήνες ενώ τα ψάρια 1 χρόνο.

;):)

Παρακμή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα φυτα επιβιωνουν 3 μηνες και τα ψαρια 1 χρονο.Εγω εχω ψαρια 7 χρονια και φυτα απο κλαδεματα και απο ευγενικη δωρεα απο εσας εδω μεσα στο φορουμ εδω και 1 χρονο χωρις να παθουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίζα νούφαρου ξυδάτη (Su Renkon)

1 σκελίδα (25 cm) ρίζας νούφαρου

1/4 κούπας λεπτές φέτες abalone (είδος στρειδιού)

1/4 κούπας νερό

1/4 κούπας λεπτές φέτες καρότο

1/8 κούπας ξύδι

1 κουταλάκι του γλυκού καβουρδισμένους σουσαμόσπορους

3 κουταλιές της σούπας ζάχαρη

1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι

Για την εκτέλεση πατήστε εδώ

Παιδιά αυτό είναι όντως σοβαρό θέμα, αν και δεν πιστεύω ότι κάποιοι από εδώ μέσα πετάνε στα σκουπίδια τα κλαδέματα τους.

Παιδιά, αν καλοσκεφτείτε όμως την συνταγή πιο πάνω, ίσως να μιλάμε για μια από τις ακριβότερες μερίδες φαγητού στον κόσμο. 25εκ. νούφαρο μπορεί κάλλιστα να κοπεί σε πέντε ξεχωριστά φυτά άρα σε ευρώ, μεσος όρος 15 ευρώ το κάθε ένα τότε μιλάμε για 75ευρώ, μόνο το πρώτο υλικό!!! Πού είναι τα άλλα υλικά, ο κόπος το ψήσιμο κ.α.

Ε! καλά όλο φαντασία αυτοί οι Ιάπωνες.

Παρεπιπτώντως abalone είναι είδος μαλακίου της κατηγορίας leurotomarioidea στην ελληνική αλλιότιδα ή κοινώς "αφτί της θάλασσας".

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά Pleurotomarioidea είναι και όχι leurotomarioidea. Απλά έχω ξεχάσει το αρχικό γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

αν οργανωθουμε καλυτερα πολλα μαγαζια θα προβληματιστουν.. :)

;):angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις αγγελίες περί κλαδεμάτων έχω παρατηρήσει μικρή ποικιλία και φυτά τα οποία προορίζονται κυρίως για αρχάριους προκειμένου να ισορροπήσουν τα φρεσκοστημένα ενυδρεία τους.

Μερικά παραδείγματα:

Ceratophyllum, Bacopa, Elodea, Cabomba,Hygrophila, και πιο σπάνια Vallisneria, Java fern, Java moss, limnophila, Pistia, Lemna.

Παρακολουθώ εδώ και καιρό τις παραλαβές των καταστημάτων. Υπάρχει ποικιλία και συχνά ποσότητες σημαντικές ειδικά τις πρώτες μέρες για όσους ενδιαφέρονται. Ειδικά η συχνότητα παραλαβών από τα μαγαζιά δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον και ζήτηση για φυτά.

Παρόλα αυτά σπάνια θα δούμε αγγελίες από τα παρακάτω φυτά:

Alternanthera, Anubias , Aponogeton, Cryptocoryne, Echinodorus, Eleocharis, Lilaeopsis, Ludwigia, Microsorium, Glossostigma, Hemianthus 'cuba', Pogostemon, Myriophyllum, Crinum, Marsilea, Utricularia, Riccia , Nymphea, Shinnersia, Rotala, Mayaca και άλλα πολλά.

Που πάνε λοιπόν αυτά τα φυτά; Ο Χρήστος παραπάνω ανέφερε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ευδοκιμούν στα ενυδρεία και συμφωνώ. Όλα σχεδόν τα παραπάνω φυτά είναι πολυετή. Άρα με σωστές συνθήκες μπορούν να ζήσουν στα ενυδρεία μας για αρκετά χρόνια. Τελικά όμως είναι θέμα ενημέρωσης και γνώσεων ή απλά ο ενυδρειόφιλος στην Ελλάδα έχει τόσο παχύ πορτοφόλι και μπορεί να αγοράζει φυτά κάθε μήνα για να ανανεώνει τα παλιότερα φυτά του που σαπίζουν;

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προκαλεί μια απογοήτευση η ιδέα ότι πετιούνται πολλά κλαδέματα γιατί κάποιοι βαριούνται να βάλουν αγγελία... αλλά ο σκοπός είναι να ενδιαφερθούν οι αδιάφοροι και όχι να αδιαφορήσουν όσοι ενδιαφέρονται. :hysterical:

Μιχάλη μη σταματήσεις να βάζεις αγγελίες!

Προσωπικά δεν έχω πετάξει ακόμα κλάδεμα...

Να ξαναπώ ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους μου έδωσαν τα κλαδέματα, τις συμβουλές και το χρόνο τους.

Έτσι λοιπόν, με ευχαριστεί ιδιαίτερα όποτε έχω την ευκαιρία να ανταποδώσω, προσφέροντας στους ίδιους ή στην ευρύτερη "κοινότητα" των ενυδρειόφιλων.

.... για κάτσε να το ξαναπώ να το τονίσω... Μιχάλη, μη σταματήσεις να βάζεις αγγελίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...