Jump to content

Σχετικά με κλαδέματα


Recommended Posts

Πολύ καλή η συζήτηση που ξεκίνησε.

Προσωπικά μου έχει συμβεί να βάλω αγγελία που χάριζα κλαδέματα από 5-6 είδη φυτών.

Hygrophila polysperma (4 μεγάλα κομμάτια)

Hygrophila difformis (ντοματιά) (λίγα καλά κομμάτια)

Hemianthus micranthemoides (πολύ λίγα κομματάκια)

Ceratophyllum demersum (7-8 κομμάτια)

Vesicularia dubyana (java moss) (λιγάκι αλλά φθάνει για ξεκίνημα)

Ceratopteris thalictroides (κανά δυό κομματάκια από καθαρισμό του φυτού)

Επίσης στην λεκάνη που προς το παρόν φιλοξενούνται υπάρχει και λίγη Lemna minor (φακή) καθώς και κομματάκια και τρίματα από άλλα φυτά.

Παράθεση από αγγελία μου. Ενδιαφέρον δεν εκδηλώθηκε κανένα και ευτυχώς βρέθηκε ένας φίλος που ξεκινούσε στήσιμο νέου ενυδρείου και τα έδωσα εκεί όλα. Και άλλες φορές που έχω βάλει αγγελία για κερατόφυλλο, ή λιμνοφύλλα πάλι ενδιαφέρον δεν έχω δει. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να βάζω αγγελία όταν έχω κλαδέματα, αλλά ευτυχώς πλέον έχω γνωρίσει 2-3 ανθρώπους εδώ μέσα που ξέρω πώς αν δεν εκδηλώσει κάποιος άλλος ενδιαφέρον θα μπορούν να τα φιλοξενήσουν μέχρι να βρεθεί κάποιος που να τα θέλει.

Ίσως βέβαια και τα φυτά που χαρίζω κατά καιρούς να είναι πολύ κοινά και να μην προκαλούν το ενδιαφέρον κάποιου έμπειρου, αλλά 3500 άτομα είναι γραμμένα, κανείς δεν θέλει λίγο κερατόφυλλο?? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κρίμα να πετιούνται κλαδέματα και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες ή μεγάλα κομάτια, τη στιγμή που υπάρχουν εκατοντάδες ενυδρεία με λίγα φυτά μέσα (ή και καθόλου) και που θα μπορούσαν να εμπλουτιστούν με αυτά, προσφέροντας και στους ιδιοκτήτες τους καλύτερη εμφάνιση και περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά και στα ψάρια που ζουν εκεί, καλύτερες συνθήκες...

Εγώ πάντως επειδή στεναχωριέμαι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν πετάω πλέον κλαδέματα, αλλά έχω πάρει μεγάλα πλαστικά ημιδιαφανή δοχεία των 25-30 λίτρων και τα κρατάω εκεί με νερό από τις αλλαγές των ενυδρείων, μέχρι να βρουν τη θέση τους στον όποιο ενδιαφερόμενο. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι να ξέρετε ότι τα εύκολα φυτά διατηρούνται έτσι για πολλές ημέρες (μέχρι και εβδομάδες) αν τα βάλετε σε θέση με λίγο φως. Το μόνο που χρειάζεται είναι κατά καιρούς να καθαρίζετε τα πολύ χαλασμένα... (άσε που και αυτά λειτουργούν καμιά φορά σαν λίπασμα και τροφή για τα υπόλοιπα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Και η συζήτηση είναι πολύ ωραία και τα όσα ο καθένα αναφέρει.

Για παράδειγμα όμως εγώ που είμαι από Κόρινθο, χρειάζομαι φυτά και τα καταστήματα εδώ δεν έχουν φυτά και που δεν έρχομαι συχνά στην Αθήνα, δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Το μόνο που κάνω είναι όταν έχω σκοπό να έρθω Αθήνα, να ρίξω μια ματιά στις αγγελίες για δωρεάν κλαδέματα, αλλά δεν έχει τύχει εκείνη την ημέρα να είναι κάποια ανοιχτή, με διαθέσιμα κλαδέματα.

Αλλά όπως βλέπω, αυτό που θα πρέπει να κάνω είναι όταν έχω προγραμματίσει να έρθω Αθήνα, να στείλω λίγες μέρες μέρες πριν ένα πμ σε κάποιον φίλο χομπίστα (πχ. steven1258) που να του ζητάω αν μπορεί να έχει έτοιμα κάποια κλαδέματα για να τα πάρω!

Πάντως όσοι έχουν, καλό είναι να βάζουν τις αγγελίες τους πριν τα πετάξουν!!!

Θωμάς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μοιράσει όλα τα κλαδέματα σε 6 διαφορετικα ενυδρεία

και έχουμε προσφαίρει κλαδέματα σε 2 άλλους χομπίστες!

είμαι γιάννενα αλλά το σίγουθρο είναι οτι ποτε δεν πετιέται ουτε

ένα κλάδεμα πάει πάντα σε νέο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να υπάρχει σχετικό Post αλλού, αλλά μια που το συζητάμε μήπως να γράψουμε πως πρέπει να γίνει το κλάδεμα και η συσκευασία ώστε να μεταφερθεί το φυτό και να έχει ελπίδες επιβίωσης

πχ

Κλαδεύουμε σε εκείνο το σημείο

Το βάσουμε σε τάδε υλικό

Το συσκευάζουμε έτσι

Το στέλνουμε με Courrier, ΚΤΕΛ, πλοίο, έρχεσαι και το παίρνεις (το φυτό :hysterical: )

Τι λέτε; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον Άκη για την Egeria που μου έδωσε. Δεν κράτησε όμως πολύ γιατί την έλιωσα με τις αντιβιώσεις που είχα ρίξει. Που να ξέρω....

Από κλαδέματα κάνω σε χώμα lileaopsis Mauritiana(αν πιάσει θα μοιράσω) και Hygrophila. Είμαι από το Κιλκίς και όταν κατέβω Θεσ/νίκη και αν δώ καμία αγγελία(δεν έχω internet) θα δώσω σε όποιον θέλει.

Ευχαριστώ τον Μιχάλη για την ιδέα που μου έδωσε(φύτεμα σε χώμα).

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...