Jump to content

Αναβάθμιση φωτισμού για γρασίδι


Recommended Posts

Όπως γράφει ο τίτλος σχεδιάζω να αναβαθμίσω τον υπάρχων φωτισμό που έχω (συγκεκριμένα ένα προβολάκι led των 10w και 860 lumen 6500k)

σε αντίστοιχο προβολάκι των 20w και 1700 lumen 6500k ώστε να βάλω κάποιο γρασιδάκι. Το ύψος του ενυδρείου είναι 36 εκ. αλλά με το υπόστρωμα πάει στα 30 εκ και καθαρά λίτρα περίπου 30.

Διοξείδιο υπάρχει με δίκιλη. Πιστεύετε θα έχω πιθανότητες να μεγαλώσω γρασίδι κάτω από τέτοιο φωτισμό? Γνωρίζω ότι τα γρασίδια είναι δύσκολα αλλά δυστυχώς έπιασα το μικρόβιο....

Link to comment
Share on other sites

Τι γρασιδι? Cuba, Monte carlo, Eleocharis? Βαλε και μια φωτο με το τωρινο set up του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Μία άποψη του ενυδρείου όπως είναι τώρα μπορείς να την δεις εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107908-το-πρώτο/?tab=comments#comment-1195180.

Σαν πρώτη σκέψη είναι να φύγει η polysperma γιατί μεγαλώνει πολύ γρήγορα και έχω κουραστεί να κλαδεύω και η stayrogyne repens που θα θυσιαστεί. Για cuba,monte carlo,glossostigma ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Μία άποψη του ενυδρείου όπως είναι τώρα μπορείς να την δεις εδώ https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/107908-το-πρώτο/?tab=comments#comment-1195180.

Σαν πρώτη σκέψη είναι να φύγει η polysperma γιατί μεγαλώνει πολύ γρήγορα και έχω κουραστεί να κλαδεύω και η stayrogyne repens που θα θυσιαστεί. Για cuba,monte carlo,glossostigma ενδιαφέρομαι.

Παρε μοντε καρλο, δεν ειναι τοσο απαιτητικο οσο κουμπα. 40-50 lumen για το λιτρο φτανει να μεγαλωνεις και το Cuba (μ΄αρεσει πιο πολυ απ΄ολα τα γρασιδακια)

Κολλησες και εσυ το "μικροβιο" χε-χε...:hehe

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω οτι το ενυδρειο σου μου αρεσει οπως ειναι, τα φυτα δημιουργουν σκιες και ο ψαρης φαινεται αρχοντας. Απο κει και περα αν θες να βαλεις γρασιδακι εχω να σου τα εξης. Το Cuba και το glosso μαλλον θα χρειαστουν την αναβαθμιση στο φωτισμο, που ομως ισως φερει ανισορροπιες και αλγες. Το monte carlo ειναι λιγοτερο απαιτητικό και πολυυυυυ πιο ευκολο στο φυτεμα με γεματο ενυδρειο. Και απο προσωπικη εμπειρια (μικρο γαριδαδικο με monte carlo) καθε φορα που ηθελα να κλαδεψω, εσπαγα τα δαχτυλα μου για να τα καταφερω λογω χωρου.

Φυσικα δε θελω να σε αποθαρυνω, αλλα στα γραφω να τα εχεις υποψην.  

Δες και το Eleocharis. Και σχετικα ευκολο στο κλαδεμα και οχι ιδιαιτερα απαιτητικο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo χαχαχαχα και δεν υπάρχει και φάρμακο! είδα και ένα βίντεο που κάποιος συγκρίνει monte carlo με cuba και πρότεινε και αυτός monte carlo λόγω απαιτήσεων αλλά και λόγω του ότι είναι σχεδόν ίδια φυτά. η αναβάθμιση άρα είναι μονόδρομος και για το monte carlo?

 

@Antonis K σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου αρέσει! αν τελικά το κάνω, το κλάδεμα δεν πιστεύω να είναι μπελάς καθαρά λόγω του χώρου που θα μπεί. το πρόβλημά μου είναι ότι όπως είπα και πιο πάνω η polysperma θέλει κάθε βδομάδα κλάδεμα + ότι βγάζει και μακριά φύλλα και σκεπάζει ότιδήποτε βρίσκεται από κάτω (τα λεγε το φόρουμ ότι δεν κάνει για νανο αλλά πουυυ....). θα κοιτάξω και το ελεοχάρις-dwarf hairgrass σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

up!

καλημέρα, αν μπορείτε πείτε μου αν πιστεύετε ότι θα φτάσει ο φωτισμός που έχω τώρα για monte carlo γιατί θα πάω σήμερα να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

up!

καλημέρα, αν μπορείτε πείτε μου αν πιστεύετε ότι θα φτάσει ο φωτισμός που έχω τώρα για monte carlo γιατί θα πάω σήμερα να πάρω.

Μετα την αναβαθμιση- ναι. Γιατι να παρεις προβολακι; και οχι LED; Υπαρχουν τυπου Aquael plant 6w, αδιαβροχο. Αν η αλλη λαμπα σου ειναι plant, τοτε μπορεις να παρεις Aquael sunny,

να μην ροζιζει πολυ το ενυδρειο.

http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/aquael-leddy-tube-6w-plant-led-light-module/

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες! :hehe

το ενυδρείο έχει μία μαμίσια led που είναι στα 4w και βγάζει αρκετά ροζ φως. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου οπότε και πήρα αυτήν https://www.toled.gr/e-shop/led-provoleas-10w-v-tac-mauros-adiavroxos-ip65-smd-psuxro-leuko-6500k-5942/

Για να καταλάβω, μου προτείνεις αντί να αντικαταστήσω το προβολάκι που έχω τώρα, να βάλω την plant?

Link to comment
Share on other sites

Με 35 ευρω φτιαχνεις καπακι ξυλινο και βαζεις λαμπες τ5 και καθαρισες...με τιποτα δεν θα εδινα 35 ευρω για μια λαμπα οσο καλη και να ηταν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

με μπέρδεψες! :hehe

το ενυδρείο έχει μία μαμίσια led που είναι στα 4w και βγάζει αρκετά ροζ φως. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου οπότε και πήρα αυτήν https://www.toled.gr/e-shop/led-provoleas-10w-v-tac-mauros-adiavroxos-ip65-smd-psuxro-leuko-6500k-5942/

Για να καταλάβω, μου προτείνεις αντί να αντικαταστήσω το προβολάκι που έχω τώρα, να βάλω την plant?

Δεν καταλαβα εγω! Νομιζα μονο μαμισια λαμπα εχεις. Λεω απο που το προβολακι 10w;:)

Με καπακι και Τ5 ειναι πολυ φασαρια.Και η θερμοκρασια αυξανουν τa T5  πιο πολυ απο τα led.

Εχεις και προβολακι και ροζ; Αν θα τα αναψεις μαζι, δεν φτανει το φως; Η την εβγαλες τ ροζ και εμενε μονο προβολακι; Μπερδευτικα :blink:

Link to comment
Share on other sites

την ροζ την είχε προτοποθετημένη. όπως είναι έτσι την άφησα και δεν την έχω δουλέψει καθόλου μέχρι τώρα. Δεν δίνει καμία πληροφορία το εργοστάσιο (ούτε λούμεν, ούτε kelvin) και με λοιπόν με τον φόβο των άλγεων δεν την δουλεύω.

Έκανα πατέντα στο καπάκι και έβαλα το προβολάκι.

Όπως και να χει χτες πήρα την καινούργια, φύτεψα το monte carlo και αναμένω... Το διοξείδιο είναι στα 2φ/δλ με πράσινη ένδειξη στο drop checker.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στην παρέα,

 

η καινούργια λάμπα μπήκε και επισυνάπτω φωτογραφία. Σαν πολύ φως δεν έχω??2088151977_20180614_1853481.jpg.1f2a2613777e85344e475b229cff9f25.thumb.jpg.b178013bcf9f372555b7282820cd0989.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...