Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΜΜΩΝΙΑΣ


Recommended Posts

Γεια και παλι ,

Ειχα ξαναγραψει σχετικα με τα προβληματα του ενυδρειου μου στο θεμα <νεος θαλασσινος>

Εχω κανει καπιες βελτιωσεις στο εντδρειακι μου ,αλλα η αμμωνια δεν λεει να πεσει,πιο συγκεκριμενα

Αηξησα το βραχο μου σε 18κιλα και εχω 2 κυκλοφορητες ΜΑXIJET 750 ,εχω αναμενες 3 λαμπες (2 sera deep sea,1sera blue sky ) επισης βαζω εδω κ δυο μερες το stability seachem

Δυστυχως η αμμωνια δεν πεφτει κατω απο 0.2 ppm ,τι αλλο να κανω??????Λετε να φταει το skimmer (seaclone 100 ) :)

οριστε κ μια φωτο

post-3887-1178711426_thumb.jpg

Ευχαριστω πολυ ;):angry2:

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθαισω οτι δυστυχως μεσα στο ενυδρειο εχω 3 ψαρακια μικρου μεγεθους

( 1 clown , 1 dart fish k 1 σαλιαρα) .Τα οπια κ ταιζω σπανια (καθε 2-3 μερες).

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε αν μετράς ακόμα με RED SEA .. εκεί είναι το πρόβλημα :)

..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε αν μετράς ακόμα με RED SEA .. εκεί είναι το πρόβλημα ;)

..

Καποιες φορες(καμοια φορα περισοτερες...), δυστηχως αυτο ισχυει... :)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ???

Το θυμαμε οτι μου το ειχατε ξανατονισει ,αλλα πιο κατω διαβασα οτι ειναι αξιοπιστη μαρκα !!!!

Αλλαζω τεστ και ενημερωνω για τα αποτελεσματα!!!!!!

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το βελάκι, είναι πολύ ευαίσθητο ψάρι. Αν είχες αμμωνία, θα έπρεπε να είχε συχωρεθεί.

Πόσο καιρό έχεις τα ψάρια στο ενυδρείο, με αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ,

Το βελος το εχω εδω κ εναμιση μηνα ,χερει ακρας υγειας τρωει κ ειναι ιδιαιτερα ζωηρο .Επισης τα χρωματα του ειναι εντονα οπως τοτε που το αγορασα ! Τι να πω

Δυστυχως αυτο που συγχωρεθηκε ηταν εκεινο το butterfly που σου ειχα αναφερει και το οπιο βιαστηκα να

βαλω .

Σημερα θα παω να αγορασω κ τεστακι αμμωνιας αλλης μαρκας ,για να δουμε αν εφταιγε αυτο!! :)

Το ντεκορ πως σας φαινετε????

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τεστ Salifert :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τεστ Salifert

Και μην το αναφέρεις σαν πρόβλημα αμμωνίας!!! Δεν είναι πρόβλημα...φισιολογική έκβαση ενός κλειστού κυκλωματος είνα!!!

Περιμένουμε νέα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι ,

Δυστυχως δε βρηκα τεστ της salifert και αγορασα ενα της Tropic marin το οπιο και μου προτεινε για καλο ο καταστηματαρχης .

Το τεστ εβγαλε το ιδιο αποτελεσμα 0.2 ppm

Να κανω καμια αλλαγη νερου αφου πρωτα δω το ph μου?

Στο ενυδρειο δεν εχω κανει αλλαγη νερου εδω και 3μηνες !!!

Link to comment
Share on other sites

Τεστ Νιτρικα Νιτρωδη δεν εχω κανει ακομα διοτι φοβαμε οτι εφοσον ειναι υψηλη η αμμωνια

το ιδιο θα ειναι και αυτα ! Παντως τα περιμενω μεσα στη βδομαδα διοτι εκανα μια παραγγελεια μεσω Internet

Μολις κανω μετρησεις θα σας ενημερωσω !!

Εντομεταξυ μηπως εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε??

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι διαφορές των χρωμάτων, των τεστ, είναι ελάχιστες και υπάρχει σύγχυση???

Το γεγονός ότι τα ψάρια ζουν και συμπεριφέρονται φυσιολογικά, τρώνε, δεν έχουν αυξημένες αναπνοές κλπ, δεν μου δείχνει ύπαρξη προβλήματος.

Οπωσδήποτε προμηθεύσου τεστ, νιτρωδών και νιτρικών. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ακριβά. Όλα κάνουν τη δουλειά τους, αρκεί να υπάρχει έντονος διαχωρισμός χρωμάτων, ιδίως στις χαμηλές τιμές. Για παράδειγμα τα τεστ της Red Sea, είναι καλά.

Αν λοιπόν, διαπιστώσεις μηδενικές τιμές νιτρωδών και κάποιες λογικές τιμές νιτρικών, νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Σε περίπτωση, όμως που δεις, καθόλου νιτρικά, ή αυξημένες τιμές νιτρωδών, τότε το σύστημά σου, είναι ακόμα ανώριμο, αφού κάτι εμποδίζει, την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να κάνεις κάποιες βελτιώσεις, τις οποίες έχουμε αναφέρει κατά καιρούς.

Όπως βελτίωση της ροής. Όχι κατ' ανάγκη αύξηση, αλλά καλύτερη διασπορά στην εμπρός όσο και την πίσω επιφάνεια του βράχου και καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Εννοείται ότι το τάισμα των ψαριών, γίνεται σωστά. Χωρίς υπερβολές.

Περιμένω νέα σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο κ.Νίκος πρέπει να προμηθευτείς και τα υπόλοιπα τεστ για να τσεκάρεις συνεχώς τον κύκλο σου και να κατανοείς σε ποιο στάδιο βρίσκετε το ενυδρείο σου.

Να σε ρωτήσω κάτι… έχεις τοποθετήσει αντιφωσφορο? Πόσες ώρες ανάβεις τις λάμπες? Βλέπω άλγη πάνω στο βράχο σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγνη στο ενυδρειο ο φωτισμος δουλευει 12 ωρες (λαμπες 2 sera deep sea 18w,1 sera blue sky 18 w ) ενω εντος της βδομαδας περιμενω Τ5 λαμπες της interpet απο εξωτερικο

Μεσα στο eheim 2213 εχω Matrix carbon της seachem

PhosGuard της Seachem

Matrix biofilter support media της seachem

επισης εχω βαλει κ ενα μακαρονι αγνωστου ταυτοτητας που μου ειχε ξεμεινει απο παλια

Οσον αφορα την αλγη τωρα ειμαι στο σταδιο οπου εξαφανιζοντε τα diatomes (συμαντικα προβληματα αλγης δεν εχω ακομα η ετσι πιστευω)

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε προμηθεύσου τεστ, νιτρωδών και νιτρικών. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ακριβά. Όλα κάνουν τη δουλειά τους, αρκεί να υπάρχει έντονος διαχωρισμός χρωμάτων, ιδίως στις χαμηλές τιμές. Για παράδειγμα τα τεστ της Red Sea, είναι καλά.

Nικο, μπορει τα τεστ αυτης της μαρκας να εχουμε στην αμμωνια καλη κλιμακα, αλλα παρα πολυ συχνα ειναι λαθος οι μετρησεις λογο λαθους. Λογικα κατασκευαστικου. Εχω καλη εμπειρια σε αυτο, και οχι μονο σε τεστ αμμωνιας. Να αναφερω φωσφωρικων που πατνα εδειχνε 0,2 ενω ειχα 0,01(τεραστια αποκληση), και νιτρικων που ειχε παλι μεγαλες αποκλησεις απο αλλα τεστ εμποριου. Ειδικα απο καποια που ειναι ποιο "ειδικα" οπως τα low range tests Tunze. Εξαιρετικα τεστ αλλα πανακριβα.. Θελουν βελτιωση τα red sea σιγουρα ή ειναι ποιο καταλληλα για γλυκο νερο, δεν ξερω ακριβως τι γινεται, μπορει να ειναι και λαθος καποιων παρτιδων αλλα το προβλημα ειναι υπαρκτο. :)

Link to comment
Share on other sites

To παραλογο στην ολη υποθεση ειναι οτι αυτη τη στιγμη μεσα εχω 3 ψαρακια τα οπια ειναι πολυ ζωηρα τρωνε κ παρουσιαζουν ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του ειδους τους δηλαδη το dartfish καθε βραδυ μπαινει σε μια τρυπα ενος βραχου για να προστατευτει ,η σαλιαρα τρεφετε συνεχως με αλγη απ τους βραχους κλπ..

Τωρα τι να πω 2 τεστ διαφορετικης μαρκας να κανουν λαθος???? :);)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...