Jump to content

Dimmable T5 ballast


dimkasta

Recommended Posts

Επειδή έχω βαρεθεί να εξηγώ σε θείες τι εννοώ και με τη σειρά τους να προσπαθούνε να μου πουλήσουνε από starter μέχρι μετασχηματιστές πακάκια, μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ προς Χολαργό μεριά, dimmable ballast για Τ5?

Καλύτερα με ΡΜ...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βαρεθεί να εξηγώ σε θείες τι εννοώ και με τη σειρά τους να προσπαθούνε να μου πουλήσουνε από starter μέχρι μετασχηματιστές πακάκια, μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ προς Χολαργό μεριά, dimmable ballast για Τ5?

Καλύτερα με ΡΜ...

καταστηματα καυκας.

δες στο site τους που εχουν κοντα σου.

προσοχη υπαρχουν 2 τυποι

ο ενας κατεβαζει την ενταση με μπουτον και εχει κοκκινα πλαστικα στις επαφες του

και το χαρακτηριστικο dali

ο αλλος κατεβαζει την ενταση με εφαρμογη τασης και εχει πρασινα πλαστικα στις επαφες του ενω δεν εμφανιζει πουθενα την λεξη dali

κοστος για 2Χ54βαττ περιπου 40€ :)

Link to comment
Share on other sites

καταστηματα καυκας.

δες στο site τους που εχουν κοντα σου.

προσοχη υπαρχουν 2 τυποι

ο ενας κατεβαζει την ενταση με μπουτον και εχει κοκκινα πλαστικα στις επαφες του

και το χαρακτηριστικο dali

ο αλλος κατεβαζει την ενταση με εφαρμογη τασης και εχει πρασινα πλαστικα στις επαφες του ενω δεν εμφανιζει πουθενα την λεξη dali

κοστος για 2Χ54βαττ περιπου 40€ :)

Για τον ΚΑΥΚΑΣ είσαι σίγουρος? Γιατί πρίν 20 ημέρες περίπου που έψαχνα και πήγα σε δύο τους καταστήματα (ΜΟΣΧΑΤΟ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ) αν και πωλούν ηλεκτρολογικό εξοπλισμό έχουν.........μαύρα σκοτάδια.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογικό Υλικό "Χαμπέρης" στον Αγ. Δημήτριο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ΚΑΥΚΑΣ είσαι σίγουρος? Γιατί πρίν 20 ημέρες περίπου που έψαχνα και πήγα σε δύο τους καταστήματα (ΜΟΣΧΑΤΟ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ) αν και πωλούν ηλεκτρολογικό εξοπλισμό έχουν.........μαύρα σκοτάδια.

απολυτα σιγουρος.

αν για Μοσχατο λες αυτο στην Πειραιως χαμηλα , εγω πριν 1 εβδομαδα πηρα απο εκει το μπαλαστ γιατι το ειχαν διαθεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοντορήγας στο Νέο Κόσμο έχει σίγουρα.

Πήρα πριν από λίγες ημέρες, για 2Χ54W Τ5 με κόστος 35-40€.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1024

Link to comment
Share on other sites

Ο Κοντορήγας είναι 50 μέτρα από το παλιό μου σπίτι.... :)

Ήθελα να αποφύγω το κέντρο, αλλά απ ότι φαίνεται θα πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα ;)

Θα κάνω και μια δοκιμή στον Κωνσταντακάτο στη Μεσογείων που έχει και στον on-line κατάλογό του...

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

οκ ας πουμε οτι περνεις το dimmable με τι θα το ελεγξεις;

(σε ρωταω γιατι το σκεφτομαι και εγω και εαν βρω κατι με λογικο κοστος ισως να το κανω)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολυκατάλαβα την ερώτηση, το ελέγχεις στην πράξη με τις λάμπες σου και αν δεν λειτουργεί το επιστρέφεις σαν ελλατωματικό... :blush:

Από εκεί και πέρα ''λογικό'' κόστος αγοράς δεν αποτελεί μόνο η μάρκα που θα είναι άγνωστη και φθηνή,

αλλά η ποιότητα του προϊόντος,

καθώς βέβαια και η τιμή του να είναι στα νορμάλ πλαίσια της αγοράς! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ενοουσα αυτο (μαλλον δεν εκανα σωστα την ερωτηση)

για να θες να αγορασεις ενα dimmable ballast λογικα θες να ανοιγει και να κλεινει το φως ηπια οπως οταν ανατειλει και δυει ο ηλιος; σωστα; (αν οχι τι αλλο θες το dimmable)

επειδη εχω σκεφτει και εγω το ιδιο πραγμα να το κανω στο ενυδρειο μου

θα πρεπει να βρεις ενα κυκλωμα (ειτε να κατασκευασεις ειτε αγορασεις ετοιμο) που να σου κανει αυτην την δουλεια, δηλαδη να δινει την εντολη να ανεβαζει ηπια το φως στις 10 το πρωι και να το κλεινει επισης ηπια στις 10 το βραδυ

το dimmable balast δεν το κανει αυτο απο μονο του

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και έχεις δίκιο... :blush:

Παρόλα αυτά, το dimmable ballast, αν δε συνδέσεις τίποτα στις επαφές 1-10V DC, λειτουργεί σαν κοινό ηλεκτρονικό ballast κάνονοντας απλά on-off. (Υπάρχει επίσης και η δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας dimming.)

Μιας και η αγορά του είναι ακριβή και γίνεται μια φορά, καλά είναι να δώσει κανείς μερικά χρήματα παραπάνω και να πάρει το dimmable, ώστε στο μέλλον αν βρει κάτι για αυτόματη ανατολή-δύση να μην ξανα-αγοράζει ballast. Βέβαια αυτή είναι προσωπική γνώμη! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, το dimmable ballast, αν δε συνδέσεις τίποτα στις επαφές 1-10V DC, λειτουργεί σαν κοινό ηλεκτρονικό ballast κάνονοντας απλά on-off. (Υπάρχει επίσης και η δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας dimming.)

Ενα dimmable ballast εκτος του οτι ελεγχεται απο εξωτερικη συσκευη, εχει παντα την δυνατοτητα χειροκινητης λειτουργιας η οχι; Δεν εχω δει πως ειναι αλλα φανταζομαι πως θα εχει καποιο τριμερακι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τριμερακι δεν εχει αυτο ειναι σιγουρο

απο τα λιγα που ξερω για αυτα μπορεις να συνδεσεις εναν push διακοπτη (οση ορα τον πατας ειναι κλειστος μετα ανοιγει) για να ελεγξεις τον φωτισμο οπως ενα ψηφιακο dimm (δηλαδη πατας στιγμιαια και αναβει 100% ξαναπατας στιγμιαια και σβηνει 0%, αν πατησεις και το κρατησεις κανει κυκλους μεταξυ 0-100%)

αλλα αυτο τωρα πως μπορει να γινει πρακτικο;

θα εισαι σπιτι και οταν ειναι η ωρα να αναψουν τα φωτα θα το αναβεις λιγο λιγο καθε 2 λεπτα;

Ενα dimmable ballast εκτος του οτι ελεγχεται απο εξωτερικη συσκευη, εχει παντα την δυνατοτητα χειροκινητης λειτουργιας η οχι; Δεν εχω δει πως ειναι αλλα φανταζομαι πως θα εχει καποιο τριμερακι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αλλα αυτο τωρα πως μπορει να γινει πρακτικο;

θα εισαι σπιτι και οταν ειναι η ωρα να αναψουν τα φωτα θα το αναβεις λιγο λιγο καθε 2 λεπτα;

Πρακτικο σιγουρα δεν ειναι, και δεν εχω τετοια προθεση. Το ερωτημα ηταν για πληροφορηση οσον αφορα τις τεχνικες δυνατοτητες του dimmable ballast. :buttrock: Αν ειχε ενσωματωμενη την χειροκινητη λειτουργια θα μπορουσε χρησιμοποιηθει για χαμηλοτερο φωτισμο αν χρειαζοταν.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι πρακτικό, από τη στιγμή που μας θέλει ''από πάνω''... :blush:

Αλλά υπάρχει σαν δυνατότητα, είτε με τριμεράκι, είτε με dimmer για φθορισμό. :blink:

Όποτε κάποιος έχει όρεξη και χρόνο, θα μπορούσε να απολαύσει τη συμπεριφορά των ψαριών του με το σταδιακό άναμα ή σβήσιμο των λαμπτήρων... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχετε όρεξη για κατασκευή υπάρχει αυτό και δουλεύει πολύ καλά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8003

Link to comment
Share on other sites

To έχεις δοκιμάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πουλάω ένα dimmable T5 μπάλαστ όποιον ενδιαφέρει με πμ ευχαριστώ!

ο λόγος ειναι οτι απλά θέλω να βάλω MH κάποια στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε το sunset sunrise του Κotsifa το είχες φτιάξει ? Σου δούλεψε ?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και δοκιμασμένη λύση είναι ο controller που παρουσιάζεται εδώ : http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...ght-dimmer.html

Πλέον έχει και κάποιες επιπλέον ευκολίες, όπως π.χ. ρυθμιζόμενο χρόνο του dim on και dim off effect.

Link to comment
Share on other sites

και δεν καταλαβα κατι αλλο τον διακοπτη s1 πρεπει να τον γυρναμε καθε ποτε;

σε τι ειδους dimmable balast μπορει να χρησιμοποιηθει το συγκεκριμενο κυκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Neon ο controller αυτός είναι σίγουρα μια καλή λύση και δοκιμασμένη :buttrock: .

Οrck όλα τα dimmable balast 0-10v μπορούν να χρησιμοποιήσουν το συγκεκριμενο κυκλωμα.

Ο διακόπτης s1 μπορεί να είναι ένας χρονοδιακόπτης επαφής , αφού πρέπει να ανοιγοκλέινει κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν τα παω καλα με τα ηλεκτρολογικα και η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα τι ειναι το dimable ballast

0-10V ,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Στο fluorecent lighting controller της Arcadia μπορω να κανω συστημα ανατολης-δυσης??

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε το sunset sunrise του Κotsifa το είχες φτιάξει ? Σου δούλεψε ?

Οχι δεν έκατσα να το φτιάξω επειδη είχα ένα Project me PIC controller και 1-wire

δυστυχω΄ς δεν έχω βρει χρονο να το φτιάξω αλλά θα ειναι καταπληκτικό!

εγώ για οσο καιρο το δούλευα το είχα στο 50% της ισχύς μετα το έβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...