Jump to content

Εξοπλισμός για διοξέιδιο


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

 

Επειδή έχω ήδη παραγγείλει μια δίκιλη μπουκάλα για το ενυδρείο μου θέλω μία βοήθεια για τα περαιτέρω πράγματα που χρειάζομαι. 

Το ενυδρείο είναι στα 35 λίτρα αλλά επειδή ψήνομαι ήδη για κάτι μεγαλύτερο με φυτά νομίζω είναι μια καλή επένδυση.  

1)  Μπορώ να κάνω δουλειά με ένα μανόμετρο? Αν ναι πόσα bar πίεση πρέπει να έχει δεδομένου ότι το διοξείδιο μπορεί να μπει και σε ενυδρείο max 80 λίτρα.

2) Θα προτιμούσα να έχω το διοξείδιο όλη τη μέρα ανοιχτό. Θα υπάρχει πρόβλημα τη νύχτα ακόμα κ αν δεν έχω αεραντλία? Επίσης αν το έχω όλη τη μέρα δεν χρειάζομαι ηλεκτρομαγνητική σωστά?

3) Ph controller?

4) Έχω παρατηρήσει κάποιους μετρητές για το co2 που έχουν τρία χρώματα. Χρειάζεται κάτι τέτοιο?

5) Έχω βρεί ένα σύστημα σαν κ αυτό. Θα κάνει δουλειά?tec-09-026-co2-controller-dose-vdl_320x320.jpg.b95f591dcd0657eef23683e1979df34a.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Πανο.

1) Το ενα μανομετρο δειχνει την πιεση στη μπουκαλα και το δευτερο την πιεση εξοδου. Μια χαρα δουλεια κανουν και οι ρυθμιστες με ενα μανομετρο. Ετσι και αλλιως αν δεν πας σε ακριβο που ρυθμιζεται η πιεση εξοδου (dual stage) το δευτερο μανομετρο δεν χρειαζεται ιδιαιτερα.

2) Προσωπικα εχω το CO2 24ωρο και ας εχει Η/Μ βαλβιδα. Εχω παρατηρησει οτι το ph εχει μικροτερη μεταβολη σε σχεση με το να κλεινει το CO2 με τα φωτα. Βεβαια ειναι μια μικρη σπαταλη και αν γινει καμια στραβη με παραπανω CO2 με κλειστα φωτα....καταλαβαινεις.

3) Καλο γκατζετακι, αλλα ακριβο. Συν οτι προσθετεις αλλο εναν παραγοντα που μπορει να αστοχησει (πχ  βλαβη στο ηλεκτροδιο) και να ριχνει οτι να'ναι στο ενυδρειο. Αν ολα παν καλα εχεις σταθεροτατο ph.

4) Οταν λες μετρητη εννοεις το drop checker? βαλε κανα λινκ.

5) Ο συγκεκριμενος ρυθμιστης δεν ξερω αν κανει, γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι για μεγαλυτερης διατομης σωληνακια απο το κλασσικο 6mm που ειναι για το ενυδρειακο CO2. Λινκ?

 

Παντως οσο αφορα στους ρυθμιστες CO2 οι ακριβοι (dual stage)  ειναι και πιο... ακριβεις:) Κρατανε σταθερη πιεση εξοδου, ανεξαρτητα αν η μπουκαλα ειναι γεματη η σχεδον αδεια και δεν επιρεαζονται απο μεταβολες της θερμοκρασιας. Ο δικος μου (κινεζικος απο ebay) μολις ζεστανε ο καιρος, αρχισε να ριχνει λιγο παραπανω. Η διαφορα στην τιμη φυσικα ειναι μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

αυτό που έστειλα είναι αυτό : https://www.growmarket.gr/emploutismos-me-co2/co2-controller-dose-vdl-detail

Δεν λέω ότι θα πάρω αυτό απαραίτητα απλά σαν εικόνα αν κάνει.

Δυστυχώς αυτό που υπάρχει στο άρθρο του φόρουμ περί διοξειδίου με τα δυο μανόμετρα και όλα τα συναφή κοστίζει αρκετά ακριβά εως απαγορευτικά.

Για την η/μ περισσότερο το αναφέρω χωρίς αυτήν μιας και οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες. Τώρα στραβή μπορεί να γίνει σε όλα απλά από όσα έχω διαβάσει εδώ οι περισσότεροι το έχουν 24ωρο. Για το ph controller θα το κοιτάξω.

Ναι το drop checker εννοω. Είναι απαραίτητο?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει. Προφανως ειναι για θερμοκηπια ή κατι αντιστοιχο. Ασε που ειναι και πανακριβο. 

Ριξε μια ματια στους παρακατω 

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/tunze-presure-reducer-70773/

http://www.petsupermarket.gr/9752/προϊόντα/ista-co2-regulator.html Ελλαδα

 

https://www.co2art.eu/collections/co2-regulators/products/aquabeat-professional-aquarium-regulator-with-pre-set-working-pressure-and-integrated-solenoid-magnetic-valve?variant=4712884961318

https://www.co2art.eu/collections/co2-regulators/products/pro-se-series-aquarium-co2-dual-stage-regulator-with-integrated-solenoid Αγγλια

 

https://www.ebay.com/itm/220V-CO2-Regulator-Magnetic-Solenoid-Check-Valve-Aquarium-Bubble-Counter-W21-8/311997819261?hash=item48a484e97d:g:O0cAAOSwFSxaAYtg Κινα. Βεβαια να ξερεις οτι θα αργησει πολυ να ερθει.

 

To drop checker χρειαζεται. Ειναι απο τους πιο ασφαλεις τροπους να δεις ποσο CO2 υπαρχει διαλυμενο στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ειμαι ακριβώς στην ίδια φάση και μάλλον έχω καταλήξει σε αυτό 

 

https://www.co2art.eu/collections/complete-co2-systems/products/advance-complete-aquarium-co2-system?variant=5826740092966

 

Μπουκάλα από που την παρήγγειλες αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

με μία επίσκεψη σε ένα μαγαζί μου προτάθηκε αυτό + την ανεπίστροφη (χωρίς τη μπουκάλα). Για πείτε γνώμες...

32192021_10216181250181445_7525583434819829760_n.thumb.jpg.a79f6bd1cfc028dbc40272673b80b8dc.jpg32202667_10216181250621456_4089283614297030656_n.thumb.jpg.db3b4c2519dff0e147cb6d7f40384be2.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

με μία επίσκεψη σε ένα μαγαζί μου προτάθηκε αυτό + την ανεπίστροφη (χωρίς τη μπουκάλα). Για πείτε γνώμες...

32192021_10216181250181445_7525583434819829760_n.thumb.jpg.a79f6bd1cfc028dbc40272673b80b8dc.jpg32202667_10216181250621456_4089283614297030656_n.thumb.jpg.db3b4c2519dff0e147cb6d7f40384be2.jpg

 

 

αυτο ακριβως εχω,ειμαι πολυ ικανοποιημενος και απο τον μικρορυθμιστη και απο τον difuser

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Επειδή είμαι άσχετος από τέτοια συστήματα μου είπαν ότι τον μετρητή φυσαλλίδων τον γεμίζω μέχρι τη μέση αλλά με νερό ενυδρείου ή βρύσης?

Επίσης το μικρό μανόμετρο δείχνει την πίεση της μπουκάλας (δηλ πόσο διοξείδιο έχει μέσα?) και αν ναι σε ποιό σημείο πρέπει να φτάσει για να την πάω για γέμισμα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα λες, γεμιζεις το μετρητή φυσαλίδων ως τη μέση ή λίγο παραπάνω για να φαίνονται οι φυσαλιδες και να μπορείς να τις μετρήσεις. Το νεράκι θα εξατμιστεί μετα απο κάποιο χρονικό διαστημα και θα χρειαστεί να τον ξαναγεμισεις. 

Την μπουκάλα την πας για γέμισμα όταν........αδειάσει.

Δλδ όταν δεν βγάζει διοξειδιο.:)

Link to comment
Share on other sites

"update"

 

μπήκε το σύστημα! 

ρύθμισα μια φυσαλιδα ανα 2-3 δευτερολεπτα χτες αλλα σημερα το πρωι ειδα οτι η πιεση στη μπουκαλα ειχε πεσει κοντά στο 0 και δεν εβγαινε διοξειδιο. Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται?

Αν παίζει ρόλο, έχω τον διαχυτήρα που είναι στην φωτογραφία ο οποίος έχει ενσωματωμένη ανεπίστροφη αλλά έχω και δεύτερη ξεχωριστή. 

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με την μικρό μετρική να δεις. Καμια φορά μας κανουν κόλπα. Ακόμη τσεκαρε τη σύνδεση στην μπουκάλα του συστηματος. Μπορεί κάποιο o ring να μην έχει μπει σωστα (το έχω πάθει).

Βάλε φωτογραφία του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι δεν πήρες την αλουμινένια μπουκάλα τελικά..... 

Link to comment
Share on other sites

μη μου πείτε ότι δεν κάνει.... :waaa: μόνο η μπουκάλα αλλάζει όλα τα άλλα είναι τα ίδια όπως στις φώτο πιο πάνω.

5afabc2aaf043_-co2-2-kai-5-kg.jpg.61679a747386a25983150dd6ad17c576.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Οκ η συγκεκριμένη είναι εντάξει για τις άλλες έλεγα 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η φιάλη. Την ίδια έχω πολλά χρονάκια...

Όταν ανοίγεις τη στρόφιγγα ακούγεται το χαρακτηριστικό "κλακ";

Αρκετές φορές με την ίδια φιάλη είχα το πρόβλημα που αναφέρεις και οι φυσαλίδες δεν ήταν σταθερές. Φυσικά έφταιγε ο μειωτήρας μου, που είχε ένα λάστιχο στεγανοποίησης (o ring), στο σύστημα που βιδώνει στην υποδοχή της φιάλης. Με μερικά προσεκτικά ξεβιδώματα και βιδώματα πάτησε σωστά και το πρόβλημα σταμάτησε. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς προσπάθησα αρκετές φορές να το φτιάξω αλλά το πρόβλημα παραμένει. συγκεκριμένα ένα βράδυ άρχισε να βγαίνει και αέριο από τη μπουκάλα! δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω από που μιας και που έκλεισα τη στρόφιγγα σε δευτερόλεπτα, μην πεθάνουμε κιόλας...

που πρέπει να ψάξω για άλλον μειωτήρα?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Πάντα το είχα απορία, ο μειωτηρας πίεσης που έχουν οι μπουκάλες υγραερίου για τις σόμπες δεν κάνει? Αν θυμάμαι καλά είναι στα 500milibar 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

δυστυχώς προσπάθησα αρκετές φορές να το φτιάξω αλλά το πρόβλημα παραμένει. συγκεκριμένα ένα βράδυ άρχισε να βγαίνει και αέριο από τη μπουκάλα! δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω από που μιας και που έκλεισα τη στρόφιγγα σε δευτερόλεπτα, μην πεθάνουμε κιόλας...

που πρέπει να ψάξω για άλλον μειωτήρα?

 

 

 

Και αυτό το έχω πάθει....

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι να κάνω τώρα που έγινε αυτό. Σταθερή ροή δεν έχω και υπάρχει και ο κίνδυνος για διαρροή την ώρα που θα λείπω οπότε διοξείδιο 0 προς το παρόν. 

 

Το καλό μέσα σε όλα αυτά είναι ότι σήμερα που το έβαλα και ήμουν από πάνω όλη την ώρα, τα φυτά τρελάθηκαν στο pearling. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, αν γνωρίζετε, προτείνετε σας παρακαλώ πολύ ρυθμιστές πίεσης με μανόμετρα για το διοξείδιο ανεξαρτήτου τιμής από μαγαζιά στην αθήνα εκτός από ολύμπια που έχω ρωτήσει. Δυστυχώς με τους μικρούς με το μανομετράκι είχα πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...