Jump to content

Dimmable T5 ballast


dimkasta

Recommended Posts

Έτοιμη και δοκιμασμένη λύση είναι ο controller που παρουσιάζεται εδώ : http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...ght-dimmer.html

Πλέον έχει και κάποιες επιπλέον ευκολίες, όπως π.χ. ρυθμιζόμενο χρόνο του dim on και dim off effect.

Φίλε neon, το θέμα είναι αν και πως θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε τον Dim Ballast Controller... :blush:

Μιας και παρουσιάζεται σαν ''πακέτο'', μπορούμε να το αγοράσουμε...? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς να το αποκτήσεις πολύ εύκολα. Στο link γράφει περαιτέρω πληροφορίες. Για επικοινωνία υπάρχει και ένα email κάτω δεξιά.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δύο από τα συγκεκριμένα dimmer και απ' ότι γνωρίζω και άλλοι τα χρησιμοποιούν, με τέλεια αποτελέσματα.

Είναι μια πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ έχω τέτοιο dimmer και λειτουργεί άψογα.Το προτείνω. :buttrock:

Εχτές δοκίμασα και την κατασκευή του φίλου kotsifa που επίσης λειτουργεί μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

ποτε μου δεν καταλαβα οσους πουλανε κατι και ντρεπονται να πουνε την τιμη του

εαν ρωτουσα δημοσια ποσο κοστιζει η κατασκευη θα μπορουσε να μου δωσει κανεις μια απαντηση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε orck κανείς δεν ντρέπεται να πει την τιμή του. Το συγκεκριμένο gadget έχει ξανασυζητηθεί σε αυτό και σε άλλα forum όπως επίσης και η τιμή του.

Το συγκεκριμένο project ξεκίνησε και είναι μια diy εφαρμογή προκειμένου να αντικαταστήσει εν μέρει τα αντίστοιχα επώνυμα προιόντα που πωλούνται σε πολλαπλάσια τιμή. Πλέον, μέσω φίλων και γνωστών ή και των forum έγινε γνωστό και μπορεί να το παραγγείλει οποιοσδήποτε και στη συνέχεια να το χρησιμοποιήσει στο ενυδρείο του. Το κόστος καλύπτει τα έξοδα ανάπτυξης του προιόντος και το κόστος των υλικών και παρελκομένων του. Όπως αντιλαμβάνεσαι αυτά είναι μεταβλητά οπότε και η τιμή του υποθέτω το ίδιο. Ο φίλος-ενυδρειόφιλος που κατασκευάζει τον controller δεν συμμετέχει στο forum ούτε έχει κάποια ιστοσελίδα μέσω της οποίας να πουλάει το προιόν. Ο φίλος istellas, κάτοχος του προιόντος απλά παρουσιάζει το προιόν στην ιστοσελίδα του σαν μέρους του εξοπλισμού του και παραπέμπει στον κατασκευαστή για όποιον χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Το συγκεκριμένο κυκλωματακι το έφτιαξα και το χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου και σε κάποιον φίλων,δεν το πουλάω, απλώς έβαλα το σχέδιο στο forum ,όπως και σε άλλα forum, για να το κατασκευάσει όποιος θέλει, εάν κάποιος χρειάζεται βοήθεια ευχαρίστως να του την προσφέρω χωρίς καμία υποχρέωση από τον ενδιαφερόμενο.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΜΙΑ D.I.Y ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΣΥΝΧΟΜΠΙΣΤΕΣ. Το κυκλωματάκι για να εργαστεί χρειάζεται και δύο χρονοδιακόπτες,

παρ'όλα αυτά είναι μικρό το κόστος του και το αποτέλεσμα πολύ καλό.

Παντοτε στη διαθεσή σας.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

φιλε kotsifas περεξηγησες,

δεν αναφερομαι στο κυκλωμα που εφτιαξες και ανεβασες στο forum

αναφερομαι στην συσκευη που παρουσιαζει ο istellas στην σελιδα του και αναφερεται σαν Dim Ballast Controller

αυτο φανταζομαι οτι εχει μικροεπεξεργαστη μεσα και καταλαβαινω οτι απαιτει πολυ κοπο μεχρι να λειτουργησει σωστα θεωρω δεδομενο για καποιον που θα ξοδεψει χρονο και χρημα σε εξαρτηματα να ζητησει ενα ποσο για την κατασκευη

δεν καταλαβαινω το περιεργο ειδος "σιωπης" απο οσους το εχουν ηδη αγορασει ηδη

neon επειδη με ενδιαφερει το προιον μηπως μπορεις να μου δωσεις τα link γιατι με την αναζητηση δεν βρηκα ακρη;

Γεια σας

Το συγκεκριμένο κυκλωματακι το έφτιαξα και το χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου και σε κάποιον φίλων,δεν το πουλάω, απλώς έβαλα το σχέδιο στο forum ,όπως και σε άλλα forum, για να το κατασκευάσει όποιος θέλει, εάν κάποιος χρειάζεται βοήθεια ευχαρίστως να του την προσφέρω χωρίς καμία υποχρέωση από τον ενδιαφερόμενο.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΜΙΑ D.I.Y ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΣΥΝΧΟΜΠΙΣΤΕΣ. Το κυκλωματάκι για να εργαστεί χρειάζεται και δύο χρονοδιακόπτες,

παρ'όλα αυτά είναι μικρό το κόστος του και το αποτέλεσμα πολύ καλό.

Παντοτε στη διαθεσή σας.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν δεν χρησιμοποίησες τα κατάλληλα keywords.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=11168&hl

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...pic=1358&hl

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...